صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
سه شنبه، 30 بهمن 1397 - 15:11   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  اپوزیسیون بلغارستان پارلمان را ترک می‌کند
  روسیه؛نشست ورشو، تقابل کامل با تهران
  اجرای نمایش رومانیایی پسرها پسرند در تهران
  بعیدی‌نژاد و پس‌ لرزه‌های نشست ورشو
  باوفا و بهترین برداشت از تورنمنت کرواسی
  پیگرد قضایی سربازان مرتبط با فتو در ترکیه
  آ ا ک یونان، ​قهرمان باشگاه‌های بسکتبال جهان
  تنهایی یک درخت
  عکس/ رییس جمهور کرواسی در استانبول
  آلبانی؛ درگیری معترضان با پلیس
  راست افراطی بلغارستان و ژنرال طرفدار نازی‌ها
  مناقشه اسرائیل و لهستان
  همکاری مرکز فیلم صربستان با بنیاد فارابی
  طنین موسیقی ایرانی در استانبول
  فرهنگ اصطلاحات فارسی به ترکی استانبولی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 27887صفحه نخست » یادداشتدوشنبه، 16 بهمن 1396 - 07:37
اروپا نگران چالش‌های سیاسی مرکل
مرتضی مکی
  

در طول روزهای گذشته، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان و مذاکره‌کنندگان اتحادیه دموکرات مسیحی و حزب سوسیال دموکرات از احتمال رسیدن به یک توافق نهایی برای تشکیل ائتلاف فراگیر سخن گفته‌اند، اما هنوز مشخص نیست این خوش‌بینی‌ها تا چه اندازه قابل اتکا باشد.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، قطعا طولانی شدن مذاکرات تشکیل دولت در آلمان، چهار ماه پس از برگزاری انتخابات هم به جایگاه اتحاد دموکرات مسیحی، هم به جایگاه حزب سوسیال دموکرات در آلمان و هم موقعیت آلمان در اتحادیه اروپا آسیب‌های جدی می‌زند. چنین روند طولانی برای تشکیل دولت، اولین‌بار است که از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون در آلمان اتفاق افتاده است. در طول ٧٠ سال گذشته تاکنون چنین تعلیق طولانی مدتی در تشکیل دولت جدید رخ نداده‌بود. دو حزب بزرگ آلمان در سطح افکار عمومی به دلیل فقدان موفقیت در رسیدن به یک توافق مشترک، به‌شدت محبوبیت خود را از دست داده‌اند. تازه‌ترین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که وضعیت محبوبیت احزاب بزرگ آلمانی به ویژه حزب سوسیال دموکرات نسبت به زمان انتخابات کاهش محسوسی داشت.

حزب سوسیال دموکرات در انتخابات اخیر فقط ٢٠ درصد آرا را به خود اختصاص داد که ٥ درصد از آرای این حزب در انتخابات پیشین کمتر بود. سوسیال دموکرات‌ها به همین دلیل تصمیم قطعی خود را گرفته ‌بودند که در جایگاه حزب اپوزیسیون دولت حاکم قرار بگیرند تا از این فرصت برای بهبود جایگاه سیاسی خودشان در افکار عمومی آلمان استفاده کنند، اما شکست گفت‌وگوهای مرکل با احزاب دیگر برای تشکیل یک دولت ائتلافی، باعث شد تا سوسیال دموکرات‌ها برای حفظ ثبات سیاسی در آلمان ناگزیر از مشارکت در مذاکرات تشکیل دولت شوند. با توجه به موقعیت متزلزلی که حزب سوسیال دموکرات در افکار عمومی پیدا کرده است، قطعا رهبران این حزب تلاش خواهند کرد تا در مذاکرات تشکیل دولت ائتلاف فراگیر، امتیازهای بیشتری بگیرند، تا بتوانند رای‌دهندگان خودشان را با کسب امتیازات ویژه و نقش موثر در سیاستگذاری دولت آینده آلمان راضی‌تر کنند. تلاش سوسیال دموکرات‌ها این است که وقتی ناگزیر به مشارکت با آنگلا مرکل در یک دولت فراگیر هستند، دست‌کم امتیازهای واضحی دریافت کنند که بخشی از انتظارات و خواسته‌های هواداران‌شان را تامین کند و کمک کند در انتخابات پارلمانی بعدی آلمان دست‌کم با ریزش آرای بیشتر مواجه نشوند. نکته مهمی که در مورد وضعیت بن‌بست کنونی آلمان وجود دارد این است که عمده مشکلات رای‌دهندگان و جامعه آلمان نه در حوزه اقتصادی، بلکه بیشتر در حوزه سیاسی است. کارنامه اقتصادی خانم مرکل کارنامه موفقی بود، در دوازده سالی که آنگلا مرکل رهبری آلمان را در اختیار داشت هم رشد اقتصادی آلمان در اوج بحران مالی اروپا مثبت ماند، هم روند اشتغال‌زایی با موفقیت ادامه یافت و هم تراز تجاری مثبت آلمان با رشد مواجه شد. به نظر نمی‌رسد که آلمان در سال‌های آینده با مطالبات و نارضایتی‌های اقتصادی مواجه باشد. اختلافی که امروز در جامعه آلمان وجود دارد، تا حد زیادی شکاف سیاسی است و موضوعاتی مانند پناهجویان و مالیات‌ها هستند که باعث اختلاف نظر در میان شهروندان و سیاستمداران آلمانی شده است. آنگلا مرکل در ١٢ سال گذشته نقش پررنگی در اتحادیه اروپا بازی کرد.

رهبری مرکل در دوران بحران مالی اروپا، به دلیل جایگاه آلمان در این قاره بود، به ویژه قدرت مالی و توانایی مدیریت بحران توسط آلمان بود. در برابر، امسال در سپهر سیاسی اروپا، با ورود چهره‌های جدیدی در راس قدرت مواجه هستیم که مهم‌ترین آنها امانوئل ماکرون، رییس‌جمهور جدید فرانسه است. ماکرون جاه‌طلبی‌ها و بلندپروازی‌های سیاسی زیادی دارد و خیلی علاقه‌مند است که نقش رهبری اتحادیه اروپا را به جای مرکل بر عهده بگیرد. اما فرانسه در حال حاضر خود با بحران‌های متعدد سیاسی در داخل مواجه است. اگر امانوئل ماکرون در سال‌های پیش رو به عنوان رییس‌جمهور فرانسه نتواند کارنامه موفقی از خود در عرصه اقتصادی به جای بگذارد، قطعا در عرصه اروپا هم موفق نخواهد بود جایگاه بالایی کسب کند. ماکرون اگر بخواهد که رهبر موثری در آینده اتحادیه اروپا باشد، باید تلاش کند تا این جایگاه را از طریق همکاری، همراهی و همسویی با آنگلا مرکل کسب کند. رهبران فرانسه و آلمان، در حال حاضر موقعیت تثبیت‌شده‌ای در افکار عمومی کشور خود ندارند و اگر نگوییم وضعیت سیاسی بدی دارند، دست‌کم می‌توان گفت که وضعیت آنها خوب نیست. تنها راه برای مرکل و ماکرون این است که برای نجات اروپا از چالش‌هایی که با آن مواجه است در کنار یکدیگر و از طریق هم‌افزایی تلاش کنند.

فضا و موقعیت در اروپا به نوعی نیست که مرکل یا ماکرون به تنهایی بتوانند رهبری اتحادیه را در اختیار بگیرند و در کنار همکاری با یکدیگر مجبور خواهند بود که اتحاد و همراهی کشورهای بزرگ اروپا مانند اسپانیا و ایتالیا را برای حل بحران‌ها و چالش‌های پیش روی اروپا جلب کنند. بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول، چشم‌انداز مثبتی در مورد آینده اروپا ارایه می‌دهند. غالب چالش‌هایی که مقابل اتحادیه اروپا قرار دارد، چالش‌ها و مشکلات سیاسی، از جمله افزایش ملی‌گرایی افراطی و موج پناهجویان است. گرایش‌های گریز از مرکز در اتحادیه اروپا، بیش از اینکه انگیزه‌های اقتصادی داشته‌باشد، انگیزه‌های سیاسی و ملی‌گرایانه دارد. در عین حال نمی‌توان انتظار داشت کشورهایی مانند مجارستان یا جمهوری چک که همسویی کمتری با بنیان‌های اتحادیه اروپا دارند، در آینده نزدیک اقدامی برای جدایی از اتحادیه اروپا انجام دهند. زمینه‌هایی که برخی کشورهای عضو اتحادیه نسبت به آن اعتراض دارند، مسائلی مانند قدرت نهادهای سیاستگذار ملی در برابر قدرت نهادهای فراملی اتحادیه اروپا یا مساله پناهجویان است. اما در برابر اقتصاد این کشورها به‌شدت به اروپا وابسته است، دسترسی آنها به بازار واحد اروپایی یک امتیاز غیرقابل چشم‌پوشی برای کشورهای کوچک‌تر اتحادیه محسوب می‌شود و بسیاری از آنها سالانه میلیاردها یورو کمک از اتحادیه دریافت می‌کنند. اگر چنین کشورهایی بخواهند از اتحادیه اروپا خارج شوند، هم از امتیاز دسترسی به بازار واحد اروپایی محروم می‌شوند و هم کمک‌های مالی اتحادیه را از دست می‌دهند

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  عکس/ رییس جمهور کرواسی در استانبول
  ترکیه صدرنشین رشد گردشگری در اروپا شد
  فرنگی‌کاران ایران راهی مجارستان شدند
  احضار سفیر اسرائیل به وزارت خارجه لهستان
  کارگاه آموزش هنر ایرانی در مینسک
  بدرقه پیکر پوران شریعت رضوی به خانه ابدی
  معرفی تئاتر ایران در جشنواره بین‌المللی استانبول
  ماهیت انقلاب های مخملی در اروپای شرقی
  مناقشه اسرائیل و لهستان
  وداع ستاره مقدونی با پیراهن تیم ملی سوئیس
  یازدهمین هفته تظاهرات ضددولتی در صربستان
  افزایش شمار پناهجویان قانونی در اروپا
  طنین موسیقی ایرانی در استانبول
  فرهنگ اصطلاحات فارسی به ترکی استانبولی
  همکاری مرکز فیلم صربستان با بنیاد فارابی
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار