صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
یکشنبه، 4 فروردین 1398 - 03:51   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  حضور سفیر ایران در مراسم سلطان نوروز در بوسنی
  تظاهرات ضد دولتی در آلبانی
  سرمربی پرسپولیس عازم کرواسی شد
  ظریف در استانبول: تروریسم را ریشه کن کنیم
  راهپیمایی‌های بلگراد با ۶ مجروح و ۱۸ بازداشتی
  روایت رسانه یونانی از تنهایی کریم انصاری‌فرد
  جزئیات پیام رئیس‌جمهور بلاروس به روحانی
  ظریف عازم ترکیه شد
  اعطای گواهینامه فارسی‌آموزان مگاترند صربستان
  بازگشایی دفتر تجاری مجارستان درقدس
  رادوان کاراجیچ به حبس ابد محکوم شد
  آلمان 1_1 صربستان؛ ژرمن ها روی نوار ناکامی
  معترضان آلبانیایی خواستار استعفای دولت شدند
  اردوغان: تضعیف ترکیه تضعیف آرمان قدس است
  حس تازگی و بهار را در وجودم زنده کرد....
- اندازه متن: + -  کد خبر: 28145صفحه نخست » گزارششنبه، 19 اسفند 1396 - 15:00
شهردار تهران در ورشو
حامد کاظم زاده
  

محمدعلی نجفی شهردار تهران و سیدابراهیم امینی نائب رییس شورای شهر تهران به منظور دیدار با شهردار ورشو و مقام‌های دولتی لهستان سفری چهار روزه از تاریخ 30 بهمن 1396 به ورشو داشتند. هیات شهری تهران که به دعوت هانا گرونکویچ والتز شهردار ورشو، به این شهر سفر کرده بود، فعالیت های انجمن شهری، توسعه گردشگری، به روز رسانی شبکه حمل و نقل شهری، محیط زیست و انتقال تجربیات مدیریت شهری را محورهای مذاکرات خود در پایتخت لهستان قرار دادند. شهردار تهران و هیات همراه طی این سفر علاوه بر شهردار ورشو با معاون نخست وزیر، نایب رئیس مجلس سنا، رئیس اتاق بازرگانی، رئیس سازمان سرمایه گذاری و برخی دیگر مقام های دولتی لهستان نیز دیدار کرد. مهدی حجت معاون شهرسازی شهرداری، امین عارف‌نیا رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری و پیمان سنندجی مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی، شهردار تهران را در این سفر همراهی می‌کردند.

دیدار در مجلس سنا
به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) در مجلس سنای لهستان، هیات شهرداری تهران با میخائو سورنسکی، نایب رئیس مجلس سنای دیدار کرد. وی در ابتدای جلسه با اشاره به حضور پناهجویان لهستانی در ایران همزمان با جنگ جهانی دوم گفت: ما مهمان نوازی ایرانی ها از پدران و مادران مان را فراموش نمی کنیم و همیشه تلاش کرده‌ایم قدردان ملت ایران باشیم. در تمام مراسم هایی که به یاد قربانیان لهستان و سربازانی که در جنگ از دست داده ایم برگزار می کنیم، از ایران و ایرانی ها هم یاد می کنیم. من به نمایندگی از ملت لهستان از ملت ایران قدردانی می کنم. وی در ادامه با اشاره به وضعیت مطلوب روابط ایران و لهستان تاکید داشت که دو حوزه علم و فرهنگ، حوزه هایی هستند که ظرفیت بالایی دارند و ما در مجلس سنا از هرگونه اقدامی که میان دو کشور و پایتخت های دو طرف برای افزایش ارتباطات علمی و فرهنگی میان مردم ایران و لهستان انجام شود، حمایت می کنیم، از جمله راه اندازی رشته زبان لهستانی در دانشگاه تهران. وی همچنین به پیگیری طرحی در سنای لهستان برای راه اندازی اتاق بازرگانی صنعتی لهستان و ایران اشاره کرد و افزود: من این طرح را تا نهایی شدن دنبال می کنم و معتقدم ایجاد چنین نهادی تقویت کننده روابط فعالان اقتصادی دو کشور خواهد بود. میخائو سورنسکی تصریح کرد: حضور شما در ورشو به طور حتم می تواند در همکاری شوراهای شهر دو پایتخت نیز تاثیرگذار باشد. شوراهای شهر ورشو و تهران باید به سمت تقویت روابط و همکاری ها حرکت کنند که این سفر می تواند نقطه آغازی بر یک مسیر پربار باشد.

شهردار تهران در ورشو

شهردار تهران نیز با اشاره به حضور لهستانی‌ها در ایران یادآور شد: میزبانی ایرانی ها از لهستانی ها در جنگ جهانی دوم یکی از روشن ترین و مثبت ترین نقاط تاریخ ایران بوده است. ایران و لهستان قبل از ورود مهاجران لهستانی نیز روابط خوب و پایداری داشته اند اما این واقعه باعث نزدیکی بیشتر مردم دو کشور شده است. خوشحالم که در سال های اخیر روابط دوجانبه بار دیگر تقویت شده است. نجفی در ادامه سخنانش با نگاهی به وضعیت تجاری میان دو کشور ادامه داد: طی سال های اخیر، مبادلات تجاری میان ایران و لهستان از 80 میلیون به 300 میلیون دلار رسیده است. امیدواریم طی 3 سال، سطح مبادلات جاری میان دو کشور به یک میلیارد دلار برسد. در ملاقات با فعالان بخش خصوصی از آن ها دعوت کردم برای سرمایه گذاری به ایران بیایند. شرایط برای سرمایه گذاری لهستانی ها در طرح های زیربنایی ایران و شهر تهران مهیاست. امیدوارم مشکلات بانکی و بیمه ای موجود نیز در سفر چند روز آینده رئیس بانک مرکزی لهستان به تهران برطرف شود.

شهردار تهران افزود: برای توسعه روابط ابتدا علاقه مندی لازم است که میان دو کشور وجود دارد. مرحله دوم عزم و اراده است که آن هم وجود دارد. مرحله سوم مرحله عملیاتی کردن برنامه هاست که اکنون باید روی این مرحله پافشاری کرد؛ موضوعی که به عزم دولت و مجالس دو کشور نیاز دارد. نجفی با اشاره به خواسته نایب رئیس مجلس سنا برای پیگیری راه اندازی کرسی زبان لهستانی در دانشگاه تهران اذعان کرد: دانشگاه تهران با راه اندازی این رشته موافق است و در حال بررسی مراحل انجام کار است. قول می دهم در بازگشت به تهران پیگیری های لازم را انجام دهم تا این برنامه زودتر به سرانجام برسد.

شهردار تهران همچنین به همکاری میان دانشگاه ورشو و دانشگاه مشهد اشاره کرد و گفت: همکاری های دانشگاهی آغاز شده است اما این بخش به طور حتم نیازمند، نگاه ویژه است. انتقال تجربیات حوزه های مختلف مدیریت شهری میان شهرداری تهران و شهرداری ورشو، تشریح ظرفیت های شهر تهران برای سرمایه گذاری خارجی و ضرورت تقویت تبادل گردشگر میان تهران و ورشو از جمله مهم‌ترین محورهای مذاکرات محمدعلی نجفی در ورشو بوده است.

همایش تجاری لهستان و ایران
شهردار تهران ابتدا به میان فعالان بخش خصوصی رفت تا از زمینه‌های سرمایه‌گذاری آنها در تهران بگوید و سپس با ارندارسکی اندری رییس اتاق بازرگانی لهستان نیز دیدار کرد و در این نشست تصریح کرد: شرایط برای تقویت روابط میان ایران و لهستان بسیار مناسب است و همان‌طور که روند سال‌های اخیر نشان داده، امکان توسعه مبادلات تجاری میان دو کشور وجود دارد. هدف رسیدن به مرز یک میلیارد دلار مبادلات تجاری میان ایران و لهستان را مدنظر داریم که رسیدن به آن امکان‌پذیر است.

نجفی در همایش تجاری لهستان و ایران نیز، از اولویت جذب سرمایه‌گذاری خارجی در شهرداری تهران و راه‌اندازی دپارتمان ویژه‌ای برای این منظور خبر داد و به تشریح برخی از مهم‌ترین زمینه‌های سرمایه‌گذاری مستقیم و مشارکت لهستانی‌ها پرداخت. پروژه‌های هوشمندسازی شهر، ساخت موتورسیکلت‌های برقی، مکانیزاسیون تفکیک زباله، اتوبوس‌های برقی، بازیافت زباله‌، ساخت هتل، پارکینگ‌های طبقاتی هوشمند، توسعه نمایشگاه بین‌المللی، تولید آمبولانس و ساخت تجهیزات آتش‌نشانی ازجمله پروژه‌های پیشنهادی شهردار تهران برای سرمایه‌گذاران لهستانی بود.

شهردار تهران در ورشو

وی پروژه‌های مرتبط با توسعه زیرساخت‌های شهر هوشمند را ازجمله مهم‌ترین پروژه‌های شهرداری تهران دانست و گفت: موضوع شهر هوشمند و هوشمندسازی شهر به‌تازگی و برای نخستین‌بار از طرف من به‌عنوان یکی از برنامه‌های اصلی مدیریت شهری در تهران مطرح شده و پیگیری آن در دستور کار بخش‌های مختلف شهرداری قرار دارد. شهردار تهران پروژه‌های هوشمندسازی تهران را زمینه مناسب برای سرمایه‌گذاری فعالان بخش خصوصی لهستان در ایران دانست و از آنها دعوت کرد برای این منظور پیش‌قدم شوند.  نجفی به مساله ترافیک، آلودگی صوتی و آلودگی هوا ناشی از تردد موتورسیکلت‌ها در تهران نیز به‌عنوان یکی از مهم‌ترین معضلات پیش روی شهرداری اشاره کرد و گفت: حدود سه میلیون موتورسیکلت در تهران تردد دارند و شهرداری تهران برای حل مشکلات ناشی از این موتورسیکلت‌ها برنامه جامع برقی کردن آنها را تهیه کرده که مورد حمایت رییس‌جمهور نیز قرار دارد. پروژه موتورسیکلت‌های برقی از مهم‌ترین پروژه‌های پیش روی شهرداری تهران برای حضور شرکت‌های خارجی ازجمله لهستانی‌هاست.  وی پروژه‌های حمل‌ونقل، مکانیزاسیون تفکیک زباله، بازیافت زباله‌ها و تولید برق و کود از آنها، توسعه زیرساخت‌های گردشگری و ساخت هتل، پارکینگ‌های طبقاتی هوشمند، توسعه نمایشگاه بین‌المللی، تولید آمبولانس و ساخت تجهیزات آتش‌نشانی را برخی از دیگر پروژه‌های آماده حضور شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران لهستانی عنوان کرد. نجفی همچنین از مشکلات بانکی و بیمه‌یی به‌عنوان بخشی از مهم‌ترین موانع بر سر راه حضور شرکت‌های خارجی در ایران یاد کرد و افزود: در صورتی که سیستم بانکی و بیمه‌یی لهستان در این زمینه فعال شود، حضور فعالان بخش خصوصی این کشور در ایران بسیار تسهیل خواهد شد. سفر رییس بانک مرکزی به تهران که تا چند روز دیگر انجام می‌شود، می‌تواند راهگشای مشکلات مالی و بانکی موجود بر سر راه روابط تجاری و اقتصادی دو کشور باشد.

نشست در نخست وزیری
هیات شهری تهران طی ملاقاتی با آنا ماریا آندرس، مدیر گفتگوهای بین الملل نخست وزیر لهستان، بر ضرورت توسعه روابط میان شهروندان ایرانی و لهستانی تاکید کرد. ساخت بنای یادبود در آرامستان لهستانی‌ها توسط تهران و ورشو، نصب پرچم 2 کشور در این آرامستان،راه اندازی خط هوایی مستقیم تهران- ورشو، نصب مجسمه فردریک شوپن آهنگساز معروف لهستانی در تهران و نصب مجسمه یکی از مشاهیر ایرانی در ورشو در دیدار شهردار تهران با نماینده مجلس سنا و مدیرگفت‌و‌گوهای بین الملل نخست وزیر لهستان مورد تاکید قرار گرفت. نجفی در این دیدار ضمن برشمردن سوابق روابط تاریخی و فرهنگی دو کشور گفت: امیدوارم این سوابق پشتوانه ای برای تقویت روابط سیاسی و اقتصادی باشد. همچنین امیدوارم سفر من به ورشو و این گفت‌وگوها به توسعه روابط ایران و لهستان و همچنین ارتباط بیشتر میان تهران و وروشو منجر شود.

شهردار تهران نجفی در تشریح اهداف سفر خود و هیات همراه به ورشو گفت: دو هدف عمده را دنبال کرده ایم. نخست اینکه شهرداری تهران و شهرداری ورشو می توانند در زمینه های مختلف مدیریت شهری تبادل تجربه کنند. ورشو به خصوص در زمینه سیستم حمل و نقل وضعیت بسیار مطلوبی دارد و می تواند در این زمینه تجربیات خود را به شهرداری تهران منتقل کند. از سوی دیگر در ورشو به دنبال معرفی فرصت های سرمایه گذاری پروژه های شهری در تهران هستیم. اخیرا دپارتمان ویژه ای را نیز در شهرداری تهران به منظور جذب سرمایه گذاری خارجی راه اندازی کرده ایم. از شرکت های لهستانی و فعالان بخش خصوصی این کشور دعوت می کنیم برای حضور در پروژه های شهری تهران وارد عمل شوند.

وی همچنین به ضرورت تقویت ارتباطات دو پایتخت در زمینه گردشگری اشاره کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در روابط تهران و ورشو می تواند مورد توجه قرار گیرد، گردشگری است. هر دو شهر ظرفیت بالایی برای جذب گردشگر دارند و ما در شهرداری تهران به دنبال تقویت زمینه ها و زیرساخت های شهری برای جذب گردشگر هستیم. شهردار تهران همچنین اهمیت راه اندازی خط مستقیم پروازی ورشو-تهران را نیز مورد توجه قرار داد و گفت: برای افزایش تبادل گردشگر، راه اندازی این خط پروازی ضروری است. در این رابطه مذاکرات اولیه انجام شده و توافق هایی هم حاصل شده است اما هنوز به مرحله اجرا نرسیده است.

وی همچنین اضافه کرد: تهران همچنین می تواند به عنوان نقطه ارتباطی مناسبی برای لهستانی ها در پرواز به سمت کشورهای آسیای میانه، شرق و جنوب شرق آسیا عمل کند. ایرانیان زیادی نیز سالانه به کانادا و آمریکا سفر می کنند. در مقابل، ورشو هم می تواند نقطه ارتباطی مناسبی برای پروازهای ایران به مقصد این دو کشور باشد.

آنا ماریا آندرس که فرزند ژنرال آندرس لهستانی است در پاسخ به سخنان شهردار تهران درباره روابط دوستانه میان دو کشور گفت: دو بار به ایران سفر کرده ام و هر دو بار متوجه شدم هرچه پدر و مادرم از بزرگی و محبت مردم ایران می گفتند، درست بوده است. ژنرال ولادیسلاو آندرس در جنگ جهانی دوم از میان آوارگان و زندانیان لهستانی در شوروی لشکری تشکیل داد و به اروپا فرستاد. این لشکر به «ارتش آندرس» معروف شد. ژنرال آندرس که از قهرمانان ملی لهستان به شمار می رسود به همراه همسرش با بیش از 121 هزار پناهجویان لهستانی دیگر، برای دوره ای در ایران زندگی می کردند. آنا ماریا آندرس با اشاره به گورستان‌های لهستانی‌ها‌ در نقاط مختلف ایران، از تلاش های شهرداری تهران برای حفاظت و مرمت گورستان لهستانی ها در محله دولاب تقدیر کرد و گفت: از طرف خودم، وزارت فرهنگ لهستان و خانواده های جان باختگان از شما تشکر می کنم. وی افزود: تصمیم داریم پرچم ایران و لهستان را در کنار هم در گورستان لهستانی ها در تهران برافراشته کنیم که در صورت موافقت شهرداری تهران این برنامه طی مراسم ویژه ای برگزار خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به پیشنهاد نجفی برای ساخت بنای یادبود در گورستان دولاب گفت: ما هم ایده ساخت بنای یادبود برای قربانیان لهستانی در گورستان دولاب را داشتیم اما تصمیم گرفتیم این بنا در بزرگداشت و قدردانی از مردم ایران باشد؛ شبیه آن چه در تاشکند ساخته ایم. آماده ایم مراحل ساخت را با هماهنگی شهرداری تهران آغاز کنیم.

شهردار تهران در ورشو

مدیرگفت و‌ گوهای بین المللی نخست وزیر لهستان ضمن تایید سخنان نجفی درباره ضرورت تقویت گردشگری میان دو پایتخت گفت: راه اندازی پرواز ورشو-تهران را پیگیری کرده ام و شرکت هواپیمایی لهستانی که این موضوع را دنبال می کند مراحل نهایی کار را در دست انجام دارد و این قول را می دهم که به زودی این خط فعال شود. دو طرف همچنین توافق کردند شهرداری تهران موضوع نصب مجسمه فردریک شوپر، آهنگساز معروف لهستانی، در کنار ساختمان کتابخانه ملی را در شورای شهر تهران دنبال کند و در مقابل طرف لهستانی نیز نصب مجسمه یکی از مشاهیر ایرانی را با هماهنگی تهران در کنار ساختمان کتابخانه ملی در ورشو پیگیری کند.

تفاهم نامه با شهرداری ورشو
محمد علی نجفی و هانا گرونکویچ والتز شهردار ورشو در دیداری که با حضور رامین مهمان‌پرست، سفیر ایران در لهستان ضمن بررسی زمینه های همکاری در حوزه های حمل و نقل، بازیافت زباله، تامین منابع مالی شهرداری‌ها، شهر هوشمند و کاهش آلودگی هوا، برای تبادل تجربیات در این زمینه ها یادداشت تفاهم همکاری امضا کردند. نجفی در عین حال به توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی و افزایش شمار واگن های مترو و تعداد اتوبوس‌‌های شهری و همچنین برنامه ریزی برای برقی کردن ناوگان حمل و نقل عمومی به عنوان دو برنامه شهرداری تهران برای کنترل ترافیک و جلوگیری از آلودگی هوا یاد کرد.

 وی به مذاکرات شهرداری تهران با برخی کشورهای اروپایی و کره جنوبی برای خرید کارخانه های زباله سوزی و تولید برق نیز اشاره و تصریح کرد: با توجه به تولید روزانه 8 هزار تن زباله در تهران، مدیریت پسماند مسئله ای جدی است و ما آماده استفاده از تجربیات خوب ورشو در زمینه تفکیک و بازیافت زباله های شهری هستیم. شهردار تهران ضمن اشاره به حمایت شهرداری ورشو از استارت‌آپ ها، خواستار تبادل اطلاعات و تجربیات لهستانی‌ها در زمینه فرآیند هوشمندسازی شهرها که جزو برنامه های شهرداری تهران در دوره مدیریت او به شمار می رود نیز شد.
 گرونکویچ والتز ضمن استقبال از پیشنهاد شهردار تهران برای انتقال تجربیات میان دو طرف، به تشریح برنامه های پایتخت لهستان برای تبدیل شدن به هاب تکنولوژی اروپای شرقی و اروپای مرکزی پرداخت. شهردار ورشو نیروی کار متخصص و جوان، نزدیکی به بازارهای اروپایی شرقی و غربی و همچنین زیرساخت مناسب برای ایجاد دفاتر شرکت های بزرگ فعال در حوزه تکنولوژی را مزایای این شهر دانست و گفت: اکنون شرکت های بزرگی از جمله گوگل را برای حضور جدی تر در ورشو متقاعد کرده ایم و به دنبال ایجاد فضایی برای حضور دیگر شرکت های تاثیرگذار نیز هستیم. والتز به شبکه گسترده و قدرتمند حمل و نقل عمومی ورشو با استفاده از اتوبوس های شهری اشاره کرد و گفت: شهرداری ورشو آماده است، تجربیات خود را در این زمینه در اختیار تهران قرار دهد.

چگونگی تعامل با شورای شهر، نهادهای دولتی و اتحادیه اروپا، برگزاری برنامه های فرهنگی و اجتماعی برای شهروندان و همچنین چگونگی تامین منابع مالی مورد نیاز مدیریت شهری ورشو موضوعات دیگری بود که مورد توجه دو شهردار قرار گرفت.

 شهرداران تهران و ورشو پس از این دیدار به منظور تبادل اطلاعات و تجربیات در زمینه های یاد شده، همکاری در راستای بهبود زندگی شهروندان دو پایتخت و همچنین توسعه گردشگری یادداشت تفاهم همکاری امضا کردند. نجفی و والتز توافق کردند در زمینه های مطرح شده، به زودی برای تبادل هیات های کارشناسی اقدام کنند. شهردار تهران همچنین از همتای لهستانی خود برای بازدید از تهران دعوت کرد.

شورای شهر ورشو
ابراهیم امینی نائب ریس شورا نیز دیداری با اِوا ماسنی، نایب رییس شورای شهر ورشو ترتیب داد و با اشاره روابط دیرینه دو کشور خواستار توسعه همکاری ها با هدف تعمیق روابط شد. نایب رییس شورای شهر تهران با تاکید بر ضرورت تبادل تجارب گفت: اعضای شورای شهر به عنوان نمایندگان مردم با توسعه ارتباطات دو شهر مهم تهران و ورشو می توانند در ارتقای خدمات شهری با بهره مندی از ظرفیت های شهرداری های یکدیگر کمک کنند.

نایب رییس شورای شهر ورشو ضمن تمجید از مهمان نوازی مردم ایران در جنگ جهانی دوم که در یاد و خاطره مردم لهستان باقی مانده است، از پیشنهاد امینی استقبال کرد و وعده بررسی آن در شورای شهر ورشو را داد.

یادبود پناهندگان لهستانی در ایران
شهردار تهران دیروز ادای احترام به قربانیان جنگ‌ جهانی دوم را هم در برنامه داشت. نجفی به همین منظور در محل پلاک یادبود پناهندگان لهستانی در ایران حاضر شد و با اهدای گل، به قربانیان لهستانی جنگ جهانی دوم ادای احترام کرد. او در این مراسم که با حضور رامین مهمان پرست، سفیر ایران در لهستان و معاون شهردار ورشو برگزار شد، نصب پلاک یادبود از سوی لهستان برای ادای احترام به مردم ایران را به‌خاطر پذیرش پناهجویان لهستانی در جنگ جهانی دوم، نشانه قدردانی ملت لهستان از مهما‌ن‌نوازی مردم ایران دانست و گفت: مهاجرت عده زیادی از مردم لهستان به ایران نقطه روشنی در تاریخ روابط دو کشور است. خوشحالیم که پیشینه تاریخ روابط دو کشور برای هر دو ملت ایران و لهستان خوشایند است.

جمعبندی
به طور کلی در سفر به ورشو، به‌طور مشخص دو محور مورد توجه قرار گرفت؛ یکی آنچه مربوط به ارتباط شهرداری‌ تهران و شهرداری ورشو در زمینه مدیریت شهری است و دوم در زمینه مسائل عمومی‌تر میان ایران و لهستان.

در بخش اول، بر تبادل تجربیات و اطلاعات درباره چگونگی اداره شهر و مدیریت مشکلات مختلف شهری تمرکز شد. نشست‌ها با نگاه به همکاری‌های آینده برگزار شد تا مذاکرات معطوف به نتیجه باشد. بازدیدهایی از کارخانه‌های تولید اتوبوس و واگن‌‌های قطار انجام شد. درزمینه تولید اتوبوس برقی و واگن برای شهر تهران، می‌توان در آینده همکار‌هایی را با لهستان آغاز کرد. با طرف لهستانی برای تبادل هیأت‌های کارشناسی برای ادامه مذاکرات و بررسی جزئیات همکاری‌های شهری توافق شد.

 همچنین در جمع فعالان اقتصادی لهستان، حوزه‌های مناسب سرمایه‌گذاری آنها در پروژه‌های شهری تهران تشریح شد و از آنها برای حضور در این پروژه‌ها دعوت به عمل آمد. با نگاه مثبتی که در ورشو به تعامل با تهران وجود دارد، می‌توان نوید یک فصل جدید همکاری میان 2 پایتخت را داد. در رابطه با مسائل عمومی‌تر کشور در ملاقات با مقام‌های دولتی و پارلمانی لهستان، راه‌اندازی خط پرواز مستقیم ورشو-تهران پیگیری و مقرر شد این خط به‌زودی راه‌اندازی شود. تبادلات علمی و فرهنگی نیز مورد توجه قرار گرفت و زمینه برای توسعه آموزش زبان فارسی در لهستان و برقراری رشته زبان لهستانی در ایران بررسی شد.

روابط رسمی میان ایران و لهستان عمری 500ساله دارد و این هم برای ما و هم برای لهستانی‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. احیای روابط تاریخی میان 2کشور که اوج آن به مهاجرت لهستانی‌ها در جنگ جهانی به ایران بازمی‌گردد در سفر به ورشو مورد توجه قرار گرفت.  این رویداد یک نقطه روشن و ماندگار در تاریخ روابط 2کشور است؛ موضوعی که در تمام دیدارها مورد توجه طرف‌های لهستانی بود و باعث ادای احترام آنها به ملت ایران شد. لهستانی‌ها خاطره مهمان‌نوازی ایرانیان در سال‌های جنگ جهانی دوم را که بیش از یکصد و بیست و یک‌هزار لهستانی را با آغوش باز میزبانی کردند کماکان در حافظه تاریخی خود به یاد می‌آورند و این به‌معنای آن است که عظمت ملت ایران نه فقط در این کشور که در قلب تاریخ ثبت شده است. بر این اساس ساماندهی گورستان لهستانی‌ها در  محله  دولاب تهران مورد موافقت قرار گرفت و همچنین مقرر شد بنای یادمانی در محل این گورستان با همکاری دولت لهستان احداث شود. در واقع این بنا نماد مهربانی و مهمان‌نوازی ایرانیان درتاریخ است.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  روایت رسانه یونانی از تنهایی کریم انصاری‌فرد
  ظریف در استانبول: تروریسم را ریشه کن کنیم
  راهپیمایی‌های بلگراد با ۶ مجروح و ۱۸ بازداشتی
  سرمربی پرسپولیس عازم کرواسی شد
  تظاهرات ضد دولتی در آلبانی
  حضور سفیر ایران در مراسم سلطان نوروز در بوسنی
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار