صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
یکشنبه، 2 اردیبهشت 1397 - 17:58   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  روسیه با شکست بوسنی حریف ایران شد
  هنرمندان اسلواکی به ایران می‌آیند
  حمله افراد ناشناس به نیروهای امنیتی یونان
  نوع نوشتن کافکا معرکه است
  انیمیشن «بدو رستم بدو» به صربستان می رود
  پیوند سرنوشت کشیش مسیحی با فتح‌الله گولن
  جایزه پوشکین فینالیست‌های ۲۰۱۸ را شناخت
  رسوم جالب ازدواج در ترکیه
  برای میلوش فورمن فیلمساز برجسته جمهوری چک
  تفاوت آزمون قرآنی بلغاری‌ها با ایران
  نگاهی به سینمای مجید مجیدی
  فرصت آخر اردوغان
  جمهوری چک و لغو ممنوعیت صادرات به ایران
  قاتل کریمیان، مدیر جم در ترکیه دستگیر شد
  جشن 80 سالگی استانکو پابلوکوویچ در کرواسی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 24871صفحه نخست » یادداشتیکشنبه، 19 دی 1395 - 15:08
٢٠١٧سال دشوار یونان
محمود فاضلی
  

همه شواهد نشان می‌دهد که سال ٢٠١٧ میلادی برای مردم یونان و در نتیجه برای رهبران چپگرای این کشور سال دشواری خواهد بود. طبق توافق تابستان گذشته دولت چپگرای یونان با وام‌دهندگان، مالیات بر تعدادی از کالا از یکم‌ژانویه ٢٠١٧ افزایش و مالیات‌های جدیدی برای برخی کالاها و خدمات اعمال می‌شود. مالیات ویژه سوخت بر بنزین از لیتری ٦٧ سنت یورو به ٧٠ سنت یورو، گازوییل از ٣٣ سنت یورو به ٤١ سنت یورو و گاز از ٣٣ سنت یورو به ٤٣ سنت یورو افزایش خواهد یافت. مالیات سیگار نیز بین ٢٠ تا ٢٦ درصد افزایش می‌یابد. از ابتدای سال مالیات ویژه بر قهوه، تلفن ثابت و مالیات بر ارزش افزوده در تمامی جزایر به ٢٤ درصد می‌رسد.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، دولت انتظار دارد تا در جلسه EuroWorking Group در ١٢ ژانویه ٢٠١٧، اجرای تدابیر کوتاه‌مدت برای سبک‌سازی بدهی یونان، که به‌علت تصمیم دولت جهت پرداخت یارانه به بازنشستگان کم‌درآمد به تعلیق در آمده بود، به تصویب برسد. در این جلسه از سرگیری مذاکرات میان دولت آتن و وام‌دهندگان پیرامون ارزیابی دوم برنامه اقتصادی یونان تایید خواهد شد. آتن امیدوار است مذاکرات تا پایان ماه ژانویه به نتیجه رسیده و در جلسه شورای وزرای دارایی حوزه یورو در ٢٦ ژانویه، تکمیل ارزیابی دوم به تصویب برسد.

اخیرا ارسال نامه وزیر دارایی یونان به صندوق ثبات مالی اروپا و رییس یورگروپ جنجال‌هایی درپی داشت. دایسلبلوم، رییس یورگروپ رضایت خود از محتویات نامه وزیر یونانی را ابراز و اعلام داشت در پی دریافت نامه وزیر دارایی یونان بحث در مورد اجرای تدابیر کوتاه‌مدت جهت سبک‌سازی بدهی یونان آغاز شده و با دریافت این نامه نگرانی‌ها برطرف شده است. در نامه وزیر دارایی یونان به نهادهای اروپایی به مطالب ذیل اشاره شده است: ١- پرداخت یارانه به بازنشستگان کم درآمد فقط برای یک‌بار انجام می‌شود. ٢- افزایش مالیات بر ارزش افزوده در جزایر شرق دریای اژه فقط برای مدت یک سال به حالت تعلیق در می‌آید. ٣- دولت به تعهدات خود مبنی بر حصول مازاد اولیه ٥/٠ درصدی برای سال جاری، ٧٥/١ درصدی برای سال ٢٠١٧ و ٥/٣درصدی برای سال ٢٠١٨ و فعال ساختن مکانیزم تعدیل بودجه در صورت انحراف از اهداف فوق پایبند است. ٤- در صورت عدم تحقق هدف مازاد ٥/٠درصدی در سال ٢٠١٦ (که احتمال آن بسیار ضعیف است)، دولت موظف به اجرای تدابیر جایگزین در زمینه هزینه حقوق بازنشستگی خواهد شد. رییس پارلمان یونان درخواست برخی وام‌دهندگان جهت کاهش مجدد حقوق بازنشستگی را «مزخرفات بی‌سابقه» دانسته و برخی از کشورهای اروپایی را متهم کرد قصد دارند تا به مردم یونان نشان داده شود که دولت این کشور اختیارات لازم برای تصمیم‌گیری در مورد موضوعات داخلی را ندارد. وزیر دارایی یونان طی مصاحبه‌ای با روزنامه «سینتاکتون» ضمن اشاره به رشد اقتصادی یونان در ٩ ماه اول سال جاری و نیاز برای مسیری روشن برای سال‌های آینده گفت تکمیل ارزیابی دوم در ماه ژانویه که موجب الحاق یونان در برنامه تسهیل کمی بانک مرکزی اروپا خواهد شد اجازه نخواهد داد کشور وارد دوره بی‌ثباتی جدید شود. حزب محافظه‌کار نئودموکراسی به عنوان حزب مخالف که سیاست‌های اقتصادی دولت را کاملا مردود و ضد مردمی می‌داند مدعی است دولت چپگرا هر چه از آن خواسته شود را امضا کرده و کشور را به ریاضت طولانی مدت محکوم کرده است.

از دیدگاه ریاست این حزب، دولت در داخل پرچم انقلاب بلند می‌کند و در خارج عذرخواهی می‌کند اما این نمایش دیگر خریداری ندارد. این حزب نخست‌وزیر و وزیر دارایی را بهترین متحد وزیر دارایی آلمان معرفی و اعتقاد دارد هر چه آقای شویبله، وزیر دارایی آلمان خواسته است آنها اجرا کردند! این حزب در ماه‌های اخیر با اتکا به اختلاف قابل توجه با حزب حاکم بارها خواستار انتخابات زودرس شده و متعهد به کاهش مالیات شرکت‌ها از ٢٩ به ٢٠ درصد و کاهش مالیات ملک به میزان ٣٠ درصد در دو سال اول دولت خود شده است. به‌زعم این حزب، با توجه به وخیم شدن وضعیت مردم و بحران اقتصاد و رکود به‌علت سیاست‌های غلط اجرایی، دولت خود را برای خروج قهرمانانه از قدرت آماده می‌کند. به ادعای این حزب کشور در مسیر انتخابات قرار گرفته و نخست‌وزیر در حال طراحی نقشه خروج از قدرت است. راه رسیدن به رونق اقتصادی از شکست ایدئولوژیک و انتخاباتی ائتلاف چپ می‌گذرد. اما نخست‌وزیر تاکید دارد دولت قصد برگزاری انتخابات زودرس را ندارد چرا که برای برگزاری انتخابات باید دلیل جدی وجود داشته باشد. به باور او برگزاری انتخابات فقط در تخیلات ریاست حزب مخالف است و وی هر از گاهی برای حفظ آرامش در حزب خود این موضوع را مطرح می‌کند. انتخابات در ٢٠١٩ برگزار خواهد شد. اما گروهی دیگر معتقدند چیپراس مانند نیمه اول ٢٠١٥ گزینه تقابل با وام‌دهندگان را پیش گرفته و مذاکرات با وام‌دهندگان را به بن بست هدایت کرده است و همچنان تحت فشار آلمان و صندوق بین‌المللی پول، ترکیه و بحران پناهجویان و وعده‌های اجرا نشده انتخاباتی و در مسیر سقوط محبوبیت خود قرار دارد.

رییس بانک مرکزی یونان نیز معتقد است کاهش بدهی برای خروج از بحران کافی نیست و باید در کنار آن اقدامات دیگری نیز انجام شود. باید هدف مازاد اولیه بودجه برای دوران بعد از سال ٢٠١٨ از میزان ٥/٣ درصد به ٢ درصد کاهش یابد. به اعتقاد او در راستای ترویج سیاست‌های توسعه‌ای باید شاخص‌های مالیاتی نیز کاهش یافته و روند خصوصی‌سازی، بهره‌گیری از املاک دولتی و اجرای اصلاحات جهت تقویت نیروهای سالم و رقابتی اقتصاد تسریع شده و میزان وام‌های غیرقابل برگشت کاهش یابد. گزارش‌های صندوق بین‌المللی پول نیز در رابطه با بحران اقتصادی یونان امیدوارکننده نیست. این صندوق تاکید دارد به‌علت اینکه نیمی از مالیات‌دهندگان یونانی از پرداخت مالیات معاف هستند، شاخص‌های مالیاتی برای نیمی دیگر بسیار بالاست بنابراین باید از یک سو شاخص‌های مالیاتی کاهش یافته و از سوی دیگر سقف درآمدهای معاف از پرداخت مالیات کاهش یابد. نظر‌سنجی موسسه «کاپا» یونان نیز نشان می‌دهد ٦٥ درصد مردم معتقدند سال جدید ٢٠١٧ سال بدتری در مقایسه با سال گذشته در موضوعات اقتصادی خواهد بود.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  فرصت آخر اردوغان
  قاتل کریمیان، مدیر جم در ترکیه دستگیر شد
  افزایش خشونت خانوادگی در صربستان
  مخالفت رومانی با انتقال سفارتش به قدس
  داربی استانبول به خون کشیده شد
  جشن 80 سالگی استانکو پابلوکوویچ در کرواسی
  جمهوری چک و لغو ممنوعیت صادرات به ایران
  رسوم جالب ازدواج در ترکیه
  پیروزی والیبال نشسته ایران مقابل بوسنی
  نگاهی به سینمای مجید مجیدی
  اروپا با برجام چه می‌کند
  تفاوت آزمون قرآنی بلغاری‌ها با ایران
  پیوند سرنوشت کشیش مسیحی با فتح‌الله گولن
  انیمیشن «بدو رستم بدو» به صربستان می رود
  جایزه پوشکین فینالیست‌های ۲۰۱۸ را شناخت
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار