صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
شنبه، 5 اسفند 1396 - 17:24   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  لتونی و لهستان فینالیست شدند
  استانبول میزبان هشتمین همایش جهانی اسلام
  بررسی اندیشه‌های محمدنعیم فراشری
  ساخت بنای یادبود در آرامستان لهستانی‌ها در تهران
  کمک مالی روسیه برای آموزش خلبانان صربستان
  ورود جنگنده های ترکیه به آسمان یونان
  ایران‌شناسی در ترکیه بررسی می‌شود
  اسلوونی مهمان نمایشگاه کتاب فرانکفورت
  ایوانکوویچ: وقتی برای غم خوردن نداریم
  دعوا بر سر اورهان پاموک در بوسنی
  مجهول جدید در روابط ترکیه و آمریکا
  مقدونیه خواستار رفع اختلاف با یونان است
  نگرانی مجارستان از مهاجرت مسلمانان به اروپا
  خودبزرگ پنداری
  حمایت اسلوونی از گفت و گوهای دو کره
- اندازه متن: + -  کد خبر: 25955صفحه نخست » جدیدترین اخبارسه شنبه، 9 خرداد 1396 - 13:49
دین، آزادی و سید محمد خاتمی
  

یکی از مواهب انتخاباتی که گذشت این بود که افراد را به سخن گفتن و بحث کردن واداشت و شبکه‌های اجتماعی و علی‌الخصوص شبکه تلگرام، محل اصلی این گفت‌وگوها بود.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، گروه‌های کوچک دوستی و فامیلی که معمولا پر می‌شدند از مطالبی که از کانال‌های پرمخاطب سرازیر می‌شد، این‌بار محلی شد که در آن افکار و اندیشه‌های اعضای آن به محک گفت‌وگو گذاشته شود. من به واسطه آنکه در خانواده‌ای اهل و علم و اجتهاد زندگی می‌کنم، شاهد بحث‌هایی بودم که رنگ و بوی حوزه داشت و البته خود نیز نتوانستم در قبال برخی از آنها سکوت کنم. آنچه در ادامه می‌آید حاصل یکی از همین گفت‌وگوها بود که پیرامون فیلمی تخریبی علیه سید محمد خاتمی شکل گرفت. فیلمی که در آن خاتمی بر تقدم آزادی بر دین سخن می‌گوید و شخصی که می‌خواهد سخنان او را به چالش بکشد، معتقد است که منظور خاتمی از آزادی بی‌بندو باری است و می‌خواهد دین را با بی‌بند و باری همسو کند.

جوابی که من برای او نوشتم نه به خاطر علاقه به خاتمی بود و نه به خاطر گرایش سیاسی من، چراکه اساسا هیچگاه خود را اصلاح‌طلب (به معنای حزبی و جریانی) ندانستم. بلکه صرفا به خاطر اشتباهی بود که در تفسیر آن شخص دیدم. این متن کامل سخنرانی آقای خاتمی است که می‌فرستم:

«برادران و خواهران به صراحت این اعتقاد خودم را بگویم ‌که سرنوشت وجهه اجتماعی دین در امروز و فردا در گرو این است که جوری‌ ما دین را ببینیم که با آزادی سازگار باشد. شما به تاریخ بشر مراجعه بکنید ببینید هرکه با آزادی مقابل شده است لطمه دیده است. حتی فضیلت‌های انسانی! حتی فضیلت‌های عرفانی! دین اگر در مقابل آزادی قرارگرفته است، دین لطمه خورده است! عدالت اگر در مقابل آزادی قرار گرفته است، عدالت لطمه خورده است! ساختن و توسعه اگر در مقابل آزادی قرارگرفته است، سازندگی لطمه خورده است. دو نمونه بزرگ آن را برای شما که اغلب هم اهل مطالعه و فکر هستید عرض می‌کنم. یکی تجربه قرون وسطی که دین و آزادی در مقابل هم قرار گرفتند، دین شکست خورد و یکی در دنیای امروز، در دنیای کمونیست که عدالت اقتصادی در مقابل آزادی قرار گرفت، عدالت شکست خورد. گرچه ممکن است مردم به آزادی هم نرسیده باشند.»

حالا با توجه به متن سخنرانی آقای خاتمی مرحله به مرحله عبارت‌ها و جملات ایشان را توضیح می‌دهیم، تا منظور ایشان مشخص شود و جای ابهامی باقی نماند. اولا طبق آیه قرآن که می‌فرماید: «لااکراه فی‌الدین» خداوند صراحتا می‌فرماید که کسی مجبور به پذیرش دین نیست و این نشان می‌دهد که آزادی اصل و مقدم ‌بر دین است. اساسا وجود و اعتبار دین در پرتو آزادی انسانی معنا پیدا می‌کند. حالا که رتبه آزادی بالاتر از دین است و دین در واقع محصول آزادی است، پس سخن ایشان که می‌گوید: «دین اگر در مقابل آزادی قرارگرفته است دین لطمه خورده است» سخن درستی‌ است. البته که دین انسانی که از روی آزادی و اختیار آن را برگزیده دین و ایمان حقیقی است و دین انسانی که مجبور به پذیرش آن شده است اصلا دین نیست‌. در رابطه با روشن شدن تقابل دین و آزادی مثالی برای‌تان می‌آورم: مثلا همان طور که همه ما می‌دانیم پیامبر(ص) برای اینکه با آزادی بتوانند دین را تبلیغ کنند از مکه به مدینه هجرت کردند. تا زمانی که در بند مشرکین بودند و آزادی نداشتند نمی‌توانستند دین را پایه‌گذاری کنند. برای همین به مدینه رفته و مردم با او بیعت کردند تا بتوانند در کمال آزادی دین اسلام را نشر دهند. لذا می‌گوییم آزادی مقدم بر دین است. ثانیا در مورد جمله‌ای که ایشان گفته است: «عدالت اگر در مقابل آزادی قرار گرفته عدالت لطمه خورده است.» هم نمونه کامل و با ارزش زندگی حضرت امیرالمومنین علی (ع) است. با اینکه ایشان مظهر عدالت بودند اما متاسفانه ۲۵ سال رهبری جامعه از ایشان غصب شد و خانه‌نشین شدند و نتوانستند که عدالت الهی را اجرا کنند و فرمودند مثل کسی بودم که خار در چشم و استخوان در گلو داشتم. در این زمان که آزادی از او سلب شد چه عدالتی در جامعه اسلامی آن روز برقرار شد؟ پس نتیجه می‌گیریم در تقابل آزادی و عدالت، آزادی مقدم بر عدالت است و عدالت بدون آزادی اجرا نخواهد شد حتی از سوی کسی مثل امیرالمومنین (ع).

اما اینکه آقای خاتمی می‌گوید: «هرکه با آزادی مقابل شده است حتی فضیلت‌های انسانی...» این هم صحیح است؛ چرا که فضایل انسانی مثل شجاعت، علم، جود، راستگویی، عفو و بخشش، احسان، اکرام و... همه زمانی شکوفا می‌شوند و ظهور و بروز پیدا می‌کنند که انسان آزاد باشد. پس نتیجه می‌گیریم که در تقابل آزادی با فضیلت‌های انسانی و عرفانی باز آزادی مقدم است! و اما اینکه راجع به توسعه و سازندگی گفته است؛ شهید مطهری می‌گوید: اگر در جامعه ما محیط آزاد برخورد آرا و عقاید به وجود بیاید به طوری که صاحبان افکار مختلف بتوانند حرف‌های‌شان را مطرح کنند و ما هم در مقابل، آزاد نظریات خودمان را مطرح کنیم، تنها در چنین زمینه سالمی خواهد بود که اسلام هرچه بیشتر رشد می‌کند و به اعتقاد من تنها طریق درست برخورد با افکار مخالف همین است والا اگر جلوی فکر را بخواهیم بگیریم، اسلام و جمهوری اسلامی را شکست داده‌ایم. (منبع کتاب پیرامون انقلاب اسلامی ص ۶۳ و۶۴).

اما با توجه به دو مثالی که آقای خاتمی در سخنرانی خود زده است، مشخص است که منظورش از آزادی، لاابالی‌گری و بی‌بندوباری نیست چراکه در قرون وسطی و دنیای کمونیستی، بی‌بند و باری و فساد و فحشا بود اما آنچه از مردم سلب شده بود در قرون وسطی آزادی بیان حقایق به وسیله تفتیش عقاید بود و در دنیای کمونیستی سلب آزادی تصرف در اموال و املاک بود که اسلام با هر دوی آنها مخالف است. پس می‌بینیم که دین و منادیان آن هیچ کدام به زاویه رانده نشده‌اند بلکه خود منادی آزادی هستند. کمااینکه در روایت معتبره امیرالمومنین(ع) می‌فرماید: «ان الناس کلهم احرار» یعنی به درستی که همه مردم آزادند و این نشانگر دید و بینش و تاکید فراوان دین اسلام بر آزادی انسان‌هاست. استاد شهید مطهری می‌گوید: «آزادی یعنی نبودن مانع، نبودن جبر، نبودن هیچ قیدی در سر راه، پس آزادم و می‌توانم راه کمال خود را طی کنم. انسان‌های آزاد انسان‌هایی هستند که با موانعی که در جلوی رشد و تکامل‌شان هستند مبارزه می‌کنند و تن به وجود مانع نمی‌دهند. »

   
  

نظرات کاربران: 1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
نرگس
|    | 1396/3/25 - 16:47 |     0     0     |
چقدر خوب با بازی کلمات توجیه کردین این حرف ها رو :


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  ایوانکوویچ: وقتی برای غم خوردن نداریم
  لتونی و لهستان فینالیست شدند
  کمک مالی روسیه برای آموزش خلبانان صربستان
  بررسی اندیشه‌های محمدنعیم فراشری
  استانبول میزبان هشتمین همایش جهانی اسلام
  اسلوونی مهمان نمایشگاه کتاب فرانکفورت
  ایران‌شناسی در ترکیه بررسی می‌شود
  ساخت بنای یادبود در آرامستان لهستانی‌ها در تهران
  ورود جنگنده های ترکیه به آسمان یونان
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار