صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
یکشنبه، 25 آذر 1397 - 12:49   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  هزاران پناهجو پشت مرز کرواسی گیر افتادند
  اردوی پرسپولیس شاید در ترکیه
  بانک مرکزی روسیه نرخ بهره را افزایش داد
  سقوط جنگنده اوکراینی و مرگ خلبان آن
  تظاهرات در یونان علیه توافق با تغییر نام مقدونیه
  بن علی یلدریم:بیت المقدس نماد مبارزه است
  جدیدترین سامانه موشکی روسیه در مرزهای اروپا
  اعلام استقلال کلیسای ارتدوکس اوکراین
  پروشنکو، ملوانان اوکراینی و اعلان جنگ
  «لوتوس» فینالیست جشنواره زردآلوی زمستانی مقدونیه
  روسیه دیپلمات اسلواکی را اخراج کرد
  صالحی امیری و رضوانی به کرواسی می‌روند
  عکس/ تداوم اعتراض به قانون کار در مجارستان
  شورای امنیت و تنش میان کوزوو و صربستان
  جریمه تیم ملی یونان از سوی یوفا
- اندازه متن: + -  کد خبر: 27087صفحه نخست » جدیدترین اخبارشنبه، 13 آبان 1396 - 13:20
همایش"جایگاه زنان در ادبیات معاصر ایران"در آنکارا
  

به همت رایزنی فرهنگی کشورمان نخستین همایش بین‌المللی «نقش زنان در ادبیات معاصر ایران» با حضور تعدادی از صاحب‌نظران و کارشناسان ایرانی و ترکیه در دانشگاه یلدریم بایزید آنکارا برگزار شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نخستین همایش بین‌المللی «نقش زنان در ادبیات معاصر ایران» به همت رایزنی فرهنگی ایران در ترکیه و با همکاری دانشگاه یلدیریم بایزید و انتشارات «هجه» از ترکیه و دانشگاه الزهرا (س) و مؤسسه شهر کتاب از ایران، در محل دانشگاه یلدیریم بایزید آنکارا برگزار شد.

در این همایش طاهریان‌فرد، سفیر ایران در ترکیه، متین دوغان، رییس دانشگاه یلدریم بایزید، موسی کاظم آریحان، معاون بین‌الملل این دانشگاه، حسن صفرخانی، رایزن فرهنگی ایران در ترکیه، عمر فاروق اگزن، مدیر انتشارات «هجه»، علی‌اصغر محمدخانی، معاون فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب، علی تمیزال، استاد دانشگاه سلجوق قونیه و جمعی از استادان و دانشجویان دانشگاه‌های آنکارا، حضور داشتند.

آیین افتتاحیه

موسی کاظم آریحان، معاون بین‌الملل دانشگاه یلدیرم بایزید در آیین گشایش این همایش، این رویداد علمی و فرهنگی را فرصتی برای گسترش همکاری‌های مشترک میان دو کشور ایران و ترکیه دانست و گفت: همکاری‌های مشترک علمی و فرهنگی میان دو کشور، فرصتی بیشتر برای شناخت بیشتر ایران و ترکیه فراهم می‌سازد.

حسن صفرخانی، رایزن فرهنگی کشئرمان در ترکیه نیز در مراسم افتتاحیه این همایش، زبان و ادبیات را در قالب‌های مختلف، تجلی روح یک ملت دانست و آن را نماد ارزش‌ها و آرمان‌های یک جامعه برشمرد و بیان کرد: آثار ادبی، تصویری خلاقانه و هنرمندانه از جریان فکری و اجتماعی یک جامعه است و به نوعی تجلی آرمان‌ها و آرزوهای یک ملت به شمار می‌رود.

وی سپس با اشاره به اشتراکات فرهنگی و برخورداری دو کشور ایران و ترکیه از ارزش‌ها، آداب و رسوم و سنت‌های مشترک، گفت: به رغم وجود اشتراکات فراوان میان دو کشور و نیز توسعه تکنولوژی و گسترش شبکه‌های اجتماعی و اطلاع‌رسانی در عصر حاضر، نیاکان ما بیشتر از ما از یکدیگر شناخت داشتند و متأسفانه با وجود ابزارهای نوین اطلاع‌رسانی در عصر حاضر، شناخت ما از یکدیگر کافی نیست.

رایزن فرهنگی کشورمان در ترکیه در بخش دیگری از سخنانش اعطای فرصت‌های مطالعاتی، بورسیه‌های تحصیلی و حمایت از ترجمه آثار ادبی را بخشی از اقدامات جمهوری اسلامی ایران در توسعه و گسترش همکاری‌های مشترک برشمرد و افزود: تبادل تجربیات میان دو کشور ایران و ترکیه با توجه به سابقه تمدنی گامی مهم در نزدیکی میان دو کشور است.

محمدابراهیم طاهریان‌فرد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه نیز در مراسم افتتاحیه این همایش، تلاش برای توسعه همکاری‌های مشترک فرهنگی را گامی مهم در توازن همکاری‌های دوجانبه برشمرد و گفت: رهبران ایران و ترکیه، خواستار گسترش همکاری‌های مشترک در همه زمینه‌ها هستند و ایجاد توازن در حوزه فرهنگی نیز بخش مهمی از این همکاری‌های مشترک است.

وی همچنین با اشاره به گسترش همکاری‌های دوجانبه در همه زمینه‌ها، خواستار تسریع در روند همکاری‌های فرهنگی میان دو کشور شد و ادامه داد: تلاش برای توسعه همکاری‌های علمی و دانشگاهی و افزایش سطح همکاری‌های فرهنگی، بایستی مورد توجه همه مسئولان امور فرهنگی قرار گیرد تا از توازن مناسبی در همه حوزه‌ها بهره‌مند شویم.

علی‌اصغر محمدخانی، معاون فرهنگی و بین‌المللی شهر کتاب ایران نیز گفت: به رغم اشتراکات زیاد فرهنگی میان کشورها و توسعه شبکه‌های اطلاع‌رسانی، اطلاعات متقابل کمی از ادبیات کنونی ایران و ترکیه داریم.

وی افزود: به رغم مرز مشترک جغرافیایی و همسایگی میان ایران و ترکیه، جامعه ایرانی از ادبیات معاصر ترکیه و تحولات آن شناخت کافی ندارد و اطلاعات موجود از ناحیه غربی‌ها به ما ارسال شده است.

متین دوغان، رییس دانشگاه یلدریم بایزید آنکارا هم در این مراسم گفت: زمان آن فرا رسیده است که با اتکا به داشته‌های علمی و فرهنگی خود، معیارهای نوینی را برای همکاری‌های علمی و دانشگاهی تعریف و بر پایه آن به توسعه همکاری‌های مشترک اقدام کنیم.

وی همچنین خواستار گسترش همکاری‌های فرهنگی میان دو کشور شد و با اشاره به اشتراکات فرهنگی میان دو کشور، فراز و نشیب‌های به وجود آمده در تعاملات میان دو کشور در یکصد سال گذشته را گذرا دانست و افزود: اشتراکات زبانی و فرهنگی در طول سالیان متمادی شکل می‌گیرد و مراودات فرهنگی میان دو کشور بر گسترش این تعاملات می‌افزاید.

عمر فاروق ارگزن، رییس موسسه انتشاراتی «هجه» نیز در افتتاحیه این همایش با تأکید بر ضرورت گسترش همکاری‌های فرهنگی میان دو کشور، ایران را شبیه‌ترین کشور به فرهنگ ترکیه دانست و گفت: روابط ما با ایران در طول سال‌های متمادی، روابط پایدار و صلح‌آمیزی بوده است و این امر پیوستگی فرهنگی میان دو کشور را دو چندان کرده است.

برگزاری نشست‌های تخصصی

در نشست‌های تخصصی این همایش که به ریاست عدنان کارا اسماعیل اوغلو و با حضور مریم حسینی از دانشگاه الزهرا (س)، دکتر علی تمیزال از دانشگاه سلجوق ترکیه و رییس مرکز تحقیقات ایران این دانشگاه، مهین پناهی از استادان دانشگاه الزهرا (س)، برنا کاراگز اوغلو از استادان دانشگاه ابراهیم چچن آغری، معصومه خُنکدارطارسی از دانشگاه بوعلی همدان و فاطمه کوپوز از دانشگاه ابراهیم چچن آغری، آغاز شد، شرکت‌کنندگان به ارایه مقالات خود پرداختند.

مریم حسینی از دانشگاه الزهرا (س) در این همایش با عنوان «مکتب‌های داستان‌نویسی زنان در ایران» به سخنرانی پرداخت و با تشریح جریان داستان‌نویسی زنان در ایران، آن را تحت تأثیر جریان‌های نوین ادبی جهان معرفی کرد.

علی تمیز اَل از دانشگاه سلجوق و رییس مرکز تحقیقات ایران نیز در این نشست به ارایه مقاله خود تحت عنوان «توران میرهادی؛ مادر ادبیات کودک و نوجوان در ایران» پرداخت و ضمن معرفی اجمالی خانم میرهادی، گفت: از فعالیت‌های وی می‌توان به تولید آثار در حوزه ادبیات کودک و نوجوان و فعالیت‌های آموزشی وی در این حوزه اشاره کرد.

مهین پناهی، استاد دانشگاه الزهرا (س) نیز در این همایش مقاله خود با عنوان «جریان شعر معاصر زنان در ایران» را ارایه داد و ادبیات و شعر را آینه تحولات و جریان‌های اجتماعی و منشأ جریان‌های شعری گوناگونی دانست و جریان شعر زنانه را یکی از جریان‌های مهم شعر معاصر فارسی برشمرد و به تشریح جریان شعر در میان شاعران زن ایرانی پرداخت.

«ناری صفوی؛ صدای زن در ادبیات معاصر ایران» از دیگر مقاله‌های ارایه شده در این سمینار بود که توسط برنا کارا گزاوغلو، استاد دانشگاه ابراهیم چچن در این همایش ارایه شد. کارا گزاوغلو در این مقاله، ادبیات ایران را همچون ادبیات سایر کشورهای جهان دانست که در طول زمان به لحاظ فرهنگی، اجتماعی و سیاسی دستخوش دگرگونی و پیشرفت شده است.

معصومه خنکدارطارسی از دانشگاه بوعلی همدان نیز مقاله خود را با عنوان «بررسی نقش زنان نویسنده و شاعر ایران در ظهور دیدگاه‌های فمینیستی در ادبیات معاصر» ارایه داد و طی آن افزایش تعداد نویسندگان زن را از مهم‌ترین عرصه‌های تحولات ادبیات معاصر ایران برشمرد و گفت: این افزایش جدای از این که در زمینه تعداد آثار خلق شده تأثیرگذار بوده، تغییراتی را در ابعاد دیگر از جمله تغییر محتوای ادبیات داستانی، شعر و رمان را نیز به دنبال داشته است.

یلدیز دوه جی بوزکوش، استادیار دانشگاه یلدریم بایزید نیز مقاله‌ای با عنوان «روابط ترکان و ارامنه در داستان‌های زویا پیرزاد» ارایه داد و طی آن به تشریح آثار این نویسنده ایرانی پرداخت.

رویا صدر از پژوهشگران کشورمان نیز در این همایش به ارایه مقاله خود تحت عنوان «چهره زنان در طنز معاصر ایران» پرداخت و به ویژگی‌های طنز مدرن در ادبیات معاصر اشاره کرد و گفت: یکی از ویژگی‌های طنز مدرن ایران پرداختن به جایگاه و مسایل زنان و نیز حضور زنان طنزنویس در ادبیات معاصر است.

وی این ویژگی را ارمغان رویکرد مدرنیستی نهضت مشروطه در ایران برشمرد و گفت: این ویژگی در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم در ایران رخ داد و باعث رشد حرکت‌های زنان در عرصه‌ علم و آموزش و اجتماع شد.

«نگاهی تحلیلی به شعر شاعران زن و ادبیات دفاع مقدس» از دیگر مقاله‌های ارایه شده در این سمینار بود که توسط محبوبه مباشری، استادیار دانشگاه الزهرا (س) ارایه شد. وی در این مقاله ادبیات دفاع مقدس را شاخه‌ای از ادبیات پایداری نامید و گفت: ادبیات دفاع مقدس که با قدسی انگاشتن امر دفاع در برابر رویداد جنگ تحمیلی، با توجه به ارزش‌ها و شاخصه‌های منحصر به فرد خود، هویتی تازه به ادبیات بخشیده و با گشودن ساحت جدیدی در عرصه ادبیات باعث رونق و شکوفایی آن شده است.

شریفه یردمیر، پژوهشگر دانشگاه کریک قلعه ترکیه نیز مقاله‌ای با نام «بررسی نقش زنان نویسنده و شاعر ایران در ظهور دیدگاه‌های فمینیستی در ادبیات معاصر زویا پیرزاد از شعرای زن ادبیات معاصر ایران و شخصیت‌های زن در مجموعه داستان سه کتاب او» ارایه داد.

وی در مقاله خود زن را به عنوان موجودی اجتماعی برشمرد و گفت: موضوع زن همزمان با انقلاب مشروطه وارد عرصه ادبیات ایران شده و شخصیت اصلی رمان‌های اجتماعی را تشکیل می‌دهد.

مریم کوچکی‌شلمانی، از استادان مرکز آموزش زبان و ادبیات فارسی آنکارا نیز مقاله خود را تحت عنوان «نقش زنان شاعر و نویسنده در شکل‌گیری یک جریان نوین ادبی» ارایه داد و گفت: زنان برای آن که بتوانند خلاقیت خود را فعال کرده و بنویسند، دشواری‌های فراوانی در پیش رو دارند؛ به طوری که زنان شاعر درمی‌یابند که مدام در آرزوی دگرگون کردن ارزش‌های تثبیت شده هستند.

موسی بالجی، استادیار دانشگاه کریک قلعه نیز به ارایه مقاله خود با عنوان «تصویر زن ایده‌آل و شخصیت‌های نمونه در اشعار پروین اعتصامی: حوا، مریم، شیرین» پرداخت و با تشریح موقعیت زنان در ادبیات کلاسیک، گفت: همزمان با تأثیرپذیری ادبیات ایران از ادبیات غرب و آغاز دوره تجدد، زنان در عرصه ادبیات جایگاه بهتری پیدا کردند به طوری که زن در دوره کلاسیک بیشتر «اسیر مرد» بود و «مادر بچه‌ها» و همواره در پشت پرده حضور داشت که این امر در دوره تجدد به ایفای نقش در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مبدل شد.

اسین ارن سویسال، پژوهشگر دانشگاه کارامان اوغلو محمت بی، نیز در مقاله خود، نگاه به زن را در اشعار فروغ فرخزاد مورد بررسی قرار داد و گفت: فروغ، با انعکاس ظرافت‌ها و غنای شعر فارسی در اشعار خود، جایگاه متفاوتی در ادبیات مدرن ایران دارد.

«تحلیلی نشانه ـ پدیدارشناختی از داستان‌های کوتاه جنگ به قلم زنان» از دیگر مقاله‌های ارایه شده در این سمینار بود که توسط زهرا زواریان، از پژوهشگران کشورمان ارایه شد. وی در مقاله خود به تشریح دیدگاه نویسندگان عصر حاضر پرداخت.

آخرین مقاله این همایش با عنوان «ارزیابی سبک رمان دو نویسنده ادبیات ایران؛ زویا پیرزاد و فریبا وفی» بود که توسط نرگس کشانی، از پژوهشگران دانشگاه آنکارا ارایه شد. وی در مقاله خود به بررسی سبک و شیوه نویسندگی دو بانوی اهل قلم معاصر ایران پرداخت.

بنا بر اعلام این گزارش، این همایش یک روزه با حضور محققان، صاحب‌نظران و استادان ایران و ترکیه و به منظور شناخت بیشتر اهالی فرهنگ و نخبگان دانشگاهی و عموم علاقمندان به ادبیات در کشور ترکیه با تحولات ادبی معاصر در ایران و نقش زنان در این تحولات از سوی رایزنی فرهنگی ایران در آنکارا برگزار شد.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  پروشنکو، ملوانان اوکراینی و اعلان جنگ
  روسیه دیپلمات اسلواکی را اخراج کرد
  ورشو سد راه پناهجویان است
  شورای امنیت و تنش میان کوزوو و صربستان
  صالحی امیری و رضوانی به کرواسی می‌روند
  جریمه تیم ملی یونان از سوی یوفا
  عکس/ تداوم اعتراض به قانون کار در مجارستان
  «لوتوس» فینالیست جشنواره زردآلوی زمستانی مقدونیه
  جدیدترین سامانه موشکی روسیه در مرزهای اروپا
  بن علی یلدریم:بیت المقدس نماد مبارزه است
  اردوی پرسپولیس شاید در ترکیه
  اعلام استقلال کلیسای ارتدوکس اوکراین
  بانک مرکزی روسیه نرخ بهره را افزایش داد
  هزاران پناهجو پشت مرز کرواسی گیر افتادند
  سقوط جنگنده اوکراینی و مرگ خلبان آن
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار