صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
چهارشنبه، 1 خرداد 1398 - 08:48   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  آمریکا دو هفته به ترکیه مهلت داد
  بلغارستان خرید اف 16 آمریکا را متوقف می‌کند
  روسیه و افزایش نرخ تولید اورانیوم ایران
  یونان: ترکیه حریم هوایی ما را نقض کرده است
  سفر والیبالیست های ایران به بلغارستان و اسلوونی
  ایوانکوویچ:شادی‌هایمان را تکمیل می‌کنیم
  اتحادیه اروپا به دونالد ترامپ هشدار داد
  مذهب گریزی در اروپا
  زلنسکی پارلمان اوکراین را منحل می‌کند
  دستگیری ۲۴۹ کارمند وزارت خارجه ترکیه
  تجهیز لهستان به جنگنده‌های «اف-35» آمریکا
  موفقیت اعضای کانون پرورش فکری در بلغارستان
  انیمیشن"سینک" مسافر کرواسی شد
  شب طلایی کاراته ایران در استانبول
  تفاهمنامه همکاری صنعتی ایران و چک
- اندازه متن: + -  کد خبر: 28544صفحه نخست » خبر اولدوشنبه، 24 اردیبهشت 1397 - 09:34
نشست یونان، قبرس و رژیم صهیونیستی در نیکوزیا برگزار شد/
خط لوله انتقال گاز یا فضا‌سازی علیه ایران؟
به اعتقاد نخست وزیر چپگرای یونان با امضای این توافقنامه فوق‌العاده با اهمیت از نظر ژئوپولتیک همکاری راهبردی سه طرف در حوزه انرژی شکل خواهد گرفت. طرف یونانی در یک سنت دیرینه دیپلماتیک، از فرصت این اجلاس استفاده کرد و ترکیه را به رعایت حقوق بین‌المللی و حق حاکمیت همسایگان خود فرا خواند.
  

چهارمین اجلاس سران یونان، قبرس و رژیم صهیونیستی در نیکوزیا، پایتخت قبرس اگرچه با اهداف اقتصادی برگزار شد اما هدف‌های سیاسی پنهان و آشکاری را در منطقه دنبال می‌کند. در این نشست نقش ترکیه در قبرس، سوریه، اژه و شرق مدیترانه، مساله خاورمیانه، نقش ایران در منطقه و تحولات سوریه در دستور کار اجلاس قرار داشت.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، در این نشست گام‌های بعدی پروژه لوله گاز EastMed به منظور امضای توافقنامه سه‌جانبه مورد بررسی قرار گرفت. در جریان نشست، تفاهمنامه‌های اقتصادی و فرهنگی از جمله یادداشت تفاهم همکاری در مقابله با حوادث دریایی و آلودگی دریا و همکاری در تکنولوژی‌های نوین میان طرفین به امضا رسید که مهم‌ترین آن امضای قرارداد احداث خط لوله انتقال گاز دریای مدیترانه شرقی به اروپا بود. در پی این توافق، خط لوله انتقال گاز به اروپا از حوالی فرودگاه حیفا در سرزمین‌های اشغالی آغاز و با گذر از جنوب جزیره قبرس و توسط خط لوله اضافی به بخش قبرس جنوبی متصل شده و در ادامه با گذر از یونان به ایتالیا می‌رسد.

طرفین با احداث این خط لوله گازی ١٨٨٠ کیلومتری، در ادامه درصدد اتصال ذخایر گازی مصر به این خط لوله هستند. خط لوله انتقال گاز از مدیترانه شرقی تا ایتالیا بخشی از پروژه «کریدور گاز جنوب» و خط دوم پروژه موسوم به «تاناپ» است. پروژه ٤٥ میلیارد دلاری متشکل از خط لوله قفقاز جنوبی، خط لوله ترانس آناتولی (TANAP) و خط لوله انتقال گاز آدریاتیک (TAP) بخشی از طرح انتقال گاز جمهوری آذربایجان به اروپاست که از فاز دوم میدان گازی «شاه دنیز باکو» آغاز شده و با خط لوله قفقاز جنوبی از خاک گرجستان عبور کرده و به مرز ترکیه می‌رسد و در ادامه با پیوستن به پروژه خط لوله ترانس آناتولی موسوم به «تاناپ» در داخل خاک ترکیه و خط لوله آدریاتیک موسوم به «تاپ» در یونان، آلبانی و ایتالیا به اروپا خواهد رسید. هزینه کل پروژه کریدور گازجنوبی بیش از ٤٥ میلیارد دلار برآورد شده است و جمهوری آذربایجان از سال ٢٠١٨ توسط خط لوله ترانس آناتولی سالانه ٦ میلیارد مترمکعب گاز به ترکیه و از سال ٢٠٢٠ نیز توسط این خط لوله سالانه ١٠ میلیارد مترمکعب گاز این کشور به اروپا انتقال خواهد یافت.

در این نشست رهبران قبرس و رژیم صهیونیستی در خصوص اختلافات بر سر نحوه تقسیم درآمد ناشی از بهره‌برداری از میدان گازی «آفرودیت» که در حاشیه مرز دریایی قبرس و اسراییل قرار گرفته است با یکدیگر گفت‌وگو کردند. رهبر بخش ترک نشین قبرس نیز معتقد است حمل و نقل گاز طبیعی به اروپا از طریق ترکیه راهکار عملی بوده که به صلح، ثبات و کمک به ایجاد یک راه‌حل در مساله قبرس کمک می‌کند. ایجاد صلح و ثبات در منطقه با حذف ترکیه و قبرس ترک امکان پذیر نیست. قبرس بخش ترک نیز حق دارد از منابع طبیعی این جزیره بهره‌برداری کند. این اقدام برای حل مساله قبرس که به سود مشترک هر دو بخش است، کمک می‌کند.

همزمانی این اجلاس با خروج امریکا از توافق برجام فرصتی برای طرفین برای حمله تبلیغاتی به ایران بود. رییس‌جمهور قبرس اعلام داشت ما از ایران خواستار برقراری روابط حسنه با همسایگان خود و احترام به اصل عدم مداخله در امور کشورها هستیم. با توجه به نزدیکی جغرافیایی قبرس و اسراییل، ما نیز بسیار نگران فعالیت‌های موشک بالستیک و همچنین خطرات ناشی از تسلیحات هسته‌ای در خاورمیانه هستیم. هرگونه تلاش که حق موجودیت اسراییل را تضعیف یا تهدید کند غیرقابل تصور است و آن را تحمل نخواهیم کرد.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مدعی شد کشوری وجود دارد که موجودیت ما را زیر سوال برده و آن حکومت تهران است. آنها بطور روزمره خواستار محو اسراییل از نقشه زمین می‌شوند و رویکرد تهاجمی بی‌سابقه‌ای علیه ما و دیگر کشورهای منطقه دارد. اگر به مدیترانه برسند تلاش خواهند کرد برای ناوها و زیردریایی خود تاسیسات نظامی بسازند و این تهدیدی برای همه ما است. نخست‌‌وزیر یونان نیز تاکید کرد در این اجلاس نخست‌وزیر اسراییل نگرانی‌های جدی خود را نسبت به آزمایشات موشکی بالستیکی با برد بلند توسط ایران را ابراز کرد. ما در این نگرانی‌ها سهیم هستیم اما به نظرم این احتمال وجود دارد لغو توافق هسته‌ای موجب بی‌ثباتی در منطقه بشود که منفعتی برای هیچ کشوری نخواهد داشت.

به اعتقاد نخست وزیر چپگرای یونان با امضای این توافقنامه فوق‌العاده با اهمیت از نظر ژئوپولتیک همکاری راهبردی سه طرف در حوزه انرژی شکل خواهد گرفت. طرف یونانی در یک سنت دیرینه دیپلماتیک، از فرصت این اجلاس استفاده کرد و ترکیه را به رعایت حقوق بین‌المللی و حق حاکمیت همسایگان خود فرا خواند. سران یونان و قبرس در این جلسه نگرانی خود نسبت به اقدامات چالش آفرین ترکیه در اژه و منطقه انحصاری اقتصادی قبرس را اعلام کردند. وی حمایت یونان از ازسرگیری مذاکرات فلسطین و اسراییل برای یافتن راه‌حلی پایدار بر مبنای اصل دو کشور که به گفته وی شرایط صلح و امنیت برای اسراییلی‌ها و فلسطینی‌ها را برقرار کند تاکید کرد.

برگزاری این نشست البته دارای مخالفینی در آتن بود. حزب کمونیست یونان به عنوان مخالف اصلی سیاست‌های دولت مدعی شد درپی حرف‌های شعاری همچون «همکاری راهبردی»، «صلح» و «پروژه‌های ضروری» طرح‌های جنگ‌طلبانه نهفته است که این‌بار از طریق فضا‌سازی و بهانه‌جویی جهت مورد هدف قرار دادن ایران و دیگر کشورهای خاورمیانه دنبال می‌شود. به اعتقاد این حزب، خروج امریکا از توافق بین‌المللی برنامه هسته‌ای ایران حلقه دیگری از زنجیره تجاوزگری امپریالیستی با ترکیبی از تشدید تهدیدها و تحریم‌های جدید غیرقابل قبول علیه مردم ایران است.

محمود فاضلی

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  سفر والیبالیست های ایران به بلغارستان و اسلوونی
  مذهب گریزی در اروپا
  زلنسکی پارلمان اوکراین را منحل می‌کند
  دستگیری ۲۴۹ کارمند وزارت خارجه ترکیه
  اتحادیه اروپا به دونالد ترامپ هشدار داد
  ایوانکوویچ:شادی‌هایمان را تکمیل می‌کنیم
  یونان: ترکیه حریم هوایی ما را نقض کرده است
  روسیه و افزایش نرخ تولید اورانیوم ایران
  بلغارستان خرید اف 16 آمریکا را متوقف می‌کند
  آمریکا دو هفته به ترکیه مهلت داد
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار