صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
چهارشنبه، 4 مهر 1397 - 16:53   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  نگاهی به رقابت های جهانی کشتی مجارستان
  اسلوونی حمله تروریستی در اهواز را محکوم کرد
  عکس/ دیدار مقامات کرواسی و روسیه در آمریکا
  دستگیری جاعل اسکناس‌های ۵۰ پوندی در لهستان
  عکس/ دو تصویر متفاوت از امیر کوستوریتسا
  عکس/ بازاری در کرواسی
  اردوغان با نخست‌وزیر یونان دیدار کرد
  شماره سوم «ایرانیات» در ترکیه منتشر شد
  روابط آنکارا ـ واشنگتن
  دیدار روسای جمهور ایران و فرانسه در نیویورک
  تحریم ۱۲ شرکت روسی به دلیل حمایت از ایران
  استقبال بوسنیایی ها از دفتر یادبود شهدای اهواز
  مونته نگرو؛ کشوری با مردمی فقیر و بدهکار
  برندگان احتمالی جایزه شرمن برای بهترین ترجمه
  کنفرانس بین المللی فرهنگ بلاروس در مینسک
- اندازه متن: + -  کد خبر: 27089صفحه نخست » اخبار ویژهشنبه، 13 آبان 1396 - 17:13
یونانی ها برای دومین بار برگزار کردند:
کنفرانس تکثرگرایی دینی و فرهنگی در خاورمیانه
به اعتقاد نیکوس ووچیس رئیس پارلمان یونان تمام سیاسیون و رهبران مذاهب باید بصورت واحد برای ریشه کن کردن تعصب‌گرایی و تبعیض‌نژادی همکاری و تلاش کنند تا شاهد رشد تعصب‌گرایی از آفریقا تا مرکز اروپا و غرب نباشیم و جهانی عاری از خشونت، برای همه انسان‌ها ایجاد گردد.
  

دومین کنفرانس بین‌المللی تکثرگرایی دینی و فرهنگی و همزیستی صلح آمیز در خاورمیانه در شهر آتن یونان برگزار شد. این کشور که خود را از سه دهه قبل محل مناسبی برای برگزاری چنین اجلاس‌های بین‌المللی می‌داند، درشرایط کنونی خاورمیانه، رویدادهای سوریه وعراق تلاش داشت خود را به عنوان کشوری که تمایل به گفتگوهای دینی با کلیه طرفین را دارد، معرفی کند. این کشور که از کاهش جمعیت مسیحیان در خاورمیانه نگران است پس از آغاز بحران سوریه و عراق هرگونه فشار علیه جوامع مسیحی منطقه را محکوم کرده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، در این کنفرانس 320 نفر سیاستمدار، رهبران دینی و نمایندگانی از 38 کشور و سازمان‌های بین‌المللی شرکت نمودند. وزرای خارجه 9 کشور و نمایندگانی از 53 کشور جهان و بویژه خاورمیانه و مدیترانه، نماینده اتحادیه اروپا، نماینده یونسکو، مقامات مذهبی همچون رهبر کلیسای یونان، رهبر کلیسای ارتدوکس‌های جهان، رهبران کلیساهای ارتدوکس بیت‌المقدس، اسکندریه و قبرس، مفتی مصر، رهبران مذهبی از جهان اسلام و جهان یهودی و نمایندگان تمامی جوامع دینی و فرهنگی منطقه خاورمیانه از جمله ایران شرکت داشتند.در طول برگزاری این اجلاس دوروزه، علاوه بر رهبران دینی 30 کشور جهان، وزرای خارجه کشورهای لیتوانی، مصر، فلسطین، قبرس، مجارستان، رومانی، واتیکان، امارات، یونان، اتریش و سخنرانی کردند. قرار است سومین کنفرانس در اکتبر 2019 در آتن برگزار شود.

    ایرونیموس اسقف اعظم یونان در مراسم افتتاح خواستار پایان یافتن سریع درگیری‌های خاورمیانه و ایجاد صلح و زندگی مسالمت‌آمیز میان پیروان تمام ادیان شد. به گفته او «کلیسای ارتدوکس یونان همیشه از ایجاد صلح، آرامش جهانی و زندگی مسالمت‌آمیز حمایت کرده و با تمام توان در این راه گام بر می‌دارد. از یک طرف به علت نزدیکی کشورمان به منطقه خاورمیانه و از سوی دیگر وجود کلیساها و اسقف‌گری‌های یونانی در منطقه با تاریخی طولانی، ایجاد صلح و آرامش و زندگی مسالمت آمیز یکی از اولویت‌های سیاست خارجی کلیسای ارتدوکس است.مسیحیان، مسلمانان و یهودیان باید به صورت صلح آمیز در کنار هم زندگی کنند و برای رسیدن به این امر مهم از گفت و گوی ادیان حمایت می‌کنیم.رهبران مذاهب توحیدی دارای وظایف سنگینی برای ایجاد صلح و آرامش هستند که می‌بایستی با روشن کردن افکار عمومی و سوق دادن جوامع به دوری از تعصب گرایی، عمل کنند.

پولوپولس رئیس جمهوری یونان نیز طی سخنانی بر ضرورت حمایت مستمر از گفتگو بین تمدن‌های متفاوت در چارچوب احترام کامل به تکثرگرایی فرهنگی و دینی تاکید نمود. او بر این بارو است بحث پیرامون برخورد تمدن‌ها بعنوان روشی جهت توضیح تحولات مهم سیاسی در صحنه سیاسی بین‌المللی، روایت غیر تاریخی است که ماهیت تمدن را نادیده می‌گیرد. مجموعه خلاقیت انسانی جهت اینکه بتواند عنوان «تمدن» را داشته باشد نمی‌تواند متشکل از عناصری باشد که آنرا در تقابل با تمدن‌های دیگر قرار داده و در صدد تخریب و نابودی تمدن‌های دیگر باشد. مقصد اصلی تمدن واقعی صلح و انساندوستی و به عبارتی دیگر جنگ و تقابل در تناقض با تمدن واقعی است. وی درگیری‌های جهانی را ناشی از نه برخورد تمدن‌ها بلکه نزول تمدن‌ها دانست و نتیجه گیری نمود به علت همین مسیر نزولی تمدن‌ها نمی‌توانند به ماموریت طبیعی و صلح دوستانه خود جهت همکاری و همزیستی در مقیاس جهانی عمل کنند. به اعتقاد او کسانی که در منطقه در راستای تضاد و برخورد میان تمدن‌ها حرکت می‌کنند، بدانند که اساساً میان تمدن‌ها و فرهنگ‌ها واژه تضاد‌ بی‌معناست، علاوه بر این، تاریخ ملت‌ها گواه بر آن است که در تمامی قرون گذشته با وجود اختلافات مذهبی و دینی، مردم همیشه در تعامل بوده‌اند و جنگ‌ها نتیجه اختلافات قدرت‌های سیاسی بوده است.

نخست وزیر چپگرا و غیرمذهبی یونان نیز که پس از به قدرت رسیدن تلاش دارد به کلیسا نزدیک‌تر شود در سخنانش مدعی شد اولویت سیاست خارجی چند جانبه یونان بصورت مستمر در راستای ایجاد راه‌های ارتباطی بین ملت‌ها به منظور مبارزه با تروریسم است. باید با تمام توان از ایجاد صلح عادلانه جهانی، ثبات و آرامش در گوشه و کنار جهان و امنیت برای تمام ملل، حمایت و در این راستا بصورت مستمر و با ثبات دفاع کرد.به اعتقاد او در تمام سازمان‌های بین‌المللی، تماس‌های دیپلماتیک و برنامه‌های علمی و هنری تلاش می‌کنیم که مساله ضرورت ایجاد صلح جهانی را مورد تاکید قرار دهیم و از توان خود برای اثبات اینکه صلح و آرامش مساله تمام جوامع بشری است و باید برای آن همکاری‌های همه جانبه وجود داشته باشد را مورد تاکید و تشویق قرار می‌دهیم.چالش منطقه منحصر به خاورمیانه نیست و به قلب اروپا و جوامع اروپایی نیز رسیده است و یونان با استفاد از جایگاه منطقه‌ای خود و با استفاده و بکارگیری سیاست خارجی گسترده و چند جانبه نمی‌تواند در قبال این چالش‌های سنتی و جدید ساکت باشد و تمام توان خود را برای ایجاد صلح و امنیت و آرامش و زندگی مسالمت آمیز تمام انسان‌ها را بکار می‌گیرد.

به اعتقاد نیکوس ووچیس رئیس پارلمان یونان تمام سیاسیون رهبران مذاهب، سازمان‌های فرهنگی سراسر جهان باید بصورت واحد برای ریشه کن کردن تعصب‌گرایی و تبعیض‌نژادی همکاری و تلاش کنند تا شاهد رشد تعصب‌گرایی از آفریقا تا مرکز اروپا و غرب نباشیم و جهانی عاری از خشونت، برای همه انسان‌ها ایجاد گردد.ایجاد جنگ و درگیری بر اثر رشد تعصب‌گرایی در منطقه خاورمیانه و دیگر مناطق باعث شده میلیون‌های نفر آواره و تعداد بسیار زیادی کشته و زخمی شوند که جامعه جهانی امروز مسئولیت دارد که باروشنگری و ادامه گفت و گوهای سازنده جلوی تعصب‌گرایی و تبعض نژادی را بگیرند و زمینه برای ایجاد صلح، آرامش و زندگی مسالمت‌آمیز بین تمام انسان‌ها را فراهم آورند.

محمود فاضلی

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  حسین علیزاده مهمان جشنواره امسال ورشو
  کنفرانس دوبرونیک؛ بهترین های میراث فرهنگی 2018
  استقبال بوسنیایی ها از دفتر یادبود شهدای اهواز
  یادمان شهدای ایرانی در کشور بوسنی
  عصری با مولوی‌پژوهان ترکیه
  لوکا مودریچ مرد سال فوتبال جهان شد
  برندگان احتمالی جایزه شرمن برای بهترین ترجمه
  روابط آنکارا ـ واشنگتن
  روحانی و اردوغان در آمریکا دیدار کردند
  مونته نگرو؛ کشوری با مردمی فقیر و بدهکار
  تحریم ۱۲ شرکت روسی به دلیل حمایت از ایران
  پرچم ایران در ورشو به حالت نیم افراشته درآمد
  کنفرانس بین المللی فرهنگ بلاروس در مینسک
  نامه دالیچ علیه مقامات کرواسی تکذیب شد
  اردوغان با نخست‌وزیر یونان دیدار کرد
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار