صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
جمعه، 27 مرداد 1396 - 17:51   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  عکس/سرلشکر باقری در دیدار با اردوغان
  عکس/ زن و مرد مجارستانی با لباس سنتی
  مخالفت ایران و ترکیه با همه‌‌پرسی کردهای عراق
  برخورد پلیس لهستان با راست های افراطی
  هافبک یونانی از لیست خارج شد
  سفر به ترکیه به چه قیمتی؟
  آلبانی و جنگ با ایران
  عکس/ چریک های کرد مخالف ترکیه در سوریه
  عکس/ نمایی از شهر سگد در مجارستان
  عکس/ مقدونیه؛ خانه ای برای یادبود مادر ترزا
  اردوغان به زودی عازم تهران می‌شود
  گسترش همکاری‌های بلاروس و افغانستان
  گسترش دیپلماسی رسانه‌ای سحر بالکان
  پایان کار بدمینتون بازان ایرانی در بلغارستان
  کالبدشکافی دقیق جامعه لهستان
- اندازه متن: + -  کد خبر: 26062صفحه نخست » جدیدترین اخبارجمعه، 26 خرداد 1396 - 01:37
Balkan Tasavvuf Akademisi Kuruldu
  

Balkan Tasavvuf Akademisi, Balkan tasavvufu hakkında çalışmaları teşvik etmek, mevcut yapılan çalışmaları ortaya çıkarmak ve bu çalışmaları araştırmacıların hizmetine sunmak amacıyla kurulmuştur. Türkiye, Arnavutluk, Bosna Hersek ve Makedonya'dan gelen genç akademisyenlerin kurduğu Akademi'nin eş başkanlığına Bosna'dan Samir Vildiç ve Makedonya'dan Nehri Aydinçe seçilmiştir.

IranBalkan(IRBA)-zambak: İslam'ın Balkanlara esasen tasavvuf yoluyla girdiği ve yine sûfîler tarafından yayıldığını belirten Vildiç, ''Osmanlılardan önce sûfîlerin Balkanlara gelip yerleştiklerine ve tekkelerini kurduklarına dair deliller mevcuttur. İlerleyen dönemde Balkanların fethi sırasında ve sonrasında geniş halk kitlelerinin İslam'ı benimsemelerinde de en etkili rolü sûfîler oynamıştır. Osmanlıların hâkimiyeti döneminde ise pek çok farklı tarikat Balkanlarda yaygınlık kazanmıştır. Bunlar arasında Nakşibendilik, Halvetilik, Mevlevilik, Kadirilik, Bektaşilik gibi tarikatlar sayılabilir. Osmanlıların Balkanları fethetmesinden bugüne kadar burada birçok tekke de kurulmuştur. Tasavvufî gelenek açısından olduğu kadar sanat tarihi yönüyle de önemi haiz olan bu mekânlar dinî kimlikleri yanında fikrî ve edebî yönleri güçlü isimlerin yetişmesinde mühim rol oynamıştır. Bizim amacımız Balkanlar'da böylesi derin etkisi bulunan tasavvufun akademik anlamda daha fazla ilgi görmesini sağlamak ve şimdiye kadar yapılan ve de bundan sonra yapılacak araştırma ve çalışmaları genç akademisyenlerin hizmetine sunmaktır'', şeklinde konuştu.

Osmanlı'nın ihtişamlı döneminden ve İslâm'ı Balkanlar'a ve diğer topraklara yaymak hedefinden bahsederken göz ardı edilmemesi gereken konulardan biri de tasavvuftur diye söze başlayan Aydinçe ise şunları dile getirdi: "Osmanlı'nın Rumeli bölgesini fethetmesiyle bu bölge yeni bir çehreye bürünmüştür. Osmanlı din, dil, ırk, mezhep ayrımı yapmadan herkesi kucaklamış ve hiçbir baskı uygulamadan oradaki halkın mutlu mesut bir arada yaşamasına imkân sunmuş, zemin hazırlamıştır. Bu adil ve hoşgörülü yönetim anlayışıyla da bölgeye İslam'ın ve tasavvufi düşüncenin yerleşimi kolay ve hızlı bir biçimde olmuştur. İslâm adına gönülleri fetheden dervişlerin oynadıkları rolün önemini günümüzde dahi bulunan tekkelerinin varlığı ile açıklamak mümkündür. Balkanlar'da İslâmiyet'in ilk tohumlarının tarikatlar tarafından atılması, tasavvuf anlayışındaki derin insan sevgisi, yüksek hoşgörü ve karşılıksız hizmeti esas almalarından kaynaklanır. Tekkelerin iktisadi ve sosyal alandaki faaliyetlerinde din, dil, ırk farkı gözetmemeleri halk tarafından epeyce rağbet görmelerine vesile olmuştur. Dervişler, hangi dinin mensubu olursa olsun halkla karışıp kaynaşarak halk kitlelerini yönlendirmede önemli ölçüde başarılı olmuşlardır."

Türkiye ve Balkan ülkelerinde faaliyet gösterecek Balkan Tasavvuf Akademisi'nin önümüzdeki iki yıl içinde yapacağı çalışmalar arasında; tasavvufla ilgili kaynak ve literatürün toplanıp ortak bir veri tabanının oluşturulması ve Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinde Balkan tasavvufu hakkında panel ve konferansların düzenlenmesi gibi faaliyetler bulunmaktadır.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  عکس/سرلشکر باقری در دیدار با اردوغان
  سفر به ترکیه به چه قیمتی؟
  مخالفت ایران و ترکیه با همه‌‌پرسی کردهای عراق
  عکس/ زن و مرد مجارستانی با لباس سنتی
  برخورد پلیس لهستان با راست های افراطی
  هافبک یونانی از لیست خارج شد
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار