صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
جمعه، 4 اسفند 1396 - 00:20   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  دعوا بر سر اورهان پاموک در بوسنی
  مجهول جدید در روابط ترکیه و آمریکا
  مقدونیه خواستار رفع اختلاف با یونان است
  نگرانی مجارستان از مهاجرت مسلمانان به اروپا
  خودبزرگ پنداری
  حمایت اسلوونی از گفت و گوهای دو کره
  آلکساندر ووچیچ به روحانی تسلیت گفت
  8 فیلم ایرانی در جشنواره ای در یونان
  افشاى دوپینگ یک ورزشکار روس در المپیک
  بازداشت ۱۷۰ نظامی در ترکیه
  چالش مهاجرت
  دیدار رؤسای جمهور ایران، ترکیه و روسیه
  تاسف کوزوو از فقدان اتحاد در اتحادیه اروپا
  راهپیمایی ناسیونالیست‌های بلغارستان
  مرگ مشکوک دانشجوی ایرانی در بلاروس
- اندازه متن: + -  کد خبر: 24821صفحه نخست » یادداشتدوشنبه، 13 دی 1395 - 15:57
خداحافظ ترکیه سکولار و مدرن
نوژن اعتضادالسلطنه
  

به استانبول خوش آمدید. مهماندار محجبه با لبخندی بر لب در فرودگاه آتاتورک این جمله را به من گفت. اولین آگهی ای که در سالن فرودگاه دیدم یک برند تجاری مربوط به پوشاک بود. تصویر مانکنی محجبه که کت چرم این برند را پوشیده بود خودنمایی می کرد. سه مرد با ریش های بلند و لباسی سنتی اعراب حوزه خلیج فارس مشابه شیوخ سعودی و واعظان مذهبی مسلمان از گیت مقابل وارد شدند. این اولین تصویری بود که من در سفرم به ترکیه دو ماه پیش از کودتای ۱۵ ژوئیه مشاهده کردم. این تصویر بسیار متفاوت از برداشت من از توضیحات مادرم درباره ترکیه در دهه ۸۰ میلادی بود ترکیه ای که در آن زمان تحت حکومت نظامیان بود با ساختاری سکولار که نشانه ای از نمادهای مذهبی در آن دیده نمی شد.

پس از به قدرت رسیدن حزب عدالت و توسعه در سال ۲۰۰۳ میلادی بسیاری از اندیشکده های امریکایی عموما لیبرال از جمله بروکینگز و کارنگی از حزب عدالت و توسعه به عنوان مدلی مطلوب برای خاورمیانه یاد می کردند آنان باور داشتند که این حزب ترکیب مناسبی از دموکراسی، سکولاریسم و اسلام را ارائه داده است. در آن زمان در ایران من کتابی را تحت عنوان «احزاب اسلامی و چشم انداز لائیستیه در ترکیه» نوشتم و در آن استدلال کردم که اردوغان رییس جمهوری کنونی ترکیه و نخست وزیر وقت آن کشور به دموکراسی باوری ندارد. او خود سال ها پیش گفته بود که دموکراسی از دیدش تراموایی برای رسیدن به هدف است. من به سخنرانی های او در زمان شهرداری اش در استانبول اشاره کرده بودم که تا چه اندازه بار مذهبی داشت. اظهارات او نشان می داد که تا چه اندازه مایل به وارد کردن دین به عرصه سیاست است.

بیش از یک دهه از آن زمان می گذرد. امروز مخالفان اردوغان بازداشت می شوند و صدها هزار نفر از اعضای ارتش، معلمان و روزنامه نگاران بازداشت شده اند. همه این موارد نشان می دهند که خوش بینی درباره مدل محافظه کاران مسلمان در ترکیه اشتباه بود.

متاسفانه بسیاری از تحلیلگران از آن چه در روزنامه ها و رسانه های نزدیک به حزب عدالت و توسعه منتشر می شوند را نادیده می گیرند و همین موضوع سبب خطای در تحلیل می شود. در طول هفته های اخیر تنش میان امریکا، اتحادیه اروپا و ترکیه شتاب گرفته است. ضدیت با سکولاریسم، ضدیت با مدرنیته و اعتقاد به محافظه کاری مذهبی و اجتماعی محتوا و موضوع اصلی سرمقاله ها و یادداشت های نوشته شده توسط روزنامه نگاران مورد حمایت دولت ترکیه به ویژه پس از کودتای نظامی ناموفق اخیر در آن کشور بوده اند.

یکی از حملات اخیر اصلی حامیان حزب عدالت و توسعه علیه مولفه اصلی جمهوری ترکیه بوده است: سکولاریسم.

به عنوان مثال، «ارگون ییلدیریم» در یادداشتی در روزنامه «ینی شفق» از رسانه های نزدیک به دولت عدالت و توسعه در تاریخ ۳۱ ژانویه نوشت:«اکنون باید از رابطه میان اسلام و قانون اساسی صحبت کرد. اسلام چگونه می تواند قانون اساسی ای را تاسیس کند که با میراث، منابع و روح و روان خود منطبق باشد؟ از منظر اسلامی چه نوع قانون اساسی ای مناسب است؟ ما در حال حرکت به سویی هستیم که ترکیه می خواهد قانون اساسی جدیدی را تنظیم و تصویب کند. مسلمانان با جهان بینی اسلامی باید این سوالات را مطرح کنند. آنان باید مفاهیم تازه ای با چشم اندازها و واقعیت های جدیدی را پیش رو قرار دهند که دارای اندیشه و محتوای اسلامی باشد. اسلام یک دوره سکوت را پشت سر گذاشته است. در نتیجه، مسلمانان نیازمند صحبت کردن درباره یک قانون اساسی جدید هستند و به ارائه پیشنهادات و ایده های خود بپردازند».

پیشنهاد ییلدیریم از آن رو قابل توجه است که چندی پیش از آن اسماعیل قهرمان رییس مجلس ترکیه اعلام کرده بود که در قانون اساسی جدید ترکیه نباید نشانی از سکولاریسم وجود داشته باشد.

این تنها ییلدیریم نیست که در ینی شفق علیه سکولاریسم می نویسد. «یوسف کاپلان» روزنامه نگار دیگری است که در تاریخ ۲۸ اکتبر در آن روزنامه نوشت که سکولاریسم خاورمیانه را به بردگی گرفته است و وقت آن فرارسیده که اسلام دوباره آن را رها کند.

علاوه بر مخالفت رسانه های وابسته به دولت درباره سکولاریسم در ترکیه، اظهارات ضد غربی این رسانه ها نیز می توانند نگران کننده باشند به ویژه آن که ترکیه عضوی از ناتو است. به عنوان مثال،‌ «تامر کورکماز» در ماه سپتامبر در ینی شفق نوشت:«پرچم امریکا نماد تروریسم است» اشاره او به پرچم امریکا به نمایش درامده در منبج سوریه توسط حزب اتحاد دموکراتیک حزب کردی شبه نظامی بود که در شمال سوریه با امریکا علیه تروریست ها همکاری کرده است اما از سوی دولت ترکیه خود به تروریسم متهم شده است. نکته جالب توجه آن است که ترکیه در حالی امریکا را متهم به تروریسم می کند که خود روزنامه نگاران را بازداشت می کند و فضای رعب و وحشت ایجاد کرده است.

در تحلیل نهایی، ترکیه در معرض شکست های پیاپی قرار گرفته است. با وجود حملات تروریستی تقریبا هر روزه دولت آن کشور تصمیم گرفته تا دشمن واقعی را هر شخص و جریانی قلمداد کند که روایتی متفاوت از روایت حاکم را بیان می کند.

منبع: اینترنشنال پالسی دایجست

   
  

نظرات کاربران: 2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
خسرو بهارلو
|    | 1395/10/17 - 13:35 |     0     1     |
احتمالا شناخت نویسنده از ملت ترک ترکیه ناقص و مبتنی بر برداشت های انتزاعی می باشد،جامعه ترکیه عقبگرد نخواهند داشت از آنجاییکه که مدرنیسم به معنای عمیق کلمه در ترکیه ریشه دوانده است.مدرنیسم مفهومی عمیق است و الزاما با وسترنیسم یا آمریکانیسم تفاوت دارد.روح مدرن مبتنی بر شناخت خود درابتدا و شناسایی دیگران در گام دوم می باشد.ملت ترک نیز با اعتماد به نفس ذاتی خود در حال شناخت خود ،ریشه های تاریخی خود و هویت واقعی خود می باشند.سکولاریسم کور باعث انشقاق جامعه شده بود که نیاز است با یک سنتز واقعی و مبتی بر عناصر حقیقی پیشرفت و علی الخصوص توسعه رخ دهد.
امیدوارم به اصطلاح اندیشمندان ما به ترکیه با نگاه واقعی بنگرند نه برای آن مرثیه بخوانند.

احمد متقی
|    | 1395/10/18 - 12:20 |     1     0     |
یکی از دقیق ترین نوشته هایی بود که درباره ترکیه خوانده ام. متاسفانه سمپاتی عجیبی نسبت به اردوغان احتمالا بدلیل اسلامگرا بودن او در طیفی از مذهبی ها در ایران ایجاد شده است. ترکیه به شکل اسفباری در حال عقب گرد است. خوانش یادداشت اخیر خانم نوشین منگو در روزنامه حریت را توصیه می کنم. او در این یادداشت می گوید که چگونه کمالیست ها و سکولارها از ایرانیزه شدن ترکیه بدست اردوغان و حزب عدالت و توسعه هراس دارند این یک موضوع جدی و در جریان در گفتمان سیاسی اپوزیسیون ترکیه است نه موضوعی انتزاعی.


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  مجهول جدید در روابط ترکیه و آمریکا
  دعوا بر سر اورهان پاموک در بوسنی
  خودبزرگ پنداری
  چالش مهاجرت
  نگرانی مجارستان از مهاجرت مسلمانان به اروپا
  دیدار رؤسای جمهور ایران، ترکیه و روسیه
  بازداشت ۱۷۰ نظامی در ترکیه
  مقدونیه خواستار رفع اختلاف با یونان است
  افشاى دوپینگ یک ورزشکار روس در المپیک
  آلکساندر ووچیچ به روحانی تسلیت گفت
  حمایت اسلوونی از گفت و گوهای دو کره
  8 فیلم ایرانی در جشنواره ای در یونان
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار