صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
سه شنبه، 3 بهمن 1396 - 11:23   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  راهپیمایی یونانی‌ها برای تغییر نام "مقدونیه"
  لایحه سرمایه­ گذاری ایران و مجارستان در مجلس
  یونان؛ به دنبال حل اختلافات با همسایگان
  دیدار مخفیانه پوتین و پوروشنکو
  زیربنای دوستی بین تمدن‌ها
  استانبول مرکز تبادل حق تالیف می شود
  ظریف درگذشت محسن سلیمانی را تسلیت گفت
  سالگرد درگذشت محمد قاضی، زوربای ایرانی
  ترکیه و اتخاذ سیاست‌های فرهنگی جدید!
  مردم چک به تاریخ ایران علاقه زیادی دارند
  محسن سلیمانی نماینده فرهنگی ایران در صربستان درگذشت
  عکس/ بنایی تاریخی در لیوبلیانا - اسلوونی
  استقبال مرکل از طرح بلغارستان برای اتحادیه اروپا
  همکاری ایران ومجارستان درحوزه آموزش پزشکی
  سفر رئیس جمهوری صربستان به کوزوو
- اندازه متن: + -  کد خبر: 26876صفحه نخست » گفتگوشنبه، 15 مهر 1396 - 23:35
اهمیت ویژه بلغارستان در بالکان
محمدعلی کیانی
  

 محمد علی کیانی روز شنبه در آستانه پایان ماموریت چهار ساله اش در بلغارستان، با اشاره به سابقه روابط فرهنگی دو جانبه هفتاد ساله ایران و بلغارستان گفت: نخستین موافقتنامه همکاری های فرهنگی دوجانبه در سال 1325، دومین سند در سال 1386 و آخرین سند همکاری فرهنگی بین ایران و بلغارستان نیز در تاریخ 30ام آذر ماه 1394 به مدت سه سال در پی سفر وزیر امور خارجه بلغارستان به تهران به امضا رسید.کیانی افزود: بلغارستان و ایران را می توان سرزمین هایی معنوی خواند که بذر عرفان را پرورش داده اند. عرفان اسلامی در ایران رشد و نمو کرده است و عرفان مسیحی نیز تحت تاثیر اندیشه های معنوی ایرانی در بلغارستان به نیرویی حیات بخش در قرون وسطی تبدیل گردید.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از ایرنا، وی اظهار داشت: «بوگومیل ها» اندیشه های خیر و شر ایرانی را با آموزه های مسیحی درآمیختند و با ورود اسلام به شبه جزیره بالکان، در نهایت اولین گروندگان به مذهب اسلام بودند که دروازه اروپا را بر مسلمانان گشودند. هنوز هم در بلغارستان از اندیشه بوگومیل ها به نیکی یاد می شود هر چند که از آنها تعدادی معدود مانده است.

وی افزود: بلغارها همانند مردم دیگر نقاط اروپا، نام و آثار بزرگان تاریخ علم و ادب ایران را نظیر حافظ، خیام، مولانا، فردوسی، ابن سینا و … بخوبی می شناسند و از این رهگذر هم نام ایران و ایرانی را ارج می نهند.

رایزن فرهنگی کشورمان اظهار داشت: در میان کشورهای حوزه بالکان، کشور بلغارستان اهمیت ویژه ای دارد، زیرا که بالکان دروازه اروپا بوده و بلغارستان دروازه بالکان محسوب می گردد. از آنجایی که شالوده تعاملات میان ملت ها بر روابط فرهنگی استوار است، لذا این کشور بستر مناسبی برای انجام اقدامات فرهنگی و ایجاد پل فرهنگی به سایر کشورهای اروپایی دارد.
بنا به اظهارات کیانی؛ دو فرهنگ ایرانی و بلغاری شباهت های بسیاری در حوزه زبان، فرهنگ عامه و اشتراکات نژادی دارند که بهره گیری مؤثر از این ظرفیت های بالقوه می تواند منجر به تحکیم روابط فرهنگی و به تبع آن تقویت مناسبات سیاسی، اقتصادی و علمی دو کشور گردد. کیانی به همکاری های فرهنگی بین کشورمان و بلغارستان اشاره کرد و تصریح کرد: رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در صوفیه در همه زمینه های فرهنگی ممکن فعال بوده است، از جمله در زمینه های آموزش زبان، برگزاری همایش های علمی و فرهنگی، برگزاری جشنواره های مختلف فیلم، موسیقی، صنایع دستی و هفته های دوستی کودکان و نوجوانان و جشنواره های تئاتر.

وی همچنین تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه ها و مراکز علمی و فرهنگی و کتابخانه ای و در زمینه های ارتباط برقرار کردن بین مؤسسات علمی ایران و بلغارستان با همدیگر را از دیگر فعالیت های رایزنی فرهنگی کشورمان در صوفیا در ارتقای روابط فرهنگی بین دو کشور برشمرد.

رایزن فرهنگی ایران در بلغارستان همچنین به وضعیت ترجمه و انتشار کتاب های ایرانی و فارسی اشاره کرد و گفت: طرح ترجمه کتاب و نشریات ایرانی می تواند فرهنگ، ادب و اندیشه های ایرانی اسلامی را به غیر فارسی زبانان در قالب ترجمه کتاب معرفی کند. از این رو در بلغارستان، اولویت خاصی بر ترجمه کتاب گذاشته ایم.

کیانی در این باره افزود: ما در رایزنی فرهنگی کشورمان در صوفیا، کتاب های زیادی را ترجمه کرده ایم. اخیراً کتاب « امام غائب» را نیز در مورد اندیشه های شیعی ترجمه کردیم. با این کتاب، دانشگاهیان و محققان می توانند یک اثر فلسفی مهم را در قفسه کتابخانه های خود ببینند.

وی ادامه داد: کتاب ایران باستان که کتابی برای عامه مردم و دانشجویان زبان فارسی است و یا کتاب زندگی عرفانی امام ‘زندگی به سبک روح الله’ که داستان هایی از زندگی امام خمینی (ره) برای نوجوانان می باشد نیز در گذشته به زبان بلغاری ترجمه شده اند.

کیانی اضافه کرد: ترجمه بسیاری از کتاب های شعر و ادب فارسی همچون اشعار سهراب سپهری، پروین اعتصامی، نیما، سعدی، شاهنامه فردوسی و ایران باستان، تاریخ هنر ایران، مجموعه مقالات ایرانیکا، بلغاریکا و بسیاری از موارد دیگر از کتاب های فلسفی، دینی، اجتماعی و داستانی است که ترجمه شده اند. رایزنی فرهنگی ایران در بلغارستان در مدت چهار سال در حدود 18 کتاب و کتابچه در موضوعات مختلف به زبان بلغاری ترجمه و به چاپ رسانده است.

وی به شباهت و نزدیکی زبان های بلغاری و فارسی و علاقمندی بلغارها به یادگیری زبان فارسی اشاره کرد و گفت: حمایت و گسترش زبان فارسی از اهداف اصلی رایزنی فرهنگی ایران است. ایران می تواند نقش آفرینی مؤثری در این زمینه داشته باشد.

به گفته کیانی، رایزنی فرهنگی ایران در صوفیه به گسترش زبان فارسی اهتمام ویژه ای دارد و برای برگزاری کلاس های آموزش زبان فارسی در دانشگاه ها و دایر کردن کلاس های آموزش آزاد زبان فارسی در شهرهای مختلف همواره تلاش دارد.

رایزن فرهنگی کشورمان در صوفیه اظهار داشت: به منظور تشویق زبان آموزان، افراد برتر دوره های آموزشی جهت یادگیری تکمیلی به دانشگاه های ایران فرستاده می شوند تا ضمن آموزش زبان فارسی به گونه ای ملموس با فرهنگ اصیل ایرانی- اسلامی آشنا شوند. در مورد اساتید زبان فارسی نیز رایزنی فرهنگی ایران ابتکار ویژه ای داشته و در این راستا کارگاه های آموزشی و هم اندیشی اساتید بخش زبان فارسی را به صورت منظم در رایزنی فرهنگی برگزار می کند تا اساتید بتوانند با استفاده از تجارب همدیگر، زبان فارسی را به صورت اثرگذارتری تدریس کنند.

کیانی در باره برگزاری جشنواره های فیلم ایرانی در مدت چهار سال گذشته گفت: در این مدت بیش از 35 فیلم کوتاه و مستند در جشنواره های بین المللی فیلم این کشور شرکت داده شده که به زبان بلغاری نیز زیرنویس شده اند و حتی برخی از این فیلم ها در این جشنواره ها مدال و دیپلم افتخار کسب کرده اند.

بلغارستان در سال 2004 به عضویت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) درآمد و در ژانویه سال 2007 وارد اتحادیه اروپا شد.

بلغارستان در ابتدای سال 2018 ریاست اتحادیه اروپا را به مدت 6 ماه برعهده خواهد گرفت و در سال 2019 شهر پلودیف بلغارستان به عنوان پایتخت فرهنگی اتحادیه اروپا معرفی خواهد شد.
ایران اولین کشور آسیایی بوده که دولت بلغارستان را بعد از استقلال آن در سوم مارس 1878به رسمیت شناخته و روابط رسمی سیاسی دوجانبه دو کشور قدمتی 120 ساله دارد که همواره توام با احترام است.

یکصد و بیستمین سالگرد روابط رسمی سیاسی دو کشور ایران و بلغارستان در سال جاری شمسی جشن گرفته می شود.

مجموعا بین ایران و بلغارستان 20 سند فرهنگی و سیاسی شامل 9 برنامه مبادلات، پنج تفاهمنامه، 5 یادداشت تفاهم کمیسیون مشترک و یک موافقتنامه وجود دارد که از این تعداد، سه سند فرهنگی هستند.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  استقبال مرکل از طرح بلغارستان برای اتحادیه اروپا
  تظاهرات ضد فساد در رومانی
  محسن سلیمانی نماینده فرهنگی ایران در صربستان درگذشت
  افزایش تهدیدهای نژادپرستانه علیه مسلمانان یونان
  عکس/ مایا گویکوویچ رییس مجلس صربستان
  ترکیه و اتخاذ سیاست‌های فرهنگی جدید!
  جبهه گیری تیم ایرانی های یونان علیه داوران
  سفر رئیس جمهوری صربستان به کوزوو
  افزایش تدابیر امنیتی در سفارتخانه‌های اوکراین
  عکس/ بنایی تاریخی در لیوبلیانا - اسلوونی
  2018 سال سرنوشت ساز اروپا
  تظاهرات ده ها هزار رومانیایی در اعتراض به فساد
  انصاری فرد دل هوادار یونانی را بدست آورد
  توضیح ترکیه درباره حمله به منطقه کردنشین سوریه
  دستگیری چهار قاچاقچی انسان در کرواسی
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار