صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
یکشنبه، 30 دی 1397 - 00:11   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  چرایی علاقه صرب ها به پوتین
  طرح ترور پوتین در بلگراد خنثی شد
  فرود اضطراری هواپیمای مسکو- دبی
  دیدار نتانیاهو و نخست وزیر رومانی
  اسلوونی همواره از برجام حمایت کرده است
  پوتین خواستار بالکانی باثبات شد
  عدم استقبال اروپا از نشست ضد ایرانی ورشو
  توزیع هزاران کپی از توافق با مقدونیه در یونان
  کوستوریتسا: باورهای دهه هفتاد را کم داریم
  سید حسن خمینی و شکست نشست ورشو
  سفر پوتین به بلگراد
  Dine Karşı Din
  عکس/ کلیسای آنتونیوس مقدس در بلغارستان
  خداوند به مثابه عاشق اول
  دیوار آلمان شرقی؛ آلمان غربی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 28401صفحه نخست » گفتگوسه شنبه، 4 اردیبهشت 1397 - 09:39
منجی در اسلام و مسیحیت
صالح سوارسکی
  

امید به ظهور امام دوازدهم که روزی خواهد آمد و ظلم ها و بدی های دنیا را از بین خواهد برد می تواند به عنوان درمانی شفابخش برای انسان اسیر در این دنیا ظاهر شود و او را از غلتیدن در دامان معنویت های انسان ساز نجات دهد.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل ازشفقنا: در مکتب انتظار ما امید داریم که روزهای بهتری در راه است و این امر کمک می کند که بدی ها و مشکلات امروز را راحت تر تحمل کنیم و تلاش کنیم تا مشکلات و بدی ها را از بین ببریم تا زودتر به آینده بهتر دست پیدا کنیم.

* لطفا خودتان را معرفی کنید و زمینه فعالیت خود را بیان کنید.

دکتر صالح سوارسکی اهل بلغارستان مقیم آلمان هستم و ترجمه فلسفه اسلامی و الهیات و علم کلام انجام می دهم و در دانشگاه صوفیا هم مشغول هستم و غیر ازاین کارهای تحقیقاتی و ترجمه متون اسلامی بیشتر در رشته ی فلسفه ی اسلام انجام می دهم.

*از نظر شما منتظر بودن به هر منجی که در ادیان مختلف آمده، چقدر می‌تواند امید به آینده را در انسان تقویت کند و باعث رونق اخلاقی و اقتصادی در جامعه شود؟

هر جامعه ای که امید به یک منجی داشته باشد آن جامعه همیشه پیشرفت خواهد کرد چرا که انسان به طور ذاتی میل خوبی و کامل شدن دارد و همواره تلاش می کند خود را برتر کند و در وضعیت بهتری نسبت به گذشته خود قرار بگیرد به همین خاطر در طول تاریخ ادیانی که به منجی اعتقاد داشته اند و پیروان آنها در انتظار وضعیت بهتر و برتر بوده اند از نظر علمی، اجتماعی و فرهنگی جلو بوده اند.

*در میان هر دینی و هر امتی به زبان هر پیامبری، سخن از موعود رفته است؛ سوشیانتِ دین زرتشت ، بودای پنجمِ بودائیان، مسیحِ عیسویان و مهدیِ مسلمانان؛ وجه اشتراک منجی‌ها در ادیان چیست؟

همین اسم هایی که شمرده شد همه به عنوان منجی شناخته شده است و ما می دانیم که ادیان الهی بر این هستند که یک منجی باید در آخرالزمان داشته باشد حتی در دین یهودیت هم ما می بینیم که اعتقاد به منجی وجود دارد فقط فرقش در روایات است که چه طور این امر صورت می گیرد ولی به هر حال این اعتقاد میان ادیان مختلف وجود دارد.

*منجی گرایی در اسلام و مسیحیت چه وجه اشتراکاتی دارند؟

دین مسیحیت و اسلام در خیلی از نقاط نزدیک هستند و اشتراکات زیادی با هم دارند من جمله در اعتقاد به منجی مسلمانان اعتقاد دارند که امام مهدی روزی می اید و منجی موعود است مهدی و مسیحی ها عیسی را به عنوان منجی نام می برند؛ همین اعتقاد به ظهور منجی باعث می شود مردم به لحاظ دینی، اخلاقی و اجتماعی امید داشته باشند و به دنبال وضعیت بهتر باشند.فردی که به آموزه های اسلامی عمل کند و به ظهور هم معتقد باشد به درجات بالا می رسد

*انتظاراتی که منجی در هر دینی که فرض شود از پیروان و کسانی که در انتظار او هستند چیست؟ آیا انتظار فقط زبانی است یا باید در عمل ، منظر منجی باشد؟ و چگونه؟

همانطور که ما می دانیم هر فردی دارای دو بعد است یکی بعد نظری و افکار فردی و دیگری بعد عملی و اعمالی که فرد در زندگی خود انجام می دهد هر یک از این ابعاد وجود نداشته باشند انسان ناقص خواهد بود در واقعه این دو بعد مانند دو بال هستند که باعث پرواز انسان می شوند و انسان بدون هر یک از این دو بعد نمی تواند زندگی کند ،لذا می توان گفت صرف اعتقاد به ظهور منجی و انتظار ظهور ایشان فایده ای برای انسان ندارد و انسان با این یک بال نمی تواند پرواز کند بلکه باید در عمل هم نشان دهد که منتظر ظهور منجی است به این صورت که در عمل هم باید با عمل به احکام اسلامی و دستورات الهی زمینه را برای ظهور منجی آماده کند و از این طریق در ظهور امام مهدی تعجیل کند. انسانی که زندگی خود را بر اساس آموزه های اسلام برنامه ریزی کند و به ظهور امام مهدی هم اعتقاد داشته باشد می تواند پرواز کند و به درجات بالا برسد.مکتب انتظار انسان را از غلتیدن در دامان معنویت های انسان ساز نجات می دهد

*در عصر امروزه درمانهای متنوعی غیر از درمان های دارویی (از جمله خنده درمانی، رنگ درمانی، موسیقی درمانی و…) وجود دارد. آیا منجی درمانی یعنی انتظار فرد موعود را کشیدن، می تواند به عنوان درمان معنوی به کار گرفته شود؟ چگونه؟

در زندگی امروز بشر با مشکلات زیادی مواجه است در گذشته بیماری ها بیشتر جسمی بودند اما امروزه بیماری های روحی و روانی شیوع زیادی پیدا کرده اند که افسردگی یکی از مهمترین این بیماری است که یکی از مهترین علت های آن نبود امید به آینده بهتر است اسلام می تواند درمان معنوی برای آلام بشری باشد و امید به ظهور امام دوازدهم که روزی خواهد آمد و ظلم ها و بدی های دنیا را از بین خواهد برد می تواند به عنوان درمانی شفابخش برای انسان اسیر در این دنیا ظاهر شود و او را از غلتیدن در دامان معنویت های انسان ساز نجات دهد. در مکتب انتظار ما امید داریم که روزهای بهتری در راه است و این امر کمک می کند که بدی ها و مشکلات امروز را راحت تر تحمل کنیم و تلاش کنیم تا مشکلات و بدی ها را از بین ببریم تا زودتر به آینده بهتر دست پیدا کنیم.اسلام دین افراطی گری نیست و به دنبالی جهانی آرام برای همه انسان ها است

*نقش انتظار در زمینه مقابل با داعش و تکفیری ها و فسادهای دیگر چیست؟

مقابله با گروه های تکفیری و داعش و تغییر چهره ای که آنها از اسلام به جهان نشان دادند سخت است ولی شدنی است و یکی از راه ها که کمک می کند بهره گیری از انتظار است چرا که با انتظار می توان روح امید و خوبی را در جامعه رواج داد البته باید به این مسئله توجه کرد که صرف اعتقاد به این امر کمکی به ما نمی کند بلکه هر فردی که به انتظار ایمان دارد باید تلاش کند تا زمینه ساز ظهور امام دوازدهم باشد و این زمینه سازی جز از راه عمل به آموزه های واقعی اسلام محقق نمی شود. فردی که به دستورات واقعی اسلام عمل می کند نشان می دهد که اسلام دین افراطی گری نیست و به دنبال آینده ای است که آن همه در کمال آرامش و به خوبی و بدون ظلم و جنایت و در نهایت عدالت در کنار هم زندگی می کنند.

*نظرتان درباره هریک از کلمات زیر چیست؟ ( دریک جمله بیان فرمایید)

اسلام: کامل ترین دینی که خدا به مردم اهدا کرده است.

مسیحیت: دین دوستی است.

محمد (ص): بالاترین شخصیت برگزیده شده میان مردم

حضرت مسیح: ایشان صاحب معجزه ای از طرف خداست که بدون پدر به دنیا آمده.

انقلاب اسلامی و امام خمینی ره: یک دوره ی جدید در تاریخ بشر است امیدواریم همچنین پیشرفته تر شود.

جایگاه ادیان در جوامع تکنولوژیک صنعتی امروز: جوامع صنعتی شدیداً احتیاج به دین دارند چون در نبود دین انسان ها در این جوامع مثل ربات شدند و احساسات و محبت خود نسبت به یکدیگر را از دست داده اند و انسان بدون معنویت و احساسات دچار بحران معنوی می شود و خیلی از افراد در جوامع صنعتی از مشکلات روحی و روانی رنج می برند که در صورتی که رجوع دوباره ای به دین در این جوامع صورت گیرد این مسئله ترمیم می شود.

حرف آخر این که ما باید اعتقاد به امام منتظر داشته باشیم و خودمان را برای ظهور ایشان آماده کنیم.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  عکس/ دیدار روسای جمهور ترکیه و کرواسی
  سفر پوتین به بلگراد
  سید حسن خمینی و شکست نشست ورشو
  طرح ترور پوتین در بلگراد خنثی شد
  دیوار آلمان شرقی؛ آلمان غربی
  عدم استقبال اروپا از نشست ضد ایرانی ورشو
  اسلوونی همواره از برجام حمایت کرده است
  چرایی علاقه صرب ها به پوتین
  خداوند به مثابه عاشق اول
  پوتین خواستار بالکانی باثبات شد
  عکس/ کلیسای آنتونیوس مقدس در بلغارستان
  دیدار نتانیاهو و نخست وزیر رومانی
  کوستوریتسا: باورهای دهه هفتاد را کم داریم
  توزیع هزاران کپی از توافق با مقدونیه در یونان
  Dine Karşı Din
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار