صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
شنبه، 24 آذر 1397 - 11:12   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  پروشنکو، ملوانان اوکراینی و اعلان جنگ
  «لوتوس» فینالیست جشنواره زردآلوی زمستانی مقدونیه
  روسیه دیپلمات اسلواکی را اخراج کرد
  صالحی امیری و رضوانی به کرواسی می‌روند
  عکس/ تداوم اعتراض به قانون کار در مجارستان
  شورای امنیت و تنش میان کوزوو و صربستان
  جریمه تیم ملی یونان از سوی یوفا
  ورشو سد راه پناهجویان است
  آرامگاه مولانا در قونیه
  همایش توسعه پایدار تمام نسل ها در بلاروس
  ازدواج با مسیح؛ دخترانی که تا ابد مجرد می‌مانند
  اعتراض گسترده دانشجویان خشمگین در آلبانی
  رادوان کاراجیچ به دنبال آزادی مشروط است
  اصلاح قانون ادیان بلغارستان
  هارادینای:ارتش کوزوو در خدمت صلح جهانی است
- اندازه متن: + -  کد خبر: 27096صفحه نخست » خبر اولیکشنبه، 14 آبان 1396 - 09:45
کارشناسان سیاسی و رسانه های خبری ترکیه چه می گویند؟
تاسیس "حزب نیک" به رهبری مرال آکشنر در ترکیه
این بانوی سیاستمدار ترکیه که 60 سال سن دارد و طی دو دهه اخیر در عرصه سیاسی ترکیه حضور داشته، در همه پرسی تغییرات قانون اساسی ترکیه به عنوان مخالف برگزاری همه پرسی، از رهبران کمپین رای 'نه' بود و نقش جدی و پر رنگی در این رویداد سیاسی داشت.
  

تاسیس 'حزب نیک' به رهبری خانم مرال آکشنر وزیر کشور و عضو پیشین حزب حرکت ملی، موضوع بحث این روزهای برخی از کارشناسان سیاسی ترکیه است و آنها در خصوص تحلیل احتمال موفقیت و یا ناموفق بودن مرال آکشنر در حزب جدید به بیان نظرات خود می پردازند.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از ایرنا، با تغییرات ایجاد شده در قانون اساسی ترکیه در پی همه پرسی قانون اساسی که اوایل بهار امسال به تایید مردم ترکیه رسید، راه برای حضور خانم آکشنر در رقابت انتخابات ریاست جمهوری 2019 ترکیه باز شده است.

این بانوی سیاست مدار ترکیه که 60 سال سن دارد و طی دو دهه اخیر در عرصه سیاسی ترکیه حضور داشته، در همه پرسی تغییرات قانون اساسی ترکیه نیز به عنوان مخالف برگزاری این همه پرسی و جزو رهبران کمپین رای 'نه' بوده و نقش جدی و پر رنگی در این رویداد سیاسی داشت.

وی حال که نتوانسته تغییری در اراده حزب حاکم عدالت و توسعه در تغییرات قانون اساسی ایجاد کند، با برداشتن گامی مهم می خواهد رئیس جمهوری شده و به قول خود، حاکمیت را در ترکیه بر مدار عقلانیت برگرداند.

مرال آکشنر هفته گذشته نامه تاسیس حزب جدید با نام 'حزب نیک' و با شعار 'ترکیه خوب خواهد شد' را به همراه لیست 200 نفره افراد موسس حزب به وزارت کشور ترکیه تحویل داد.

محمود اور روزنامه نگار و تحلیل گر سیاسی طی مقاله ای با عنوان 'حزب آکشنر و اولین نظرسنجی' در روزنامه صباح به موضوع تاسیس حزب نیک به ریاست مرال آکشنر پرداخت و نوشت: در این ایام در بسیاری از محافل داخلی ترکیه، تاسیس حزب نیک به ریاست مرال آکشنر، صحبت از چگونگی تشکیل حزب و آینده آن بالا گرفته و نظرهای مختلفی در خصوص میزان موفق این حزب ارائه و بیان می شود و این موضوع مطرح است که آیا این حزب در آینده توان به قدرت رسیدن خواهد داشت؟

وی اضافه کرد: قبل از تاسیس، حرف ها و شعاری زیادی توسط آکشنر و حامیانش ابراز شد ولی امروز با گذشت زمان و پس از تاسیس حزب، قوانین و برنامه های اعلامی رنگ تغییر به خود گرفته است.

این روزنامه نگار نوشت: شرکت تحقیقاتی اپتیمار پس از تاسیس حزب نیک طی یک نظر سنجی از 1547 نفر و طرح سوال 'امروز به کدام حزب رای می دهید' به این نتایج دست یافت: حزب عدالت و توسعه 50.6، حزب جمهوری خواه خلق 23.3، حزب حرکت ملی 9.9، حزب دموکراتیک خلق ها 7.8 و حزب نیک 6.4 درصد.

بنابراین با بررسی نتایج این نظرسنجی می توانیم دریابیم که جامعه ترکیه خواهان تغییر مسیر سیاسی نیست و در حال حاضر به نحوه اداره کشور اعتماد دارد.

وی با طرح این سوال که 'آیا به حزب جدیدی احتیاج داریم یا خیر؟' نوشت: 57.8 درصد جامعه ترکیه نیازی به تاسیس حزب جدید نمی بینند و در جامعه ترکیه 70.7 درصد از تاسیس حزب جدید به ریاست آکشنر باخبر بوده و 85.5 درصد نام حزب جدید را شنیده اند اما رای نمی دهند و بر این اساس لزوم تاسیس حزب جدید در جامعه کنونی ترکیه منطقی به نظر نمی رسد.

محمود اور به نتایج سوال دیگر این نظر سنجی که 'چرا به حزب آکشنر رای نمی دهید؟' اشاره کرد و نوشت: 11.8 درصد پاسخ دهندگان به وابسته بودن این حزب به گولن اشاره داشتند و 35.4 درصد نیز اطمینایی به توانایی آکشنر در اداره کشور ندارند و با این اوصاف چنین دلایلی برای رای ندادن به یک حزب می تواند ادامه حیات آن حزب را به مخاطره بیندازد.

این تحلیل گر سیاسی با استناد به نتایج نظرسنجی شرکت اوپتیمار تاکید کرد و گفت: آن چیزی که از نتایج نظرسنجی و تحلیل بسیاری از کارشناسان حاصل می شود این است که حزب آکشنر به سمت ثبات و اقتدار نمی رود بلکه به سوی انحلال طی مسیر می کند و به دلیل وجود افکار گوناگون در داخل حزب و نیز نبود ایدئولوژی مشخص حزبی، در آینده نزدیک اختلافات درون حزبی خودنمایی کرده و چند دستگی به راه خواهد افتاد.

نرجس دمیر کایا کارشناس سیاسی با انتشار تحلیلی با عنوان 'آغاز ائتلافی قدرتمند علیه اردوغان' در روزنامه دیوار به موضوع تاسیس حزب نیک به رهبری مرال آکشنر نوشت: بعد از مدت ها جنجال سیاسی، جدا شدن مرال آکشنر عضو مطرح سابق حزب حرکت ملی ترکیه از این حزب در پی اختلافات عمیق با دولت باغچه لی، وی حزب جدید خود را به صورت رسمی با نام 'حزب نیک' با شعار 'یک ترکیه خوب' تاسیس کرد و همان طوری که انتظار می رفت به رغم این که موسسان این حزب را اعضای سابق حزب حرکت ملی و برخی از ملی گرایان ترکیه تشکیل می دهند، ولی در اهداف، نماد، پرچم و شعار حزب، نشانه ملی گرایی دیده نمی شود.

وی مدعی شد: آکشنر در ماه های اخیر با جریان های مختلف سیاسی و مخالف اردوغان در تماس بوده به ویژه دیدارهایی با سران حزب جمهوری خواه خلق و حزب دموکراتیک خلق ها داشته است و در این دیدارها درباره تحولات منطقه ای و تصمیم خود برای تاسیس حزب مذاکراتی با سیاستمداران معروف احزاب صورت گرفته است.

وی افزود: با بررسی چنین اخبار و شواهدی می توان پیش بینی کرد که وجود سناریوی تشکیل یک ائتلاف قدرتمند علیه اردوغان و مقابله با حزب عدالت و توسعه بیش از پیش تقویت شده است.

وی تاکید کرد: آکشنر با انتخاب آرم، نشان و پرچم حزبش که اثری از ملی گرایی ترک در آن نیست، به خوبی حساسیت های موجود میان اقوام جامعه ترکیه را مد نظر قرار داده تا بتواند نظر اکثریت اقوام را جلب و همچنین ائتلافی قدرتمند همراه با احزاب جمهوری خواه خلق و دموکراتیک خلق ها برای رقابت با اردوغان در انتخابات 2019 تشکیل دهد.

ایلنور چویک مشاور ارشد اردوغان طی مقاله ای با عنوان 'حزب نیک تاسیس شد' در روزنامه ینی بیرلیک نوشت: آکشنر پس از مدت ها حزب خود را تاسیس کرد و هنوز روز اول حیات حزب به پایان نرسیده زبان به انتقاد تند از حزب عدالت و توسعه گشوده و گفت که حزب اردوغان باید از صحنه قدرت کنار برود.

چویک اضافه کرد: به جای ابراز این همه انتقاد از حزب توسعه و عدالت، آیا بهتر نبود آکشنر از برنامه های حزب خود سخن می گفت؟ و آیا بهتر نبود آکشنر می گفت چگونه می خواهد به حیات سیاسی خود ادامه داده و یا نظر مردم را جلب کند؟

وی تاکید کرد: حزب عدالت و توسعه در 15 سال حاکمیت خود در ترکیه لیاقت و درایت خود را در اداره شایسته کشور اثبات کرده است و حتی این حزب با یک پیکر بی جان نیز قادر به جذب بیش از 38 درصدی آرای مردم را دارد.

مشاور ارشد اردوغان نوشت: احزاب سیاسی زیادی به مانند حزب خانم آکشنر در ترکیه تاسیس شدند ولی امروز در زباله دان تاریخ جای دارند و ما از این مدل احزاب و جنگ آوران سیاسی به مانند خانم آکشنر بسیار دیده ایم که آمده اند اما سرانجام به جایی نرسیدند.

چویک خطاب به آکشنر گفت: بسیار شگفت انگیز است که شما هنوز هم از سوی برخی حامیان گولن تشویق می شوید و نیاز شما نه از مردم بلکه از سوی برخی افراد بازاری تامین می شود و به همین علت کار شما دشوار نیست بلکه امکان ناپذیر است.

محمد بارلاس روزنامه نگار و حقوقدان طی مقاله ای با عنوان 'آیا کفش های آکشنر هم به موزه خواهد رفت؟' به تحلیل تاسیس حزب نیک به رهبری مرال آکشنر پرداخت و نوشت: در آینده نزدیک میزان محبوبیت حزب آکشنر را در جامعه خواهیم دید اما آشکار است که این حزب حتی به جایگاه حزب حرکت ملی ترکیه نخواهد رسید و به بیان دیگر تصور این که جایگاه حزب نیک فراتر از حزب حرکت ملی باشد، توهمی بیش نیست.

وی نوشت: اگر چه بسیاری از افراد موسس حزب نیک از اعضای سابق حزب حرکت ملی هستند، اما فاصله زیادی با فلسفه حزب سابق خود دارند.

بارلاس تاکید کرد: اگر به خوبی به ادعاها و شعارهای این حزب گوش کنیم صدای ائتلاف آمریکا ـ گولن از آن شنیده می شود.

مرال آکشنر و تعدادی از اعضای حزب حرکت ملی ترکیه که از سال پیش و به دنبال بروز اختلافات درون حزبی از اردوگاه دولت باغچه لی رهبر حزب حرکت ملی ترکیه جدا شده اند، در ماه های اخیر به دنبال تاسیس حزب ملی گرای فراگیر بودند.

آکشنر رهبر حزب جدید ترکیه پیش بینی می شود اصلی ترین رقیب رئیس جمهوری کنونی این کشور در انتخابات سال 2019 باشد.

حزب پیشین وی که کم عضوترین حزب سیاسی در پارلمان ترکیه بوده و 12 درصد از کرسی های قوه مقننه این کشور را در اختیار دارد، با خروج وی دچار چالش اساسی با اعضا و کادر رهبری خود شده است.

وی که اواخر تابستان سال گذشته به علت انتقاد از کادر رهبری حزب حرکت ملی از این حزب اخراج شد، 'بانوی آهنین' لقب گرفته و پیش از این در سالهای 1996 و 1997 در دولت مرحوم نجم الدین اربکان، وزیر کشور و معاون رئیس پارلمان ترکیه بوده است.

آکشنر چند ماه پیش با بیان این جمله که 'همه دارند از آقای اردوغان حرف می‌زنند، ولی چه طور می‌شود اگر من رییس جمهوری بعدی این کشور شوم؟' تمایل خود را برای رقابت با رئیس جمهوری کنونی ترکیه اعلام کرد.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  آرامگاه مولانا در قونیه
  ورشو سد راه پناهجویان است
  پروشنکو، ملوانان اوکراینی و اعلان جنگ
  جریمه تیم ملی یونان از سوی یوفا
  شورای امنیت و تنش میان کوزوو و صربستان
  روسیه دیپلمات اسلواکی را اخراج کرد
  عکس/ تداوم اعتراض به قانون کار در مجارستان
  صالحی امیری و رضوانی به کرواسی می‌روند
  «لوتوس» فینالیست جشنواره زردآلوی زمستانی مقدونیه
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار