صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
سه شنبه، 4 اردیبهشت 1397 - 18:15   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  چشم‌های سنگی
  قهرمانی بانوان ایرانی در مسابقات قبرس
  منجی در اسلام و مسیحیت
  تحویل میگ های بلاروس به صربستان
  انیمیشن «آدم خانگی» به آلبانی می رود
  آتن برای سربازانش با ترکیه معامله‌ای نمی‌کند
  ترکیه همچنان "گولن" را مقصر می‌داند
  درخواست اسرائیل از روسیه چه بود؟
  ضبط سمفونی امام رضا (ع) در اوکراین
  یک هفته با ادبیات چک و ایران
  ترجمه ترکی عثمانی به فارسی در دوره ناصری
  عکس/ هیئت فرهنگی اسلواکی در تهران
  عکس/ زنان کرواسی با لباس سنتی
  حیرت کارگردان مقدونیه ای از سینمای ایران
  ترکیه در مسیر اقتصاد ۲ تریلیون دلاری
- اندازه متن: + -  کد خبر: 26541صفحه نخست » اخبار ویژهسه شنبه، 31 مرداد 1396 - 16:39
در آستانه رای گیری عضویت کوزوو در یونسکو ایجاد شد/
تنش سیاسی بین صربستان و مقدونیه
موضع اسکوپیه تا حدود سه ماه پیش در باره عضویت کوزوو در یونسکو ممتنع بود، اما به تازگی مقدونیه موضع خود را در این رابطه تغییر داده و مقامات این جمهوری گفته اند که به عضویت کوزوو در سازمان فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) رای موافق می دهند.
  

 تنش سیاسی بین صربستان و مقدونیه، جمهوری های همسایه در بالکان غربی در حالی بالا گرفته است که صربستان در پی حمایت اخیر دولت مقدونیه از عضویت کوزوو در سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد ( یونسکو)، تصمیم گرفت که اعضای سفارت خود را از اسکوپیه برای مشورت فرابخواند.

 به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از ایرنا، ایویتسا داچیچ وزیر امور خارجه صربستان در این رابطه با اشاره به اینکه اسکوپیه موضع خود را در باره عضویت کوزوو در یونسکو، از رای ممتنع به موافق تغیبیر داده است، گفت: احتمال دارد صربستان نیز موضع خود را در باره نام جمهوری مقدونیه، تغییر دهد.

داچیچ در جمع خبرنگاران در بلگراد افزود: اگر مقدونیه واقعا به پذیرش کوزوو در یونسکو رای موافق بدهد، با وجود اینکه می داند چنین اقدامی موجب ناراحت شدن صربستان و مردم این کشور می شود، به رئیس جمهوری صربستان پیشنهاد می کند که بلگراد در باره نام مقدونیه تغییر موضع بدهد.

در حالی که صربستان، نام جمهوری مقدونیه را بر اساس قانون اساسی این کشور به رسمیت شناخته است، اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا این کشور را تحت نام جمهوری مقدونیه یوگسلاوی سابق، قبول کرده اند.

موضع اسکوپیه تا حدود سه ماه پیش در باره عضویت کوزوو در یونسکو ممتنع بود، اما به تازگی مقدونیه موضع خود را در این رابطه تغییر داده و مقامات این جمهوری گفته اند که به عضویت کوزوو در سازمان فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) رای موافق می دهند.

مقامات بلندپایه صربستان با تاکید بر اهمیت استقرار صلح و ثبات در منطقه بالکان غربی و روابط خوب همسایگی اعلام کردند که برای رفع و حل و فصل این مسئله، خواهان گفت و گو با مقامات اسکوپیه هستند.

درخواست عضویت کوزوو برای اولین بار در 18 آبان 1394در مجمع عمومی یونسکو در پاریس قبول نشد، در آن زمان از 142 کشوری که در رای گیری در مجمع عمومی یونسکو شرکت کرده بودند، 92 کشور به عضویت کوزوو در این سازمان رای موافق، 50 کشور رای مخالف و 29 کشور رای ممتنع دادند.

برای پذیرش عضویت هر کشور در این سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی، به موافقت دستکم دو سوم کشورهای رای دهنده نیاز است.

تصویب درخواست عضویت کوزوو در این سازمان به 95 رای موافق نیاز داشت.

یونسکو از نهادهای تخصصی وابسته به سازمان ملل متحد به شمار می رود که در سال 1945تشکیل شده و کوزوو برای تقویت سیاست استقلال خود در مجامع بین المللی با برخورداری از حمایت آمریکا و 25 کشور عضو اتحادیه اروپا، خواهان عضویت در آن شده است.

هدف این سازمان کمک به برقراری صلح و امنیت در جهان از طریق گسترش همکاری های بین المللی در زمینه های آموزشی، علمی، فرهنگی و تربیتی به منظور افزایش احترام به عدالت، قانون مداری و حقوق بشر بر پایه منشور سازمان ملل متحد است.

کوزوو در حالی که برای درخواست عضویت در این سازمان از حمایت آمریکا، انگلیس، آلمان و دیگر کشورهایی که استقلال آن را به رسمیت می شناسند، برخوردار است، اما روسیه و صربستان در مخالفت با عضویت کوزوو در مجامع بین المللی تلاش می کنند.

کوزوو تلاش می کند با عضویت در نهادهای بین المللی با حمایت بیشتر کشورهای غربی به خصوص آلمان و دیگر اعضای اتحادیه اروپا، اعلام استقلال خود را برای راه یافتن و عضویت دائم در سازمان ملل متحد، به مرحله پایانی برساند.

روسیه که استقلال کوزوو را به رسیمت نشناخته است، قویا از مواضع صربستان در رابطه با کوزوو در جوامع بین المللی حمایت می کند.

کوزوو در رابطه با تحکیم موضع بین المللی خود توافقنامه «ثبات و پیوستن» را که اقدام اولیه برای عضویت کشورهای اروپایی در اتحادیه اروپا محسوب می شود، در پنجم آبان ماه 1394 به امضا رساند.

کوزوو همچنین به عضویت کامل کمیته بین المللی المپیک (IOC) درآمد تا بتواند به عنوان کشوری مستقل در بازی های المپیک 2016 ریودوژانیر شرکت کند.

کوزوو به عضویت دائم کمیسیون و شورای اروپا نیز درآمده است.

صربستان در رابطه با حل و فصل مساله کوزوو از اکتبر سال 2012 با وساطت « کاترین اشتون» مسئول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا، مذاکراتی را در سطح نخست وزیری با کوزوو شروع کرد که حاصل این مذاکرات، امضای توافقنامه 15ماده ای برای عادی سازی روابط بلگراد و پریشتینا بود.

این مذاکرات تاکنون در بیش از 30 نوبت به منظورعادی سازی روابط بلگراد و پریشتینا، در بروکسل مقر اتحادیه اروپا برگزار شده است.

کوزوو بر اساس قطعنامه 1244 مصوبه ژوئن 1999 شورای امنیت سازمان ملل متحد، تحت قیمومیت هیات غیر نظامی سازمان ملل متحد قرار دارد و نیروهای ناتو موسوم به «کی فور» برای تامین امنیت در این سرزمین مستقر شده اند.

پارلمان کوزوو در فوریه سال 2008 به طور یک جانبه استقلال این منطقه از صربستان را اعلام کرد.

بلگراد با این ادعا که کوزوو استان جنوبی صربستان است، اعلام یک جانبه استقلال آن را به رسمیت نمی شناسد و خواهان باطل کردن سند استقلال کوزوو از راه های دیپلماتیک و صلح آمیز است.

مقامات بلندپایه صربستان بارها تاکید کرده اند که حکومت بلگراد، هرگز استقلال کوزوو را به رسمیت نمی شناسد و دولت صربستان همیشه در کنار صرب های کوزوو قرار دارد.
کوزوو توسط 108 کشور از 193عضو سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده است.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  ترکیه در مسیر اقتصاد ۲ تریلیون دلاری
  حضور فعال ایران در نمایشگاه کتاب سارایوو
  ترجمه ترکی عثمانی به فارسی در دوره ناصری
  یک هفته با ادبیات چک و ایران
  حیرت کارگردان مقدونیه ای از سینمای ایران
  حمله به سفارت فرانسه در یونان
  حضور ایران در نمایشگاه کتاب مجارستان
  هشدار پلیس روسیه به هواداران انگلیسی
  عکس/ هیئت فرهنگی اسلواکی در تهران
  ظریف: اروپا آمریکا را در برجام نگه دارد
  ادامه جنگ دیپلماتیک آمریکا و روسیه
  عباس کیارستمی: سوره زلزال تکانم داد
  روز فرهنگی ایران در اسلواکی برگزار شود
  عکس/ زنان کرواسی با لباس سنتی
  درخواست اسرائیل از روسیه چه بود؟
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار