صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
شنبه، 3 فروردین 1398 - 22:27   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  حضور سفیر ایران در مراسم سلطان نوروز در بوسنی
  تظاهرات ضد دولتی در آلبانی
  سرمربی پرسپولیس عازم کرواسی شد
  ظریف در استانبول: تروریسم را ریشه کن کنیم
  راهپیمایی‌های بلگراد با ۶ مجروح و ۱۸ بازداشتی
  روایت رسانه یونانی از تنهایی کریم انصاری‌فرد
  جزئیات پیام رئیس‌جمهور بلاروس به روحانی
  ظریف عازم ترکیه شد
  اعطای گواهینامه فارسی‌آموزان مگاترند صربستان
  بازگشایی دفتر تجاری مجارستان درقدس
  رادوان کاراجیچ به حبس ابد محکوم شد
  آلمان 1_1 صربستان؛ ژرمن ها روی نوار ناکامی
  معترضان آلبانیایی خواستار استعفای دولت شدند
  اردوغان: تضعیف ترکیه تضعیف آرمان قدس است
  حس تازگی و بهار را در وجودم زنده کرد....
- اندازه متن: + -  کد خبر: 28257صفحه نخست » کتابخانه ایرباشنبه، 11 فروردین 1397 - 09:13
سازمان امنیت و همکاری اروپا
محمد مهدی مختاری
  

انگیزه تألیف این کتاب، باز می‌گردد به تجربه شخصی نویسنده در دورانی که طی سال‌های اواخر دهه 1360، به عنوان دیپلمات جمهوری اسلامی ایران در فنلاند فعالیت داشته و در دو اجلاس بزرگ سازمان امنیت و همکاری اروپا که یکی از بزرگ‌ترین نهادهای امنیتی جهان است و در سال 1992 در سطح سران و وزرای امور خارجه 52 کشور در هلسینکی برگزار شد، حضور داشته است. اهمیت این دو اجلاس که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی برگزار می‌شد، حضور جمهوری‌های تازه استقلال یافته آسیای مرکزی به عنوان اعضای جدید در این سازمان بود.

نکته کلیدی این کتاب چرائی استمرار انسجام این سازمان با وجود اختلافات روسیه و غرب است و اینکه به رغم مواضع شدیداً متضاد روسیه و آمریکا در مورد "نوع نظام‌های حکومتی" و "ایجاد ترتیبات امنیتی" در بین کشورهای عضو، باز هم این سازمان پا برجاست.  در این کتاب سعی شده است به علل و چگونگی بروز این اختلافات و نهایتأ به اهداف غربی‌ها و روسیه در چهارچوب سازمان امنیت و همکاری اروپا و جایگاه آسیای مرکزی در این سازمان بپردازد. همچنین سعی شده است فرصت‌ها و تهدیدات و اهداف پنهانی این سازمان را در کشورهای تحت پوشش، از جمله در کشورهای آسیای مرکزی و در مجاورت مرز های جمهوری اسلامی ایران مورد بررسی و تحلیل قرار دهد.

پایه‌های سازمان امنیت و همکاری اروپا توسط رهبران شرق و غرب در سال 1975 به منظور تحکیم صلح و تأمین امنیت و به رسمیت شناختن مرزهای موجود در اروپا در هلسینکی فنلاند بنا گذاشته شد. در حقیقت هدف از تأسیس آن در دوره جنگ سرد، تنش‌زدایی در روابط شرق و غرب و برقراری ثبات و امنیت در اروپا بود. اما در مقطع فعلی، با وجود معضلات مبتلابه کشورها در قبال تروریسم بین‌الملل، عمیق‌تر شدن اختلاف بین روسیه و آمریکا به خاطر وقایع اوکراین و اشغال کریمه توسط روسیه که منجر به یک سلسله از تحریم‌های آمریکا علیه روسیه شده و دخالت‌های غرب در چارچوب ناتو در آسیای مرکزی و رویکرد محافظه کارانه توام با سازش روسیه و آمریکا در جنگ خونین داخلی سوریه، از مؤلفه‌های دخیل در سطح همکاری‌های بحث برانگیز غرب به رهبری آمریکا و روسیه در سازمان امنیت و همکاری اروپا باز می‌گردد.

روسیه به نقش برتر دولت‌های غربی عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا و تلاش آن‌ها برای نفوذ در شرق اروپا و جمهوری‌های آسیای مرکزی از طریق فعالیت در این سازمان اعتراض دارد. موضوع اختلاف‌برانگیز دیگر، تعریف جداگانه روسیه و دولت‌های غربی عضو این سازمان از اجرای «قرارداد کاهش نیروهای مسلح و تسلیحات متعارف در اروپا» است. روسیه خواستار تصویب این قرارداد توسط اعضای جدید ناتو در شرق اروپا است، اما دولت‌های غربی، تصویب آن را به اجرای تعهد روسیه در مورد خروج نیروهای این کشور از مولداوی و گرجستان و اخیراً هم عدم دخالت در اوکراین مشروط کردند. در حالیکه نه در موضوعات ذکر شده و نه در مورد چگونگی مقابله جمعی با تروریسم و گروه‌های جنایتکاری همچون داعش، اعضای این سازمان امنیتی تا به حال عملاُ نتوانسته اند گامی مؤثر بردارند.

بنابراین سئوال اساسی که مطرح است، این که هدف نهایی غرب از پافشاری بر حفظ موجودیت این سازمان چیست؟ توافقات درونی سازمان، برای مبارزه با تروریسم که امروزه به خیابان‌های شهرهای مهم اروپایی همچون پاریس، لندن، برلین و... کشیده شده و موجی از اضطراب و وحشت در غرب را دامن زده است چیست و چه تمهیداتی برای ممانعت از گسترش این پدیده شوم و ضد انسانی اتخاذ کرده‌اند؟ نهادی بین‌المللی همچون سازمان امنیت و همکاری اروپا که حوزه فعالیتش با وسعت جغرافیایی گسترده از ونکوور کانادا تا ولادی وستک روسیه و از غرب تا شرق اروپا و آسیای مرکزی تا کرانه‌های دریای خزر را پوشانده و مدعی است که "مبارزه با تروریسم اصلی ترین نقش در مرکزیت سازمان امنیت و همکاری اروپا" است، چه توجیهی در رویکرد غرب و ناتو به نظامی‌گری در خاورمیانه و شمال آفریقا، که معالاً به گسترش تروریسم و جنگ و افراط گرایی به جای مبارزه با تروریسم منجر شده دارد؟

در این کتاب تلاش شده است به واکاوی عملکرد این سازمان و جایگاهش در این تحولات برای پاسخ به سئوالات مطروحه برسد. این کتاب در پنج فصل تهیه شده که در فصل اول به ماهیت و ساختار سازمان امنیت و همکاری اروپا می‌پردازد و طی آن به معرفی شرکای سازمان و اهداف و همکاری‌های امنیتی و عملیاتی آن اشاراتی دارد و در فصل دوم به موقعیت دو ابر قدرت آمریکا و روسیه و تضاد منافع و تعارضات همکاری‌های این دو رقیب در عرصه بین‌الملل از جمله گسترش و نفوذ ناتو در شرق و برنامه دفاع موشکی و احتمال بروز جنگ سرد جدید می‌پردازد و در فصل سوم به دیگر چالش‌های اختلاف بر انگیز اعضای سازمان همچون پروازهای مخفی آژانس امنیت ملی ایالات متحده در اروپا، استراق سمع از رهبران هم پیمان و در فصل چهارم به عوامل و مؤلفه‌های ساختاری حفظ موجودیت سازمان و در فصل پنجم به ناکارآمدی سازمان در مقابله با نسل کشی و تروریسم در اروپا می‌پردازد.
از این نویسنده کتاب تاکنون کتاب‌های«آخرین باز مانده جنگ سرد»، «مهاجران مسلمان، چالش آینده اروپای متحد» و معمای ادوارد اسنودن و ماجرای جاسوسی آمریکا از شبکه‌های اجتماعی و فیدل کاسترو» منتشر شده است.

سازمان امنیت و همکاری اروپا
محمد مهدی مختاری
ناشر: شرکت سهامی انتشار
نوبت اول: 1396
تیراژ: 500 جلد
تعداد صفحه: 220

محمود فاضلی

 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  جزئیات پیام رئیس‌جمهور بلاروس به روحانی
  ظریف در استانبول: تروریسم را ریشه کن کنیم
  روایت رسانه یونانی از تنهایی کریم انصاری‌فرد
  اعطای گواهینامه فارسی‌آموزان مگاترند صربستان
  ظریف عازم ترکیه شد
  سرمربی پرسپولیس عازم کرواسی شد
  تظاهرات ضد دولتی در آلبانی
  راهپیمایی‌های بلگراد با ۶ مجروح و ۱۸ بازداشتی
  حضور سفیر ایران در مراسم سلطان نوروز در بوسنی
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار