صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
سه شنبه، 30 مرداد 1397 - 22:43   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  صداهای شب
  صداهای شب نوشته عاشیه کولین منتشر شد
  مراسم پر شکوه عید قربان در بوسنی و هرزگوین
  هفته فیلم صربستان در خانه هنرمندان ایران
  جوکوویچ در اوج؛ چنگ زدن به افتخار در سین‌سیناتی
  بوگومیلیسم آیین بالکان باستان
  رکورد مسابقه تنبلی در مونته نگرو شکسته شد
  بازگشت یونان به بازارهای مالی جهان
  عکس/ دهکده زیبایی در مجارستان
  اسماعیلت را قربانی کن!
  امریکا از شکست عبرت نمی‌گیرد
  پیروزی دیپلماسی یونانی یا عقب‌نشینی ترکیه
  تساوی یاران احمدزاده مقابل پوگون در لهستان
  محدودیت‌های محصورین کاهش یافته است
  عکس/ پیرترین تمساح جهان درگذشت!
- اندازه متن: + -  کد خبر: 26894صفحه نخست » اخبار ویژهدوشنبه، 17 مهر 1396 - 22:04
حضور نمایندگی های فرهنگی ایران در فضای وب چگونه است؟
رایزنی های فرهنگی ایران در فضای مجازی
با مرور مختصری در صفحه اینترنتی رایزنی فرهنگی کشورمان در تیرانا، با گزارش هایی مربوط به سال ها پیش مواجه می شویم که اصطلاحا به عنوان خبر اول درج شده اند.
  

در روزگاری زندگی می کنیم که چیزی بر غلبه کامل عالم مجازی بر جهان حقیقی باقی نمانده است. کمتر کسی است که ساعات قابل توجهی از شبانه روز را روبروی رایانه و در فضای مجازی سپری نکند.

دولت ها، تشکل های مردمی، نشریات و رسانه ها، و افراد حقیقی همه برای حضور بیشتر در پایگاه های اینترنتی و تبلیغ دیدگاه های خود در رقابتی نفس گیر بسر می برند.

در این صحرای محشر و دهکده جهانی کسی پیروزتر است که حضور بیشتری داشته باشد؛ کسی که بتواند با استفاده از روش های فوق پیشرفته چشمان و اذهان مردمان دیگر را بر صفحه اینترنتی خود بیشتر متمرکز کند. لازمه این کار صد البته داشتن سخن و اندیشه ای است که نو و ناب باشد تا مخاطب برای اطلاع از آن کنجکاوی به خرج دهد.

رایزنی های فرهنگی ایران به عنوان بازوی اجرایی دستگاه فرهنگی کشور در خارج، هر یک دارای صفحاتی در عالم مجازی هستند. پایگاه های خبر رسانی اینترنتی رایزنی ها را می توان در بخشی از پایگاه بزرگتر سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به نشانی www.icro.ir مشاهده کرد.

در این گزارش به وضعیت بخشی از حضور مجازی رایزنی های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای حوزه بالکان می پردازیم. شبه جزیره بالکان شامل کشورهای یونان، بلغارستان، بخشی از ترکیه، رومانی، مجارستان، صربستان، بوسنی، کرواسی، مقدونیه، اسلوونی، آلبانی، مونته نگرو، و کوزوو می باشد.

ایران که در برابر تهاجمی فرهنگی و جنگی نرم و ناخواسته قرار دارد متاسفانه به هر دلیلی که فعلا ما را با آن کاری نیست در همه کشورهای حوزه بالکان دارای نمایندگی نمی باشد، که البته این در بدایت امر به معنی واگذاری عرصه تاثیرگذاری به رقیبان است. مساله مهمتر و تاسف آورتر حضور بسیار ضعیف مجازی ایران در برخی از کشورهاست که در آن ها دارای رایزنی می باشد. حضوری که گاه به نظر می رسد ضررش بسیار بیشتر از عدم حضور است.

با نگاهی به پایگاه اینترنتی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی درمی یابیم که کشورمان در بلگراد، آتن، زاگرب، تیرانا، سارایوو، و صوفیا دارای نمایندگی یا همان رایزنی فرهنگی است. ما به پایگاه اطلاع رسانی هر یک از شش نمایندگی مذکور مراجعه نموده، مشاهدات خود را به طور خلاصه با هدف ارتقاء حضور ایران اسلامی در عرصه وب در این گزارش عرضه می کنیم.  

تیرانا پایتخت آلبانی
آلبانی ظاهرا به دو دلیل عمده برای کارگزاران فرهنگی کشورمان دارای اهمیت است. اول این که اکثریت غالب جمعیت این کشور فقیر اروپایی را مسلمانان تشکیل می دهند؛ و دوم، حضور منافقین که در ماه های اخیر به آن کشور رفته و در آن جا مستقر شده اند. با مرور مختصری در صفحه اینترنتی رایزنی فرهنگی کشورمان به آدرس www.iranalbania.ir با گزارش هایی مربوط به سال ها پیش مواجه می شویم که اصطلاحا به عنوان خبر اول درج شده اند. به عناوین تعدادی از گزارش های مذکور و تاریخ انتشار آن ها توجه کنید و به یاد داشته باشید که در سال 1396 بسر می بریم:

-    روزهای فیلم ایران در آلبانی/ بهمن 1393
-     نامه رهبر انقلاب اسلامی به عموم جوانان در کشورهای غربی/‌ آذر 1394
-    فراخوان دومین جایزه جهانی اربعین /آذر 94
-    بیانیه ی رهبر انقلاب در پی فاجعه مصیبت بار منا/ مهر 1394
-    گزیده ای از بیانات مقام معظم رهبری در خصوص آمریکا / مهر 1394
-    مراسم روز ملی جمهوری اسلامی ایران در آلبانی / بهمن 1393

بخش های اخبار رایزنی، و اخبار فرهنگی ایران و آلبانی در صفحه مذکور نیز وضعی بهتر از این ندارند و تازه ترین خبر و گزارش مندرج در آن ها دست کم مربوط به دو سال پیش است.

زاگرب پایتخت کرواسی
صفحه اینترنتی رایزنی فرهنگی کشورمان در زاگرب را می توانید در www.zagreb.icro.ir ببینید. فرهیختگان کرواسی طبق یک نظریه معتقدند اصل و نسبشان ایرانی بوده است؛ لذا به ایران و ادبیات فارسی بسیار علاقمندند. روابط کرواسی با کشورمان در سال های اخیر گسترش یافته است. وجود مسجد معروفی در زاگرب که در زمان جنگ بوسنی نقش تعیین کننده ای داشت، و شمار قابل توجهی از مسلمانان بومی، طبیعتا اهمیت این کشور را برای نمایندگان فرهنگی ما دوچندان می کند؛ اما معلوم نیست به چه دلیل آخرین خبر رایزنی فرهنگی ایران در صفحه اینترنتی اش به سال 1394 یعنی دو سال پیش مربوط می شود!

به عناوین تعدادی از گزارش ها و تاریخ شان توجه فرمایید:

-    تقدیر جامعه اسلامی کرواسی از رایزن فرهنگی / آذر 1394
-    نامه مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و واکنش کرواتها / آذر 1394
-    دیدار دانشجویان دانشگاه زاگرب با سفیر ایران در کرواسی / آذر 1394
-    رونمایی از ترجمه کرواتی "صحیفه سجادیه "در نمایشگاه کتاب زاگرب / آبان 1394
-    آغاز کلاس آموزش زبان فارسی در دانشگاه "ری یکا " / مهر 1394

آتن پایتخت یونان
یونان علاوه بر مسلمانان بومی و جایگاهی که زبان فارسی در آن کشور دارد، در جهان به عنوان خاستگاه فلسفه غرب شناخته می شود و به دلیل شهرتی که در برخورداری از میراث اندیشمندان بزرگی چون ارسطو و افلاطون دارد از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد.

وضعیت پایگاه اینترنتی نمایندگی فرهنگی کشورمان در پایتخت یونان به آدرس www.athens.icro.ir  در مقایسه با نمایندگی های دیگر خوشبختانه وضعیت بهتری دارد. اخبار و گزارش ها حداکثر مربوط به یکی دو ماه پیش است و نحوه اطلاع رسانی به نظر مطلوب می رسد. عنوان خبرهای نخست سایت رایزنی را در زیر مرور می کنیم.

-    دیدار رایزن فرهنگی ایران با مفتی کموتینی / مرداد ١٣٩٦
-    مراسم سوگواری و عزاداری ابا عبدالله الحسین (ع) در رایزنی فرهنگی / مهر ١٣٩٦
-    بزرگداشت عید سعید غدیر در آتن / شهریور ١٣٩٦
-    حضور درخشان و متفاوت رایزنی در فستیوال فولکلور جزیره لفکاذا / شهریور 1396
-    ساخت مستند آثار تاریخی ایران توسط کارگردان یونانی/ مرداد ١٣٩٦

آن چه در نگاه اول در صفحه اینترنتی این نمایندگی چشم مخاطب را آزار می دهد وجود بیش از سی گزارش با تصاویر نوعا کم کیفیت در صفحه اول است. تردیدی نیست که صفحه اول یک پایگاه اینترنتی باید با مهمترین اخبار و گزارش ها و کمترین حجم و گستردگی، و بهره بردن از رنگ ها و طرح ها و عکس های زیبا و چشم نواز تنظیم شده باشد.

بلگراد پایتخت صربستان
علاوه بر علاقه ای که صرب ها به تاریخ و تمدن ایران دارند دولت آن ها نیز در بلوک بندی های سیاسی و جهانی همسو با سیاست های ایران حرکت می کند. زبان فارسی در میان اقشار مختلف مردم جایگاه ویژه ای دارد و اقداماتی برای بازگشایی کرسی زبان فارسی در دانشگاه بلگراد در جریان است. اخیرا دولت صربستان برای گسترش ارتباطات گردشگری با ایران اخذ روادید را برای ایرانیان لغو کرد و هموطنانمان به راحتی قادر به سفر به شهرهای صربستان می باشند.

شاید رایزنی فرهنگی ایران در بلگراد را بتوان قدیمی ترین نمایندگی فرهنگی کشورمان در حوزه جمهوری های یوگسلاوی سابق دانست. سایت اینترنتی نمایندگی به آدرس www.belgrade.icro.ir  در دسترس است. پایگاه نمایندگی فرهنگی ایران در بلگراد، در فضای مجازی از به روزترین پایگاه ها در نوع خود محسوب می شود. تیتر برخی از گزارش های این نمایندگی را همراه با تاریخ آن ها مرور می کنیم:

-    تقدیر دانشکده ادبیات دانشگاه بلگراد از جمهوری اسلامی ایران / مهر ماه 1396
-    دیدار رایزن فرهنگی و نماینده صدا و سیما در بالکان با رئیس تلویزیون صربستان / مهر 1396
-    عزاداری عاشورا در مدرسه جمهوری اسلامی ایران در بلگراد برگزار شد / مهر 1396
-    کاراته کاران ایرانی در صربستان 4 مدال رنگین کسب کردند / مهر 1396
-    گزارش مفصل تلویزیونی "آر تی اس" صربستان در باره ایران / مهر 1396

سارایوو پایتخت بوسنی هرزگووین
بوسنیایی ها به دلیل حمایت هایی که ایران در زمان جنگ از آن ها داشت خود را وامدار ایرانیان می دانند و صرف نظر از مشترکات دینی فرهنگی که با ما دارند علاقمند به گسترش روابط در همه زمینه ها مخصوصا عرصه های فرهنگی می باشند؛ این امر به طور طبیعی نمایندگان فرهنگی کشورمان در بوسنی را باید برآن دارد که تلاش های خود را چندین برابر کنند.

با توجه به زمینه های فعالیت در بوسنی متاسفانه آخرین خبر و گزارشی که در سایت نمایندگی فرهنگی ایران در بوسنی به آدرس www.sarajevo.icro.ir درج شده مربوط به یک ماه پیش است. عناوین چند خبر و گزارش را از سایت مذکور مرور می کنیم:

-    پیام رهبر انقلاب اسلامی به حجاج بیت الله الحرام / شهریور 1396
-    برگزاری دوره جدید آموزش زبان فارسی در سارایوو/ شهریور 1396
-    برگزاری هفته فیلم ایران در شهر پریدور بوسنی و هرزگوین / شهریور 1396
-    اعزام 1800 نفر از زائران بوسنیایی به حج / شهریور 1396
-    گروه تئاتر آینا از تبریز برنده جایزه فستیوال تئاتر بانیالوکا شد/ شهریور 1396

صوفیا یا صوفیه پایتخت بلغارستان
اولین خبر در سایت نمایندگی فرهنگی ایران در بلغارستان به آدرس sofia.icro.irwww. ، مربوط به هفتم مهر ماه 1396 و اظهار نظری از معاون رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس بلغارستان است. گزارش های بعدی که تحت عنوان گزارش های تصویری ارائه شده متاسفانه مربوط به ماه ها پیش می شود.

-    پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب در سال 1395
-    برنامه ی مبادلات فرهنگی با حضور وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی (جنتی) و وزیر خارجه بلغارستان در تهران امضا ء شد. آذر 1395
-    پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به‌ مناسبت کنگره عظیم حج در سال 1394
-    رهبرانقلاب سال ۹۴ را سال «دولت و ملت، همدلی و هم‌زبانی» نامیدند.
-    تسلیت به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی.

گزارش های سایت البته به دو بخش اصلی "اخبار فعالیتهای سازمان و رایزنی" و "اخبار فرهنگی اجتماعی بلغارستان" تقسیم می شود. اما آخرین خبر در بخش اول مربوط به تقریبا ده روز ، و خبر بخش دوم نیز مربوط به حدودا چهار ماه پیش است.

در این جا توضیح مختصری درباره نام پایتخت بلغارستان نیز خالی از فایده نخواهد بود. در ایران نام پایتخت بلغارستان "صوفیه" نوشته و خوانده می شود، کما این که در سایت نمایندگی فرهنگی کشورمان نیزچنین است، اما بلغارستان در متون لاتینی Bulgaria و پایتخت این کشور Sofia تلفظ می شود. واژه صوفیا مونث است و نام بسیاری از زنان در بالکان و همچنین در کشورهای غربی، صوفیا (= سوفیا) می باشد. به نظر می رسد با توجه به این توضیح، و جلوگیری از خلط آن با صوفیه (تصوف) بهتر باشد پایتخت بلغارستان را صوفیا بنامیم.

استانبول/ ترکیه
بخش اعظم جغرافیای ترکیه در آسیا و بخش کوچکی از آن در اروپا واقع شده است. بخش اروپایی که درصد کمی از خاک ترکیه و شهر استانبول را دربرمی گیرد تراکیه یا تراس نام دارد و بخش انتهایی شبه جزیره بالکان بشمار می رود.

وجود مسیحیان ارتدوکس در استانبول و کلیساهای پیروان این مذهب (که البته تعدادشان کم است)، و معماری برخی بناها از موارد تشابه نیمه ی اروپایی استانبول با شهرها و کشورهای بالکان است.

نمایندگی فرهنگی ایران در استانبول که آدرس اینترنتی اش www.istanbul.icro.ir می باشد خوشبختانه در فضای مجازی حضور پررنگی دارد و اخبار و گزارش های آن تقریبا به روز است. تعدادی از اخبار سایت نمایندگی فرهنگی ایران در استانبول را با ذکر تاریخ آن ها مرور می کنیم:

پیام دکتر روحانی به سومین همایش بین‌المللی شمس و مولانا / مهر 1396
همگرایی تهران- آنکارا و سمت و سوی تحولات خاورمیانه / مهر 1396
سخنان ابراهیمی‌ترکمان در اجلاس گفت‌وگوی تمدن‌های رودس در یونان / مهر 1396
سفر اردوغان به تهران حاوی پیام های مهم منطقه ای است / مهر 1396
تهران میزبان هم‌اندیشی نقش اتحادیه‌های جهانی تقریب نهاد نخبگان جهان اسلام / مهر 1396

سایت در ادامه دارای دو بخش اصلی "فعالیت های فرهنگی رایزنی" و "رویدادهای فرهنگی استانبول" است؛ احتمالا با کاستن از تعداد خبرها و گزارش های این سایت و قرار دادن آن ها در بخش آرشیو بتوان زیبایی ظاهری، و چشم نوازی آن را نیز تامین کرد.
 

نیلوفر میناوند/ ایران بالکان (ایربا)

 

 

 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  پیروزی دیپلماسی یونانی یا عقب‌نشینی ترکیه
  برنامه نجات یونان به سرانجام رسید
  گام‌های قطر برای حمایت از لیر ترکیه
  تیراندازی به سمت سفارت آمریکا در ترکیه
  زندگی سیاسی تروتسکی
  اعزام بوکسور گلستانی به مسابقات مجارستان
  بوگومیلیسم آیین بالکان باستان
  عکس/ پیرترین تمساح جهان درگذشت!
  عکس/ دهکده زیبایی در مجارستان
  بازگشت یونان به بازارهای مالی جهان
  حاصل واژگونی اتوبوس در لهستان: سه کشته
  امریکا از شکست عبرت نمی‌گیرد
  هفته فیلم صربستان در خانه هنرمندان ایران
  صداهای شب نوشته عاشیه کولین منتشر شد
  اسماعیلت را قربانی کن!
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار