صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
یکشنبه، 2 اردیبهشت 1397 - 18:06   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  روسیه با شکست بوسنی حریف ایران شد
  هنرمندان اسلواکی به ایران می‌آیند
  حمله افراد ناشناس به نیروهای امنیتی یونان
  نوع نوشتن کافکا معرکه است
  انیمیشن «بدو رستم بدو» به صربستان می رود
  پیوند سرنوشت کشیش مسیحی با فتح‌الله گولن
  جایزه پوشکین فینالیست‌های ۲۰۱۸ را شناخت
  رسوم جالب ازدواج در ترکیه
  برای میلوش فورمن فیلمساز برجسته جمهوری چک
  تفاوت آزمون قرآنی بلغاری‌ها با ایران
  نگاهی به سینمای مجید مجیدی
  فرصت آخر اردوغان
  جمهوری چک و لغو ممنوعیت صادرات به ایران
  قاتل کریمیان، مدیر جم در ترکیه دستگیر شد
  جشن 80 سالگی استانکو پابلوکوویچ در کرواسی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 25914صفحه نخست » گزارشچهارشنبه، 3 خرداد 1396 - 18:40
اروپا و بدهی های یونان
محمود فاضلی
  

اعتصاب یک روزه اتحادیه کارگری و کارمندی و سندیکاها و اصناف یونان که نخستین اعتصاب بزرگ پس از روی کار آمدن دولت چپگرای در این کشور است و منجر به تعطیلی کلیه ادارات دولتی و خصوصی شد، نشان می‌دهد چپگرایان این کشور علاوه بر مشکلات موجود با گروه طلبکاران برای اجرای برنامه اقتصادی خود با موجی از اعتراضات داخلی روبه رو هستند. در این اعتصاب کلیه کارکنان بنادر، خطوط ریلی و اتوبوسرانی درون و برون شهری، کلیه ادارات دولتی و خصوصی، مدارس، دانشگاه‌ها، مراکزعلمی، کارکنان بیمارستان‌های دولتی، بانک‌های دولتی و خصوصی، مراکز درمانی، رسانه‌های خبری و خطوط هوایی دست از کار کشیدند.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، این اعتصاب به نشانه مخالفت با توافق دولت یونان با وام‌دهندگان و ارایه خواسته‌های وام‌دهندگان به پارلمان این کشور برای تصویب، صورت گرفته است. بر اساس این توافق، حقوق و مزایای بازنشستگان بار دیگر کاهش خواهد یافت، اموال و شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی داخلی و خارجی واگذار می‌شود، مالیات‌ها افزایش و هزینه‌های ادارات دولتی و خدمات دولتی کاهش خواهد یافت. اتحادیه‌های سراسری کارگران و کارمندان خواسته‌های وام‌دهندگان و اتحادیه اروپا را غیرقانونی و خلاف منافع یونان دانسته و مدعی‌اند هدف از نظام سرمایه‌داری فقر بیشتر در جامعه و به غارت بردن اموال ملت و دولت یونان است.

سازماندهی این اعتصاب در حالی است که اختلاف نظر میان صندوق بین‌المللی پول و وام‌دهندگان اروپایی یونان به خصوص آلمان در مورد چگونگی و زمان سبک‌سازی بدهی یونان همچنان ادامه دارد و رسیدگی به آن خارج از ظرفیت گروه‌های فنی است و باید در سطوح بالاتر رسیدگی شود. گروهی از کشورهای اروپایی که آلمان در راس آنها قرار دارد با اینکه مشارکت صندوق بین‌المللی پول در برنامه یونان را ضروری می‌دانند چرا که به گفته آنها مواضع کمیسیون اروپا در قبال یونان بسیار ضعیف است، اما به دلیل مخالفت‌های داخلی در کشورهای خود با خواسته‌های صندوق بین‌المللی پول، در مورد سبک‌سازی بدهی یونان موافق نیستند. این کشورها معتقدند در صورت سبک‌سازی بدهی، روند پیشبرد سیاست اصلاحی دولت یونان کند خواهد شد. همزمان دولت چپگرای یونان لایحه تدابیر ریاضتی ٤/٩ میلیارد یورویی توافق شده بین دولت و وام‌دهندگان پس از دو روز بررسی در کمیسیون‌های مربوطه پارلمانی با آرای نمایندگان دو حزب «ائتلاف چپ و یونانیان مستقل» را تصویب کرد. احزاب اپوزیسیون بارها با تدابیر ریاضتی مخالفت کردند.
بی‌شک مساله یونان که یکی از موضوعات مهم نشست نهادها و سازمان‌های اروپایی است. وام‌دهندگان و اتحادیه اروپا از دولت یونان خواسته‌اند مبلغ ٤ میلیارد و ٥٠٠ میلیون یورو از هزینه‌های خود طی یکسال آینده را با انجام اصلاحات اقتصادی از قبیل کاهش حقوق و مزایای بازنشستگان، کاهش هزینه‌های دولت، واگذاری شرکت‌ها و اموال دولتی به بخش خصوصی بکاهد. در اجلاس کارشناسی حوزه یورو موسوم به EuroWorking Group مورد بررسی قرار گرفت. تمامی طرفین به‌دنبال حصول توافقی جامع در جلسه شورای وزرای دارایی حوزه یورو در ٢٢ ماه مه که مساله بدهی را نیز دربرگیرد، هستند. در جلسه این اجلاس روند اجرای پیش شرط‌ها و اصلاحات توسط یونان و همچنین تدابیر مشخص برای سبک‌سازی بدهی این کشور که صندوق را به مشارکت در برنامه متقاعد سازد مورد بررسی قرار گرفت.

به‌نظر می‌رسد طی روزهای آتی رایزنی‌ها میان طرفین و به خصوص آلمان و صندوق بین‌المللی پول جهت رسیدن به یک راه‌حل مصالحه جویانه برای مساله بدهی یونان شدت گیرد و تلاش شود شروط صندوق جهت باقی ماندن در برنامه یونان محقق شده و خطوط قرمز برلین نیز رعایت شود. صندوق بر تعیین و تعریف دقیق تدابیر میانه مدت جهت سبک‌سازی بدهی یونان اصرار دارد. صندوق درک کرده است در آستانه انتخابات آلمان نباید مساله یونان و ارزیابی دوم برنامه اقتصادی این کشور با چالش مواجه شود و در این چارچوب با توجه به دیدگاه آلمان برای سبک‌سازی بدهی یونان حاضر است با یک راه‌حل مصالحه جویانه موافقت کند.

آلمان نیز با توجه به انتخابات ماه سپتامبر، تلاش دارد جدول زمانی تعهد آوری تعیین نشود. برلین به حصول توافق در مورد یونان در اجلاس بعدی وزرای دارایی حوزه یورو خوشبین است. فرانسه نیز ضمن حمایت از سبک‌سازی بدهی یونان اعتقاد دارد اراده سیاسی لازم جهت حصول توافق وجود دارد و یونان می‌تواند دوران ریاضت اقتصادی افراطی را پشت سر گذاشته و در چارچوبی باثبات وارد مرحله توسعه و سرمایه‌گذاری شود. در آخرین تماس تلفنی رهبران آلمان و یونان طرفین توافق کردند تحقق راه‌حل برای مساله بدهی در جلسه آتی شورای وزرای دارایی حوزه یورو در ٢٢ مه امکان‌پذیر است.

در عرصه داخلی، مخالفین دولت یونان فشار به دولت یونان را ادامه می‌دهند. رییس حزب نئودموکراسی (مخالف اصلی و حزب دوم پارلمان) معتقد است تدابیر ریاضتی توسط دولت هرگز اجرا نخواهد شد چرا که جهت اجرای تدابیر مثبت اعلام شده، لازم است یونان به مازاد اولیه بودجه ٥/٥ درصدی دست یابد که این رقم غیرممکن است. هم‌اکنون اختلاف مخالفین با حزب حاکم ١٠ درصد است و همین امر حزب مخالف را به برگزاری زودرس انتخابات پارلمانی ترغیب می‌کند. جدیدترین نظرسنجی موسسه Prorata نشان می‌دهد ٧٢ درصد مردم توافق دولت با وام‌دهندگان را «توافقی بد» و فقط ١٤درصد آن را توافقی خوب ارزیابی می‌کنند. ٦٣درصد معتقدند در یک سال آینده وضعیت اقتصادی کشور بدتر و ٢٤ درصد معتقدند وضعیت تغییر نخواهد کرد و ١١ درصد وضعیت اقتصاد کشور را بهتر پیش‌بینی می‌کنند. ٥٦ درصد ارزیابی می‌کنند شرایط مالی شخصی خودشان در یک سال آینده بدتر خواهد شد، ٣٤ درصد معتقدند تغییری نخواهد کرد.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  فرصت آخر اردوغان
  قاتل کریمیان، مدیر جم در ترکیه دستگیر شد
  افزایش خشونت خانوادگی در صربستان
  مخالفت رومانی با انتقال سفارتش به قدس
  داربی استانبول به خون کشیده شد
  جشن 80 سالگی استانکو پابلوکوویچ در کرواسی
  جمهوری چک و لغو ممنوعیت صادرات به ایران
  رسوم جالب ازدواج در ترکیه
  پیروزی والیبال نشسته ایران مقابل بوسنی
  نگاهی به سینمای مجید مجیدی
  اروپا با برجام چه می‌کند
  تفاوت آزمون قرآنی بلغاری‌ها با ایران
  پیوند سرنوشت کشیش مسیحی با فتح‌الله گولن
  انیمیشن «بدو رستم بدو» به صربستان می رود
  جایزه پوشکین فینالیست‌های ۲۰۱۸ را شناخت
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار