صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
شنبه، 29 دی 1397 - 04:23   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  سید حسن خمینی و شکست نشست ورشو
  سفر پوتین به بلگراد
  Dine Karşı Din
  عکس/ کلیسای آنتونیوس مقدس در بلغارستان
  خداوند به مثابه عاشق اول
  دیوار آلمان شرقی؛ آلمان غربی
  عکس/ دیدار روسای جمهور ترکیه و کرواسی
  ایران/ توقف ویزای توریستی لهستانی‌ها؟
  بلاروس و میوه های تکامل فرهنگی
  خبرنگار آلبانیایی و تغییر رژیم ایران؟
  هجدهمین جشنواره فیلم ایرانی در صربستان
  فستیوال فیلم‌های زمستانه جزیره ناکسوس یونان
  سفر رئیس‌جمهوری کرواسی به ترکیه
  چالش های یونان در سال 2019
  هویت سیاسی مسلمانان بوسنی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 27604صفحه نخست » خبر اولیکشنبه، 17 دی 1396 - 08:23
صوفیا در عرصه داخلی با مشکلات عدیده‌ای رو به رو است/
بلغارستان و ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا
بلغارستان به عنوان یکی از کشورهای ضعیف و غیر تاثیرگذار اتحادیه اروپا در شرایطی از ژانویه و به مدت شش ماه و برای اولین‌بار ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده می‌گیرد که این اتحادیه با چالش‌های جدی از جمله مذاکرات برگزیت، انرژی، بحران پناهجویان و متقاضیان ورود به اروپا مواجه است.
  

بلغارستان به عنوان یکی از کشورهای ضعیف و غیر تاثیرگذار اتحادیه اروپا در شرایطی از ژانویه و به مدت شش ماه و برای اولین‌بار ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده می‌گیرد که این اتحادیه با چالش‌های جدی از جمله مذاکرات برگزیت، انرژی، بحران پناهجویان و متقاضیان ورود به اروپا و همچنین مقدمات برای بودجه جدید اتحادیه اروپا مواجه است و در فرآیند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (برگزیت)، روابط کشورهای عضو، ادامه تحریم‌ها علیه روسیه، عادی‌سازی روابط میان ترکیه و اتحادیه و تحریم‌های بی‌سابقه علیه لهستان مسوولیت سنگینی در زمینه حفظ انسجام در اتحادیه اروپا متوجه بلغارستان کرده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، بویکو بوریسف، نخست‌وزیر بلغارستان اعلام داشته است به همراه دونالد توسک، رییس شورای اروپا و با دبیرکل شورای اروپا، جلساتی با هدف آموزش بیشتر برای وزیران بلغارستان برگزار و آخرین توصیه‌ها به آنها داده شده است. هماهنگی کامل برقرار است، زیرا ریاست به تنهایی به معنای مدیریت یک رویه است و نه اینکه ما (بلغارستان) به نیابت از دیگران، تصمیمات را اتخاذ کنیم. نظر به حساس بودن موضوعات و اینکه می‌توان به عنوان ریاست موضع قاطع اعلام کرد، باید اندکی محتاط بود، زیرا باید از منافع ٢٧ کشور دفاع کرد. بلغارستان مسوولیت منطقه بالکان را نیز به دوش دارد و اینکه چگونه همسایگان خود را به اروپا پیوند زند تا بتوانند به بهترین نحو بر بحران مهاجرت غلبه کنند. این کشور تلاش کرده است منطقه بالکان و به ویژه غرب بالکان در دستور کار شورای اروپا قرار گیرد. در ١٧ ماه مه سال ٢٠١٨، در صوفیا نشست مشترکی با حضور سران ٢٧ کشور عضو اتحادیه ترزا می،‌ نخست‌وزیر انگلیس و رهبران کشورهای منطقه بالکان برگزار خواهد شد.

در چارچوب ریاست دوره‌ای این کشور ٢٩٩ رویداد در پایتخت و چند شهر این کشور برگزار می‌شود و صوفیا میزبان نشست سران اتحادیه و کشورهای غرب بالکان خواهد بود. در برنامه‌های این دوره ٦ ماهه، ١٢ نشست غیررسمی شورای اتحادیه اروپا و بیش از ٢٠ نشست در سطوح بالا و ٥ نشست پارلمان‌های اروپایی و در سطح کارشناسی بیش از ١٧٠ نشست و جلسه و همچنین در حدود ٨٥ رویداد، برگزار می‌شود.

اولویت‌ اصلی دوره ریاست بلغارستان بر شورای اتحادیه اروپا، تداوم سیاست انسجام، همگرایی اروپایی کشورهای غرب بالکان، مسائل امنیتی و ثبات و توسعه اقتصادی با تمرکز بر ایجاد بازار واحد دیجیتالی است. وزیر امور اروپایی این کشور معتقد است این کشور برای دستیابی به یک ریاست موفقیت‌آمیز در این اتحادیه نیازمند اجماع سیاسی، برگزاری مذاکرات و دستیابی به درک متقابل است و تلاش دارد اتحاد و ثبات اتحادیه اروپا را حفظ کند.

بلغارستان در نظر دارد بر چشم‌انداز پیوستن کشورهای حوزه بالکان غربی به اتحادیه اروپا متمرکز شود و امنیت و صلح را با وجود وضعیت مهاجران و پناهجویان حفظ و یک سیاست دفاعی متحد و رشد اقتصادی ایجاد کرده و توجهات را به سمت یک بازار دیجیتال واحد در اتحادیه اروپا متمرکز کند.

البته بلغارستان در عرصه داخلی با مشکلات عدیده‌ای رو به رو است که مهم‌ترین آن مبارزه با فساد سازمان یافته در این کشور است. رییس‌جمهوری بلغارستان اخیرا قانون ضد فساد را که پارلمان در ماه دسامبر تصویب کرده بود، وتو کرد. به باور او، سند حقوقی مذکور اجازه تحقیقات اثرگذار درباره شبکه‌های فساد را نمی‌دهد بلکه مبارزه با آن را سخت‌تر هم می‌کند. بلغارستان متهم است تلاش‌های اندکی در راستای مقابله با فساد و جرایم سازمان‌یافته صورت داده است و کمیسیون اروپایی مکررا این کشور را بابت ناکامی در محاکمه و زندانی کردن مقامات مظنون به ارتکاب فساد سرزنش می‌کند. طبق اعلام سازمان شفافیت بین‌الملل، بلغارستان فاسدترین کشور اتحادیه اروپاست و تقلب و فساد در دولت بلغارستان سالانه میلیون‌ها یورو ضرر و زیان را برای این کشور در پی دارد. تدابیر قانونی که اخیرا از سوی مجلس ملی بلغارستان تایید شد، شامل ایجاد یک واحد ضد فساد بود. طبق آن، متهمانی که سمت‌های عالی دولتی و دارایی داشتند، تحت پیگرد قرار می‌گرفتند.

رومن رادف، رییس‌جمهور بلغارستان ضمن ارجاع قانون مبارزه با فساد و مصادره اموال حاصل از راه‌های غیرقانونی، اصول و تمامیت آن را زیر سوال برد. وی اعلام داشته است امیدوارم در سال ٢٠١٨، نسبت به خود حداقل به همان اندازه سختگیر باشیم که نسبت به دیگران هستیم، با عقلانیت از آزادی خود استفاده کنیم، قدرت اتحاد را درک کنیم، ضمن غلبه بر یاس، ظرفیت عظیم بالقوه ملت خود را بالفعل نماییم! سال گذشته یعنی سال ٢٠١٧ میلادی برای مردم بلغارستان امید را به ارمغان آورد، اما موفقیتی را به دنبال نداشت و سال جدید نیز چالش‌هایی را برای دموکراسی بلغارستان به همراه خواهد داشت.

به اعتقاد وزیر امور مربوط به دوره ریاست بلغارستان بر شورای اتحادیه اروپا، امنیت و مهاجرت دشوارترین موضوعات دوره ریاست بلغارستان است که در مورد آنها میان کشورهای عضو اتحادیه اتفاق نظر و درک متقابل وجود ندارد. همچنین کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان نیز توصیه‌های جدیدی را در ارتباط با اصلاحات پناهندگی در اتحادیه اروپا منتشر کرد که توجه ویژه‌ای نسبت به بلغارستان نشان می‌دهد. مدیر بخش اروپایی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان شرایط کنونی را بسیار حساس می‌داند. به گفته وی، اتحادیه اروپا به یک ریاست نیرومند نیاز دارد تا مسیر مدیریت بهتر امور پناهندگی در اتحادیه اروپا را هموارتر سازد، که این شامل ابراز همبستگی بیشتر از جانب جامعه اتحادیه اروپا نیز می‌شود. این آژانس مصرانه خواستار ارزیابی موثرتر از نیازهای موجود برای حمایت از کسانی است که درخواست پناهندگی ارایه می‌دهند و همچنین کشورهای اتحادیه اروپا باید همبستگی و علاقه بیشتری در تقسیم مسوولیت‌ها نسبت به کسانی که در جست‌وجوی سرپناه هستند، نشان دهند.

محمود فاضلی

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  عکس/ دیدار روسای جمهور ترکیه و کرواسی
  سفر پوتین به بلگراد
  دیوار آلمان شرقی؛ آلمان غربی
  خداوند به مثابه عاشق اول
  سید حسن خمینی و شکست نشست ورشو
  عکس/ کلیسای آنتونیوس مقدس در بلغارستان
  Dine Karşı Din
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار