صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
چهارشنبه، 30 بهمن 1398 - 12:57   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید کرواسی
  رومانی؛تهدید نژادپرستانه علیه دو کارگر خارجی
  روسیه ورود چینی ها را ممنوع کرد
  درگیری ها در اوکراین یک کشته به جا گذاشت
  تازه ترین نظر عبدالله گل درباره اسلام سیاسی
  «کشتی حامل سلاح ترکیه» هدف قرار گرفت
  برگزاری نشست فوق‌العاده آیبا در مجارستان
  اعتراض روسیه به برنامه‌های فضایی آمریکا
  ترکیه حکم بازداشت ۲۲۸ نفر را صادر کرد
  گرامیداشت روز زن در بوسنی هرزگوین
  سفر وزیر امور خارجه مجارستان به ازبکستان
  سفیر لهستان مهمان نوای صلح اردیبهشت شد
  آمادگی یونان برای تحریم تسلیحاتی لیبی
  کارخانه فیات در صربستان تعطیل می شود
  تبریک جهانگیری به مناسبت روز ملی صربستان
- اندازه متن: + -  کد خبر: 1643صفحه نخست » گزارشپنجشنبه، 21 مرداد 1389 - 21:55
گزارشی از سینمای ایران
مجله یونانی الفتریا اورا
  

روزنامه الفتریا اورا که یکی از روزنامه های معتبر یونانی است به انتشار گزارشی در خصوص سینمای ایران پس از انقلاب اسلامی ایران پرداخته است.

به گزارش پایگاه تحلیلی - خبری ایران بالکان (ایربا) گزارش مذکور در شرایطی در این روزنامه منتشر شده که فیلم سینمائی« شاهزاده ایرانی» (Prince of Persia,The sands of Time) به کارگردانی مایک نیوول، بر پرده شماری از سینماهای معروف یونان در حال نمایش است.

گزارشی از سینمای ایران

روزنامه الفتریا اورا گزارش خود را اینچنین آغاز می کند: سه دهه از شناخته شدن جهانی سینمای ایران می گذرد ولی مطمئنا خیلی ها نمی دانند که این سینما، دارای سابقه طولانی است و در کشور ایران، سالانه بیش از 90 فیلم تولید می شود! مطمئنا حضور سینمای ایران در جشنواره های بین المللی مستمر و دائمی است و تعداد زیادی از کارگردانان ایرانی در سراسر جهان بسیار شناخته شده و معروف می باشند و همچنین تعداد زیادی هنرمند ارزشمند ومعروف ایرانی در صحنه سینمای داخلی وجود دارند و فیلم های بسیار بامعنا و مهمی را عرضه می کنند.

در ادامه این گزارش پس از اشاره به برگزاری مراسم ویژه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در آتن، گفتگوی انجام شده با محمد رضا پاکروان، وابسته فرهنگی ایران در یونان اینگونه آغاز شده است: حضرت امام خمینی (ره) رهبر کبیروفقید انقلاب اسلامی ایران: ما با سینما مخالف نیستیم. ما با فساد مخالفیم. سینما در اصل واژه ای است یونانی به معنای حرکت ، اما در اصطلاح ، سینما ، هنر و فنی است که به کمک یک سری تصاویر متحرک ، پیامی را به مخاطب خود که همان تماشا گر است منتقل می کند. سینما آخرین هنر و به عبارت دیگر هفتمین هنر است، شش هنر دیگر عبارتند از : تئاتر ، نقاشی ، مجسمه سازی ، معماری ، موسیقی و رقص . در این میان سینما تنها هنری است که نه تنها شش هنر دیگر را به خدمت گرفته بلکه به گونه ای توانسته آنها را اعتلا نیز ببخشد. سینما در مفهوم فرهنگی اش آئینه تمام عیاری است برای نظاره کردن خود. این چنین به تماشا نشستنی ، عزمی راسخ می طلبد چرا که تماشای خود در آئینه پذیرش شکلی از تغییر است و هرتغییری شکلی از نو شدن. با سینما می توان نه تنها ذهن و روح نوع بشر بلکه می توان جهان را فتح کرد.

در ادامه گزارش این روزنامه یونانی به نقل از وابسته فرهنگی ایران در آتن آمده است: سینما جذاب است. سینما رویا می سازد. سینما اسطوره می سازد. سینما مروج ایدئولوژی است و هر کس که بتواند از امکانات بیانی این عنصربهتر بهره ببرد به فرازهایی رفیع دست پیدا خواهد کرد. بدون شک فجر سینمای کشور را طلوع فجر انقلاب اسلامی ایران به ارمغان آورد، چرا که، گذشته سینمای ایران گذشته دردمندی است که شب درازای را از قاجاریه تا پهلوی پشت سرگذاشته بود شب تیره ای که در آن همه ارزش های اخلاقی و اجتماعی و انسانی به بازی گرفته شده بود و فیلم هم بعنوان وسیله ای مؤثر وقوی برای به بیراهه کشاندن آرمان ها و مخدوش کردن هویت ملی و دینی در اختیار قدرتمداران خودکامه قرار داشت و اگر هم گاهی شهابی در این آسمان پدیدار می گشت زود به خاموشی می گرائید و در شب گم می شد.

الفتریا اورا به نقل از این دیپلمات ایرانی می افزاید: انقلاب اسلامی ایران همانگونه که در شئون مختلف فرهنگی کشور تحول ایجاد نمود و ارزش های حاکم بر جامعه را دگرگون کرد در مقوله هنر و سینما نیز نظام ارزشی نوین را پدید آورد و سینما را به سخن گفتن واداشت تا از اصالت های موجود فرهنگی و از آرمان ها، اعتقادات و سنت های مردم بگوید تا در تحقیق آنچه که باید باشد سهیم گردد و از این روی فیلم در خانه ی مردم جای گرفت و هنرمند که دور از مردم و در تبعید اعتقاد آنان بسر می برد به میان مردم بازگشت چرا که فرصت یافته بود چون آینه ای سیمای پاک آنان را در صحنه های مختلف زندگی، در تلاش درست زیستن، در صبر و پایداری، در جنگ و استقامت و در تحقق ایده آل ها مجسم سازد. هنرمندان متعهدی که مردم را و ارزش هایشان را شناخته اند و به زبان آنان سخن می گویند و به سیمای آنان ظاهر می شوند. ما اکنون به سینمایی دست یافته ایم که اندیشه، تعهد و اخلاق جان مایه آن است.

به گزارش ایربا، در ادامه این گزارش می خوانیم: پاکروان بر این باور است که سینمای ایران از غنای مضامین، تکنیک و تجربه سرشار است. باز باوری و بازیابی فرهنگ خویش، حضور مظاهر فرهنگ متعالی اسلامی در متن مضامین ارائه شده، درک و همسازی متقابل اندیشه هنرمند و علایق فرهنگی مخاطبش و به بیانی روشنتر، مردمی بودن این آثار، گواهی است بر این باور که سینمای امروز ایران، هنر و رسانه ای است در خدمت آرمان ها و همسو با اهداف والای مردمی رهیافته و این هم نوایی در شرایطی تحقق می پذیرد که قاعده هنر منفک از فرهنگ عامه و اصالت فی النفسه هنر، به دور از هرگونه همداستانی با همنوع و عدم تمایل به انعکاس مسائل و دلبستگی های جامعه و یا حتی تحقیر ارزش ها و خصائل پسندیده آن به سبب سرسپردگی به اصل هنر مطلق و مجرد، کمابیش در جهان پرآشوب معاصر ترویج و تقویت می شود.

گزارشی از سینمای ایران

این روزنامه یونان ادامه می دهد: پاکروان همچنین به ما گفت که سینمای جنگ ایران نیز گامی فراتر نهاد و خوشبختانه همسو با رشد کمی، از محتوایی غنی و شایسته تر برخوردار شد، سینمای جنگ با پیمودن عرصه های تازه نشان داد که سینمایی است پویا، پربار و با انبوهی از مضامین بکر از رویدادها و سلحشوری ایثارگران 8 سال جنگ تحمیلی. مضمون طنز که ظهور آرام و تدریجی آن را در معدود آثار ساخته شده در سالهای پیش شاهد بوده ایم، امسال با حضور در چند اثر، حکایت از تلاشی جدی در اعلام موجودیت خود و معرفی فیلمسازان و دیگر هنرمندان مستعد در سینمای کمدی را داشت. سینمای اجتماعی نیز در عین توجه عمیق تر و ریشه ای تر به مسائل و معضلات اجتماعی، نگاهی خوشبینانه تر به روابط و مسائل و مشکلات جامعه داشته و بر این تلاش بوده است .سینمای دینی نیز، درونی و ژرف نگر است و نسبت به حرکات صوری و سطحی بی اعتنا است.

او در این گفتگو برقراری منظم سالانه دست کم یک جشنواره بین‌المللی فیلم که در بهمن ماه هر سال به نام جشنواره بین‌المللی فیلم فجر درایران برگزار می شود را نیز در ایجاد علاقه به سینما در قشر جوان ایران از یکسو و توسعه این هنر موثر توصیف می کند.

در ادامه این گزارش با اشاره به برخی جزئیات جشنواره بین المللی فیلم فجر نقطه اوج موفقیت های بین‌المللی سینمای ایران در دوران اخیر چنین برشمرده شده است:

پس از اهدای جایزه نخل طلایی جشنواره بین‌المللی کن فرانسه در سال 1997 به عباس کیارستمی برای فیلم طعم گیلاس باید دیگر موفقیتهای بین‌المللی سینمای ایران طی این دوره را به این ترتیب برشمرد: 

• جایزه پلنگ طلایی جشنواره لوکارنو، سویس، 1997، به فیلم آیینه ساخته جعفر پناهی.
• جایزه بزرگ بهترین فیلم در جشنواره فیلم سه قاره نانت، فرانسه، 1996 به فیلم یک داستان واقعی کار ابوالفضل جلیلی.
• جایزه دوربین طلایی جشنواره کن، فرانسه، 1995، به فیلم بادکنک سفید اثر جعفر پناهی.
• جایزه روبرتو روسیلینی در جشنواره کن، فرانسه، 1992، به عباس کیارستمی به خاطر مجموعه آثارش. جایزه فرانسوا تروفو در جشنواره فیلم جیفونی، ایتالیا، 1992، به عباس کیارستمی به خاطر مجموعه آثارش.
• جایزه بزرگ بهترین فیلم جشنواره سه قاره نانت، فرانسه، 1989، به فیلم آب، باد، خاک ساخته امیر نادری.
• جایزه بزرگ بهترین فیلم جشنواره سه قاره نانت، فرانسه، 1985، به فیلم دونده اثر امیر نادری.

در میان سینماگران ایرانی پرافتخارترین فیلم ایرانی در اسکار بچه های آسمان ساخته مجید مجیدی است. او تنها کارگردان ایرانی است که سابقه نامزدی بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان را در اسکار دارد.

به گزارش ایربا، این گزارش پس از اشاره به سوابق تعداد دیگری از سینماگران معروف ایرانی با نقل قولی از پاکروان این گونه پایان یافته است: بنیاد سینمایی فارابی از هفده سال پیش تاکنون همه ساله فضایی جهت عرضه و بازاریابی فیلم‌های ایرانی در بازار فیلم کن برپا داشته و معاونت بین‌المللی سیما فیلم نیز از دوازده سال پیش تاکنون غرفه ای برای عرضه تولیدات سیمای جمهوری اسلامی در کن ایجاد می کند. شایان ذکر است تاسیس بنیاد سینمائی فارابی نقطه عطفی در ساخت فیلم های سینمائی و...در نهایت ارائه به جشنواره های معتبر وبین المللی پس از انقلاب اسلامی بوده است. به امید آینده ای پر بار تر برای سینما وهنرمندان هنر آفرین ایران اسلامی، مهد تمدن جهان و بشریت.

   
  

اخبار مرتبط:

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  گرامیداشت روز زن در بوسنی هرزگوین
  خوشنویسی ایرانی در بلاروس
  سفیر لهستان مهمان نوای صلح اردیبهشت شد
  زندگی و آثار کافکا
  کارخانه فیات در صربستان تعطیل می شود
  سفر وزیر امور خارجه مجارستان به ازبکستان
  تبریک جهانگیری به مناسبت روز ملی صربستان
  آمادگی یونان برای تحریم تسلیحاتی لیبی
  ترکیه حکم بازداشت ۲۲۸ نفر را صادر کرد
  اعتراض روسیه به برنامه‌های فضایی آمریکا
  برگزاری نشست فوق‌العاده آیبا در مجارستان
  تازه ترین نظر عبدالله گل درباره اسلام سیاسی
  مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید کرواسی
  «کشتی حامل سلاح ترکیه» هدف قرار گرفت
  روسیه ورود چینی ها را ممنوع کرد
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار