صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
جمعه، 3 اسفند 1397 - 05:07   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  جمعی از نمایندگان پارلمان آلبانی استعفا کردند
  حضور در جنگ کره باعث ورود آنکارا به ناتو شد
  بودیمیر عامل درگیری جنجالی در پرسپولیس!
  غیبت حسن رحیمی در تورنمنت بلغارستان
  اروپا هیچ شرطی برای ایران نگذاشته است
  ترکها با زبان فارسی مسلمان شدند
  اتحادیه اروپا تحریمهای روسیه را افزایش داد
  انفجار در استانبول یک کشته برجا گذاشت
  هفته فیلم ایران در مقدونیه شمالی گشایش یافت
  اپوزیسیون بلغارستان پارلمان را ترک می‌کند
  روسیه؛نشست ورشو، تقابل کامل با تهران
  اجرای نمایش رومانیایی پسرها پسرند در تهران
  بعیدی‌نژاد و پس‌ لرزه‌های نشست ورشو
  باوفا و بهترین برداشت از تورنمنت کرواسی
  پیگرد قضایی سربازان مرتبط با فتو در ترکیه
- اندازه متن: + -  کد خبر: 28891صفحه نخست » یادداشتیکشنبه، 17 تیر 1397 - 08:25
مسیر گفت‌وگو با اروپا
حسن بهشتی‌پور
  

بیانیه‌ای که فدریکا موگرینی، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از پایان نشست روز جمعه وین در جمع رسانه‌ها ارایه کرد عصاره مذاکراتی است که روز جمعه، مقام‌های ایرانی با طرف‌های اروپایی و چین و روسیه در میان گذاشتند. این بیانیه، جنس مذاکرات و محتوای مباحث را چه در مذاکرات وین و چه در بسته پیشنهادی اروپا انعکاس می‌دهد. در این بیانیه ١٠ ماده‌ای تقریبا به تمامی موضوع‌های مورد نظر ایران و مطالبات ایران اشاره شده است. بر اساس بیانیه مشترک نشست گروه ١+٤ و ایران، کشورهای عضو برجام بر استمرار و گسترش روابط اقتصادی در حوزه‌های مختلف تاکید کرده‌اند، همچنین به ایجاد و باز نگه داشتن کانال‌های موثر مالی برای ارتباط با ایران اشاره شده است، در عین حال این کشورها تاکید کرده‌اند که استمرار صادرات نفت، میعانات گازی و محصولات پتروشیمی را از سوی ایران مورد حمایت قرار می‌دهند، تداوم روابط در حوزه حمل و نقل از جمله کشتیرانی، حمل و نقل هوایی، زمینی و ریلی در این بیانیه مورد تاکید قرار گرفته است، گشایش حساب‌های اعتباری برای تجار و کسب و کارهای ایرانی و اروپایی، حمایت از افراد حقیقی و حقوقی که قصد ارتباط اقتصادی و مالی با ایران دارند، در قالب شرکت‌های کوچک و متوسط و حمایت از تشکیل شوراهای مشترک تجاری و اقتصادی...

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، در کنار به روزرسانی مقررات مسدودسازی برای جبران آسیب قوانین فرامرزی امریکا علیه کمپانی‌هایی که با ایران همکاری کنند، مواردی هستند که از طرف اروپایی‌ها مورد تاکید قرار گرفته‌اند. به اعتقاد من به لحاظ نظری این تقریبا تمام مطالباتی است که ایران از طرف‌های باقی مانده برجام دارد و در صورت عملیاتی شدن تمام مواد این بیانیه می‌توان گفت که آنچه بر اساس فصل دوم توافق برجام به عنوان منافع ایران از این توافق ضمانت شده است، تامین می‌شود.

نشست وین را می‌توان در واقع تاکید مجدد اعضای باقیمانده برجام بر اجرای فصل دوم این توافق دانست، ضمن اینکه این کشورها بار دیگر به بخش‌های دیگر برجام از جمله عملیات نوسازی رآکتور آب سنگین اراک اشاره و استمرار عملیات آن را تضمین کرده‌اند. با اینکه اروپایی‌ها و دیگر طرف‌های برجام، تقریبا مشروعیت خواسته‌های ایران را تایید کرده‌اند و از پاسخ دادن به این خواسته‌ها حمایت کرده‌اند، اما همچنان یک بخش مهمی از کار مبهم مانده است. همچنان مشخص نیست که این حمایت‌ها چگونه عملی می‌شوند. ظاهرا قرار است که نحوه عملی کردن این نکات در کمیته‌های کارشناسی مورد بررسی قرار بگیرد. با توجه به اینکه امریکا قرار است به زودی در دو ضرب‌الاجل ماه آگوست و ماه نوامبر، تحریم‌های یک‌جانبه خود علیه ایران را از سر بگیرد، روشن شدن نحوه اجرای پیشنهادهای اروپا اهمیت زیادی دارد. وعده‌های شیرین ولی حداقلی اروپا برای جبران خسارت تحریم‌های امریکا، در صورتی قابل اعتنا خواهد بود که راهکارهای مشخص عملی و مکانیزم‌های اجرایی روشن برای آنها مشخص شود. در نتیجه برای روشن شده ابعاد عملی وعده‌های اروپا، مذاکرات کارشناسی فشرده‌ای آغاز می‌شود. ایران علاقه‌مند است که این مذاکرات تا مرداد ماه و پیش از اجرای اولین ضرب‌الاجل تحریم‌های امریکا به نتیجه برسد، ولی پیچیدگی‌های مربوط به مذاکرات به گفته اروپایی‌ها ممکن است باعث شود که دست‌کم تا آبان ماه مذاکرات کارشناسی را تمدید کند.

من شخصا به چارچوب ارایه شده از سوی اعضای باقی‌مانده توافق هسته‌ای برای استمرار روابط تجاری و اقتصادی ایران، خوشبین هستم. هر چند این چارچوب در واقع پاسخی به کف خواسته‌ها و حداقل مطالبات ایران است و تمامی منافع مورد نظر ایران را در نظر نمی‌گیرد، اما راه را برای ادامه گفت‌وگوها باز گذاشته است. در برابر این اتفاق، دو نوع برخورد متفاوت ممکن است، نگاه بدبینانه این است که تصور کنیم اروپایی‌ها در حال اتلاف وقت هستند و نمونه‌های مانند مذاکرات سال ١٣٨٢ و توافق‌های تهران و پاریس مثال زده‌شود یا حتی اقدامات اخیر به بسته‌های اجرا نشده پیشنهادی از سوی خاویر سولانا، رییس پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا تشبیه شود. در برابر نگاه خوشبینانه‌ای هم می‌توان به این گفت‌وگوها داشت. من شخصا تصورم از ادامه مذاکرات همین نگاه خوشبینانه است. من گمان می‌کنم که ما در این برهه چیزی برای از دست دادن نداریم و نباید برای خروج از برجام عجله بکنیم. نپذیرفتن این بسته به این معنا است که اجرای برجام را به حالت تعلیق درآوریم یا اینکه از این توافق خارج شویم. اگر چنین اتفاقی روی دهد، می‌توان به صورت مشخص گفت که امریکا، عربستان و اسراییل به اهداف خودشان از فشار به ایران دست پیدا کرده‌اند.

ممکن است بهتر باشد که هنوز به طرف‌های اروپایی اعتماد نداشته‌باشیم، اما می‌توان برای حفظ منافع کشور مسیری که در پیش روی ما برای گفت‌وگو وجود دارد را ادامه داد تا مشخص شود که تا چه اندازه به سمت نتیجه مطلوب برای ایران نزدیک می‌شویم. در شرایط حاضر آنچه در بیانیه وین مطرح شد، نکات مثبت و قابل قبولی است، اما آنچه باقی مانده نحوه اجرا و روند عملیاتی شدن این پیشنهادات است. اروپایی‌ها در مذاکرات کارشناسی نشان خواهند داد که تا چه اندازه عزم، اراده، توان و ظرفیت برای اجرا این پیشنهادات دارند. امریکایی‌ها امروز در شرایطی قرار گرفته‌اند که برای همراه کردن دنیا با خودشان، دستاویزی حقوقی در اختیار ندارند. اقدام امریکا برای خروج از برجام خلاف حقوق بین‌الملل و نقض آشکار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد بود. این شرایط باعث می‌شود که امریکا توانایی اقناع جهانیان را برای رویارویی با ایران ندارد و تلاش می‌کند با استفاده از زور دیگران را با خودش همراه کند. این اتفاق کمک می‌کند که ایران اهرم‌های بیشتری در گفت‌وگوها و مذاکراتش برای جلب حمایت و همکاری کشورهای دیگر داشته‌باشد. در برابر امریکا به دلیل اینکه در حوزه‌های مختلف از جمله جنگ تجاری و تعرفه‌های وارداتی، اختلافات با همسایگان در زمینه پیمان نفتا، خروج از پیمان‌های بین‌المللی مانند پیمان آب و هوایی پاریس، یونسکو، شورای حقوق بشر و دفتر مبارزه با تروریسم سازمان ملل و مخالف‌خوانی با متحدان در پیمان ناتو، گروه ٧ و سازمان تجارت جهانی، با دیگر کشورهای جهان دچار رویارویی و درگیری می‌شود، روز به روز موقعیت جهانی امریکا را در سطح بین‌المللی تضعیف می‌کند و به اهرم‌های این کشور برای همکاری‌های چند جانبه آسیب می‌زند. امریکا هر چند اکنون در برابر ایران از یک دستاویز حقوقی برخوردار نیست، اما تلاش می‌کند که به دلیل تفوق اقتصادی و مالی در سطح جهان به زور دنیا را با خود همراه کند، ایران اما با در اختیار داشتن سند حقوقی برجام می‌تواند اهرمی قانع‌کننده برای همراهی کشورها با خودش در برابر امریکا داشته‌باشد. نهایتا عزم و اراده کشورهای دیگر جهان برای همراهی با موضع به حق جمهوری اسلامی ایران، در ماه‌های آینده چه در قالب مذاکرات پیش روی کارشناسی برای اجرای بسته پیشنهادی اروپا و چه در قالب روند اجرای آن مشخص خواهد شد.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  ترکها با زبان فارسی مسلمان شدند
  حضور در جنگ کره باعث ورود آنکارا به ناتو شد
  انفجار در استانبول یک کشته برجا گذاشت
  اروپا هیچ شرطی برای ایران نگذاشته است
  اتحادیه اروپا تحریمهای روسیه را افزایش داد
  بودیمیر عامل درگیری جنجالی در پرسپولیس!
  غیبت حسن رحیمی در تورنمنت بلغارستان
  جمعی از نمایندگان پارلمان آلبانی استعفا کردند
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار