صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
یکشنبه، 25 آذر 1397 - 12:13   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  هزاران پناهجو پشت مرز کرواسی گیر افتادند
  اردوی پرسپولیس شاید در ترکیه
  بانک مرکزی روسیه نرخ بهره را افزایش داد
  سقوط جنگنده اوکراینی و مرگ خلبان آن
  تظاهرات در یونان علیه توافق با تغییر نام مقدونیه
  بن علی یلدریم:بیت المقدس نماد مبارزه است
  جدیدترین سامانه موشکی روسیه در مرزهای اروپا
  اعلام استقلال کلیسای ارتدوکس اوکراین
  پروشنکو، ملوانان اوکراینی و اعلان جنگ
  «لوتوس» فینالیست جشنواره زردآلوی زمستانی مقدونیه
  روسیه دیپلمات اسلواکی را اخراج کرد
  صالحی امیری و رضوانی به کرواسی می‌روند
  عکس/ تداوم اعتراض به قانون کار در مجارستان
  شورای امنیت و تنش میان کوزوو و صربستان
  جریمه تیم ملی یونان از سوی یوفا
- اندازه متن: + -  کد خبر: 27258صفحه نخست » گزارشپنجشنبه، 9 آذر 1396 - 08:18
نقش سازمان بهداشت جهانی در صلح و سلامت
مرجان امان اله نژاد کلخوران
  

یوهان گالتونگ جامعه شناس نروژی از چهره‌های برجسته پژوهش‌های بین‌المللی صلح دو نوع  صلح را ارائه می‌کند و معتقد است در جهان کنونی همه چیز مهیای جنگ است، چرا که صلح سخت‌تر به دست می‌آید و تلاش مضاعف می‌طلبد، اما باید مشخص کنیم که مراد ما کدام صلح است؟ صلح مثبت یا صلح منفی؟ صلح منفی که به معنای فقدان مخاصمه است و صلح مثبت، زمانی عینیت می‌یابد که علاوه بر فقدان مخاصمه، موازین حقوق بشر و خصوصا قواعد دموکراسی نیز رعایت گردد. در واقع صلح مثبت زمانی در جامعه برقرار می‌گردد که خشونت ساختاری - و نه صرفا درگیری مسلحانه- در آن جامعه وجود نداشته باشد. بنابراین بدیهی است که جامعه بین‌المللی و در پی آن دول عضو این جامعه، پس از دستیابی به هدف برقراری صلح منفی یعنی فقدان جنگ - هرچند به نحوی ناکامل - رویای دستیابی به صلح مثبت را وجه اهتمام خود قرار می‌دهند.  

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) بی‌شک به این موضوع باید پرداخته شود، که چگونه سازمان‌های بین‌المللی پس از پایان جنگ سرد، در تامین صلح جهانی به عنوان مفهومی آرمانی و ایده‌ای جهانی برای پرهیز از خشونت، می‌توانند تاثیرگذار و بعضا تعیین کننده باشند. با وجود حقوق و وظایفی که سازمان‌های بین‌المللی در چارچوب قوانین خود و برای دولت‌ها وضع کرده‌اند، آنها نقش تعیین کننده‌ای در تامین صلح جهانی ایفا می‌کنند. یکی از دلایل اصلی به وجود آمدن سازمان‌های بین‌المللی پس از جنگ جهانی دوم نیز تلاش بمنظور برقراری صلح و امنیت بوده است.

نقش تعیین کننده تامین صلح جهانی امروزه بدون شناخت کارکردهای سازمان‌های بین‌المللی قابل تصور نیست. این نوع سازمان‌ها عمدتا دارای انگیزه‌های «صلح کوشی» و بشردوستانه بوده و قادر به ایجاد ثبات بوده و می‌توانند حافظ صلح جهانی و در نهایت حامی «صلح ماندگار» درعرصه بین‌المللی باشند. این سازمان‌ها نقش مهم‌تری را دز ذهن افکار عمومی ملت‌ها به منظور حمایت از امنیت جامعه جهانی ایفا کرده و در مجموع مسئولیت‌های مهم‌تری پیدا کرده‌اند. چرا که اگر این نهادهای حامی صلح جهانی وجود نداشتند، برقراری اتحاد و همبستگی میان دولت‌ها به منظور همکاری و صلح به آسانی امکان پذیر نبود. این مساله با مقایسه قبل و بعد از ایجاد سازمان‌های بین‌المللی به وضوح مشخص بوده است. «صلح باوری» در معنای خود هماهنگی در فعالیت‌های انسان‌ها و مجموعه‌ای از گرایش‌ها، آرمان‌ها و نظرها در محکومیت جنگ و از بین رفتن خصومت‌ها و عداوت‌ها و خشونت علیه انسان‌ها است. وضعیتی که درآن همزیستی مسالمت‌آمیز و شرافتمندانه وجود دارد و بخشی از ارزشمندترین و اصولی‌ترین نیازهای بشری است که در زندگی اجتماعی جوامع، توازن منطقی ایجاد خواهد کرد.

یکی از مولفه‌هایی که در برقراری صلح جهانی پایدار مؤثر است، بهداشت و سلامت عمومی است. طبق اساسنامه سازمان جهانی بهداشت، بهره‌مندی از بالاترین استانداردهای قابل دسترسی سلامت یکی از اساسی‌ترین حقوق هر انسان بدون در نظر گرفتن نژاد، مذهب، اعتقادات سیاسی، شرایط اقتصادی و یا موقعیت اجتماعی او است. استقرار صلح جهانی پایدار، چالشی بزرگ  برای سازمان بهداشت جهانی است. این موضوع از جمله نیازهای اساسی برای حکومتها است که بتوانند به طرق مختلف و روزآمد، با تهدیدات جهانی علیه بهداشت جوامع آسیب پذیر  مقابله کنند. این فرایند جوامع،  همچون اتفاقاتی است که در هر قسمت از جهان به وقوع می‌پیوندد ولی اثرات آن بر مردم سایر سرزمین‌ها نیز باقی می‌ماند.

درسالهای اخیر به دلیل زندگی ماشینی و دور شدن افراد از یکدیگر و افزایش عوامل استرس زا، اضطراب و افسردگی، سلامت و بهداشت عمومی به شدت تحت تأثیر قرار گرفته است.  اگر سلامت در سطح قابل قبولی باشد، افراد جامعه قادر خواهند بود از دیگر منابع زندگی بهره گیرند. در صورتی که بهداشت و سلامت عمومی جامعه مورد تهدید قرار گیرد صلح در آن منطقه هم از وضعیت مناسبی برخوردار نیست. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد عموماً بهبود وضعیت بهداشت وسلامت عمومی و وضعیت صلح جهانی رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند. همانگونه که سازمان جهانی بهداشت در گزارش کاری کمیسیون «اقتصاد کلان و سلامت» منتشر کرده است، رتبه کشورها از نظر کارآمدی نظام بهداشت و سلامت رابطه مستقیمی با صلح جهانی دارد.  

نقش مرکزی سازمان بهداشت جهانی در مدیریت مسائل بهداشتی جهان و به عنوان سازمان پیشتاز بهداشت در نظام سازمان ملل مورد تاکید است. سیاست‌های سازمان بهداشت جهانی تاکید دارد: «با استفاده از یک راهنمایی تفضیلی و تطبیقی راجع به اینکه چه اقداماتی باید انجام شود و چه مواردی نباید انجام شود. ما می‌توانیم به کشورها کمک کنیم از یکدیگر بیاموزند و بدین ترتیب عملکرد سیتم بهداشتی و درمانی خود را بهبود بخشند».

     دولت‌های عضو با قبول این اصل و به منظور همکاری در میان خود و دیگران برای ترویج و حمایت از بهداشت همه ملل، معتقدند اهداف سازمان بهداشت جهانی حصول عالی‌ترین حد ممکن بهداشت، برای همه ملل است. سلامتی همه ملل،  نیازمند صلح ماندگار و امنیت اساسی است و به همکاری کامل افراد و دولت‌ها بستگی دارد. موفقیت هر دولتی در ترویج حمایت بهداشتی برای همه ارزشمند است. پیشرفت نابابر کشورهای مختلف در ترویج و مهار کردن بیماری‌ها دارای اهمیت کلیدی است. بهداشت عامل ایجاد امنیت و ثبات برای سلامتی ملت‌هاست. در نگاه کلی اینکه، چنانچه امنیت بهداشتی نباشد، هیچ امنیت دیگری پایدار نیست و اگر امنیت بهداشتی به خطر بیفتد هیچ فعالیت اقتصادی دیگری تاثیر و اثر گذار نخواهد بود و باعث می‌شود اقتصاد بهم بریزد و برقراری صلح به خطر افتد.

در جهان معاصرسلامتی مرز و بوم نمی‌شناسد. سلامت افراد پایه و اساس دستیابی به صلح و امنیت است. صلح و ثبات نیاز فوری در سطح جهانی برای جلوگیری از شیوع بیماری‌ها است که براین امر تاکید شده که بهره‌گیری از بالاترین استاندارهای سلامتی از اساسی‌ترین حقوق هر انسانی فارغ از نژاد، جغرافیا، دین، باورهای سیاسی، شرایط اجتماعی و اقتصادی است که شرط برقراری آن همکاری همه جانبه افراد و دولت‌ها می‌باشد. همه کشورها با توجه به منابع مالی به کشورهایی که بیماری در آنجا فراگیر شده کمک مالی می‌کنند و صندوق کمک و همیاری نیز ایجاد خواهد شد. عدم بهداشت و سرمایه گذاری در این زمینه جوامع را به خطر می‌اندازد و باعث شعله ور شدن جنگ شده و صلح و ثبات به خطر می‌افتد. در این خصوص رایزنی‌های صورت گرفته دولت‌ها و نهادهای بین‌المللی، برگزاری نشست‌ها و اجلاس‌های بین المللی در برخی از کشورها هدفش حاکمیت صلح و امنیت پایدار جهانی است.

بهداشت و سلامت مردم تمام نقاط دنیا به عملکرد نظام‌های بهداشتی و درمانی حاکم برآن بستگی دارد. هنوز تفاوت زیادی میان عملکرد این نظام و حتی آنهایی که در سطح درآمد و هزینه‌هایشان یکسان نیست، وجود دارد. برای تصمیم سازان و تصمیم‌گیران بسیار مهم است که دلایل اساسی را که در این مورد مستقیم و غیرمستقیم دخیل هستند، درک کنند تا بتوانند بهداشت و سلامتی مردم را بهبود ببخشند. براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی،  اگرچه رشد و پیشرفت‌هایی در گذشته به دست آمده اما در واقع تمام کشورها درحال استفاده از منابعی هستند که در دسترس آنها قرار دارد. این مسئله منجر به مرگ‌ها و ناتوانی‌ها، رنج کشیدن‌های بی‌مورد، نابرابری، ظلم و فقدان قوانین مشخص برای سلامتی و بهداشت می‌شود.
 علت اصلی شکست نظام‌های بهداشتی و درمانی وجود پدیده فقر است. فقرا با از دست دادن توان مالی خودشان، فقیرتر می‌شوند و کمتر درمان می‌شوند. ضرورت انتخاب محدودی برای دریافت خدمات دارند و خدماتی که به آنها ارائه می‌شود نیز از مطلوبیت و کیفیت پایین تری برخورداراست. زمانی که برای سلامتی و درمان خود مبالغی را مستقیما از جیبشان پرداخت می‌کنند در واقع فقیرتر می‌شوند.

وجود صلح در جهان بر ابعاد سلامت انسان‌ها تأثیر گذار است. در جهان معاصر ارتقای کیفیت سلامت، یکی از اهداف اصلی هر کشوری است، اما تنها هدف نیست. قابلیت دستیابی و ایجاد کمترین تفاوت بین افراد به این دستیابی یا دقیقاً عادلانه بودن این نظام بسیار مهم است و آن به این معنی است که یک نظام سلامت به درستی به آنچه مردم از آن انتظار دارند،  پاسخ دهد و این نظام به گونه‌ای برای هر فرد و بدون قائل شدن تمایز به این نیازها پاسخ دهد. یکی از مواردی که مستقیماً از صلح تأثیر می‌گیرد، ارتقای نظام سلامت جامعه است.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  پروشنکو، ملوانان اوکراینی و اعلان جنگ
  روسیه دیپلمات اسلواکی را اخراج کرد
  ورشو سد راه پناهجویان است
  شورای امنیت و تنش میان کوزوو و صربستان
  صالحی امیری و رضوانی به کرواسی می‌روند
  جریمه تیم ملی یونان از سوی یوفا
  جدیدترین سامانه موشکی روسیه در مرزهای اروپا
  عکس/ تداوم اعتراض به قانون کار در مجارستان
  «لوتوس» فینالیست جشنواره زردآلوی زمستانی مقدونیه
  بن علی یلدریم:بیت المقدس نماد مبارزه است
  اعلام استقلال کلیسای ارتدوکس اوکراین
  اردوی پرسپولیس شاید در ترکیه
  بانک مرکزی روسیه نرخ بهره را افزایش داد
  تظاهرات در یونان علیه توافق با تغییر نام مقدونیه
  سقوط جنگنده اوکراینی و مرگ خلبان آن
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار