صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
یکشنبه، 25 آذر 1397 - 11:20   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  هزاران پناهجو پشت مرز کرواسی گیر افتادند
  اردوی پرسپولیس شاید در ترکیه
  بانک مرکزی روسیه نرخ بهره را افزایش داد
  سقوط جنگنده اوکراینی و مرگ خلبان آن
  تظاهرات در یونان علیه توافق با تغییر نام مقدونیه
  بن علی یلدریم:بیت المقدس نماد مبارزه است
  جدیدترین سامانه موشکی روسیه در مرزهای اروپا
  اعلام استقلال کلیسای ارتدوکس اوکراین
  پروشنکو، ملوانان اوکراینی و اعلان جنگ
  «لوتوس» فینالیست جشنواره زردآلوی زمستانی مقدونیه
  روسیه دیپلمات اسلواکی را اخراج کرد
  صالحی امیری و رضوانی به کرواسی می‌روند
  عکس/ تداوم اعتراض به قانون کار در مجارستان
  شورای امنیت و تنش میان کوزوو و صربستان
  جریمه تیم ملی یونان از سوی یوفا
- اندازه متن: + -  کد خبر: 27151صفحه نخست » جدیدترین اخباریکشنبه، 21 آبان 1396 - 21:23
اردوغان به عربستان: اسلام را تضعیف می‌کنید
  

از هم‌اکنون می‌توان رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه را جزو منتقدان اصلی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی دانست. چرا که وی در یک سخنرانی عمومی به صورتی جدی از سیاست‌های جدید عربستان و شخص محمد بن سلمان در خصوص اینکه قصد دارد عربستان را تبدیل به پایگاه اسلام معتدل کند انتقاد کرد و سکوت خود در برابر اتفاقات اخیر در عربستان سعودی را شکست.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، اردوغان که در یک مراسم با هماهنگی سازمان همکاری اسلامی (OIC) در خصوص کارآفرینی زنان در آنکارا برگزار شده بود، گفت: اسلام نمی‌تواند معتدل یا غیرمعتدل باشد زیرا اسلام تنها می‌تواند یک چیز باشد. اخیرا مفهوم اسلام معتدل مورد توجه قرار گرفته اما شکل‌گیری این مفهوم در غرب صورت گرفته است.

اردوغان در ادامه تصریح کرد: شاید کسی که این مفهوم را بیان می‌کند، تصور می‌کند که به او تعلق دارد. نه، این به شما تعلق ندارد. زیرا همین موضوع چندین سال پیش نیز در پارلمان اروپا به نام اسلام معتدل به بحث گذاشته شد. رییس‌جمهور ترکیه همچنین تاکید کرد که آنها اکنون تلاش می‌کنند تا این ایده را دوباره تزریق کنند. اردوغان اگرچه از قوانینی که در عربستان سعودی رانندگی زنان را منع می‌کرد، انتقاد کرد اما گفت: آنچه واقعا می‌خواهید انجام دهید اسلام را تضعیف می‌کند. ما نمی‌خواهیم مردم دین را از طریق آموزش‌های خارجی بیاموزند.
 گفتنی است اخیرا با دستور ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی بنا شده است تا ممنوعیت رانندگی زنان در این کشور برداشته شود اما بسیاری معتقدند که این حرکت هرچند قدم خوبی در راستای برداشته شدن برخی محدودیت‌ها برای زنان در عربستان است اما در واقعیت آن را می‌توان نمایشی برای برداشتن فشارهای حقوق بشری علیه حکومت عربستان سعودی دانست. اردوغان در ادامه عنوان کرد: شما می‌گویید می‌خواهید اسلام معتدل را رواج دهید، اما شما اجازه نمی‌دهید زنان رانندگی کنند، آیا در اسلام ممنوعیت رانندگی زنان وجود دارد؟ چنین چیزی وجود ندارد.

محمد بن سلمان، شاهزاده سعودی و ولیعهد عربستان در کنفرانس سرمایه‌گذاری آینده که در تاریخ ٢٥ اکتبر در ریاض برگزار شد وعده داد تا عربستان را به سمت اسلام معتدل سوق می‌دهد. او گفت که عربستان امروز شبیه سال‌های قبل از ١٩٧٩ نیست. وی مدعی شد که عربستان سعودی و کل منطقه پس از سال ١٩٧٩ وارد یک جنگ مذهبی شد و اکنون ما قصد داریم به یک اسلام معتدل بازگشت کنیم که در آن به روی همه ادیان باز است و به تمام جهان و تمام سنت‌ها و مردم نیز احترام می‌گذارد.

در حقیقت اصلاحات محمد بن سلمان بر مبنای سند چشم‌اندازی است که تا سال ٢٠٣٠برای عربستان سعودی ترسیم کرده است. در این چشم‌انداز عربستان سعودی قصد دارد تا برند وهابی که بخشی از اسلام سنی در عربستان به حساب می‌آید را جدا کند و آزادی‌های اجتماعی بیشتری را به وجود آورد. از جمله آن می‌توان به از بین بردن تبعیض‌های جنسیتی، برگزاری کنسرت و باز شدن سینماها اشاره کرد که همه آنها پیش‌تر ممنوع بودند. طبق اصلاحات جدید زنان از تابستان آینده مجاز به رانندگی خواهند بود. در سال جدید همچنین زنان می‌توانند در مراسم‌های ورزشی و ورزشگاه‌ها نیز حضور پیدا کنند و به همین ترتیب نیز اصلاحات در همین چارچوب اضافه می‌شود.

در ماه گذشته نیز محمد بن سلمان ٥٠٠میلیارد دلار برای ساخت یک شهر هنری اختصاص داد که بناست در مرز میان مصر و اردن احداث شود. این شهر جدید بناست با هدف مرکزیت اقتصادی ایجاد شود و وابستگی به نفت را نیز کاهش دهد. اما اتفاقی که در واقعیت در حال رخ دادن است نمایی از آزادی سیاسی در کشور را نمایان نمی‌کند. فشارها بر فعالین سیاسی، اجتماعی بیشتر شده است و در نهایت شرایط به سمت یک دیکتاتوری مطلق پیش می‌رود. اما واقعیت این است که چنین موضوعاتی هیچگاه در اسلام اصیل ممنوع نبوده که حالا با تغییر رویکرد در اسلام راه برای چنین اصلاحات و روندی گشوده شود.

رجب طیب اردوغان همچنین تعدادی از کشورهای عضو را نسبت به برنامه‌های محدود‌کننده زنان مورد انتقاد قرار داد. او گفت که ترکیه بارها پیشنهاد پلت فرم‌هایی در خصوص زنان در داخل سازمان همکاری‌های اسلامی ارایه داده است اما برخی از رهبران هیچگاه با این موضوع موافق نبودند.

اما در خصوص موضع رجب طیب اردوغان یک واقعیت وجود دارد، که ترکیه پس از آغاز بحران میان عربستان سعودی و قطر سعی کرده است تا مرز روابط خود با ریاض را حفظ کند. این در حالی است که اردوغان طی دوسال اخیر و با روی کار آمدن ملک سلمان تلاش زیادی انجام داد تا روابط صمیمی را با پادشاه عربستان برقرار کند. اما انتقاد تلویحی اردوغان از عربستان سعودی نشان می‌دهد ترکیه چندان از سیاست‌های اخیر عربستان سعودی راضی نیست. ترکیه با قطر به دلیل حمایت هر دو کشور از شبکه اخوان‌المسلمین روابط نزدیکی دارند، از طرفی ترکیه جدی‌ترین حامی قطر پس از بحران اخیر میان دوحه و کشورهای حاشیه خلیج فارس بود. اما نکته دیگری که در این خصوص وجود دارد، ترکیه با روی کار آمدن حزب عدالت و توسعه تلاش کرده است تا چهره‌ای جدید از یک اسلام مدرن را به جهان نشان دهد، به نحوی که ترکیه خود را پرچمدار اسلام مدرن و نه معتدل می‌دانست و نشان داد که با همان استانداردهایی که اسلام تعیین کرد می‌توان دولتی موفق را اداره کرد. اما اکنون با اقدامی که عربستان در حال انجام آن است و اصلاحات نمادینی که با نام اسلام معتدل ارایه می‌دهد، به نوعی خود را وارد بازی کرده است که ترکیه سال‌ها است تلاش می‌کند پرچمدار آن باشد و خود را به عنوان یک الگو معرفی کرده و به آسانی نمی‌خواهد این جایگاه را از دست بدهد. از همین رو اردوغان پس از سال‌ها نزدیک شدن با عربستان سعودی و همکاری با این کشور اکنون آن را در قامت یک رقیب برای خود می‌بیند که نمی‌خواهد اجازه دهد با اصلاحات نمادین جای آن را در جایگاهی بگیرد که سال‌ها برای آن تلاش کرده است. هرچند سخنان اردوغان را به آسانی نمی‌توان یک رویارویی جدی میان دو کشور دانست، اما این رویکرد اردوغان اگر ادامه پیدا کند و عربستان نیز تصمیم به پاسخگویی بگیرد قطعا می‌توان منتظر چالشی جدید در منطقه میان روابط آنکارا  و ریاض بود.

ویروس تبعیض علیه زنان در اروپا

اردوغان همچنین در خصوص تبعیض علیه زنان مسلمان در کشورهای عضو اتحادیه اروپا سخن گفت و این موضع را مورد انتقاد قرار داد و گفت: روسری رفته رفته و به تدریج در حال از بین رفتن در فضای عمومی اروپا می‌شود و رسما استفاده از آن نیز ممنوع می‌شود و آنها تلاش می‌کنند تا زنان مسلمان را از ورود به زندگی اجتماعی محروم کنند. اردوغان گفت: تلاش برای محدود کردن زنان مسلمان در خانه‌های‌شان مثل یک ویروس در حال گسترش است. اردوغان تاکید کرد: امروز اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا به طور فعال زنان مسلمان را از مشاغل و دسترسی به آموزش و پرورش محدود می‌کنند. آنها مدعی هستند که حقوق بشر را به ما آموزش می‌دهند اما اولیه‌ترین اساس حقوق بشر در کشورهای‌شان در حال
تخریب است.

اردوغان همچنین گفت که ترکیه تنها ٣٠ میلیارد دلار برای پناهندگان از سوریه و عراق هزینه کرده است. در حالی که اتحادیه اروپا قول داده است که ٦ میلیارد یورو برای کمک په پناهندگان ارایه دهد اما تاکنون تنها ٨٠٠میلیون یورو پرداخت کرده است. وی تصریح کرد: همان طور که کشورهای توسعه‌یافته در جست‌وجوی صلح و آرامش با سیاست‌های امنیتی دقیق در پشت دیوارهای بلند هستند، ترکیه میلیون‌ها نفر را بدون در نظر گرفتن قومیت، مذهب، زبان و فرقه‌اش پذیرفته است.

میثم سلیمانی

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  پروشنکو، ملوانان اوکراینی و اعلان جنگ
  روسیه دیپلمات اسلواکی را اخراج کرد
  ورشو سد راه پناهجویان است
  شورای امنیت و تنش میان کوزوو و صربستان
  صالحی امیری و رضوانی به کرواسی می‌روند
  جریمه تیم ملی یونان از سوی یوفا
  جدیدترین سامانه موشکی روسیه در مرزهای اروپا
  عکس/ تداوم اعتراض به قانون کار در مجارستان
  «لوتوس» فینالیست جشنواره زردآلوی زمستانی مقدونیه
  بن علی یلدریم:بیت المقدس نماد مبارزه است
  اعلام استقلال کلیسای ارتدوکس اوکراین
  اردوی پرسپولیس شاید در ترکیه
  بانک مرکزی روسیه نرخ بهره را افزایش داد
  تظاهرات در یونان علیه توافق با تغییر نام مقدونیه
  سقوط جنگنده اوکراینی و مرگ خلبان آن
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار