صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
سه شنبه، 30 مرداد 1397 - 19:27   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  هفته فیلم صربستان در خانه هنرمندان ایران
  جوکوویچ در اوج؛ چنگ زدن به افتخار در سین‌سیناتی
  بوگومیلیسم آیین بالکان باستان
  رکورد مسابقه تنبلی در مونته نگرو شکسته شد
  بازگشت یونان به بازارهای مالی جهان
  عکس/ دهکده زیبایی در مجارستان
  اسماعیلت را قربانی کن!
  امریکا از شکست عبرت نمی‌گیرد
  پیروزی دیپلماسی یونانی یا عقب‌نشینی ترکیه
  تساوی یاران احمدزاده مقابل پوگون در لهستان
  محدودیت‌های محصورین کاهش یافته است
  عکس/ پیرترین تمساح جهان درگذشت!
  گام‌های قطر برای حمایت از لیر ترکیه
  ستاره آرسنال، در لیگ رومانی لژیونر شد
  حاصل واژگونی اتوبوس در لهستان: سه کشته
- اندازه متن: + -  کد خبر: 26861صفحه نخست » جدیدترین اخبارپنجشنبه، 13 مهر 1396 - 16:17
روسیه دوباره سکاندار اوپک گازی شد
  

 نوزدهمین نشست وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) به ریاست الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، در حالی برگزار شد که تا پیش از انتخاب دبیرکل این مجمع، ایران از کاندیدای روسی برای پست دبیرکلی این مجمع حمایت می‌کرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از شرق، بخت با ایران یار بود؛ این‌بار هم ‌مانند انتخاب دبیرکل اوپک، گزینه موردنظر ایران، «یوری سنتورین»، قائم‌مقام وزیر انرژی روسیه پس از سیدمحمدحسین عادلی، دبیرکل دو دوره این مجمع، سکاندار این مجمع شد. پیش از او، لئونید بوخانوفسکی روس، دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز بود.تأسیس انستیتوی تحقیقاتی گاز در الجزایر، برنامه‌ریزی برای آینده بازار گاز با محوریت حفظ محیط‌زیست در کنار انتخاب دبیرکل، از جمله برنامه‌های نشست اخیر بود، اما آنچه این نشست را بااهمیت‌تر می‌کند، امضای دو تفاهم‌نامه‌ همکاری با روسیه برای ارزیابی زمین‌شناختی در دریای خزر جنوبی است که پیش‌تر به علت عدم تمایل خارجی‌ها برای همکاری در این منطقه، مسکوت مانده بود. در همین راستا، شرکت لوک‌اویل و شرکت نفت خزر  نیز یک تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند. این اسناد پس از چند ماه مذاکره درباره اکتشاف‌های زمین‌شناختی در بخش جنوبی دریای خزر امضا شده‌اند.از سویی با اینکه این نشست، با محوریت «گاز» برگزار شد، اما همچنان رنگ‌وبوی نفتی داشت. مقامات حاضر در این نشست در حاشیه، سخن از احتمال توافق برای کاهش نفت به میان آوردند. پوتین به‌عنوان رئیس‌جمهور کشور میزبان نوزدهمین نشست وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز از احتمال تمدید توافق کاهش تولید نفت تا پایان ٢٠١٨ خبر داد و دبیرکل اوپک نیز از تمدید این توافق برای حفظ ثبات در بازار نفت حمایت کرد؛ علاوه بر آنکه خبرها حکایت از آن دارد که اعضای اوپک از چندین کشور دیگر نیز برای پیوستن به کاهش عرضه نفت در بازار جهانی دعوت کرده‌اند. این نشست که هم‌زمان با «هفته انرژی روسیه» در مسکو برگزار می‌شود، حضور بسیاری از مقامات در عرصه انرژی جهانی را به‌همراه داشته است. برهمین‌اساس، علاوه بر کشورهای عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز، وزرای بسیاری از کشورهای دیگر نیز در این نشست حاضر شده‌اند. همچنین دبیرکل اوپک، دبیرکل سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر اروپا و دبیرکل IEF مجمع جهانی انرژی نیز با حضور در مسکو، اظهارنظرهایی در مورد آینده بازار نفت و گاز ارائه داده‌اند.

یک منبع آگاه از محل برگزاری این نشست به «شرق» خبر می‌دهد این نشست یکی از پربارترین نشست‌‌های مجمع کشورهای صادرکننده گاز بود که در آن به‌طور ویژه از تلاش‌های عادلی، دبیرکل ایرانی این مجمع در ‌مدت چهار سال گذشته، قدردانی شد. مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) اکنون در وضعیتی است که بازار را به‌صورت روزانه مانیتور می‌کند. مجموعه کشورهای عضو چیزی حدود ٦٥ درصد ذخایر گاز و ٦٢ درصد صادرات گاز را در اختیار دارند. در نتیجه وزنه مؤثری در بازار جهانی گاز محسوب می‌شود.این مجمع اکنون تبدیل به مدل اقتصادی برای بازار انرژی شده که به پیش‌بینی عرضه و تقاضا در بازار جهانی انرژی از طریق برآورد رشد‌های اقتصادی و رقابت ضمنی عامل‌های مختلف انرژی در بازارهای متفاوت، می‌پردازد و پیش‌بینی‌های خود را تا سال ٢٠٤٠ ارائه می‌دهد.پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که با رشد تقاضا در سال‌های آتی در زمینه گاز روبه‌رو باشیم و سهم گاز از آن نظر که نسبت به زغال‌سنگ کمتر برای محیط‌زیست آلوده‌کننده است و تأخیر در رشد انرژی‌های تجدید‌پذیر و مسائل مربوط به آن، افزایش یابد.به گفته این منبع آگاه، تقاضای گاز سالانه حدود دو تا ٢,٥ درصد افزایش پیدا می‌کند.اکنون سهم ال‌ان‌جی در بازار انرژی حدود ٢٤ درصد بوده، درحالی‌که سهم خط لوله حدود دو درصد است. در نتیجه می‌توان گفت سرمایه‌گذاری‌ها در این زمینه با توجه به سطح قیمت‌های نامطلوبی که از رقابت بین انرژی‌هاست، محدود است و تقاضای آتی باید با افزایش سرمایه‌گذاری‌ها، پاسخ گفته شود.

این منبع آگاه می‌گوید: تأسیس انستیتوی تحقیقاتی گاز در این نشست مورد تأیید وزرا قرار گرفت و مقر آن در الجزایر خواهد بود و کشورهای عضو در زمینه تحقیقات گاز هم پروژه‌هایی را معرفی کرده و در این زمینه همکاری می‌کنند. آمار و اطلاعات و... تبادل نظر و هماهنگی مواضع در محافل جهانی هم در مذاکرات محیط‌زیستی و همچنین ارتقای نقش گاز در سبد انرژی جهانی بین اعضا مطرح می‌شود.

این منبع آگاه در پاسخ به اینکه مواضع ایران در مورد انتخاب دبیرکل مجع صادرکنندگان گاز چیست، می‌گوید: در نشست هیئت‌مدیره این مجمع، دو کاندیدا از روسیه و لیبی مطرح شدند که کاندیدای روسی، گزینه موردنظر ایران است.

‌ اوپک، مشتاق همکاری‌ها با روسیه

دبیرکل اوپک از میزان پایبندی کشورهای عضو و غیرعضو این سازمان به توافق جهانی کاهش تولید نفت، ابراز رضایت کرد. خبرگزاری رویترز از مسکو گزارش داد که محمد بارکیندو، دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، میزان پایبندی به توافق جهانی کاهش تولید نفت از سوی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک را «بسیار بالا» دانست. وی همچنین اعلام کرد اوپک مشتاق تقویت همکاری‌ها با روسیه است.

‌ اوپک برای ثبات بازار نفت آماده انجام هر اقدامی است
وزیر نفت ایران نیز در حاشیه سفر به مسکو درباره آینده توافق برای کاهش تولید نفت، اعلام کرد: اعضای اوپک برای هر اقدام لازم به‌ منظور کمک به ثبات بازار آمادگی دارند. به گزارش رویترز، بیژن زنگنه اعلام کرد: هرچند در نشست اخیر درباره این موضوع صحبتی نشده؛ اما طبق برداشت او، همه اعضای اوپک می‌خواهند برای تثبیت بازار نفت هر کار لازم را انجام دهند.

‌ احتمال تمدید توافق کاهش تولید نفت تا پایان سال ۲۰۱۸
رئیس‌جمهور روسیه نیز اعلام کرد ممکن است توافق جهانی کاهش تولید نفت تا پایان سال آینده میلادی تمدید شود. به گزارش شبکه خبری بلومبرگ، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، اعلام کرد: مسکو ممکن است با تمدید توافق جهانی کاهش تولید نفت تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی موافقت کند. با این همه، او تأکید کرد برای تصمیم‌گیری نهایی، باید تا نزدیک‌شدن به پایان مهلت توافق کنونی منتظر ماند. به گفته او، بر اساس واقعیت‌ها در ماه مارس سال ۲۰۱۸ میلادی، ما تصمیم خود را می‌گیریم؛ اما احتمال تمدید توافق را رد نمی‌کنم. اگر درباره تمدید احتمالی صحبت کنیم، در آن صورت، دست‌کم باید تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی باشد.پوتین قرار است این هفته با سلمان بن‌عبدالعزیز، پادشاه عربستان، دیدار کند. به گفته سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، تمدید توافق اوپک یکی از محورهای گفت‌و‌گوی سران دو کشور است.

‌ بحث درباره کاهش بیشتر تولید نفت ضرورتی ندارد

وزیر انرژی روسیه نیز در این نشست اعلام کرد بحث درباره کاهش شدیدتر تولید نفت، اکنون ضرورتی ندارد.

به گزارش رویترز، الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، در گفت‌وگو با رسانه‌های داخلی این کشور اعلام کرد: هیچ ضرورتی فوری برای بحث درباره کاهش بیشتر تولید نفت در قالب توافق جهانی اوپک و غیراوپک وجود ندارد.از سوی دیگر، خبرگزاری ایتارتاس روسیه گزارش داد: نواک اعلام کرده است وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو اوپک، در حاشیه «هفته انرژی روسیه» که این هفته و هفته آینده در این کشور برگزار می‌شود، درباره اجرای توافق جهانی کاهش تولید نفت بحث می‌کنند.او گفت: ما درباره شرایط بازار و وضع کنونی در ارتباط با نظارت بر اجرای توافق جهانی کاهش تولید نفت، با همکاران خود گفت‌وگو می‌کنیم.

‌ روسیه از ترکمنستان برای پیوستن به طرح کاهش تولید نفت درخواست کرد

همچنین خبرگزاری ترند، گزارش داده وزیر انرژی روسیه از ترکمنستان برای پیوستن به طرح کاهش تولید نفت که بر اساس توافق اوپک صورت گرفته، درخواست همکاری کرده است. ریانوستی هم گزارش داده که نواک گفته است ترکمنستان برای شرکت در نشست کشورهای صادرکننده گاز (GECF) دعوت شده است.او همچنین افزود: ترکمنستان به‌طور رسمی به طرح کاهش تولید نفت ملحق نمی‌شود؛ اما آماده است تا به عنوان عضو ناظر در مذاکرات جاری بازار نفت شرکت کند.

‌ دعوت از ۱۰ تا ۱۲ کشور دیگر برای همراهی با کاهش تولید نفت

ونزوئلا هم در حاشیه این نشست اعلام کرد از ۱۰ تا ۱۲ کشور دیگر برای همراهی با توافق جهانی کاهش تولید نفت دعوت کرده است. اولوخیو دل‌پینو، وزیر نفت ونزوئلا، اعلام کرد کشورهای دعوت‌شده از منطقه آمریکای جنوبی و آفریقا هستند. اکنون ۲۴ کشور در توافق جهانی کاهش تولید نفت حضور دارند.

‌ امضای ٢ تفاهم‌نامه بین ایران و روسیه

شرکت ملی نفت ایران و شرکت لوک‌اویل روسیه برای ارزیابی زمین‌شناختی در دریای خزر، دو تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند. به گزارش وزارت نفت، شرکت ملی نفت و شرکت لوک‌اویل روسیه برای همکاری در زمینه ارزیابی زمین‌شناختی در دریای خزر، دو تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند. این تفاهم‌نامه‌ها در حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت و واگیت الکپروف، مدیرعامل لوک‌اویل و پیش از آغاز دیدار دوجانبه آنان در مسکو امضا شد.

شرکت لوک‌اویل و شرکت نفت خزر  نیز یک تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند. این اسناد پس از چند ماه مذاکره درباره اکتشاف‌های زمین‌شناختی در بخش جنوبی دریای خزر امضا شده‌اند.

‌ ورود روس‌ها به بخش ایرانی دریای خزر
با امضای این تفاهم‌نامه‌، شرکت نفتی لوک‌اویل روسیه مطالعاتی اکتشافی در بخش ایرانی دریای خزر انجام می‌دهد. محسن دلاویز، مدیرعامل شرکت نفت خزر، در‌این‌باره گفت: این تفاهم‌نامه پس از مذاکرات چندماهه با لوک‌اویل با هدف انجام مطالعات اکتشافی در حوزه جنوبی دریای خزر امضا شده است. به‌این‌ترتیب، به نظر می‌رسد بخت مناطق نفتی دریای خزر که تاکنون هیچ شرکت خارجی برای مطالعه و توسعه آن ابراز تمایل نکرده بود، بالاخره با امضای دو تفاهم‌نامه بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت لوک‌اویل روسیه، با هدف ارزیابی زمین‌شناختی در دریای خزر، باز شد.پیش‌تر زنگنه اعلام کرده بود در خزر دیگر با تحریم روبه‌رو نیستیم؛ اما برای میادین نفتی و گازی این منطقه باید خواهان داشته باشیم تا توسعه میدان‌های این منطقه را انجام دهد. فعلا هیچ شرکت خارجی برای این موضوع اظهار تمایل نکرده است.برای رفع این مشکل، کمیته سرمایه‌گذاری در شرکت نفت خزر تشکیل شد تا مذاکرات با شرکت‌های بین‌المللی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری خارجی برای فراهم‌کردن مقدمات توسعه و جذب سرمایه و فناوری در خزر به صورت هدفمندتر و اثربخش‌تر فراهم شود.اکنون بعد از گذشت حدود یک ماه از تشکیل کمیته مذکور، شرکت ملی نفت ایران و شرکت لوک‌اویل روسیه برای ارزیابی زمین‌شناختی در دریای خزر دو تفاهم‌نامه همکاری امضا کرده‌اند. شرکت لوک‌اویل و شرکت نفت خزر  نیز یک تفاهم‌نامه همکاری امضا کرده‌اند. این اسناد پس از چند ماه مذاکره درباره اکتشاف‌های زمین‌شناختی، در بخش جنوبی دریای خزر امضا شده‌اند.به گزارش ایسنا، در فاصله سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۱ میلادی، کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های شل، لاسمو و وبا‌اویل (Veba oi) با همکاری نفت خزر تشکیل شد و در نتیجه آن، گروهی تحت عنوان گروه مطالعاتی خزر جنوبیSought Caspian Study Group آغاز به‌ کار کرد. نتایج مطالعات این گروه نشان ‌داد حجم بالایی از ذخایر هیدروکربوری در این بخش وجود دارد. مطالعات زمین‌شناسی و ژئوفیزیکی این گروه نشان داد از میان ساختارهای زمین‌شناسی موجود، ۴۶ ساختار وضع بهتری دارند که از میان آنها، هشت ساختار منتخب در اولویت مطالعات جامع برای اکتشاف و تولید قرار گرفت و انجام عملیات حفاری تنها روی یکی از این هشت بلوک‌ اولویت‌دار، به کشف میدان هیدروکربوری سردار جنگل منتهی شد؛ میدانی که بر اساس برآوردها حدود دو میلیارد بشکه نفت درجا دارد. به‌این‌ترتیب، مشخص است خزر جنوبی از ظرفیت هیدروکربوری مناسبی برخوردار است؛ هم در حوزه گاز و هم در حوزه نفت.

شکوفه حبیب‌زاده

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  پیروزی دیپلماسی یونانی یا عقب‌نشینی ترکیه
  برنامه نجات یونان به سرانجام رسید
  گام‌های قطر برای حمایت از لیر ترکیه
  تیراندازی به سمت سفارت آمریکا در ترکیه
  زندگی سیاسی تروتسکی
  اعزام بوکسور گلستانی به مسابقات مجارستان
  بوگومیلیسم آیین بالکان باستان
  عکس/ پیرترین تمساح جهان درگذشت!
  عکس/ دهکده زیبایی در مجارستان
  بازگشت یونان به بازارهای مالی جهان
  حاصل واژگونی اتوبوس در لهستان: سه کشته
  امریکا از شکست عبرت نمی‌گیرد
  هفته فیلم صربستان در خانه هنرمندان ایران
  ستاره آرسنال، در لیگ رومانی لژیونر شد
  اسماعیلت را قربانی کن!
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار