صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
شنبه، 27 بهمن 1397 - 03:29   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  توئیت ظریف لهستان را وادار به پاسخ دادن کرد
  همسر دکتر شریعتی در وضعیت مرگ و زندگی
  کتاب و مشکلات فعلی آن در بلاروس
  نمایشگاه بین المللی کتاب مینسک
  روزملی ایران در سارایوو
  سفر پامپئو به مجارستان، اسلواکی و لهستان
  جاذبه‌های بلغارستان در نمایشگاه گردشگری
  «زوربای یونانی» به بازار نشر آمد
  هشدار آمریکا به ترکیه درباره خرید اس-۴۰۰
  ناتو، به زبان ساده
  مقدونیه رسماً «جمهوری مقدونیه شمالی» شد
  «لاوروف» درباره ونزوئلا به آمریکا هشدار داد
  مراسم روزملی ایران در سارایوو برگزار شد
  کودکان و زنان، قربانی کلیسا
  تردد جاده‌ای و پرواز‌ها در بوسنی مختل شد ­
- اندازه متن: + -  کد خبر: 27844صفحه نخست » یادداشتپنجشنبه، 12 بهمن 1396 - 09:12
رومانی؛ اعتراض به فساد و بی‌عدالتی
محمود فاضلی
  

اعتراض و نارضایتی به وجود فساد و ضرورت تغییرات به ساختار سیاسی این‌بار به رومانی و شهرهای مختلف این کشور رسید. ده‌ها هزار نفر در بخارست علیه اصلاحات قوانین دادگستری و قانون مصوب پارلمان که به گفته منتقدان پیگرد قانونی جرایم و فسادهای کلان را سخت‌تر می‌کند و مانع سوءاستفاده از قدرت و تخطی از حوزه اختیارات مقامات می‌شود، اعتراض کردند.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، معترضان خشمگین از یکی از میادین پایتخت به سوی کاخ پارلمان حرکت کرده و نارضایتی خود را نسبت به مسائلی همچون فساد، حزب حاکم (حزب سوسیال دموکرات) و تغییرات زیادی که در سطح هیات دولت صورت می‌گیرد، ابراز کردند. معترضان برای ابراز خشم خود از این دولت جناح چپ به خیابان‌ها آمده بودند فریاد «دزدان، دزدان» و «استعفا» سر می‌دادند، سوت می‌زدند و پرچم‌های رومانی را تکان می‌دادند. به گمان معترضان، آنها با نقض استقلال قوه قضاییه رومانی، آن را تا حدی سیاسی می‌کند. این مصوبه در انتظار امضای کلاوس یوهانیس رییس‌جمهور است. حزب حاکم در رومانی (سوسیال دموکرات‌ها) در دسامبر سال گذشته تلاش کرد تا از طریق لوایح پارلمانی و علی‌رغم هشدارهای شورای اروپا، تغییراتی را در دستگاه قضایی ایجاد کنند.

رومانی در ماه‌های گذشته به بحران سیاسی دچار بود، هم به خاطر ناسازگاری و رقابت احزاب و هم به دلیل گسترش فساد در حاکمیت که سیاستمداران را رویاروی هم قرار داد. اعتراضات اخیر با واکنش کلود یونکر رییس و فرانتس تیمرمانس معاون کمیسیون اروپا رو به رو شد. این دو با انتشار بیانیه مشترکی اعلام کردند که «ما با نگرانی آخرین تحولات را در رومانی دنبال می‌کنیم. استقلال دستگاه قضایی در رومانی و توانایی آن برای مبارزه کارآمد با فساد، ارکان اصلی رومانی قوی در اتحادیه اروپا را تشکیل می‌دهد». اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۶، طی گزارشی رومانی و بلغارستان را به عنوان فاسدترین کشورهای این اتحادیه از نظر فساد اداری معرفی کرده است. تحولات رومانی همچنین در رسانه‌های خارجی انعکاس وسیعی داشت. گاردین مدعی شد «این مصوبه با وجود مخالفت رییس‌جمهوری رومانی، اتحادیه اروپا و امریکا از حمایت دولت چپ گرای رومانی برخوردار است». به گفته معترضان، قانون جدید می‌تواند به دزدی‌های هنگفت و وحشتناکی از روی مقام‌های رده بالا منجر شود. این قانون به معنای آن است که دیگر نمی‌توان از پیام‌های صوتی و تصویری به عنوان مدرک در پیگرد قضایی استفاده کرد. سال گذشته پس از آنکه دولت چپگرای رومانی برای مجرمانه ندانستن سوء رفتارهای مقام‌ها تلاش کرد، این کشور ٢٠ میلیون نفری عضو اتحادیه اروپا و ناتو که از سال ١٩٨٩ و پس از سرنگونی چائوشسکو، دیکتاتور کمونیست کشور درپی شورش مردم به یک نظام چندحزبی مبدل شد، شاهد بزرگترین اعتراضات از زمان پایان کمونیسم بود. برکناری دو نخست وزیر طی هفت ماه گذشته در رومانی نشانگر ادامه بحران سیاسی در این کشور عضو اتحادیه اروپا است.

پارلمان رومانی ماه گذشته نیز اصلاحات مربوط به قوانینی را تایید کرد که بسیاری می‌گویند منجر به عقب‌نشینی در مبارزه ضد فساد می‌شود. حزب حاکم در رومانی (سوسیال دموکرات‌ها) در دسامبر سال گذشته تلاش کرد تا از طریق لوایح پارلمان و به‌رغم هشدارهای شورای اروپا، تغییراتی را در دستگاه قضایی ایجاد کند. رییس‌جمهور کلائوس یوهانیس گزارش خود را علیه قانونی که به اعضای پارلمان، وزرا، شهرداران و معاونین، استانداران و معاونین، روسا و معاونین شوراهای استانی اجازه می‌دهد به عنوان شخصیت حقیقی فعالیت‌های تجاری انجام دهند، به دادگاه قانون اساسی رومانی ارسال کرده است. این قانون در ماه دسامبر سال ٢٠١٧ به وسیله پارلمان رومانی تصویب شده و هدف آن، اصلاح قانون در مورد تعیین برخی اقدامات برای تضمین شفافیت در اجرای فعالیت‌های دولتی و همچنین برای جلوگیری و مبارزه با فساد است.  رییس‌جمهور اخیرا پس از ملاقات با نمایندگان حزب سیاسی پارلمانی رومانی در چارچوب جلسات مشورتی، اعلام کرد که فرصت دیگری به ائتلاف حاکم که متشکل از حزب سوسیال دموکرات (PSD) و حزب اتحاد لیبرال‌ها و دموکرات‌ها (ALDE) است، می‌دهد. از دیدگاه او «به نظرات بسیار زیادی در مورد تشکیل هیات دولت جدید و همچنین در مورد نخست وزیر جدید گوش دادم. تمام روز به نظرات و استدلال‌های سیاستمداران گوش دادم، اما بین جلسات موفق شدم به نظرات مردم عادی هم گوش بدهم، پیام‌های آنها را در شبکه‌های اجتماعی و غیره بخوانم. نظرات و استدلال‌ها بسیار زیاد است. استدلال‌هایی مربوط به سیاست احزاب، به سیاست داخلی رومانی و به سیاست خارجی و امنیت رومانی وجود دارند. همه نظرات و استدلال‌ها را گوش کرده و خواندم و همه آنها را سنجیده‌ام. چون حالا باید تصمیم بگیرم. اما تصمیمی را که باید بگیرم، چه نوع تصمیمی است؟ اولا، این تصمیم باید با قانون اساسی و با احکام دادگاه قانون اساسی در زمینه انتصاب مطابق باشد. در اینجا مهم‌ترین استدلال محاسبات پارلمانی است.

بسیار روشن است که حزب سوسیال دموکرات دارای اکثریت در پارلمان است». وی معتقد است«حالا حزب سوسیال دموکرات باید کار خودش را به خوبی ارایه دهد. هم مردم رومانی و هم خودم انتظارات بالایی داریم. حزب سوسیال دموکرات هم در طول مبارزات انتخاباتی و هم بعد از آن وعده داد که وضعیت دستمزدها، حقوق بازنشستگی، مدارس، کتاب‌های درسی، بیمارستان‌ها و زیرساخت بهبود خواهند یافت اما تا به حال خیلی از این امرها تحقق نیافتند. اکنون حزب سوسیال دموکرات باید ثابت کند که وعده‌های خود را به اجرا خواهد رساند. یک سال از انتخابات پارلمانی گذشت، حزب سوسیال‌دموکرات در این انتخابات برنده شد و در این مدت دو هیات دولت از طرف حزب سوسیال دموکرات شکست خوردند». رییس‌جمهور اخیرا وزیر دفاع این کشور را موقتا به عنوان نخست‌وزیر منصوب کرده و معتقد است نباید شرایط سیاسی فعلی منجر به بی‌ثباتی سیاسی شود و تاثیرات اقتصادی منفی بگذارد.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  توئیت ظریف لهستان را وادار به پاسخ دادن کرد
  همسر دکتر شریعتی در وضعیت مرگ و زندگی
  نمایشگاه بین المللی کتاب مینسک
  کتاب و مشکلات فعلی آن در بلاروس
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار