صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
یکشنبه، 25 آذر 1397 - 12:07   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  هزاران پناهجو پشت مرز کرواسی گیر افتادند
  اردوی پرسپولیس شاید در ترکیه
  بانک مرکزی روسیه نرخ بهره را افزایش داد
  سقوط جنگنده اوکراینی و مرگ خلبان آن
  تظاهرات در یونان علیه توافق با تغییر نام مقدونیه
  بن علی یلدریم:بیت المقدس نماد مبارزه است
  جدیدترین سامانه موشکی روسیه در مرزهای اروپا
  اعلام استقلال کلیسای ارتدوکس اوکراین
  پروشنکو، ملوانان اوکراینی و اعلان جنگ
  «لوتوس» فینالیست جشنواره زردآلوی زمستانی مقدونیه
  روسیه دیپلمات اسلواکی را اخراج کرد
  صالحی امیری و رضوانی به کرواسی می‌روند
  عکس/ تداوم اعتراض به قانون کار در مجارستان
  شورای امنیت و تنش میان کوزوو و صربستان
  جریمه تیم ملی یونان از سوی یوفا
- اندازه متن: + -  کد خبر: 27138صفحه نخست » جدیدترین اخبارشنبه، 20 آبان 1396 - 10:29
روسیه شریک مناسبی برای ایران است
  

همسایه شمالی ایران بی‌شک یکی از قدرت‌های مهم امروز جهان است. این کشور در برخی از صنایع به مراتب از هر کشور دیگری پیشرفته‌تر است و در شرایطی که دو کشور زیر فشار یک دشمن مشترک، یعنی ایالات متحده قرار دارند، طبیعی است به یکدیگر نزدیک شوند.در این میان باید توجه داشت در علم اقتصاد دوست و دشمن ابدی معنا ندارد و تنها منفعت ابدی است.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، در چند هفته اخیر و پس از آنکه مشخص شد رییس‌جمهوری ایالات متحده قصد ندارد از موضع خصمانه خود علیه ایران بکاهد، دولتمردان ایرانی بخشی از توجه خود را به همسایه شمالی معطوف کردند. این توجه به ویژه در بخش انرژی مشهودتر از بخش‌های دیگر است. واقعیت مطلب این است که چه در زمان شوروی سابق و چه در زمان فعلی، هنگامی که به بررسی روابط همسایه شمالی با امریکا توجه می‌کنیم، متوجه خواهیم شد در طول تاریخ این کشور با ایالات متحده بارها دست به گریبان شده است و همیشه این دو کشور در مقابل یکدیگر صف آرایی می‌کردند. شاید تنها تفاوتی که در عرصه بین‌المللی میان امروز روسیه و شوروی سابق قابل اتکا باشد این است که در زمان شوروی این کشور به مراتب قوی‌تر بود و در معادلات جهانی قدرت مهم‌تری محسوب می‌شد. در این میان تفاوت‌ها در غرب و شرق بیش از گذشته است. امروز اروپا در اتحادیه‌ای متحد شده و خود را تبدیل به یکی از ابرقدرت‌ها کرده است و در شرق آسیا نیز چین قرار دارد. این کشور با سرعت به سمت توسعه در حال حرکت است و در عرض چند دهه توانست بیشترین تولید ناخالص جهان را از آن خود کند و حالا تبدیل به کشوری شده که بسیاری باور دارند ابرقدرت بعدی جهان است. در این مسیر اگر ایران بتواند چین، روسیه و خودش را در یک بلوک سازماندهی کند می‌تواند به این تغییر فاز جهانی کمک کند. در حال حاضر امریکا در سراشیبی قرار دارد و امکان ابرقدرتی چون گذشته را ندارد و به همین دلیل است که تمام سیاست ترامپ در منطقه حول گرفتن نفت رایگان از خلیج فارس دور می‌زند.  یکی از ضعف‌های دیپلماسی در سال‌های پس از انقلاب این بوده که کشور به جای تمرکز دیپلماتیک بر منافع اقتصادی، در رابطه سیاسی با دولت‌ها تنها مباحث سیاسی را حائز اهمیت می‌دانست.

به همین دلیل است که برای مراسم اربعین بیش از دو میلیون ایرانی راهی کشور عراق می‌شوند و کمک مهمی به رشد اقتصادی این کشور می‌کنند ولی صادرات غیرنفتی ایران به این کشور به مراتب اندک‌تر از آن چیزی است که می‌توانست باشد. در مورد روسیه نیز ماجرا به همین شکل است؛ ایران با این کشور رابطه نزدیکی دارد چراکه در سیاست ضد امریکایی با یکدیگر همسو هستند اما این روابط همواره حول این مسائل دور زده است و از عمق یافتن روابط اقتصادی حذر شده است. این میان سوابقی در روابط دو کشور هم وجود دارد که به اعتمادها خدشه وارد می‌کند. مثلا در زمانی که تحریم‌ها علیه ایران به تصویب می‌رسید، روسیه از حق وتو خودش استفاده نکرد و نظاره‌گر ماجرا شد حال آنکه روس‌ها همواره در مقابل تحریم سوریه ایستادگی کردند و با وتو کردن‌های مکرر خود توطئه امریکا را نقش برآب کردند. به هر حال در اقتصاد متحد همیشگی نداریم همانطور که دشمن همیشگی هم معنا ندارد. ایران باید بتواند با وجود اینکه برخی سوابق نادرست شرکای خود را می‌داند، با آنها روابط خوبی داشته باشد و بتواند پویا عمل کند.

ایران می‌تواند بخشی از نیازهای استراتژیک خود از جمله فناوری‌های ‌آی‌تی، غلات، چوب، کاغذ و فلزات را از این کشور تامین کند و بخش‌هایی از نیاز به تکنولوژی کشور هم پاسخ بگیرد.  همچنین چندان برازنده ایران نیست که نیازهای خود را از دورترین کشورهای جهان تامین کند اما با ١٥ همسایه خود روابط جدی و چندانی نداشته باشد. کمتر کشوری در جهان به اندازه ایران همسایه‌های گوناگون دارد و این فرصتی بزرگ برای اقتصاد است. ایران هر چند هیچگاه قصد استعمار کشورهای همسایه را نداشته و همواره از استقلال آنها دفاع کرده است ولی هیچگاه روابط سیاسی خودرا به اقتصاد تعمیم نداده است. این در شرایطی ممکن می‌شود که روابط دو کشور در سطح اقتصادی گسترش پیدا کند. با توجه به سبقه ایران و روسیه و دشمنی مشترک این دو با امریکا، نکته دیگر هم باید مدنظر باشد. بسیاری از کشورهای جدا شده شوروی سابق، به ویژه کشورهای همسایه شمالی ایران همچنان زیر سایه و تحت سیاست روسیه هستند و خود را در بلوک این کشور می‌بینند. اکنون برای روابط با این کشورها چاره‌ای جز افزایش روابط با روسیه وجود ندارد و به بیان دیگر کلید دسترسی ایران به بازارهای آسیای میانه روسیه است.  علاوه بر این باید مدنظر داشت که روسیه از قدرتمندترین کشورهای امروز و عضو کشورهای G٢٠  است و روابط ایران و روس می‌تواند فرصت‌ها و ظرفیت‌های بسیاری را برای اقتصاد ایران مهیا کند. همچنین کشور هم متحدی قدرتمند در بزرگ‌ترین نهادهای سیاسی و اقتصادی جهان خواهد داشت.

البته نباید از نظر دور داشت که ایران نمی‌خواهد در بلوک روسیه قرار بگیرد و خود را وابسته به این کشور کند، بلکه برعکس؛ علاوه بر روابطی که میان دو کشور وجود دارد ایران باید متحدان گوناگونی برای خود بیابد و روابط با روسیه زمانی می‌تواند مفید باشد که روابط با کشورهای اروپایی و چین هم بهتر از امروز باشد و ایران بتواند با فراغ بال و استقلال کامل متحدانی برای خود بیابد؛ اتفاقی که در سال‌های پس از انقلاب ایران همیشه وجود داشته و هیچگاه ایران خود را به هیچ‌یک از استراتژی ابرقدرت‌های جهان منوط نکرده است.

هادی حق‌شناس

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  پروشنکو، ملوانان اوکراینی و اعلان جنگ
  روسیه دیپلمات اسلواکی را اخراج کرد
  ورشو سد راه پناهجویان است
  شورای امنیت و تنش میان کوزوو و صربستان
  صالحی امیری و رضوانی به کرواسی می‌روند
  جریمه تیم ملی یونان از سوی یوفا
  جدیدترین سامانه موشکی روسیه در مرزهای اروپا
  عکس/ تداوم اعتراض به قانون کار در مجارستان
  «لوتوس» فینالیست جشنواره زردآلوی زمستانی مقدونیه
  بن علی یلدریم:بیت المقدس نماد مبارزه است
  اعلام استقلال کلیسای ارتدوکس اوکراین
  اردوی پرسپولیس شاید در ترکیه
  بانک مرکزی روسیه نرخ بهره را افزایش داد
  تظاهرات در یونان علیه توافق با تغییر نام مقدونیه
  سقوط جنگنده اوکراینی و مرگ خلبان آن
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار