صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
جمعه، 2 اسفند 1398 - 17:51   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  شایگان؛ انسان مدرن شرقی ایرانی سنت گرا
  شعار جالب ترکیه در نمایشگاه کتاب تهران
  آغاز جنگ زمینی ترکیه علیه ارتش سوریه
  چرا اسلواکی موتسارت ندارد؟
  اردوغان تهدید به انجام عملیات نظامی کرد
  مجارها و توران گرایی
  تأیید ابتلای سه مورد جدید به کرونا در ایران
  حذف سه پینگ پنگ باز در روز اول تور مجارستان
  تهران میزبان گفتگو‌های ایران،روسیه‌وترکیه
  رزمایش آمریکا و یونان با گلوله‌های جنگی
  مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید کرواسی
  رومانی؛تهدید نژادپرستانه علیه دو کارگر خارجی
  روسیه ورود چینی ها را ممنوع کرد
  درگیری ها در اوکراین یک کشته به جا گذاشت
  تازه ترین نظر عبدالله گل درباره اسلام سیاسی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 28868صفحه نخست » یادداشتپنجشنبه، 14 تیر 1397 - 19:32
شگرد اقتصادی اردوغان برای پیروزی
دوید لوکا / ملانی کمت
  

در دهه‌ 2000 میلادی ترکیه به‌عنوان الگوی موفق اجتماعی و اقتصادی برای دیگر کشورهای منطقه‌ خاورمیانه و شمال آفریقا تصور می‌شد. یادداشت حاضر به این موضوع می‌پردازد که چگونه حزب عدالت و توسعه از زمان به‌قدرت‌‌رسیدنش در سال 2002 منابع عمومی را بسیج و توسعه‌ اقتصادی محلی را دنبال ‌کرد. پیشنهاد برگزاری انتخابات زودهنگام در ترکیه که به‌طور بالقوه قدرت رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور این کشور را تقویت ‌می‌کند، در میانه آشفتگی قابل‌توجه اقتصاد کلان مطرح ‌شد. در ماه می ‌سال جاری، نرخ تورم سالانه‌ به بیش از 12 درصد افزایش ‌یافت؛ این در حالی است که از ابتدای سال جاری، لیر ترکیه نزدیک به 20 درصد از ارزش خود را در مقابل دلار و یورو از دست ‌داد.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از انجمن پژوهش‌های اقتصادی، تحلیلگران بین‌المللی از جمله کارشناسان مؤسسه خدمات مالی آمریکایی «مودی» درباره‌ پیش‌بینی خود از نرخ رشد اقتصادی ترکیه تجدیدنظر کرده‌اند. عجم‌اوغلو و اوجش خاطرنشان‌ می‌کنند که چطور زوال اقتصاد کلان ترکیه به ‌دنبال سقوط شوم کیفیت نهادهای اقتصادی و سیاسی کشور بروز خواهد کرد.  درحالی‌که نگرانی‌ها‌ درباره‌ قدرت اقتصاد ترکیه تشدید ‌شده‌، در مورد نحوه مدیریت منابع عمومی و نیز تمرکز بر توسعه‌ اقتصادی در برخی استان‌ها از زمان روی‌کارآمدن حزب عدالت و توسعه در سال 2002 چه‌ می‌توان‌ گفت؟ تحلیل‌های اخیر درباره‌ اقتصاد ترکیه نشان‌ می‌دهد حزب عدالت و توسعه با اختصاص سازمان‌یافته‌ منابع مالی عمومی به استان‌های مختلف برای جذب آرا، برندگان و بازندگان محلی را هدف قرار داده ‌است. منابع مالی عمومی در ترکیه به‌شدت متمرکز است. برای مثال در سال 2005 سهم درآمد مالیاتی دولت‌های محلی از کل درآمد مالیاتی تنها 7.6 درصد بود. درجه‌ بالای تمرکز منابع مالی عمومی این فرصت را برای دولت ترکیه فراهم ‌کرد تا بتواند بدون توجه به اصول «حکمرانی خوب» منابع عمومی کشور را برای منافع خود هزینه‌ کند. حزب عدالت و توسعه با استفاده از تسلط ماهرانه خود بر نحوه‌ هزینه‌کرد منابع مالی دولت از هیچ فرصتی برای تشویق و تنبیه رأی‌دهندگان دریغ ‌نکرد. از سوی دیگر، کنترل عملی حزب عدالت و توسعه بر پارلمان ترکیه اساسا کنترل دولت را بر منابع مالی عمومی افزایش ‌داده ‌است.

برخی از تحلیلگران با تمرکز بر تحکیم بیشتر قدرت توسط حزب عدالت و توسعه، چگونگی اختصاص منابع مالی عمومی برای مقاصد سیاسی توسط حزب را بررسی کردند. نتایج نشان ‌داد که حزب عدالت و توسعه کالاهای استثناپذیر را از طریق کانال‌هایی به استان‌هایی که پایگاه رأی اردوغان است، منتقل کرده‌‌اند و کالاهای استثناناپذیر را به استان‌هایی فرستاده‌اند که در آنجا رقابت تنگاتنگی بین اردوغان و رقبای انتخاباتی او وجود داشت. به‌ عبارت دیگر دولت مرکزی به‌طور هدفمندی بودجه‌ جاری بیشتری را به استان‌هایی که پایگاه رأی حزب عدالت و توسعه هستند، اختصاص ‌داده ‌است. این در حالی است ‌که در استان‌هایی که سهم رأی حزب حاکم از سهم متوسط کشوری پایین‌تر است، بودجه‌ عمرانی بیشتری مانند سرمایه‌گذاری در امور زیربنایی اختصاص‌ داده‌ شده‌ است. حزب عدالت و توسعه در استان‌هایی که پایگاه رأیشان محسوب‌ می‌شود، مقادیر قابل‌توجهی از مخارج عمومی را به امور مربوط به آموزش‌وپرورش، دفاع و در نهایت امور فرهنگی و مذهبی اختصاص‌ داده‌ است؛ ردیف‌بودجه‌ آموزش‌وپرورش در ترکیه حدود 35 درصد از کل بودجه‌ جاری را تشکیل ‌می‌دهد که در میان مهم‌ترین ردیف‌های بودجه است. از طرف دیگر، حتی بدون توجه به میزان توسعه‌یافتگی مناطق مختلف و شاخص‌های اجتماعی-اقتصادی‌شان، می‌توان گفت پایگاه‌های استانی رقیب اصلی اردوغان یعنی حزب جمهوری‌خواه خلق با دریافت کمترین بودجه از سوی دولت مرکزی در اکثر ردیف‌های بودجه، بزرگ‌ترین بازنده‌ این بازی بودند. از نقطه‌نظر سیاسی، این یافته‌ها نشان‌ می‌دهد که برخی بخش‌ها به الگوهای صلاحدیدی و جهت‌گیری‌های حزبی برای مخارج و سرمایه‌گذاری تمایل کمتری دارند و از این رو با اختصاص عادلانه منابع در زمینه‌ مسائل اقتصادی و اجتماعی، تابع منطق برنامه‌ریزی‌شده‌ای هستند.

دیگر بخش‌ها اما بیشتر به‌ دنبال اهداف حزبی خود هستند که طبعا پیامدهای منفی برای توسعه‌ پایدار و عادلانه به‌ دنبال خواهد داشت. تحقیقات اخیر شواهدی برای این ادعا مطرح‌ کرده‌اند؛ این تحقیقات نشان‌ می‌دهد که دولت ترکیه بنا بر میزان حمایت استان‌های مختلف از حزب حاکم در انتخابات سراسری و بدون توجه به بحث عدالت و کارایی مخارج، برندگان و بازندگان محلی را انتخاب ‌کرده‌ است. در دهه‌ 2000 ترکیه الگوی موفق اجتماعی و اقتصادی بسیاری از کشورها در منطقه‌ خاورمیانه و شمال آفریقا بود. اما درحال‌حاضر انتقادات بسیاری متوجه‌ حزب حاکم، الگوی توسعه‌ اقتصادی و به‌ویژه شیوه تصمیم‌گیری صلاحدیدی و ناعادلانه آنها شده‌ است. شواهد بسیاری وجود دارد که نشان ‌می‌دهد تصمیم‌گیری‌های‌ صلاحدیدی از طریق اختصاص استراتژیک منابع عمومی، مالیات و مقررات نه‌تنها بر بنگاه‌ها و گروه‌های مختلف کسب‌وکار در کشور اثرگذار است بلکه روند عملکرد اقتصادی در استان‌های مختلف عملا تحت‌تأثیر گرایش‌های سیاسی آنها قرار می‌گیرد.

مترجم: محبوبه جهادی

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  رزمایش آمریکا و یونان با گلوله‌های جنگی
  تهران میزبان گفتگو‌های ایران،روسیه‌وترکیه
  حذف سه پینگ پنگ باز در روز اول تور مجارستان
  مجارها و توران گرایی
  تأیید ابتلای سه مورد جدید به کرونا در ایران
  اردوغان تهدید به انجام عملیات نظامی کرد
  چرا اسلواکی موتسارت ندارد؟
  شعار جالب ترکیه در نمایشگاه کتاب تهران
  آغاز جنگ زمینی ترکیه علیه ارتش سوریه
  شایگان؛ انسان مدرن شرقی ایرانی سنت گرا
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار