صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
شنبه، 29 دی 1397 - 03:40   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  سید حسن خمینی و شکست نشست ورشو
  سفر پوتین به بلگراد
  Dine Karşı Din
  عکس/ کلیسای آنتونیوس مقدس در بلغارستان
  خداوند به مثابه عاشق اول
  دیوار آلمان شرقی؛ آلمان غربی
  عکس/ دیدار روسای جمهور ترکیه و کرواسی
  ایران/ توقف ویزای توریستی لهستانی‌ها؟
  بلاروس و میوه های تکامل فرهنگی
  خبرنگار آلبانیایی و تغییر رژیم ایران؟
  هجدهمین جشنواره فیلم ایرانی در صربستان
  فستیوال فیلم‌های زمستانه جزیره ناکسوس یونان
  سفر رئیس‌جمهوری کرواسی به ترکیه
  چالش های یونان در سال 2019
  هویت سیاسی مسلمانان بوسنی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 27549صفحه نخست » گزارشدوشنبه، 11 دی 1396 - 09:53
٢٠١٧، سال دشوار پناهجویان بود
محمود فاضلی
  

سال ٢٠١٧ میلادی یکی از دشوارترین سال‌های پناهجویان در سراسر جهان از جمله اروپا بود. آوارگان کشورهای مختلف جهان خود را از طریق مسیر دریای مدیترانه، به ایتالیا، یونان و اسپانیا می‌رسانند. بیشترین تعداد آوارگانی که وارد کشورهای اروپایی می‌شوند، دارای تابعیت کشورهایی مانند نیجریه با ٣/١١ درصد، سوریه با ٧/١٠ و گینه با ٩/٧ درصد بوده است. بر اساس آمارهای منتشرشده سازمان ملل متحد، امروزه تعداد مهاجران و آوارگان در جهان به ٢٤٤ میلیون نفر می‌رسد.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، این تعداد شامل افرادی است که از جنگ‌های داخلی کشورهای خود فرار کرده‌اند یا در جست‌وجوی یافتن فرصت‌های بهتر، قصد جابه‌جایی از یک کشور به کشوری دیگر را دارند. آمار دیگری از سازمان ملل متحد حاکی از آن است، از هر ١٠ نفر از این آوارگان، یک نفر کمتر از ١٥ سال سن دارد. این افراد، در برگیرنده کودکانی هستند که باید عواقب آینده زندگی آنها، از جمله موضوع تربیت یا رشد شخصیتی آنها را در نظر گرفت.  دو سال از زمانی که اروپا با موج عظیمی از پناهجویان و مهاجران روبه‌رو شد، گذشته است و کشورهای عضو اتحادیه اروپا تاکنون بر سر قواعدی که پناهجویان و مهاجران در آینده بر طبق آن در اروپا تقسیم شوند، به توافقی نرسیده‌اند. کنفرانس سران اتحادیه اروپا نیز مانع از هرگونه مصالحه‌ای در این زمینه شد و نشان داد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا تا چه میزان در مورد سیاست پذیرش پناهجویان اختلاف نظر جدی دارند. اعضای اتحادیه به دنبال راهی هستند که بتوانند با هجوم مکرر آوارگان به کشورهای‌شان مقابله کنند. در میان این کشور، اختلاف نظرات اساسی وجود دارد و عملا اعضای آن به دو بلوک متضاد تقسیم شده‌اند.

لهستان، مجارستان و جمهوری چک که به دلیل عدم پذیرش درخواست پناهجویان برای پناهندگی با انتقادهاتی از سوی کمیسیون اروپا متهم هستند همچنان از اجرای تصمیمات اروپا خودداری می‌کنند. این سه کشور مدعی‌اند کشورهای آنها با اکثریت مسیحی جایی برای پناهندگان مسلمان ندارند. مجارستان از سال ٢٠١٥ مرزهای خود را ابتدا با صربستان و سپس با کرواسی با سیم خاردار حصارکشی کرده و با سیاست اتحادیه اروپا در خصوص سهمیه‌بندی بین کشورهای عضو این اتحادیه به‌شدت مخالفت کرد.

این کشور تاکید دارد کشورها خواهان حفظ مرزهای خود هستند و در این راستا، تمامی اروپا باید به بهترین طریق ائتلاف کشورهای منطقه بالکان غربی را سرعت بخشد. مجارستان در اکتبر سال ٢٠١٦ همه‌پرسی به منظور جلب حمایت سیاسی در مخالفت با تلاش‌های اتحادیه اروپا برای اسکان مهاجران در کشورهای عضو این اتحادیه برگزار کرد. اگرچه نتیجه همه‌پرسی به دلیل شرکت نکردن ٥٠ درصد شهروندان واجد شرایط منفی بود اما دولت مجارستان می‌تواند به خاطر مخالفت بیش از ٩٨ درصد رای‌دهندگان در همه‌پرسی با سهمیه‌بندی مهاجران از موضع خود در این خصوص قاطعانه حمایت کند.

اتحادیه اروپا مایل است تا ژوئن ٢٠١٨ بحران پناهجویان را حل کند. تا آن موقع باید روسای دولت‌ها تصمیم گرفته باشند تا اختلافاتی که اتحادیه اروپا در رابطه با پناهجویان را به دو دیدگاه متضاد تقسیم کرده، خاتمه دهند. بسیاری از این کشورها یا اصلا پناهجویانی را که به نزدشان فرستاده شده نمی‌پذیرند یا فقط تعداد کمی از آنها را قبول می‌کنند.

استونی، رییس کنونی شورای اروپا همراه با کمیسیون اروپا پیشنهادی را برای رایزنی با ٢٨ سفیر اتحادیه اروپا در میان گذاشته که دربرگیرنده نوعی «مدل مرحله‌ای» است و ترکیبی از پذیرش داوطلبانه پناهجویان و تعهد برای کمک مالی است.

اتحادیه اروپا باید بنا بر قدرت اقتصادی و جمعیت هر کشور عضو تعیین کند که چه تعداد پناهجو و مهاجر باید سالانه پذیرفته شوند. بدین‌ترتیب برای هر کشوری یک «سقف» برای پذیرش پناهجویان مشخص شده است.

در رایزنی‌های کشورهای عضو اتحادیه، دو مرحله در موارد بحرانی مورد توجه بوده است. در مرحله اول اگر یک کشور عضو اتحادیه اروپا به ٩٠ درصد ظرفیت پذیرش خود رسیده باشد، کمیسیون اروپا باید در آینده در عرض مدت ١٤ روز از باقی کشورها بخواهد که پرسنل، مواد کمکی و پول به آن کشور بفرستند. یونان چنین کمکی را در سال‌های ٢٠١٥ و ٢٠١٦ دریافت کرد. در این مرحله احتمالا کمیسیون اروپا از کشورهای عضو اتحادیه بخواهد که در ساختن اردوگاه یا در اختیار گذاشتن وسایل حمل و نقل کمک کنند. در مرحله دوم اگر یک کشور عضو اتحادیه اروپا به ١٥٠ درصد ظرفیت پذیرش خود رسیده باشد، باید باقی کشورها را به کمک‌رسانی بیشتر و تقسیم پناهجویان ترغیب کرد. در سال گذشته همچنین بارها موضوع موافتنامه دوبلین مورد توجه اروپا قرار گرفت. طبق قانون دوبلین، نخستین کشوری که یک پناهجو به آن وارد شده، باید به درخواست پناهندگی آن پناهجو رسیدگی کند. یونان و ایتالیا که با ورود شمار زیادی از پناهجویان به خاک خود مواجه هستند، مایلند این قانون بازنگری و تغییر کند. در سال ٢٠١٧ کشورهای مختلفی جهان درگیر بحران پناهجویان بوده‌اند. یکی از کشورهایی که در سال گذشته به‌شدت درگیر بحران ورود پناهجویان بود و این امر حتی در امور داخلی این کشور نیز تاثیرگذار بود، آلمان است. آمارها نشان می‌دهد تا پایان سال ٢٠١٦ میلادی ٦/١ میلیون پناهجو در جمهوری فدرال آلمان زندگی می‌کرده‌اند که ١١٣ درصد بیشتر از دو سال قبل از آن است. ٣٠ هزار متقاضی پناهندگی که تقاضای آنها رد شده، ناپدید شده‌اند، بدون آنکه مراجع رسمی از محل اقامت آنها اطلاع داشته باشند. تقریبا نیمی از پناهجویان اهل سه کشور سوریه، افغانستان و عراق هستند. اکثر کسانی که با تقاضای پناهندگی آنها مخالفت می‌شود، اهل صربستان و آلبانی هستند. تقریبا دوسوم این ٦/١ میلیون نفر، مرد هستند.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  عکس/ دیدار روسای جمهور ترکیه و کرواسی
  سفر پوتین به بلگراد
  دیوار آلمان شرقی؛ آلمان غربی
  خداوند به مثابه عاشق اول
  سید حسن خمینی و شکست نشست ورشو
  عکس/ کلیسای آنتونیوس مقدس در بلغارستان
  Dine Karşı Din
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار