صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
یکشنبه، 4 فروردین 1398 - 18:36   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  حضور سفیر ایران در مراسم سلطان نوروز در بوسنی
  تظاهرات ضد دولتی در آلبانی
  سرمربی پرسپولیس عازم کرواسی شد
  ظریف در استانبول: تروریسم را ریشه کن کنیم
  راهپیمایی‌های بلگراد با ۶ مجروح و ۱۸ بازداشتی
  روایت رسانه یونانی از تنهایی کریم انصاری‌فرد
  جزئیات پیام رئیس‌جمهور بلاروس به روحانی
  ظریف عازم ترکیه شد
  اعطای گواهینامه فارسی‌آموزان مگاترند صربستان
  بازگشایی دفتر تجاری مجارستان درقدس
  رادوان کاراجیچ به حبس ابد محکوم شد
  آلمان 1_1 صربستان؛ ژرمن ها روی نوار ناکامی
  معترضان آلبانیایی خواستار استعفای دولت شدند
  اردوغان: تضعیف ترکیه تضعیف آرمان قدس است
  حس تازگی و بهار را در وجودم زنده کرد....
- اندازه متن: + -  کد خبر: 28803صفحه نخست » یادداشتشنبه، 2 تیر 1397 - 23:09
اردوغان و رقبای آماتور
صادق ملکی
  

سیاست، کشورداری و رهبری یک دانش است؛ دانشی پیچیده‌تر از علم مهندسی و پزشکی، بدون دانش و استعداد نمی‌توان در آن موفق شد. ورود غیرحرفه‌ای‌ها به دنیای سیاست، به فاجعه و صدمه‌ای ملی می‌انجامد.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، اردوغان یک حرفه‌ای بود و رقبایش در قیاس با او آماتورند. ترکیه امروز و حتی انتخابات پیش رو حاصل مهندسی حرفه‌ای اردوغان بود، لذا در مواجهه میان حرفه‌ای و آماتورها، این اردوغان است که پیروز خواهد شد. فردا، یکشنبه سوم تیر ماه برای شروع تاریخ جدید ترکیه روز مهم و مرحله‌ای از گذر تاریخی است. در این روز دو انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی به طور همزمان برگزار شده و ترکیه از ساختار پارلمانی وارد سیستم ریاستی خواهد شد. جمهوری ترکیه را آتاترک از میان خرابه‌های عثمانی بنا کرد و امروز با تغییرات صورت گرفته در قانون اساسی و برگزاری انتخابات، اردوغان عملا ترکیه را وارد جمهوری دوم می‌کند. اردوغان اگر چهره اول تاریخ معاصر ترکیه نباشد، بی‌شک پس از آتاترک دومین رهبر سیاسی است که توانسته است تحولات بنیادی در ساختار ترکیه ایجاد کند. مجموعه اقدامات اصلاحی اردوغان در صحنه سیاسی و اقتصادی ترکیه آثاری چون انقلاب داشت، اما هزینه تخریبی انقلاب را نداشت و در شیبی آرام و ابعادی متوازن، در حال تداوم است. قرار است طبق نقشه راه تدوین شده توسط حزب عدالت و توسعه، ترکیه در سال ٢٠٢٣ جزو ١٠ کشور قدرتمند جهان باشد؛ ترکیه‌ای که نه نفت دارد و نه از منابع طبیعی غنی برخوردار است، این موفقیت خود را مدیون سیستم حزبی، دولت کارآمد، سیاست خارجی چندوجهی منافع محور، تعامل با جهان، حرکت در راستای ظرفیت‌ها و... است. همان‌گونه که میراث آتاترک پس از وی ماند و بستر رشد ترکیه شد، میراث اردوغان نیز پس از وی باقی می‌ماند و ...

ترکیه قدرتمند را از هم‌اکنون می‌توان در افق آینده دید.

در انتخابات پیش رو، اردوغان با پنج کاندیدای دیگری به رقابت خواهد پرداخت که حاصل جمع توان این پنج تن با هم، در نهایت با اردوغان در صحنه انتخابات برابر نخواهد بود. اردوغان یک حرفه‌ای در صحنه سیاست و رقبای وی آماتورهایی هستند که فاصله زیادی با او دارند. بیش از ١٦ سال است که اردوغان سکاندار ترکیه است و در نگاه کلی و قیاس گذشته با اقداماتش، نمره‌ای قابل‌قبول می‌گیرد. اگرچه اردوغان از نگاه برخی متهم به دیکتاتوری، رانت‌خواری، سرکوب مخالفان و... می‌شود، اما عملکرد اردوغان و نظام سیاسی ترکیه در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و دموکراسی، فاصله این کشور و رهبر آن را با رهبران و کشورهای خاورمیانه به وضوح به رخ می‌کشد.

در ترکیه‌ای که از سوی برخی از محافل به دلیل فقدان آزادی سیاسی مورد انتقاد قرار می‌گیرد، یکی از رقبای انتخاباتی اردوغان، صلاح الدین دمیرتاش است که متهم به ارتباط با پ ک ک بود، اما توانسته است با استفاده از امکانات سیستم نسبتا باز ترکیه از زندان کاندیدا شود و در رسانه‌های ترکیه از جمله تلویزیون ترکیه شدیدترین اظهارات و انتقادات را علیه اردوغان مطرح کند. این فضا نمود توسعه سیاسی در ترکیه‌ای است که تجربه موفق توسعه اقتصادی را نیز در دوران اردوغان دارد. هدف این سخن عاری کردن اردوغان از نواقص و کاستی‌ها نیست، بلکه رسیدن به ارزیابی منصفانه منطبق بر واقعیت‌ها است. ترکیه در دوران اردوغان در بسیاری از شاخص‌ها از جمله شاخص اقتصادی رشد چشمگیری کرده و ادامه این روند می‌تواند به آرزوی ترک‌ها در الگو شدن در خاورمیانه کمک شایانی کند.

البته در حال حاضر دو‌رقمی شدن نرخ تورم و بیکاری علایم منفی در اقتصاد این کشور هستند، اما اردوغانی که توانسته است نمودی از دولت کارآمد را در سال‌های اخیر خود ترسیم کند، به نظر می‌رسد با فراز و نشیب‌هایی بتواند بر این علایم منفی نیز غلبه کند. توجه داشته باشیم یکی از دلایل موفقیت اردوغان در ترکیه بی‌رقیب بودن وی در صحنه معادلات ترکیه است و هیچ‌یک از رهبران احزاب از کاریزما و توانمندی اردوغان برخوردار نیستند. توجه داشته باشیم فارغ از اینکه اردوغان برخی رقبای خود چون عبدالله گل را از صحنه دور کرده است، احزاب نیز نتوانسته‌اند رهبرانی در قد و قامت اردوغان وارد رقابت با وی کنند. در ارزیابی کلی باید گفت که در انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی پیروز نهایی، اردوغان و حزب عدالت و توسعه خواهد بود.

اگر انتخابات ریاست‌جمهوری به دور دوم برسد شانس اردوغان برای تصدی عنوان اولین رییس‌جمهور سیستم ریاست‌جمهوری نه کمتر بلکه بیشترخواهد شد. پیروزی اردوغان سبب تقویت موقعیت وی در صحنه داخلی و خارجی می‌شود و پس از تصدی عنوان ریاست‌جمهوری توسط اردوغان، وی قدرتمندتر از گذشته در معادلات داخلی و خارجی ظاهر خواهد شد. انتخاب اردوغان به عنوان رییس‌جمهور در تحولات پیش رو در سوریه، اقلیم، عراق، انرژی و... تاثیرات زیادی دارد و سبب می‌شود ترکیه با قدرت بیشتری منافع خود را تامین کند. در این حوزه‌ها بیشترین چالش ترکیه با ایران خواهد بود. در روزهایی که ایران به عنوان همسایه و رقیب ترکیه با امریکا وارد چالشی جدی شده، ترکیه کنارآمده با امریکا، روسیه و دیگر قدرت‌ها، با جذب سرمایه‌ها هر روز به ظرفیت خود و بر توسعه و رفاه مردم خود می‌افزاید. طرفه آنکه چندین دهه پیش در بسیاری از شاخص‌ها ایران و ترکیه نزدیک به هم و حتی ایران در برخی عرصه‌ها از ترکیه جلوتر بود.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  روایت رسانه یونانی از تنهایی کریم انصاری‌فرد
  ظریف در استانبول: تروریسم را ریشه کن کنیم
  راهپیمایی‌های بلگراد با ۶ مجروح و ۱۸ بازداشتی
  سرمربی پرسپولیس عازم کرواسی شد
  تظاهرات ضد دولتی در آلبانی
  حضور سفیر ایران در مراسم سلطان نوروز در بوسنی
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار