صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
یکشنبه، 4 فروردین 1398 - 03:56   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  حضور سفیر ایران در مراسم سلطان نوروز در بوسنی
  تظاهرات ضد دولتی در آلبانی
  سرمربی پرسپولیس عازم کرواسی شد
  ظریف در استانبول: تروریسم را ریشه کن کنیم
  راهپیمایی‌های بلگراد با ۶ مجروح و ۱۸ بازداشتی
  روایت رسانه یونانی از تنهایی کریم انصاری‌فرد
  جزئیات پیام رئیس‌جمهور بلاروس به روحانی
  ظریف عازم ترکیه شد
  اعطای گواهینامه فارسی‌آموزان مگاترند صربستان
  بازگشایی دفتر تجاری مجارستان درقدس
  رادوان کاراجیچ به حبس ابد محکوم شد
  آلمان 1_1 صربستان؛ ژرمن ها روی نوار ناکامی
  معترضان آلبانیایی خواستار استعفای دولت شدند
  اردوغان: تضعیف ترکیه تضعیف آرمان قدس است
  حس تازگی و بهار را در وجودم زنده کرد....
- اندازه متن: + -  کد خبر: 28098صفحه نخست » اخبار ویژهیکشنبه، 13 اسفند 1396 - 22:35
تلاش برای خروج از بحران به اوج خود رسیده است/
اوضاع نگران کننده سیاسی در منطقه بالکان
مقدونیه مدعی شد برای نشان دادن حسن نیت خود برای حل اختلافات با آتن، پس از چند دوره مذاکرات، تصمیم گرفته است نام فرودگاه بین المللی این کشور را در اسکوپیه عوض کند و تمام خیابان های این کشور را که به نام اسکندر و یا مقدونیه بود، تغییر دهد.
  

منطقه بالکان در ماه های اخیر، شاهد روند جدیدی شده و مسایل سیاسی و صدای طبل افزایش اختلافات و تلاش ها برای خروج از این حالت، به اوج خود رسیده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از ایرنا، طی چند ماه اخیر شاهد تحولات و تحرکات سیاسی در این منطقه حساس شرق اروپا می باشیم و به نظر می رسد که بازی جدیدی دراین منطقه با آینده ای نامعلوم آغاز گردیده و به چالش هایی دامن زده است.

واشنگتن و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، از یک سو خواستار حل اختلافات آتن و اسکوپیه هستند و در این راستا به کشورهای یونان و جمهوری مقدونیه یوگسلاوی سابق فشار می آورند تا اختلافات خود را حل و فصل کنند و از سوی دیگر، هر از گاهی اختلافاتی بین یونان و آلبانی مشاهده می شود و بلغارستان نیز از این حالت استثنا نمی باشد.

- اختلافات آتن و اسکوپیه برسر ترکیب نام جمهوری مقدونیه یوگسلاوی سابق:
با توجه به اظهارات مقامات یونان و مقدونیه یوگسلاوی سابق و با توجه به گزارش های رسانه های خبری از ابتدای سال جاری (2018) یعنی در 2 ماه گذشته، چنین تداعی می شد که به زودی اختلافات آتن و اسکوپیه، حل و فصل و راه ورود مقدونیه به جمع کشورهای اروپایی و ناتو هموار خواهد گردید.

تحلیلگران مسایل سیاسی در این باره، تاکید دارند که واشنگتن، کشورهای اروپایی و سران ناتو به شدت خواستار حل اختلافات آتن و اسکوپیه هستند و از این رو به یونان و جمهوری مقدونیه، فشار می آورند تا با سازشی بی سابقه، هرچه سریع تر اختلافات خود را حل و فصل کنند.

بر اساس دیدگاه تحلیگران، از آنجا که آمریکا و ناتو درصدد بهره گیری از موقعیت مقدونیه و نیروهای نظامی خود برآمده اند تا با توسعه تاسیسات این سازمان در این کشور، بنیه نظامی بازوی نظام سرمایه داری را در منطقه بالکان و جهان و به خصوص در مقابل روسیه، تقویت کنند، به همین دلیل به هر قیمتی، خواهان حل هرچه سریع تر اختلافات آتن و اسکوپیه هستند.

گفتنی است که یونان به عنوان عضو اتحادیه اروپا و ناتو، چندین بار با تلاش اسکوپیه برای پیوستن به ناتو، مخالفت کرده و با استفاده از حق وتو، مانع ورود مقدونیه به این سازمان شده و اجرای این امر را منوط به حل اختلافات و تغییر نام کشور مقدونیه کرده است.

این درحالی است که تعداد 128 کشور جهان، آن را به عنوان جمهوری مقدونیه به رسمیت می شناسند و اولین کشوری که کشور مقدونیه یوگسلاوی سابق را با این نام به رسمیت شناخت، آمریکا بود.

جمهوری مقدونیه مدعی شد که برای نشان دادن حسن نیت خود برای حل اختلافات با آتن، پس از چند دوره مذاکرات، تصمیم گرفته که نام فرودگاه بین المللی این کشور را در اسکوپیه عوض کند و تمام خیابان های این کشور را که به نام اسکندر و یا مقدونیه بود، تغییر دهد، اما این اقدامات خواسته های آتن را برآورده نکرد و بر تغییر قانون اساسی این کشور اصرار می ورزد که اسکوپیه آن را نمی پذیرد.

گفتنی است که دو هفته پیش نخست وزیر یونان در خلال بررسی ارسال پرونده های سوء استفاده های مالی دو نخست وزیر و هشت وزیر دولت های پیشین این کشور، گفته بود: جلسه بعدی پارلمان در باره حل اختلافات آتن و اسکوپیه خواهد بود که به نظر می رسد در آستانه حل و فصل قرار گرفته است.

این در حالیست که 'آنگلا مرکل' صدراعظم آلمان هفته پیش در خلال استقبال از رییس جمهوری مقدونیه، گفته بود: به شما به عنوان رییس جمهوری مقدونیه خوشآمد می گویم که این امر باعث خشم دولتمردان و شهروندان یونان گردیده بود و اینگونه اظهارات صدراعظم آلمان را خلاف قوانین بین المللی و آنهم درحالی که مذاکرات آتن و اسکوپیه به شدت درجریان بود، قلمداد کرده بودند.

تارنمای خبری یونانی 'پرونیوز' روز یکشنبه نوشت: به نظر می رسد روند اوضاع در مذاکرات بین آتن و اسکوپیه به بن بست رسیده است و شهروندان مقدونیه بار دیگر تظاهرات اعتراضی را علیه یونان آغاز کرده و پرچم یونان را به آتش کشیده اند.

این تارنما افزود: به نظر می رسد که اسکوپیه به شمال یونان تا شعاع 100 کیلومتری داخل این کشور چشم دوخته است و این منطقه را که بخشی از مقدونیه دوره یونان باستان بوده است، متعلق به خود می داند.

کشور مقدونیه در دوران باستان و حاکمیت ' فیلیپ دوم' و اسکندر مقدونی در سه قرن پیش از میلاد، شامل منطقه گسترده ای از شمال یونان فعلی، جمهوری مقدونیه یوگسلاوی سابق و بخشی از بلغارستان بوده است.

دولت های قبلی و کنونی یونان برای حل اختلافات آتن و اسکوپیه به شرط تعیین حدود جغرافیایی آن در ترکیب نام کشور مقدونیه یوگسلاوی سابق، تا حدودی از خود تمایل نشان داده اند، اما به نظر می رسد عکس العمل شهروندان یونان و حضور بسیار گسترده سه هفته پیش آنان با استفاده از کلمه مقدونیه در ترکیب نام مقدونیه یوگسلاوی سابق در شهر های تسالونیک واقع در شمال یونان و آتن و حمایت رسمی کلیسای ارتدکس یونان از این خواست مردم، در روند مذاکرات آتن و اسکوپیه بی تاثیر نبوده و از این رو دولت یونان بر ضرورت تغییر قانون اساسی کشور مقدونیه یوگسلاوی سابق اصرار دارد که برخلاف میل اسکوپیه است.

- اختلافات آتن و تیرانا:
در همین حال روابط یونان و آلبانی به رغم تلاش های دولت های آتن و تیرانا برای حل اختلافات و توسعه روابط هر از گاهی دچار تنش هایی می گردد.

آلبانی چندی پیش تعداد زیادی از خانه های اقلیت یونانی ساکن در این کشور را تخریب کرد که با خشم آتن مواجه گردید و با هشدار به تیرانا از آن خواست که حقوق اقلیت یونانی تبار ساکن آلبانی را رعایت کند و از تخریب منازل آنان دست بردارد.

آلبانی نیز برای نشان دادن حسن نیت خود، به 'اناستاسیوس یونولاتوس' اسقف اعظم تیرانا و سراسر آلبانی که یونانی تبار می باشد، تابعیت آلبانیایی داد و وی را به عنوان شهروند این کشور پذیرفت.

رسانه های یونان چندی پیش گزارش دادند: تیرانا خواستار داشتن سهمی در منابع احتمالی نفت و گاز در سواحل مشترک دو کشور می باشد و به همین دلیل آتن و تیرانا درصدد جلوگیری از بروز اختلافات میان دو طرف می باشند.

یونان همچنین دارای مشکلاتی با بلغارستان است که البته از شدت کمتری نسبت به دیگر کشورها برخوردار می باشد و دو کشور درصدد توسعه روابط خود می باشند و آتن همیشه از عضویت کشورهای بالکان در جمع کشورهای اروپایی و حتی ناتو، منوط به احترام گذاشتن آنان به تمامیت ارضی یونان و رعایت حقوق اقلیت های یونانی تبار مقیم این کشورهای این منطقه، حمایت کرده است.

تحلیلگران بر این باور هستند که با توجه به شکست طرح های آمریکا و نظام سرمایه داری، به رغم به کارگیری کشورهای وابسته در خاورمیانه به منظور تغییر نقشه این منطقه حساس و تسلط بیشتر بر منابع آن و به خصوص در سوریه، عراق و افغانستان و حتی یمن، احتمال دارد که کشورهای عضو نظام سرمایه داری، برای دستیابی و تسلط بر منابع طبیعی و ذخایر احتمالی منطقه بالکان، نیز دست به تحریکاتی بزنند و از این رو در حال حاضر هوشیاری و عملکرد مردم این منطقه و اقدامات سیاسی به موقع مسئولان کشورهای بالکان، بیش از هر زمانی برای جلوگیری از بروزهرگونه حادثه و رخداد ناگواری، ضروری و لازم است.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  روایت رسانه یونانی از تنهایی کریم انصاری‌فرد
  ظریف در استانبول: تروریسم را ریشه کن کنیم
  راهپیمایی‌های بلگراد با ۶ مجروح و ۱۸ بازداشتی
  سرمربی پرسپولیس عازم کرواسی شد
  تظاهرات ضد دولتی در آلبانی
  حضور سفیر ایران در مراسم سلطان نوروز در بوسنی
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار