صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
پنجشنبه، 22 آذر 1397 - 04:39   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  همایش توسعه پایدار تمام نسل ها در بلاروس
  ازدواج با مسیح؛ دخترانی که تا ابد مجرد می‌مانند
  اعتراض گسترده دانشجویان خشمگین در آلبانی
  رادوان کاراجیچ به دنبال آزادی مشروط است
  اصلاح قانون ادیان بلغارستان
  هارادینای:ارتش کوزوو در خدمت صلح جهانی است
  ماجرای صربستان و ارزش پاسپورت ایرانی
  مجارستان به کارزار ضدمهاجرتی ادامه می‌دهد
  اوضاع تکان‌دهنده ایرانی‌ها در صربستان
  خاشقجی، چهره سال مجله تایم شد
  لغو قانون ممنوعیت حجاب در دانشگاه‌های ترکیه
  گفت‌وگوی ترکیه با سازمان ملل در باره خاشقجی
  حضور نظامی آمریکا در قبرس و هشدار روسیه
  همکاری بلاروس و ازبکستان در انرژی هسته‌ای
  تعقیب بمب‌افکن‌های روس توسط جت‌های نروژ
- اندازه متن: + -  کد خبر: 27001صفحه نخست » خبر اولدوشنبه، 1 آبان 1396 - 09:24
تکرار دومینوی پیشتازی پوپولیست‌های اروپا در انتخابات چک/
درجمهوری چک آندره بابیس به پیروزی رسید
بابیس که از او به عنوان دونالد ترامپ اروپا یاد می‌شود، دومین فرد ثروتمند در این کشور بوده و یک امپراتوری رسانه‌ای از جمله دو روزنامه مهم و یک ایستگاه رادیویی را اداره می‌کند.
  

جنبش «آنو» به رهبری آندره بابیس پوپولیست با اختلافی چشمگیر در انتخابات پارلمانی جمهوری چک به پیروزی رسید.

 این امری است که تحلیلگران از آن به عنوان یک توفان سیاسی در این کشور یاد کرده‌اند. گذشته از تأثیرات داخلی به‌قدرت‌رسیدن یک میلیاردر پوپولیست، نتیجه این انتخابات را باید ضربه دیگری بر پیکره اتحادیه اروپا دانست.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از شرق، بر اساس نگرش بابیس به اتحادیه اروپا، انتظار می‌رود این کشور نیز مانند مجارستان و لهستان ساز جدایی از اتحادیه اروپا را کوک کند. طبق اعلام اداره آمار جمهوری چک، حزب «آنو» موفق به کسب ٢٩,٦ درصد آرا یا به عبارتی ٧٨ کرسی از ٢٠٠ کرسی مجلس نمایندگان این کشور شده است. از آنجا که رهبر حزب اصلی علی‌القاعده دولت جدید را تشکیل می‌دهد، شاید بتوان از همین حالا او را نخست‌وزیر بعدی جمهوری چک دانست؛ هرچند او در این مسیر با موانعی روبه‌روست. عده‌ای علت محبوبیت بابیس را وعده‌های او برای سرمایه‌گذاری در حوزه‌های زیرساخت از جمله جاده‌ها، اخراج سیاست‌مداران فاسد و جلوگیری از پذیرش طرح اتحادیه اروپا برای پذیرش مهاجران بیشتر می‌دانند.

 بابیس که از او به عنوان دونالد ترامپ اروپا یاد می‌شود، دومین فرد ثروتمند در این کشور بوده و یک امپراتوری رسانه‌ای از جمله دو روزنامه مهم و یک ایستگاه رادیویی را اداره می‌کند. او که تا مدتی پیش به عنوان وزیر دارایی فعالیت می‌کرد، با اتهاماتی از سوی پلیس در رابطه با سوءاستفاده از منصب دولتی و همچنین فساد مالی در کسب‌وکار شخصی‌اش مواجه شده است که می‌تواند به مانعی بر سر راه نخست‌وزیری او بدل شود. در واقع این اتهامات و رسوایی‌ها، کار بابیس برای ایجاد ائتلاف با دیگر احزاب و تشکیل یک اکثریت پارلمانی را سخت می‌کند. برخی از احزاب سیاسی عنوان کرده‌‌اند که حاضر به همکاری با او نیستند.

فصل تازه‌کارها
انتخابات پارلمانی چک مانند دیگر انتخابات اخیر در اروپا، نشان از روندی دارد که کشورهای اروپایی را یکی پس از دیگری درمی‌نوردد. گذشته از چرخش به راست و افول احزاب چپ‌گرا، سرنوشت انتخابات اروپایی بعضا توسط احزابی نوظهور رقم خورده است که از آن جمله می‌تواند به حزب «به پیش» امانوئل مکرون در فرانسه و «آلترناتیو برای آلمان» یاد کرد که مدت زیادی از تأسیس‌شان نمی‌گذرد. در جمهوری چک نیز در اتفاقی بی‌سابقه، ٩ حزب با کسب حد نصاب پنج درصد آرا به پارلمان چک راه یافتند و چهار حزب از پنج حزبی که بیشترین میزان آرا را به دست آورده‌اند، در جمع احزاب اصلی و سنتی این کشور نبوده‌اند. خود حزب «آنو» نیز حزبی نوظهور است که در سال ٢٠١٢ میلادی و توسط بابیس پایه‌گذاری شده است. مانند دیگر نقاط اروپا، در انتخابات پارلمانی جمهوری چک نیز شماری از احزاب با تکیه بر محدودسازی مهاجرت و اسلام‌هراسی و انتقاد از عضویت این کشور در اتحادیه اروپا و ناتو، بلیت حضور در پارلمان را به دست آورده‌اند.

هم‌زمان با افول احزاب چپ‌گرا در دیگر نقاط اروپا، در انتخابات پارلمانی جمهوری چک نیز سوسیال‌دموکرات‌ها که عنوان حزب اصلی در دولت قبلی را یدک می‌کشیدند، تنها ٧,٣ درصد آرا معادل ١٥ کرسی را به دست آوردند. دموکرات‌مسیحی‌ها نیز به عنوان بخشی از دولت ائتلافی قبلی با به‌دست‌آوردن ٥.٨ درصد آرا، به ١٠ کرسی رضایت دادند. حزب «آزادی و دموکراسی مستقیم» به عنوان افراطی‌ترین حزب ضدمهاجرت، ضداسلام و ضداروپا با کسب ١.٦ درصد آرا به عنوان چهارمین حزب به پارلمان این کشور راه یافت. این احزاب راست‌گرا و افراطی در حالی به عرصه سیاسی چک قدم می‌گذارند که این کشور در سال‌های اخیر از رشد سریع، بودجه متوازن و از کمترین میزان بی‌کاری در میان کشورهای اتحادیه اروپا برخوردار بوده است. برخی کارشناسان دلزدگی مردم از چهره‌های سیاسی تکراری و قدیمی را دلیل اقبال به این احزاب نوظهور عنوان می‌کنند. با این حال در این میان نباید از احساسات ضدمهاجری که سراسر اروپا را فرا گرفته، غافل بود.

چک و اتحادیه اروپا
 با وجودرویکرد ضداروپایی حزب «آنو» بابیس بعد از پیروزی در انتخابات پارلمانی با بیان اینکه جمهوری چک بخشی از اتحادیه اروپا و ناتوست، کوشید موضع متعادل‌تری در قبال اتحادیه اروپا اتخاذ کند. با این حال خطر اصلی برای اتحادیه اروپا در ائتلاف میان حزب «آنو» و حزب افراطی «آزادی و دموکراسی مستقیم» نهفته است.

 تشکیل یک دولت ائتلاف میان بابیس و تومیو اُکامورا، رهبر حزب «آزادی و دموکراسی مستقیم» می‌تواند به معنای یک چرخش به راست عظیم برای جمهوری چک باشد. اُکامورا در نطق‌های خود بارها خواستار ممنوعیت اسلام و برگزاری همه‌پرسی برای خروج از اتحادیه اروپا شده است. پیروزی بابیس پوپولیست و راه‌یافتن دیگر احزاب راست‌گری افراطی را از آن جهت می‌توان ضربه دیگری بر پیکره اتحادیه اروپا دانست که این اتحادیه در یک سال گذشته اتفاقات ناخوشایند دیگری را نیز از سر گذرانده است که از آن جمله می‌توان به تصمیم مردم بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا و روی‌کارآمدن احزاب افراطی و ضداتحادیه اروپا در انتخابات سراسری آلمان و همچنین اقبال مردم اتریش به دو حزب راست‌گرای «مردم» و «آزادی» اشاره کرد که از قضا این دو نیز نگاه مثبتی به اتحادیه اروپا و مهاجران ندارند؛ امری که می‌تواند تشدید شکاف‌ها در این اتحادیه را به دنبال داشته باشد.

هادی آذری

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  تعقیب بمب‌افکن‌های روس توسط جت‌های نروژ
  تیم ملی فوتسال ایران با صربستان دیدار می‌کند
  ترکیه:کنسول عربستان شریک قتل خاشقجی است
  حضور نظامی آمریکا در قبرس و هشدار روسیه
  ماجرای صربستان و ارزش پاسپورت ایرانی
  دستور پخت پاستای یونانی
  سخنان سفیر ایران در مجارستان درباره زبان فارسی
  همکاری بلاروس و ازبکستان در انرژی هسته‌ای
  گفت‌وگوی ترکیه با سازمان ملل در باره خاشقجی
  ازدواج با مسیح؛ دخترانی که تا ابد مجرد می‌مانند
  همایش توسعه پایدار تمام نسل ها در بلاروس
  اوضاع تکان‌دهنده ایرانی‌ها در صربستان
  اعتراض گسترده دانشجویان خشمگین در آلبانی
  خاشقجی، چهره سال مجله تایم شد
  رادوان کاراجیچ به دنبال آزادی مشروط است
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار