صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
یکشنبه، 25 آذر 1397 - 12:41   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  هزاران پناهجو پشت مرز کرواسی گیر افتادند
  اردوی پرسپولیس شاید در ترکیه
  بانک مرکزی روسیه نرخ بهره را افزایش داد
  سقوط جنگنده اوکراینی و مرگ خلبان آن
  تظاهرات در یونان علیه توافق با تغییر نام مقدونیه
  بن علی یلدریم:بیت المقدس نماد مبارزه است
  جدیدترین سامانه موشکی روسیه در مرزهای اروپا
  اعلام استقلال کلیسای ارتدوکس اوکراین
  پروشنکو، ملوانان اوکراینی و اعلان جنگ
  «لوتوس» فینالیست جشنواره زردآلوی زمستانی مقدونیه
  روسیه دیپلمات اسلواکی را اخراج کرد
  صالحی امیری و رضوانی به کرواسی می‌روند
  عکس/ تداوم اعتراض به قانون کار در مجارستان
  شورای امنیت و تنش میان کوزوو و صربستان
  جریمه تیم ملی یونان از سوی یوفا
- اندازه متن: + -  کد خبر: 27288صفحه نخست » خبر اولیکشنبه، 12 آذر 1396 - 08:31
تولید اتهام در ضراب‌خانه نیویورک/
ترکیه دادگاه رضا ضراب را سیاسی خواند
رییس‌جمهور ترکیه، وزیر اقتصاد وقت ترکیه، مدیرعامل بانک دولتی خلق (هالک‌بانک)، رییس کل وقت بانک مرکزی ایران و مقامات بانک ملت، از جمله افرادی هستند که در اظهارات رضا ضراب به دست داشتن در «توطئه دور زدن تحریم‌های امریکا علیه ایران» نقش داشته‌اند.
  

دادگاه نیویورک برای یک بانکدار ترکیه‌ای، به محلی برای اتهام‌زنی به مقامات ترکیه بدل شده است، به حدی که طی روزهای گذشته اسم شخص رییس‌جمهور ترکیه وارد پرونده شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، رضا ضراب، تاجر ایرانی- ترکیه‌ای که قرار بود در این دادگاه به اتهام پولشویی و دور زدن تحریم‌های امریکا علیه ایران محاکمه شود، حالا بعد از فشارهای دادستانی حاضر به همکاری شده است و با پذیرش بخشی از اتهام‌های وارده به خود، به عنوان شاهد در دادگاه حاضر می‌شود.

واشنگتن پست می‌نویسد: «آن چیزی که چهار سال پیش به عنوان یک پرونده بررسی فساد دولتی در ترکیه مطرح شد، اکنون به یک پرونده بین‌المللی تبدیل شده است که آثار آن از مرزهای ترکیه فراتر رفته است. همکاری اخیر رضا ضراب با دادستان‌های پرونده می‌تواند به اتهامات مربوط به مقامات دولت ترکیه اعتبار بیشتری بدهد و در عوض روابط آنکارا و واشنگتن را از اینکه هست، بدتر کند.»

طی سه جلسه دادگاه حوزه جنوب نیویورک، ضراب ساعت‌ها به عنوان شاهد اصلی پرونده در مورد تعداد زیادی از مقامات ایرانی و ترکیه‌ای ایراد اتهام کرده است. رییس‌جمهور ترکیه، وزیر اقتصاد وقت ترکیه، مدیرعامل بانک دولتی خلق (هالک‌بانک)، رییس کل وقت بانک مرکزی ایران و مقامات بانک ملت، از جمله افرادی هستند که در اظهارات رضا ضراب به دست داشتن در «توطئه دور زدن تحریم‌های امریکا علیه ایران» نقش داشته‌اند.

دادگاه رسیدگی به اتهامات یک مقام بانکی پیشین ترکیه در نیویورک، به محلی برای اتهام‌زنی علیه دولت ترکیه و ایران تبدیل شده است. موضوعی که نه تنها با واکنش دولت ترکیه، حتی با تعجب قاضی پرونده مواجه شد. رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه، صبح شنبه با اعتراض به روند اتهام‌زنی‌ها علیه کشورش گفت: «امریکا حق ندارد ترکیه را محاکمه کند.» جمعه شب نیز بینالی ییلدریم، نخست‌وزیر ترکیه در سخنانی گفته‌بود که برگزاری این دادگاه «انگیزه‌های کاملا سیاسی دارد.» اما روند رسیدگی به این پرونده از سوی دادستان‌های نیویورک، صدای قاضی دادگاه را هم در آورده است.

دادگاه از سه‌شنبه هفته گذشته با حذف نام رضا ضراب تاجر ایرانی- ترکیه‌ای از فهرست متهمان و با عنوان رسیدگی به پروند مهمت هاکان آتیلا آغاز شده است. رضا ضراب که متهم اصلی این پرونده از نوروز سال گذشته در امریکا در بازداشت به سر می‌برد، با قبول کردن اتهاماتش تصمیم گرفته با دادستان پرونده همکاری کند و به عنوان شاهد در این دادگاه شرکت کند. به گزارش بلومبرگ روز جمعه قاضی دادگاه فدرال حوزه جنوبی نیویورک در واکنش به تمرکز سوالات دادستان‌های پرونده بر نام‌های مختلف و مقامات سیاسی ترکیه گفته‌بود: «من نمی‌توانم درک کنم که هدف از این روند سوالات چیست، چرا روی موضوع پرونده که رسیدگی به اتهامات مهمت هاکان آتیلا است تمرکز نمی‌کنید؟»

رضا ضراب در شهادت‌هایش تاکنون چندین مقام ترکیه را متهم کرده است که در چیزی که از آن «تلاش برای دور زدن تحریم‌های امریکا علیه ایران» عنوان می‌شود مشارکت داشته‌اند، او در جلسات دادگاه حتی گفته است که شخص رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه، شخصا در تایید این موضوع نقش داشته است. رییس‌جمهور ترکیه این اتهام را رد می‌کند و گفته است: «ترکیه هیچ کار غیرقانونی انجام نداده است و هیچ‌یک از تحریم‌های امریکا را دور نزده است، بلکه کار درست را انجام داده است.»به گزارش رویترز بینالی ییلدریم، نخست‌وزیر ترکیه می‌گوید: «این دادگاه عملا از حالت قضایی خارج شده است و به یک دادگاه سیاسی تبدیل شده است که تنها هدف آن آسیب زدن به ترکیه و اقتصاد آن است.» رضا ضراب در جلسه چهارشنبه شب دادگاهش ادعا کرده‌بود که سال ٢٠١٢، ظفر چاگلایان، وزیر اقتصاد وقت ترکیه از قول اردوغان به او گفته است که به بانک‌های زراعت و واکیف ترکیه دستور داده است در «دور زدن تحریم‌های امریکا علیه ایران» مشارکت کنند. او همچنین چاگلایان و دیگر مقامات ترکیه را به اخذ رشوه متهم کرده است و گفته است که سلیمان اصلان، مدیرعامل وقت هالک‌بانک ترکیه، عامل تسهیل قراردادهای تجاری با ایران بوده‌اند. روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی به قلم قدیر ییلدریم، استاد دانشگاه رایس در ایالت تکزاس می‌نویسد: «این پرونده احتمالا روند مناسبات ترکیه و ایالات متحده را در آینده قابل پیش‌بینی متحول خواهد کرد و شرایط به هم ریخته دیپلماتیک میان دو کشور را بدتر خواهد کرد و کاهش نقش ترکیه در بلوک غرب سرعت می‌گیرد. اگر این دادگاه، اتهام علیه اردوغان را تایید کند که در تایید دور زدن تحریم‌های امریکا نقش داشته، آنگاه جایگاه ترکیه در ائتلافی که دولت ترامپ تلاش می‌کند علیه ایران بسازد، به‌شدت به خطر خواهد افتاد.»

این تحلیلگر مسائل ترکیه در عین حال معتقد است که روند این پرونده قضایی احتمالا تاثیر ناچیزی در شرایط سیاست داخلی ترکیه بر جای خواهد گذاشت و می‌نویسد: «این پرونده در رسانه‌های ترکیه بازتاب آنچنانی پیدا نمی‌کند... و در عین حال احتمالا دولت ترکیه تلاش می‌کند با سرکوب گروه‌های سیاسی مخالف، برای مهار نتایج این محاکمه تلاش کند.» به نوشته واشنگتن‌پست همزمان محکوم شدن مقامات دولت ترکیه در دادگاه، باعث تندتر شدن ادبیات ضدغربی رجب طیب اردوغان خواهد شد و شاهدی تازه بر مدعای اردوغان و هوادارانش خواهد بود که غرب رهبران قدرتمند و آینده‌داری را که به دنبال سیاست خارجی مستقل هستند، تحمل نمی‌کند. ریشه‌های پرونده رضا ضراب به ٤ سال پیش و اعتراضات داخلی ترکیه باز می‌گردد. در آن دوران وابستگان به فتح‌الله گولن، مخالف سیاسی دولت تحت حاکمیت حزب عدالت و توسعه که در امریکا ساکن است، مقامات دولت را به دست داشتن در فساد اقتصادی سازمان‌یافته متهم کردند. ظفر چاگلایان، وزیر اقتصاد وقت در مرکز این اتهامات قرار داشت و پسر رجب طیب اردوغان نیز از جمله کسانی بود که از سوی معترضان به دست داشتن در فساد متهم می‌شدند. بعد از آنکه گروهی از دادستان‌های ترکیه پرونده‌ای علیه تعدادی مقامات ترکیه و بستگان‌شان مطرح کردند، رضا ضراب نیز برای نخستین بار در ترکیه بازداشت شد.

بعدها مقامات امنیتی ترکیه تعدادی از مقامات قضایی را به دلیل آنچه «مشارکت در توطئه علیه دولت» تحت رهبری فتح‌الله گولن خوانده‌می‌شد، بازداشت کردند و نهایتا پروند فساد ٢٠١٣ که با اعتراضات خیابانی همراه شده‌بود بسته‌شد. هر چند رضا ضراب از پرونده‌ای که در ترکیه با عنوان اتهامی فساد اقتصادی برایش تدارک دیده‌شده‌بود تبرئه شد، اما ٣ سال بعد زمانی که برای نخستین بار همراه با همسر و فرزندش پایش را در خاک امریکا گذاشت، بازداشت شد. اما ابعادی از پرونده رضا ضراب فراتر از مسائل مربوط به ایران و ترکیه را فرامی‌گیرد. مساله پرونده همکاری کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه در انتخابات سال گذشته امریکا هم اخیرا همپوشانی‌هایی با پرونده رضا ضراب پیدا کرده است. گفته می‌شود مایکل فلین، مشاور برکنارشده امنیت ملی دونالد ترامپ که در دوران انتخابات از مشاوران نزدیک کارزار انتخاباتی ترامپ بود، برای آنچه «مبادله زندانی» خوانده می‌شد در پرونده استرداد فتح‌الله گولن و بستن پرونده  رضا ضراب با دولت ترکیه مذاکره کرده‌ است.

بلوکه شدن اموال ضراب در ترکیه

بعد از اینکه رسانه‌های امریکایی از اظهارات رضا ضراب، تاجر ایرانی- ترکیه‌ای در مورد مقامات ارشد ترکیه خبر دادند، دادستانی استانبول از توقیف اموال رضا ضراب و اطرافیانش در خاک ترکیه خبر داد. جمعه شب دادستانی استانبول در اطلاعیه‌ای از توقیف اموال رضا ضراب خبر داد. رقم دقیق دارایی‌های تاجر جنجالی جوان ترکیه مشخص نیست، اما ناوگانی از خودروهای لوکس، قایق‌های تفریحی و یک کلکسیون هنری به ارزش ١٠ میلیون دلار از جمله دارایی‌های او و همسرش، خواننده مشهور ترکیه، ابرو گوندش است. بر اساس بیانیه دادستانی استانبول، اتهام رضا ضراب «درز دادن اطلاعات محرمانه دولتی» عنوان شده است. رضا ضراب که به دلیل اتهامات وارد شده در امریکا با نزدیک به ٧٠ سال زندان مواجه بود، بعد از گذراندن بیش از یک سال در زندان پذیرفته است که با دادستان‌های پرونده همکاری کند. او ٧ مورد از اتهامات وارد شده به خود را پذیرفته است و بر اساس معامله‌ای با دادستان‌ها برای قرار گرفتن تحت حمایت قانون مصونیت شاهدان دادگاه همراه با خانواده‌اش، حاضر به شهادت در دادگاه شده است. بر اساس اطلاعات منتشر شده در رسانه‌های امریکا، رضا ضراب در طول دوران بازداشتش، برای دسترسی به الکل و تلفن همراه، به زندان‌بان‌ها رشوه داده است.

شهاب شهسواری

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  پروشنکو، ملوانان اوکراینی و اعلان جنگ
  روسیه دیپلمات اسلواکی را اخراج کرد
  ورشو سد راه پناهجویان است
  شورای امنیت و تنش میان کوزوو و صربستان
  صالحی امیری و رضوانی به کرواسی می‌روند
  جریمه تیم ملی یونان از سوی یوفا
  عکس/ تداوم اعتراض به قانون کار در مجارستان
  «لوتوس» فینالیست جشنواره زردآلوی زمستانی مقدونیه
  جدیدترین سامانه موشکی روسیه در مرزهای اروپا
  بن علی یلدریم:بیت المقدس نماد مبارزه است
  اردوی پرسپولیس شاید در ترکیه
  اعلام استقلال کلیسای ارتدوکس اوکراین
  بانک مرکزی روسیه نرخ بهره را افزایش داد
  تظاهرات در یونان علیه توافق با تغییر نام مقدونیه
  سقوط جنگنده اوکراینی و مرگ خلبان آن
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار