صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
سه شنبه، 30 مرداد 1397 - 22:44   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  صداهای شب
  صداهای شب نوشته عاشیه کولین منتشر شد
  مراسم پر شکوه عید قربان در بوسنی و هرزگوین
  هفته فیلم صربستان در خانه هنرمندان ایران
  جوکوویچ در اوج؛ چنگ زدن به افتخار در سین‌سیناتی
  بوگومیلیسم آیین بالکان باستان
  رکورد مسابقه تنبلی در مونته نگرو شکسته شد
  بازگشت یونان به بازارهای مالی جهان
  عکس/ دهکده زیبایی در مجارستان
  اسماعیلت را قربانی کن!
  امریکا از شکست عبرت نمی‌گیرد
  پیروزی دیپلماسی یونانی یا عقب‌نشینی ترکیه
  تساوی یاران احمدزاده مقابل پوگون در لهستان
  محدودیت‌های محصورین کاهش یافته است
  عکس/ پیرترین تمساح جهان درگذشت!
- اندازه متن: + -  کد خبر: 26867صفحه نخست » یادداشتشنبه، 15 مهر 1396 - 08:47
کردستان عراق، طنین ناقوس ها در منطقه
احمد رحیمی
  

موضوع اکراد در عراق و سوریه به ویژه همه پرسی استقلال که اخیراً در کردستان عراق برگزار گردید و بسترها را برای شکل گیری التهاباتی جدید درمنطقه  فراهم ساخت، یک نگرانی مهم برای عراق، ایران وترکیه ایجاد نموده است. متعاقب برگزاری همه پرسی مزبور رجب طیب اردوغان رئیس جمهور و بینالی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه با لحنی صریح دراین خصوص صحبت نموده اند. آنها اعلام کرده اند که " آنکارا همه پرسی را تحمل نخواهد نمود و توسل بارزانی به این ترفند سیاسی برای وادار ساختن دولت مرکزی عراق به تسلیم در برابر خواسته های خود غیر قابل  قبول است. دولت ترکیه حکومت بارزانی را به هیچ وجه همطراز خود بشمار نخواهد آورد و به سازمان دهی تعاملات خود با بغداد روی خواهد آورد."

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) از سال 1371 شمسی (1992 میلادی)و زمانی که واشنگتن منطقه پرواز ممنوع را درعراق اعلام نمود،اقلیم خودمختار کردستان عراق شکل گرفت. تهاجم نظامی ایالات متحده علیه عراق (۲۹ اسفند ۱۳۸۱ (و متعاقباً سقوط رژیم صدام حسین به تحکیم خودمختاری کردهای عراق منجر شد واز آن هنگام اقلیم درمسیر توسعه اقتصادی قرارگرفت.

 ترکیه از ابتدا اقلیم کردستان را یک منبع انرژی و منطقه ای قابل توجه برای سرمایه گذاری تلقی نموده و روابطی نزدیک با آن منطقه برقرار ساخته است. اکراد اجازه داشته اند از طریق ترکیه نفت خود را به بازارهای مصرف صادر نمایند.آنکارا دو میلیارد دلار وام در اختیار بارزانی قرار داده است تا بتواند حقوق کارکنان غیر نظامی خود را پرداخت نماید. گفته می شود بدهی های اربیل به پیمان کاران ترک که برای سال ها معوق مانده است به بیش از یک میلیارد و پانصد میلیون دلار  بالغ می گردد. آنکارا همچنین تلاش های زیادی برای همکاری با دولت خودمختار اقلیم در زمینه مبارزه با پ. ک. ک به عمل آورده است. علاوه براین ترکیه  مایل است عنداللزوم شمال عراق را به عنوان منطقه ای حائل در برابر ایران وعراق مورد استفاده قرار دهد.  

با این حال ظاهراً هیچیک ازاین فاکتورها موجب نشده است تا آنکارا از شکل گیری یک دولت مستقل قومیت گرا در شمال عراق حمایت نماید. مقامات ترکیه بااتخاذ موضعی سخت در برابر موضوع همه پرسی، در کنار تهدید به اعمال تحریمات اقتصادی و سیاسی حتی از واکنش نظامی سخن گفته اند.

متقابلاً مسعود بارزانی با تلاش در جهت توجیه تصمیم خود اظهار داشته است که اعلام استقلال به فوریت صورت نخواهدگرفت بلکه او در زمینه  مذاکره با بغداد برخوردی باز خواهد داشت. با این وصف آنکارا ظاهراً برگزاری همه پرسی استقلال و نادیده گرفتن قانون اساسی عراق توسط اربیل را به منزله زوال مشروعیت دولت اقلیم کردستان تلقی می کند.

محرومیت اقلیم کردستان عراق از تسهیلات و امتیازات ناشی از مناسبات فیمابین اربیل-آنکارا می تواند ضربه ای دردناک برای حکومت کردستان عراق تلقی گردد. درکناراین امر آنکارا در صدد برآمده است تا ابتکار شکل دادن به یک اجماع منطقه ای علیه اربیل را در دست گیرد.

در این راستا آنکارا به روشنی انتظارات زیادی از روسیه دارد. در جریان دیدار اخیر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه از ترکیه گفته شد که وی و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در ملاقاتی که سه ساعت به طول انجامید دیدگاه مشترکی در خصوص عراق و سوریه  داشته اند. با این حال نتایج گفتگوهای دو طرف همچنان مبهم باقی ماندند. دلیل این امر می تواند افتراق اولویت ها درزمینه انتظارات متقابل آنکارا و مسکو از یکدیگر تلقی شود. به نظر می رسد پوتین تمایل اندکی به درگیر ساختن خود در موضوع کردستان عراق نشان داده است.

 علاوه بر این ترکیه برای جبران روابط آسیب دیده خود با جهان غرب، به روابط نزدیکتر با روسیه نیاز دارد. روسیه نمی تواند از شکاف بین آنکارا و غرب  ناخشنود باشداما به دلایلی مایل نیست این شکاف راپر کند. در واقع پوتین که از محدودیتهای روسیه در عرصه قدرت بین المللی  آگاه است مایل نیست بر سر ترکیه با پایتخت های غربی وارد رقابت گردد. تقابل بی پروایانه مسکو با غرب همچنین می تواند نقش رو به تزاید روسیه را در منطقه در معرض  مخاطره قرار دهد. در چنین وضعیتی نمی توان انتظار داشت که روسیه متحد بدون قید وشرط هیچ کشوری در منطقه به قیمت مخاصمه پایان ناپذیر باغرب باشد.  

ماه گذشته شرکت نفتی روسنفت روسیه در راستای صدور گاز منطقه شمال عراق به اروپا توافقنامه‌ای را در زمینه ایجاد تأسیسات استحصال و صدور گاز طبیعی با دولت خود مختار کردستان عراق امضاء نمود. ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز اخیراً هشدار داده بود که هیچ کس از اقدام علیه بخش نفت و گاز کردستان عراق منتفع نخواهد شد.
در هر حال فقدان حمایت مسکو از موضع آنکارا درارتباط با همه پرسی، برای اردغان مأیوس کننده بوده است.اما آنکارا   جستجو برای یافتن راه حل هایی برای  مواجهه با منازعاتی که ممکن است متعاقباً شکل گیرد را مستلزم یک تلاش هماهنگ منطقه ای می داند و می خواهد دراین زمینه یک بازیگر محوری باشد.

علاوه بر ترکیه، عراق و ایران دو کشوری هستند که  گامهای اشتباه اربیل بیشترین تأثیرات سلبی را برای آنها به دنبال خواهد داشت. در چنین وضعیتی برای آنکارا بسیار مهم است که برای مواجهه با بحران تهران و بغداد را در کنار خود ببیند.

آقای اردوغان متعاقب سفر اخیر به تهران و انجام گفتگو با مقامات بلند پایه جمهوری اسلامی ایران گفته است: " ترکیه، عراق و ایران در واکنش به استقلال کردستان عراق،تدابیرلازم را مورد ارزیابی قرار می هند.  سه کشور با ایجاد مکانیسمی سه‌جانبه در مورد قطع صدور نفت دولت محلی کردستان عراق تصمیم خواهند گرفت."  

با این اوصاف روشن است که شکل دادن به یک هارمونی سیاسی  و پیش برد ابتکار آنکارا در زمینه ایجاد اجماع  منطقه ای در برابر اربیل یک هدف مهم  دیدار آقای اردوغان از ایران  بوده است. امری که مفهومی از جایگاه حساس تهران در معادلات قدرت در خاورمیانه را منعکس می سازد  و لازم است در طراحی سیاست های منطقه ای ایران مورد مداقه تام قرار گیرد.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  پیروزی دیپلماسی یونانی یا عقب‌نشینی ترکیه
  برنامه نجات یونان به سرانجام رسید
  گام‌های قطر برای حمایت از لیر ترکیه
  تیراندازی به سمت سفارت آمریکا در ترکیه
  زندگی سیاسی تروتسکی
  اعزام بوکسور گلستانی به مسابقات مجارستان
  بوگومیلیسم آیین بالکان باستان
  عکس/ پیرترین تمساح جهان درگذشت!
  عکس/ دهکده زیبایی در مجارستان
  بازگشت یونان به بازارهای مالی جهان
  حاصل واژگونی اتوبوس در لهستان: سه کشته
  امریکا از شکست عبرت نمی‌گیرد
  هفته فیلم صربستان در خانه هنرمندان ایران
  صداهای شب نوشته عاشیه کولین منتشر شد
  اسماعیلت را قربانی کن!
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار