صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
یکشنبه، 25 آذر 1397 - 12:10   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  هزاران پناهجو پشت مرز کرواسی گیر افتادند
  اردوی پرسپولیس شاید در ترکیه
  بانک مرکزی روسیه نرخ بهره را افزایش داد
  سقوط جنگنده اوکراینی و مرگ خلبان آن
  تظاهرات در یونان علیه توافق با تغییر نام مقدونیه
  بن علی یلدریم:بیت المقدس نماد مبارزه است
  جدیدترین سامانه موشکی روسیه در مرزهای اروپا
  اعلام استقلال کلیسای ارتدوکس اوکراین
  پروشنکو، ملوانان اوکراینی و اعلان جنگ
  «لوتوس» فینالیست جشنواره زردآلوی زمستانی مقدونیه
  روسیه دیپلمات اسلواکی را اخراج کرد
  صالحی امیری و رضوانی به کرواسی می‌روند
  عکس/ تداوم اعتراض به قانون کار در مجارستان
  شورای امنیت و تنش میان کوزوو و صربستان
  جریمه تیم ملی یونان از سوی یوفا
- اندازه متن: + -  کد خبر: 27224صفحه نخست » خبر اولشنبه، 4 آذر 1396 - 07:53
در قالب یک نمایشگاه در معرض دید عموم قرار گرفت/
هشتاد سال روابط دیپلماتیک تهران – بلگراد
بر اساس اسناد موجود، تاریخ روابط دو کشور مسیری رو به رشد و دوستانه را طی کرده است، اگر چه در فاصله جنگ های جهانی اول و دوم به دلیل شرایط سیاسی بوجود آمده در جهان، مناسبات دو کشور چندان فعال نبوده است.
  

نمایشگاه اسناد تاریخی “تهران-بلگراد، هشتاد سال روابط دیپلماتیک” با حضور شخصیت های سیاسی، نظامی و فرهنگی صربستان، حسین ملاعبداللهی سفیر جمهوری اسلامی ایران در صربستان، سفرای کشورهای خارجی، “محو عمروویچ” رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و صربستان و خانم “تامارا راستاواتس سیاوشویلی به نمایندگی از وزیر امور خارجه صربستان،و محسن سلیمانی رایزن فرهنگی ایران در صربستان با همکاری مشترک سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلگراد، آرشیو یوگسلاوی و وزارت امور خارجه جمهوری صربستان برگزار شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از دیالوگین،در این مراسم بیش از 200 سند و عکس در خصوص تاریخچه روابط سیاسی دو کشور از ابتدا تا به امروز به نمایش در آمد.

میلان ترزیچ رئیس مرکز آرشیو ملی یوگسلاوی در ابتدا ضمن خوشامدگویی به مهمانان، به اهمیت روابط سیاسی میان تهران و بلگراد اشاره کرد و اظهار داشت: بسیار خرسندم اعلام نمایم آرشیو یوگسلاوی در همکاری با سفارت جمهوری اسلامی ایران اقدام به بررسی اسناد تاریخی روابط دو کشور نمود و امروز حاصل این کار مشترک امروز در قالب تدوین و انتشار یک کتابکه در بر دارنده اسناد برگزیده بیش هشتاد سال تاریخ روابط دو کشور است و نمایشگاه اسناد تاریخ روابط دو کشور در مقابل شماست.

براساس اسناد موجود دو کشور از سال 1882 میلادی با یکدیگر روابط و مراودات داشته اند. مجموعه اسناد، تصاویر و موافقت نامه های که در این کتاب و در نمایشگاه مشاهده می نمائید گواه روشنی بر وجود پیوندهای تاریخی و مداوم دو ملت است. خوشبختانه نسل ما موفق شد با بزرگداشت این تاریخچه مهم شرایط را برای آشنائی بهتر نسل های آتی با روند روابط دو کشور از گذشته تا امروز را فراهم کند. ایران در سال 1919 در کمتر از یک سال پس از تشکیل کشور پادشاهی یوگسلاوی، کشور ما را به رسمیت شناخت. روابط دو کشور بعد از جنگ جهانی دوم با سرعت بیشتری ادامه یافت. طی سالهای بعد از جنگ جهانی دوم تا کنون هیات هائی از سران و مقامات عالیرتبه دو کشور از پایتخت های یکدیگر دیدار نمودند و همکاری های بین دو کشور به صورت فعال ادامه داشته است.

حسین ملاعبداللهی نیز ضمن اشاره به تاریخچه روابط دو کشور گفت: آنچه امروز در مقابل شماست، حاصل همکاری مشترک مرکز آرشیو ملی یوگسلاوی، مرکز اسناد تاریخ دیپلماسی وزارت امور خارجه ایران و سفارت می باشد. کتابی که امروز در این مراسم از آن پرده برداری خواهد شد، شامل دویست سند برگزیده و تعداد قابل توجهی از تصاویر مناسبت ها، مقامات و شخصیت هائی است که طی هشتاد سال گذشته در صحنه همکاری های دوجانبه بین تهران و بلگراد ایفای نقش نموده اند. این کتاب به سه زبان فارسی، صربی و انگلیسی تهیه شده تا برای کلیه علاقمندان به تاریخ روابط دو کشور قابل استفاده باشد.

وی افزود در بررسی اسناد تاریخ روابط دو جانبه که با همت مسئولین و کارشناسان محترم مراکز یاد شده انجام پذیرفت، مشخص شد بلگراد و تهران از حدود یکصد و سی و پنج سال پیش با یکدیگر مناسبات دیپلماتیک داشته اند و سران دو کشور با یکدیگر مکاتبه انجام داده اند. بر اساس اسناد موجود، تاریخ روابط دو کشور مسیری رو به رشد و دوستانه را طی کرده است، اگر چه در فاصله جنگ های جهانی اول و دوم به دلیل شرایط سیاسی بوجود آمده در جهان، مناسبات دو کشور چندان فعال نبوده است اما همکاری های فیمابین کماکان ادامه داشته است اما در سالهای بعد از جنگ دوم جهانی روابط و همکاری های دو کشور سیری صعودی گرفته و در همه زمینه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، علمی و آموزشی فعال بوده است به گونه ای که در مقطعی از تاریخ روابط فیمابین( در دهه هفتاد میلادی) حجم مبادلات تجاری بین دو کشور قریب به یک میلیارد دلار رسیده است.

وی روابط دو کشور در بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران را دوستانه و فعال توصیف کرد و با اشاره به سفرهای مقامات عالی رتبه دو کشور به پایتخت های یکدیگر از جمله سفر حضرت آیت الله خامنه ای به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در اجلاس سران جنبش عدم تعهد و سفر روسای جمهوراین کشور به تهران را نمونه روشنی از همکاریهای دوستانه و فعال بین دو کشور بر شمرد. سفیر کشورمان در ادامه با اشاره به روابط دوستانه و فعال کنونی دو کشور اظهار داشت، دو کشور به منظور تسهیل و افزایش مراودات گردشگری و مبادلات تجاری، علمی و فرهنگی، اخیرا تصمیم به لغو روادید برای اتباع یکدیگر نمودندو اکنون مردم دو کشور بدون هیچ مانعی برای توسعه همکاریها در همه زمینه های مورد علاقه می توانند با یکدیگر به راحتی ارتباط برقرار نمایند.

وی در ادامه افزود: “مجلدی نیز به سه زبان فارسی، صربی و انگلیسی با تلاش طرفین به چاپ رساندیم که شامل 200 سند در خصوص روابط میان دو کشور می باشد.”

در پایان نیز خانم  تامارا راستاواتس سیاوشویلی کفیل معاون وزیر امور خارجه و فرستاده ویژه وزیر امور خارجه صربستان طی سخنانی اظهار داشت: برای من مایه کمال افتخار است که از جانب وزیر خارجه صربستان به شما خیر مقدم بگویم و از حضور شما در این مراسم قدردانی نمایم.

روابط دو کشور و دو ملت طی مدت 80 سال بدون وقفه ادامه داشته است. اسناد و مدارک به جای مانده از این دوره از روابط که امروز تنها بخشی از آن به نمایش گذاشته شده هم برای ما سیاستمداران و هم برای تاریخچه روابط بسیار ارزشمند است. در پیش روی ما اسناد و مدارکی به نمایش گذاشته شده است که مبین روند روابط دو کشور از گذشته های دور تا کنون است. این اسناد گواه بارز مناسبات و وقایع مهم تاریخچه روابط ما می باشد. سال 1919 ایران پادشاهی یوگسلاوی را به رسمیت شناخت و سفیر غیر مقیم خود را معرفی کرد. نهایتا در ماه اکتبر سال 1937 اولین فرستاده دیپلماتیک یوگسلاوی استوارنامه خود را به شاه ایران تسلیم نمود.

این روند روابط بطور کامل ادامه یافت گرچه دو کشور طی سالها و دهه های گذشته با فراز و نشیبهای زیادی در عرصه های داخلی و خارجی همراه بود اما روند روابط هرگز قطع نشد. ارتباطات دو ملت و دو کشور توانست در مقابل همه چالشهای دوام آورد و به همین علت امروز با افتخار کامل هشتادمین سالگرد روابط دو کشور را جشن می گیریم.

با کمال رضایت می توانم بگویم که طی سالهای اخیر ارتباطات و تماس های دو ملت با سرعت بسیار زیادی ادامه دارد این ارتباطات و مناسبات در همه سطوح سیاسی، فرهنگی و اقتصادی و تجاری در حال توسعه می باشد و همانگو نه که جناب آقای سفیر فرمودند دو کشور برای تسهیل ارتباطات دو ملت تصمیم به لغو روادید برای اتباع یکدیگرگرفتند که این مبین عزم دو کشور برای توسعه روابط است. درعین حال با کمال افتخار می توانم بگویم که از آغاز پروژه “جهان در صربستان ” دانشجویان ایرانی همیشه بخش لاینفکی از این پروژه بودند.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  پروشنکو، ملوانان اوکراینی و اعلان جنگ
  روسیه دیپلمات اسلواکی را اخراج کرد
  ورشو سد راه پناهجویان است
  شورای امنیت و تنش میان کوزوو و صربستان
  صالحی امیری و رضوانی به کرواسی می‌روند
  جریمه تیم ملی یونان از سوی یوفا
  جدیدترین سامانه موشکی روسیه در مرزهای اروپا
  عکس/ تداوم اعتراض به قانون کار در مجارستان
  «لوتوس» فینالیست جشنواره زردآلوی زمستانی مقدونیه
  بن علی یلدریم:بیت المقدس نماد مبارزه است
  اعلام استقلال کلیسای ارتدوکس اوکراین
  اردوی پرسپولیس شاید در ترکیه
  بانک مرکزی روسیه نرخ بهره را افزایش داد
  تظاهرات در یونان علیه توافق با تغییر نام مقدونیه
  سقوط جنگنده اوکراینی و مرگ خلبان آن
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار