صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
یکشنبه، 25 آذر 1397 - 11:16   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  هزاران پناهجو پشت مرز کرواسی گیر افتادند
  اردوی پرسپولیس شاید در ترکیه
  بانک مرکزی روسیه نرخ بهره را افزایش داد
  سقوط جنگنده اوکراینی و مرگ خلبان آن
  تظاهرات در یونان علیه توافق با تغییر نام مقدونیه
  بن علی یلدریم:بیت المقدس نماد مبارزه است
  جدیدترین سامانه موشکی روسیه در مرزهای اروپا
  اعلام استقلال کلیسای ارتدوکس اوکراین
  پروشنکو، ملوانان اوکراینی و اعلان جنگ
  «لوتوس» فینالیست جشنواره زردآلوی زمستانی مقدونیه
  روسیه دیپلمات اسلواکی را اخراج کرد
  صالحی امیری و رضوانی به کرواسی می‌روند
  عکس/ تداوم اعتراض به قانون کار در مجارستان
  شورای امنیت و تنش میان کوزوو و صربستان
  جریمه تیم ملی یونان از سوی یوفا
- اندازه متن: + -  کد خبر: 27015صفحه نخست » گفتگوسه شنبه، 2 آبان 1396 - 19:41
وجوه اشتراک میان ایران و مقدونیه
میروشه هوجا
  

” از بالکان ” نام یکی از برنامه های کانال سحربالکان شبکه جهانی سحر است. این برنامه  می کوشد تا  ضمن پرداخت به  اخبار و مسایل مهم  منطقه بالکان با اساتید و فرهیختگان و سفرای و نمایندگان همه کشورها در این منطقه به یافته های تازه ای دست یابد که تاکنون کمتر به آن اشاره شده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا)،  این بار در این برنامه با خانم پروفسور “میروشه هوجا” که اخیرا سفری به ایران داشته است مصاحبه ای  در  اسکوپیه  انجام شده است  که ایشان ضمن ابراز خرسندی و رضایت از این سفر به بیان خاطرات این سفر پرداخت.  ضمن تشکر از سفارت جمهوری اسلامی ایران در مقدونیه  که همکاری صمیمانه ای با دفتر نمایندگی صداوسیما در سارایوو داشته اند  شما را به خواندن این مصاحبه دعوت می کنیم.

مطلع شدیم که اخیرا سفری به ایران داشتید و در سفرتان از نقاط مختلف ایران بازدید کردید. اگر ممکن است برای ما از خاطرات این سفر بفرمایید.

سفر من به ایران مرتبط با حضور در دو کنفرانس علمی، یکی در قم و دیگری در اهواز بود. کنفرانس اول در خصوص با فلسفه ادیان و کنفرانس دوم در رابطه با زبانشناسی بود.

قم و اهواز دو شهرستان دور از هم و با فرهنگهای متفاوت از یکدیگر هستند. در خصوص این فرهنگ ها و تفاوت هایشان برای ما بگویید.

به اعتقاد من هر شهری در ایران بزرگ، ویژگی های خاص خود را دارد و فرهنگ و آداب و رسوم آن نسبت به شهرهای دیگر متفاوت است. آنچه بیش از هر چیز در سفر به اهواز توجه من را به خود جلب کرد، آثار باستانی بسیار قدیمی و بناهای باقی مانده از سیزده قرن پیش به خصوص در مناطق حومه اهواز مانند شوش و شوشتر بود. در رابطه با سفرم به شهر قم، خب ما می دانیم که شهر قم یک شهر مذهبی است. فکر می کنم هیچ کس نیست که وقتی از این شهر و به خصوص اماکن مقدس آن بازدید کند، حس عجیبی به او دست ندهد. هنگامی که از آرامگاه فاطمه معصومه بازدید می کنید، یک حس ویژه  و به خصوص به آدم دست می دهد.

    این حسی که گفتید را چطور می توانید برای ما بیان کنید؟ آیا بار اولی بود که این حس را داشتید و یا آیا این حس ها متفاوت است؟

این سومین باری است که من به ایران سفر می کنم که البته دو سفر قبلی مربوط به سالیان بسیار دور باز می گردد و این سفر سوم وقتی به ایران رفتم، این حس خوب را در بنده احیا کرد. این حسی است که من نمی توانم توضیح دهم و تنها می توانم بگویم که این حس فقط در آنجا به من دست می دهد و در هیچ شهر و یا کشور دیگر از جهان من این حس را نداشته ام.

    در خصوص جوایزی که تا بحال در سفرهایتان به ایران دریافت کردید برای ما بگویید.

اولین جایزه بین المللی که من در ایران گرفتم به بیش از ده سال پیش بر می گردد، زمانی که من در یک کنفرانسی که از طرف موسسه ابن سینا با موضوع “جهانی سازی و زن” برگزار شده بود، شرکت کردم.

    چه جایزه ای گرفتید و با آن چه کردید؟

جایزه اول بین المللی که من در اولین سفرم به ایران دریافت کردم به نوعی من را به ادامه تلاش هایم در زمینه صوفیسم تشویق کرد. اولین تز دکترای بنده نیز در رابطه با عرفان و صوفیسم بوده است. جایزه ای که بنده در تهران دریافت کردم یک سکه طلا با نقش امام خمینی بود. من یک گردنبند طلا برای آن سکه درست کردم و همیشه آن را به گردن دارم و از آن زمان، این گردنبند و سکه هرگز از من جدا نشده است.

    کدام شهرهای ایران را بازدید کردید؟

همان طور که گفتم سه شهر تهران، قم و اهواز را بازدید کردم که البته اگر شوش و شوشتر را نیز حساب کنیم، در مجموع 5 شهر می شود. متاسفانه به خاطر فشردگی برنامه نتوانستیم از شهر اصفهان که من علاقه بسیار زیادی به آن دارم، بازدید کنیم. البته تمام شهرهای ایران زیبا هستند و من توصیفات و تعریف آنها را شنیده ام و واقعا نمی شود انتخاب کرد که کدام یک زیباتر است.

    با توجه به سفرهایی که به ایران داشته اید و تجربه ای که کسب کردید، چه حسی نسبت به مردم ایران پیدا کردید و چه وجوه اشتراکی میان مردم ایران و مقدونیه وجود دارد؟

اشتراکات زیادی میان این دو ملت وجود دارد. یکی از مهمترین اشتراکات میان دو ملت حس مهمان نوازی است. مردم چه در اینجا و چه در ایران، مهمان های خارجی را خیلی دوست دارند و خیلی خوب از آنها استقبال می کنند. همچنین اشتراکاتی میان زن مسلمان ایرانی و زن مسلمان مقدونیه ای وجود دارد. در این خصوص می توانم به نقش زن و مادر و احترام به این نقش اشاره کنم. به حجاب می توانم اشاره کنم که البته در اینجا تنها به صورت نمادین در نهادهای رسمی استفاده می شود. هنوز تغییرات و اصلاحات لازم در جامعه ما با توجه به این که مقدونیه برای یک مدت طولانی در چارچوب یک کشور کمونیستی اداره می شده است اعمال نشده و ما هنوز در یک دوره انتقالی قرار داریم.

بین این دو ملت البته تفاوت هایی نیز وجود دارد. تفاوت اصلی بین این دو ملت و دو کشور این است که من به عنوان یک زن، در ایران آزادی واقعی را حس کردم و فکر می کنم ایران به معنای واقعی کلمه یک کشور مستقل است.

    با توجه به سفرهای مکررتان به ایران، چه آینده ای را برای روابط میان جمهوری اسلامی ایران و مقدونیه تصور می کنید؟

به نظر من ایران و مقدونیه باید روابط خودشان را گسترش دهند. لازم هست که این روابط نزدیک تر شود. به اعتقاد من ایران از ابعاد مختلف با منابع و امکانات زیادی که دارد، می تواند کمک بسیار زیادی در زمینه های مختلف به مقدونیه بکند. من فکر می کنم که در چارچوب گسترش روابط باید بر تبادل بین دانشگاه ها و همکاری های علمی و دانشگاهی تاکید شود. یکی دیگر از زمینه هایی که دو کشور می توانند همکاری نزدیک داشته باشند این است که از طریق تورهای گردشگری و آژانس های توریستی، مردم مقدونیه می توانند با سفر به ایران با مکان ها و شهرهای بسیار زیبای ایران آشنا شوند. همچنین شرکت های بزرگ مقدونیه ای می توانند و البته باید به فکر سرمایه گذاری در ایران باشند. آینده روابط میان ایران و مقدونیه را برای هر دو کشور خوب می بینم و از این بابت خوشحالم.

    در انتها، اگر پیامی برای مردم ایران دارید، بفرمایید.

بابت دعوتی که از من نمودید برای حضور در برنامه شما و همچنین فرصتی که در اختیار من قرار دادید، از شما تشکر می کنم. تنها و البته مهم ترین پیامی که می توانم از اینجا برای مردم ایران بفرستم این است که بگویم آنها خیلی خوشبخت هستند که حتما این را می دانند و شاید عده ای ندانند ولی آنها این فرصت را دارند که آزادی واقعی را حس کنند.

ایرانیان، شهروند کشور بسیار قوی و قدرتمندی هستند و خب طبیعی است تا وقتی این مسائل را حس نکنید، قدر آن را نمی دانید. من این را می توانم با اعتماد کامل بگویم که ایرانی ها در ایران در امنیت زندگی می کنند و باید از این بابت خوشحال باشند. باید از هر آنچه تاریخ، هنر و ادبیات ایران به آنها داده است لذت ببرند.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  پروشنکو، ملوانان اوکراینی و اعلان جنگ
  روسیه دیپلمات اسلواکی را اخراج کرد
  ورشو سد راه پناهجویان است
  شورای امنیت و تنش میان کوزوو و صربستان
  صالحی امیری و رضوانی به کرواسی می‌روند
  جریمه تیم ملی یونان از سوی یوفا
  جدیدترین سامانه موشکی روسیه در مرزهای اروپا
  عکس/ تداوم اعتراض به قانون کار در مجارستان
  «لوتوس» فینالیست جشنواره زردآلوی زمستانی مقدونیه
  بن علی یلدریم:بیت المقدس نماد مبارزه است
  اعلام استقلال کلیسای ارتدوکس اوکراین
  اردوی پرسپولیس شاید در ترکیه
  بانک مرکزی روسیه نرخ بهره را افزایش داد
  تظاهرات در یونان علیه توافق با تغییر نام مقدونیه
  سقوط جنگنده اوکراینی و مرگ خلبان آن
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار