صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
جمعه، 7 اردیبهشت 1397 - 02:30   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  Meša Selimović
  درمان نیروهای اماراتی در یمن توسط اسلواکی
  پیوستن برادران استکی به چی‌اس‌ام بخارست
  نشست ناتو برای بررسی تهدیدات روسیه
  Ahmet Davutoğlu: Adayımız Erdoğan
  اعتراض یونانی‌ها به سیاست‌های اقتصادی دولت
  همکاری های اقتصادی صربستان و ایران
  بلغارستان به منطقه یورو نزدیکتر می‌شود؟
  موفقیت دانش آموزان ایرانی در صربستان
  دیدار ابراهیمی‌ترکمان با اسقف اعظم یونان
  شیوه های گسترش روابط اقتصادی ایران و آلبانی
  خشم سیاستمداران بوسنی از بازی‌های ویدئویی
  برگزاری همایش «شاهنامه و فردوسی» در ترکیه
  ادامه تنش میان یونان و ترکیه
  برانکو: در کرواسی حرف پرسپولیس است!
- اندازه متن: + -  کد خبر: 24741صفحه نخست » گفتگوچهارشنبه، 1 دی 1395 - 21:23
خلوتیه در آلبانی
شیخ علی پازاری
  

رئیس طریقت خلوتیه آلبانی: جریان های افراطی تنها برای رسیدن به مقاصد سیاسی و مادی کشورهای معین ایجاد شدند.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) شیخ علی پازاری، رییس طریقت خلوتیه در آلبانی، طی سفر خود به ایران جهت حضور در کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی تاکید کرد:  این گروهها و جریان های افراطی و تکفیری تنها برای رسیدن به مقاصد سیاسی و مادی اشخاص یا کشورهای معین ایجاد شدند که بدون شک هیچ ربطی با دین اسلام و آموزه های انسانی آن ندارند.

شیخ علی پازاری در حاشیه سفر خود ضمن حضور و بازدید از رادیو آلبانیایی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در روز دوشنبه 29 آذر افزود: وحدت در اسلام ارتباط بسیار نزدیکی با توحید و کلمه «لا اله الا الله» دارد، زیرا این کلمه منبع همه چیز است. آغاز آفرینش با  کلمه «لا اله الا الله» است و آنچه در پایان باقی می ماند نیز این کلمه است. مسأله وحدت بسیار مهم است، زیراکه همه ما یک کتاب داشته و تمامی ما به پیامبری حضرت محمد (ص) ایمان داریم. بنابراین بسیار مهم است که میان پیروان دین اسلام وحدت باشد و همه آنها در مورد مسایل مهم جهان اسلام به ویژه در مقابل با توطئه های دشمنان اسلام متحد باشند.

رئیس طریقت خلوتیه آلبانی در پاسخ به این  سوال که امروزه چه موانعی پیش روی وحدت اسلامی وجود دارد؟ اظهار داشت: به نظر من یکی از مهمترین موانع پیش روی وحدت اسلامی، جهالت و کمبود آگاهی درست نزد برخی از مبلغان مذهبی است. چنین مبلغانی راه رسیدن به وحدت در جهان اسلامی را بسیار دشوار می سازند. در واقع ما تفاوتی در اصول دین نداریم. مذاهب مختلف اسلامی برای کمک مردم ایجاد شدند تا بتوانند آموزه های دینی را بهتر درک نمایند و این زیبایی و جذابیت مذاهب است. مذاهب مختلف به ترویج دین اسلام در میان مردم با فرهنگ های مختلف نیز کمک کردند. بنابراین ما باید خدا را به دلیل وجود علمای بزرگ دینی شاکر باشیم.

شیخ علی پازاری در ارتباط با خطر جریان های تکفیری اظهار داشت: پیش از هر چیز باید تأکید شود که خشونت جایی در دین اسلام ندارد بنابر این اعمال و رفتار گروه های افراطی و جریان تکفیری، پذیرفتنی نیست. از طرف دیگر، خود کلمه اسلام به معنی صلح و تسلیم انسان مقابل خدا، تقوا پیشه کردن و مطیع بودن همراه با تواضع است و نه تکبر و تفخر. نپذیرفتن رأی دیگران یا منع دگر اندیشیدن، از آموزه های اسلامی نیست. همه این گروهها و جریان های افراطی و تکفیری تنها برای رسیدن به مقاصد سیاسی و مادی اشخاص یا کشورهای معین ایجاد شدند که بدون شک هیچ ربطی با دین اسلام و آموزه های انسانی آن ندارند. دین اسلام بر اساس عشق ورزیدن به انسان بنا شده است و نه بر اساس نفرت و دشمنی نسبت به انسان ها.

شیخ علی پازاری در پاسخ به سوال رادیو آلبانیایی در خصوص ارزیابی ایشان از سی امین دوره کنفرانس بین-المللی وحدت اسلامی و تاثیر آن بر وحدت میان مسلمانان افزود: از زیبایی های آفرینش این است که خداوند انسان ها را همراه با تفاوت ها آفرید هر چند همه انسان ها در آفرینش یکی هستند. کنفرانس وحدت اسلامی امسال توانست زیبایی این تفاوت ها را به نمایش بگزارد و نشان داد که مذاهب اسلامی در عین اینکه تفاوتی دارند، اما به زیبایی می توانند در کنار همدیگر قرار بگیرند و با همدیگر همکاری کنند تا امت اسلامی بتواند درمقابل توطئه های دشمنان اسلام بایستد و مقاومت کند. مشترکات اصلی مسلمانان علاوه بر اعتقاد به خدای واحد، قرآن کریم و پیامبر اعظم اسلام (ص) است. این نشان می دهد که میان مسلمانان وحدت وجود دارد و این وحدت از طریق برنامه های مختلف باید انعکاس یابد تا همه جهان ببینند که دین اسلام بر اساس صلح، عشق، دوستی و تفاهم بنا شده است و گروه های افراطی و تکفیری تنها به دنبال منافع مادی خود هستند و در این راستا آموزه های اصلی اسلامی را کنار گذاشته اند. برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی بدون شک تأثیر بسیار مثبتی بر کشورهای دیگر خواهد گذاشت به طوری که جوامع مختلف که دارای مذاهب و اقلیت های مختلف در درون خود هستند، می توانند الگوبرداری بکنند و همزیستی همراه با صلح و آرامش ایجاد نمایند.

ایشان با اشاره به وضعیت مسلمانان در منطقه بالکان اشاره داشت: در میان مسلمانان منطق بالکان به ویژه در آلبانی مذاهب و طریقت های مختلف وجود دارد، اما اکثریت مسلمانان این منطقه اهل تسنن و پیرو مذهب حنفی هستند. هرچند تفاوت هایی میان این مذاهب و طریقت ها وجود دارد اما این تفاوت ها  بیشتر مربوط به مسایل ظاهری و جزئی است. میان ما همکاری بسیار خوبی وجود دارد، اما طبیعتا در میان این همکاری گاهی مسائلی نیز پیش می آید و ما همیشه سعی می کنیم که این مسایل بر اساس آموزه های اسلامی حل و فصل شود. در چنین شرایطی تلاش ما بر این است که با اتکا بر سیره پیامبر (ص) و اهل بیت (ع)، اجازه ندهیم مسایل جزئی باعث کوتاه بینی و کوتاه فکری مسلمانان شوند.

ما در آلبانی همزیستی بسیار خوبی در میان پیروان ادیان داریم و این می تواند الگویی برای کشورهای دیگر باشد. دین اسلام بر اساس برادری میان انسان ها است. برادری چندین نوع است. نوع نخست، برادری بر اساس پدر و مادر است، نوع دوم برادری بر اساس وطن، نوع سوم برادری بر اساس دین و نوع چهارم برادری بر اساس عهد و پیمان که در میان پیروان طریقت های صوفیه بیشتر دیده می شود. بنابراین، همزیستی میان پیروان ادیان و مذاهب مختلف در جامعه آلبانی بر اساس این چهار نوع برادری بنا شده است و به آسانی نمی تواند تخریب شود. آلبانی به داشتن چنین اخوتی میان پیروان ادیان مختلف افتخار می کند و از طریق برنامه های گونان که در مناسبت های مختلف برگزار می شوند، سعی می کند این نوع همزیستی را به نمایش بگذارد و ملت های دیگر را فرا می خواند تا به برادری میان انسان ها و به ویژه در میان مسلمانان که مسئله ای بسیار مهم و در زمان پیامبر گرامی (ص) ریشه دارد، بیشتر توجه نمایند.

شیخ علی پازاری در خصوص ارزیابی خود از نتایج سی امین دوره کنفرانس وحدت اسلامی تاکید کرد: طبیعتا نتایج این کنفرانس بسیار مثبت است و بر جوامع دیگر نیز تأثیر خواهد گذاشت. من فکر می کنم که این کنفرانس باید در کشورهای دیگر نیز برگزار گردد و تنها به کشورهای اسلامی منحصر نشود، زیرا به هر حال در کشورهای غیر اسلامی هم تعداد قابل توجه ای از مسلمانان زندگی می کنند و با حملات اسلام هراسی نیز هر روز مواجه می شوند. برگزاری چنین کنفرانس هایی نشان می دهد که مسلمانان شدیدا با گروه های افراطی و تکفیری مبارزه می کنند.

طریقت خلوتیه در منطقه بالکان و به ویژه در آلبانی از اواخر قرن 15 میلادی رواج پیدا کرده و در طول این مدت بیش از 300 تکیه (خانقاه) ایجاد نمود که به عنوان میراث مذهبی – اسلامی طریقت خلوتیه در کشور آلبانی به حساب می آید.

همچنین در منطقه بالکان 12 گروه یا طریقت نظیر طریقت بکتاشیه، قادریه، رفاعیه، نقشبندیه، خلوتیه و... وجود دارد.
     

 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  ادامه تنش میان یونان و ترکیه
  افزایش گمانه‌زنی‌ها درباره نامزدی عبدالله گل
  خشم سیاستمداران بوسنی از بازی‌های ویدئویی
  شیوه های گسترش روابط اقتصادی ایران و آلبانی
  ظریف در لانه زنبور
  روسیه: به سوریه اس ۳۰۰ نداده‌ایم
  برگزاری همایش «شاهنامه و فردوسی» در ترکیه
  تورگنیف همچون منتقد
  برانکو: در کرواسی حرف پرسپولیس است!
  اوکراین در کنگره فیفا شرکت نمی‌کند
  دیدار ابراهیمی‌ترکمان با اسقف اعظم یونان
  Meša Selimović
  نشست ناتو برای بررسی تهدیدات روسیه
  موفقیت دانش آموزان ایرانی در صربستان
  درمان نیروهای اماراتی در یمن توسط اسلواکی
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار