صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
سه شنبه، 30 بهمن 1397 - 15:12   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  اپوزیسیون بلغارستان پارلمان را ترک می‌کند
  روسیه؛نشست ورشو، تقابل کامل با تهران
  اجرای نمایش رومانیایی پسرها پسرند در تهران
  بعیدی‌نژاد و پس‌ لرزه‌های نشست ورشو
  باوفا و بهترین برداشت از تورنمنت کرواسی
  پیگرد قضایی سربازان مرتبط با فتو در ترکیه
  آ ا ک یونان، ​قهرمان باشگاه‌های بسکتبال جهان
  تنهایی یک درخت
  عکس/ رییس جمهور کرواسی در استانبول
  آلبانی؛ درگیری معترضان با پلیس
  راست افراطی بلغارستان و ژنرال طرفدار نازی‌ها
  مناقشه اسرائیل و لهستان
  همکاری مرکز فیلم صربستان با بنیاد فارابی
  طنین موسیقی ایرانی در استانبول
  فرهنگ اصطلاحات فارسی به ترکی استانبولی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 27758صفحه نخست » گزارشسه شنبه، 3 بهمن 1396 - 09:42
یونان؛ به دنبال حل اختلافات با همسایگان
محمود فاضلی
  

دولت چپگرای یونان که گام‌های نهایی خود را برای انجام اصلاحات اقتصادی بر‌می‌دارد، در عرصه سیاست خارجی نیز به استثنای ترکیه به دنبال بهبود روابط خود با همسایگان به ویژه مقدونیه و آلبانی است. در روزهای اخیر نخستین دور جدید مذاکرات بین مذاکره‌کنندگان یونان و مقدونیه به ریاست آقای نیمیج، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در نیویورک آغاز شد. نیمیج پیش از آغاز مذاکرات اعلام کرده بود کلمه «مقدونیه» بخشی از نام ترکیبی پیشنهادی خواهد بود و یونان ٢٥ سال پیش یعنی از سال ١٩٩٣ وقتی نام موقتی «جمهوری یوگسلاوی سابق مقدونیه» انتخاب شد، استفاده از عبارت «مقدونیه» را پذیرفته است.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، نماینده ویژه دبیرکل بر این باور است اگر ٢٥ سال دیگر هم صبر کنیم شرایط به مراتب بدتر خواهد شد. با توجه به شرایط مناسبی که اینک به وجود آمده است پیشنهاد جدیدی مطرح خواهم کرد. ایده‌هایی در گذشته برای سال‌های طولانی بررسی شده است. در پی اجرای تدابیر اعتماد‌سازی پیشنهادی وزیر خارجه یونان و عدم بیان اظهارات تحریک‌آمیز از طرف دولت جدید اسکوپیه و همچنین علاقه طرفین جهت حل و فصل مساله نام روند مثبتی ایجاد شده است. نام‌های پیشنهادی که در گذشته ارایه شده مجددا در مذاکرات مطرح خواهد شد. اینک گفت‌وگوها در مورد استفاده از لغت ترکیبی جهت تعریف نام کشور ادامه دارد. دولت جدید اسکوپیه علاقه دارد مساله حل و فصل شده و دولت یونان نیز حل مساله را صلاح می‌داند. شهروندان دو کشور نیز حاضرند راه‌حل‌هایی که مطابق با منافع ملی آنها باشد را بشنوند و از حل و فصل مصالحه‌جویانه مساله حمایت کنند. نیمیج ضمن اشاره به موضوعات جانبی اعتقاد دارد مسائل جانبی در کنار مساله نام در هر دو طرف وجود دارد که بسیار مهم است. در صورت حل و فصل مساله اصلی، می‌توان به این موضوعات جانبی نیز پرداخت. وی مساله هویت و استفاده از نام جدید توسط تمامی کشورها را از موضوعات جانبی مورد توجه اسکوپیه و موضوعات تاریخی، غصب میراث تاریخی، کتب درسی مقدونیه از موضوعات جانبی مورد توجه آتن معرفی کرد.

وزیران خارجه یونان و مقدونیه اخیرا در شهر تسالونیکی یونان دیدار دوجانبه داشته‌اند. در این دیدار تقویت روابط و همکاری‌های دوجانبه و اجرای تدابیر اعتمادسازی مورد بحث قرار گرفت. با توجه به افزایش جو مخالفت با استفاده از نام مقدونیه در یونان وزارت خارجه تمایل داشت از انجام تجمعات اعتراضی در مقابل محل ملاقات در تسالونیکی جلوگیری کند. یونان برای جمهوری مقدونیه نامی می‌خواهد که مقدونیه یونانی را از این کشور تفکیک کند. آتن از نام ترکیبی که توسط همه کشورها و سازمان‌های بین‌المللی مورد استفاده قرار گیرد حمایت می‌کند. فعالیت دیپلماتیک دولت یونان در حالی ادامه دارد که ٦٨ درصد مردم یونان با استفاده از عبارت مقدونیه در نام ترکیبی کشور همسایه مخالف و فقط ٦/٢٣ درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی با استفاده از عبارت مقدونیه در نام ترکیبی موافق هستند.

وزیر خارجه مقدونیه مدعی است هیچکدام از دو کشور نباید امتیاز و حق انحصاری استفاده از عبارت مقدونیه را داشته باشند. برای یونان مهم است بین کشور و منطقه یونانی مقدونیه تفکیک ایجاد شود و برای ما نیز مهم است تردیدهایی که در مورد موضوعات هویتی وجود دارد، برطرف شود. مقدونیه فقط متعلق به یونان یا کشور مقدونیه نیست چرا که منطقه بزرگی را در بر می‌گیرد و بهترین پاسخ برای مساله الحاق‌گرایی می‌تواند اصل عدم استفاده انحصاری از این عبارت باشد.

لاوروف وزیر خارجه روسیه اعتقاد دارد فعال شدن روند گفت‌وگوها در مورد مساله نام رسمی جمهوری یوگسلاوی سابق مقدونیه به تمایل امریکا جهت عضویت این کشور به ناتو مرتبط است و یونان هیچ دلیلی ندارد از مواضع خود عقب‌نشینی کند. گفت‌وگوها پیرامون حل و فصل مساله FYROM برای دوره طولانی به حالت نیمه فعال در آمده بود و فقط پس از اینکه امریکا تصمیم گرفت اسکوپیه باید به ناتو ملحق شود، مجددا فعال شد. از نگاه روس‌ها در مورد هر نامی که یونان و اسکوپیه به توافق برسند و این نام در قانون اساسی تصویب شود بدیهی است که تمامی کشورها نام جدید را به رسمیت خواهند شناخت.

اسقف اعظم کلیسای ارتدکس یونان نیز در چند مرحله نگرانی خود از مذاکرات پیرامون مساله مقدونیه را ابراز کرد. موضع کلیسا در مورد این مساله کاملا روشن است و در نامه ارسالی به نخست وزیر ملاحظات ما قید شده است. با دقت و هوشیاری و نگرانی نظاره‌گر تحولات هستیم و اگر لازم باشد مجددا بیانیه‌ای صادر خواهیم کرد. رهبر کلیسای ارتدوکس در نامه خود به نخست‌وزیر یونان مخالفت خود با استفاده از نام مقدونیه برای کشور همسایه یونان را ابراز و تاکید کرده بود کلیسا تمایل ندارد در کار وزارت خارجه دخالت کند اما کلیسا و ملت جهت دفاع از یونانی بودن مقدونیه خون داده و نمی‌تواند استفاده از نام مقدونیه توسط کشور دیگری را بپذیرد. از نگاه او مساله مقدونیه دارای پارامترهای کلیسایی نیز هست که از نظر کلیسا بسیار جدی است. در چنین موضوع مهمی کلیسا نمی‌تواند بی‌تفاوت باشد.

حزب محافظه‌کار نئودموکراسی یونان به عنوان اصلی‌ترین مخالف سیاست‌های دولت و حزبی که خود مبتکر اختلافات با مقدونیه در دهه ٩٠ میلادی است اعتقاد دارد راه‌حلی که برای مساله نام پیشنهاد خواهد شد باید تمامی ابعاد مساله را مدنظر قرار دهد و این حزب راه‌حلی که رضایت‌بخش نباشد و تمامی پارامترها را لحاظ نکند، نمی‌پذیرد. نام ترکیبی باید موقعیت جغرافیایی کشور را تعریف کرده، از سوی کشورها و سازمان‌های بین‌المللی استفاده شود و سوم اینکه اسکوپیه از رفتار الحاق‌گرایانه و ادعاهای ارضی که از طریق نقشه‌های مقدونیه بزرگ بیان می‌شود، اجتناب کند.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  عکس/ رییس جمهور کرواسی در استانبول
  ترکیه صدرنشین رشد گردشگری در اروپا شد
  فرنگی‌کاران ایران راهی مجارستان شدند
  احضار سفیر اسرائیل به وزارت خارجه لهستان
  کارگاه آموزش هنر ایرانی در مینسک
  بدرقه پیکر پوران شریعت رضوی به خانه ابدی
  معرفی تئاتر ایران در جشنواره بین‌المللی استانبول
  ماهیت انقلاب های مخملی در اروپای شرقی
  مناقشه اسرائیل و لهستان
  وداع ستاره مقدونی با پیراهن تیم ملی سوئیس
  یازدهمین هفته تظاهرات ضددولتی در صربستان
  افزایش شمار پناهجویان قانونی در اروپا
  طنین موسیقی ایرانی در استانبول
  فرهنگ اصطلاحات فارسی به ترکی استانبولی
  همکاری مرکز فیلم صربستان با بنیاد فارابی
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار