صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
پنجشنبه، 22 آذر 1397 - 21:25   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  همایش توسعه پایدار تمام نسل ها در بلاروس
  ازدواج با مسیح؛ دخترانی که تا ابد مجرد می‌مانند
  اعتراض گسترده دانشجویان خشمگین در آلبانی
  رادوان کاراجیچ به دنبال آزادی مشروط است
  اصلاح قانون ادیان بلغارستان
  هارادینای:ارتش کوزوو در خدمت صلح جهانی است
  ماجرای صربستان و ارزش پاسپورت ایرانی
  مجارستان به کارزار ضدمهاجرتی ادامه می‌دهد
  اوضاع تکان‌دهنده ایرانی‌ها در صربستان
  خاشقجی، چهره سال مجله تایم شد
  لغو قانون ممنوعیت حجاب در دانشگاه‌های ترکیه
  گفت‌وگوی ترکیه با سازمان ملل در باره خاشقجی
  حضور نظامی آمریکا در قبرس و هشدار روسیه
  همکاری بلاروس و ازبکستان در انرژی هسته‌ای
  تعقیب بمب‌افکن‌های روس توسط جت‌های نروژ
- اندازه متن: + -  کد خبر: 28010صفحه نخست » یادداشتچهارشنبه، 2 اسفند 1396 - 07:39
مجهول جدید در روابط ترکیه و آمریکا
سیدعلی قائم مقامی
  

روابط دوجانبه ترکیه و آمریکا به اوج تنش رسیده بود. حتی از دشمنی جدید سخن گفته می شد. اما سفر دو مقام آمریکائی به ترکیه با توسل به مجهولی بنام «تاسیس مکانیسم مشترک»، تنش بین دو کشور را به عادی سازی روابط تبدیل کرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا)، دکتر سیف الدین ارول استاد دانشگاه و کارشناس روابط بین الملل مقاله ای تحت عنوان « نام مجهول جدید در روابط ترکیه و آمریکا؛ مکانیسم مشترک» در روزنامه ملی گازته ارگان حزب سعادت منتشر کرد.

او می نویسد: در مدت اخیر یکی از موارد دستورکار افکار عمومی، روابط ترکیه و آمریکا و به پیوست آن آینده روابط ترکیه و غرب است. البته بدان روابط ترکیه با اتحادیه اروپا و روابط ترکیه با ناتو نیز افزوده می شود. سایر مسائل سیاسی ، نظامی و اقتصادی ابعاد فرعی این قضیه است. هنگامی که تنش بین ترکیه و آمریکا به اوج رسید و بر طبل جنگ کوبیده و از دو دشمن جدید سخن گفته می شد، دو مقام عالی رتبه آمریکائی ناگهان به ترکیه سفر کردند دوران مجهولی جدید آغاز شد. برخلاف تصور افکار عمومی، مسئله حل نشده ، بحران فریز شده است.  زیرا هر دو طرف می دانند که در آستانه جنگ قرار گرفته اند. اما نمی خواهند وارد درگیری مسلحانه شوند. بخصوص آمریکا بررسی این قضیه را به اواسط ماه مارس موکول کرده است. آمریکا در شرایط حاضر بهیچ وجه نمی خواهد که ترکیه را از دست بدهد ویا وارد جنگ شود. لذا برای کاهش عصبانیت ترکیه و کاهش تنش ، فرمولهائی را مطرح کرده است. مکانیسم مشترک ، یکی از این فرمولهاست. آمریکا از اهداف و طرحهای خود درباره خاورمیانه دست برنداشته است. چنانکه بعد از توافق بر سر تاسیس مکانیسم مشترک یکی از مقامات عالی رتبه وزارت خارجه آمریکا درباره اقدام ترکیه برای خرید اس 400 از روسیه و احتمال اجرای تحریمها علیه آنکارا گفت: اکنون نمی خواهیم ترکیه را عصبانی کنیم. در نتیجه از نظر ما مشکلی وجود ندارد.

آیا واقعا آمریکا اجازه خواهد داد که ترکیه با محوریت اس 400 با روسیه روند همکاری جدیدی را آغاز کند؟  نه خیر.

 زیرا آنها بخوبی می دانند که ترکیه ممکن است با استفاده از این نوع سیستمهای تسلیحاتی از کلوب غرب خارج شده و به کلوب دیگر وارد شود ویا خودش یک کلوب جدیدی را بوجود آورد. آنها متوجه این امر نیز هستند که اگر ترکیه کلوب خاص خود را تشکیل دهد ، آنها متضرر شده و اعضاء کلوب دیگر از آن سود خواهند برد. چنانکه علیرغم اختلافات بین ترکیه و روسیه، روابط دوکشوربه سرعت درحال گسترش است. دلیل این مسئله سیاست پراگماتیک و عمل گرایانه مسکو و متحدین آن است.  آمریکا با تاخیر این مطلب را درک کرده و مانند دیگران ضرورت آغاز عادی سازی روابط با ترکیه را احساس کرده است.    در میان امواج جز ومد «مشارکت استراتژیک، مدل مشارکت- مشارکت دروغین»، از مشارکت استراتژیک سخن گفته شده است. این روند را می توان توسل آمریکا «به دروغ مشارکت استراتژیک » بمنظور کسب فرصت زمانی برای تحقق اهداف خود دانست. در شرایط حاضر روابط بین ترکیه و آمریکا با توجه به نمونه های دیگر، روند عادی سازی موفق و نتیجه بخش نخواهد بود و یا آمریکا حداقل در روابطش با ترکیه نمی تواند مانند دوران سابق، مشارکت استراتژیک یک جانبه را تحمیل کند. دلایل موثق این تحلیل عباتند از:

1-آمریکا از تحقق اهداف اصلی خود درباره ترکیه و منطقه منصرف نشده است. آمریکا ابتدا باید این قضیه را بصورت روشن بیان کند.

2- آمریکا از واژه ها و جملات  مبهم استفاده می کند. مثلا وزیر خارجه آمریکا گفته است که ما می خواهیم که منبج تحت کنترل متحدان ما قرار بگیرد. منظور متحدان آمریکا چیست؟

3- آمریکا خواهان نظم نوین جهانی تک قطبی است. ترکیه خواهان جهان چند قطبی و آماده پیوستن به یکی از قطبهای قدرت است.

   در چارچوب «مکانیسم مشترک» ؛ باید درباره روابط ترکیه و آمریکا، حساسیتها و واقعیات جدید، اهداف ، باز تعریف خصوصیات آینده ، پذیرش اراده جدید آنکارا و ایجاد چارچوب جدید روابط دوجانبه مد نظر قرار گیرد. تا موقعیکه چنین تبین و تعریفی انجام نگیرد، نمی توان از عادی سازی واقعی روابط  دو جانبه سخن گفت. چنین  روندی چیزی بیش از استراتژی «نرمش اجباری و دوره ای» ، «کسب فرصت زمانی» نخواهد بود. برگشت نتایج چنین روندی بیش از پیش مخرب و هزینه آن بسیار سنگین خواهد بود. هنوز معنی «مدل مشارکتی» ترکیه و آمریکا که بین سالهای 2009-2011 اعلام شد و در سال 2012 شکست خورد درک نشده است. آمریکا از سال 2013 بصورت پنهان و آشکار در ترکیه دخالت کرد. چنانکه مولود چاووش اوغلو نیز تاکید کرده است که مذاکرات دوجانبه نباید در حد یک سخن باقی بماند و از اجرای آن عدول شود. یعنی هنوز بین طرفین مسئله عدم اعتماد ادامه دارد.

مسئله دیگر این است که «مکانیسم مشترک» چه تاثیری بر روابط و همکاری سه جانبه «ترکیه-روسیه و ایران» خواهد داشت. آیا آمریکا در راستای اهداف پنهان می خواهد که با توسل به «مکانیسم مشترک ترکیه و آمریکا» همکاری سه جانبه «ترکیه-روسیه و ایران» را مورد هدف قرار دهد. روند عادی سازی ترکیه و آمریکا نباید ، در چارچوب روابط سه جانبه ترک- روس و ایران، در ابعاد تهران و مسکو شک و شبهه عمیقی بوجود بیاورد و بدنبال آن روند غیرعادی با آنها آغاز شود. مطمئن هستم که آنکارا برای پیشگیری از آن تدابیری اتخاذ کرده است. چنانکه آنکارا با تاکید بر خرید اس 400 این اطمینان خاطر را بوجود آورده است. همزمان با آمریکا ، اقدام برای  عادی سازی روابط ترکیه با آلمان نیز بخشی از این روند است. یعنی ترکیه سیاست برقراری توازن قوا را دنبال کرده، در سیاست خارجی میدان مانور خود را گسترش می دهد. آنکارا چنان مایل نیست که بر «مکانیسم مشترک» مفهومی گسترده ای عطف کند. زیرا می داند که در غیر اینصورت محکوم روابط استراتژیک یک جانبه با آمریکا خواهد شد. 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  همایش توسعه پایدار تمام نسل ها در بلاروس
  ماجرای صربستان و ارزش پاسپورت ایرانی
  اوضاع تکان‌دهنده ایرانی‌ها در صربستان
  ازدواج با مسیح؛ دخترانی که تا ابد مجرد می‌مانند
  اعتراض گسترده دانشجویان خشمگین در آلبانی
  لغو قانون ممنوعیت حجاب در دانشگاه‌های ترکیه
  خاشقجی، چهره سال مجله تایم شد
  اصلاح قانون ادیان بلغارستان
  رادوان کاراجیچ به دنبال آزادی مشروط است
  هارادینای:ارتش کوزوو در خدمت صلح جهانی است
  مجارستان به کارزار ضدمهاجرتی ادامه می‌دهد
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار