صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
چهارشنبه، 22 آبان 1398 - 21:58   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  ستاره بارسلونا اردوی کرواسی را ترک کرد
  مازاد تراز تجاری ایران و ترکیه ۱.۲۶ میلیارد
  پدرکشی در پطرزبورگ
  دیدار رایزن فرهنگی ایران از کتابخانه ملی بلاروس
  بوسنی اعضای سابق داعش را بازمی‌گرداند
  ملیت پناهجویان ساکن در یونان چیست؟
  درآمد هنگفت ترکیه از صادرات سریال تلویزیونی
  راهپیمایی ده‌ها هزار نفری در ورشو
  جدال در روابط آنکارا-بروکسل
  روسیه بدنبال جایگزیی برای ویکی‌پدیاست
  همایش بین‌المللی قداست مادری در صربستان
  سفر استاد دانشگاه سلطان فاتح به ایران
  هم‌اندیشی گسترش ترجمه و نشر آثار ایرانی
  دوسالانه آثار تصویرگری قلم طلائی صربستان
  جزئیات کشف عظیم‌ترین میادین نفتی تاریخ ایران
- اندازه متن: + -  کد خبر: 14288صفحه نخست » گفتگوپنجشنبه، 30 آبان 1392 - 09:00
شش گروه از تحریم ایران نفع می‌برند
  

یکی از برنامه‌های دولت یازدهم لغو تحریم‌هایی است که طی سال‌های اخیر با تشدید آن‌ها صدمات بسیاری به اقتصاد ملی وارد کرده است.بر این اساس و با آغاز دور جدید مذاکرات با گروه موسوم به 1+5 تیم مذاکره‌کننده با هدایت وزیر امور خارجه کشورمان موفق شده است تا حدود زیادی نگاه طرفین را به هم نزدیک کند تا در یک بازی برد برد گفت‌و‌گوی طرفین به توافقی دائمی بینجامد.

به گزارش پایگاه تحلیلی - خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از ایران، اما همزمان با فعالیت دولت برای پیشبرد مذاکرات و به سرانجام رساندن آن جدای از کسانی که برای منافع ملی دل می‌سوزانند، برخی از گروه‌ها بدون ارائه دلیلی منطقی با تداوم مذاکرات که به احتمال زیاد به لغو بخشی عمده از تحریم‌ها ختم خواهد شد مخالفت می‌کنند.

 تحریم به سود چه کسانی است

در این باره سؤال مهمی که مطرح می‌شود این است که تحریم‌ها و تداوم آن به نفع چه کسانی یا چه گروه‌هایی است.در این ارتباط پدرام سلطانی نایب‌رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران به عنوان یکی از فعالان بخش خصوصی این افراد را به چند گروه تقسیم بندی می‌کند که برخی در داخل و برخی در آن سوی مرزها به کارشکنی برای لغو تحریم‌ها مشغولند. وی اعتقاد دارد کسانی که از شرایط تحریم بهره می‌برند، منافع متعددی را دنبال می‌کنند که شامل منافع اقتصادی، سیاسی و حتی جاه‌طلبانه می‌شود. اما در بخش اقتصادی می‌توان این افراد را به چند گروه تقسیم کرد که دو گروه از آن‌ها به داخل کشور مربوط می‌شود.

گروه نخست کسانی هستند که بواسطه محدود شدن تجارت خارجی ایران توانسته‌اند علاوه بر سود کلانی که از تجارت کالا می‌برند با واردات کالاهای مشمول تحریم و فروش آن با چند برابر قیمت واقعی در داخل کشور منافع غیر قابل تصوری به دست آورده‌اند.البته به گفته سلطانی در تجارت کالا تعدادی از شرکت‌های اروپایی و امریکایی نیز با گروه‌های داخلی همکاری می‌کنند و در سود آن نیز سهیم هستند.

گروه دوم نیز به کسانی مربوط می‌شود که در نقل و انتقال پول و ارز نقش دارند و در شرایطی که مبادلات ارزی کشور محدود شده است این کار را از طرق مختلف انجام می‌دهند و با دریافت کارمزدهای سه تا 9 درصد سود کلانی به دست می‌آورند.اگر این کارمزد را در مبادلات ارزی یک سال کشور ضرب کنیم متوجه سودی که این گروه به دست می‌آورند می‌شویم. این عضو اتاق ایران همچنین به کسانی اشاره می‌کند که با دستیابی به ارز ارزان مانند نرخ مرجع بدون هیچ زحمت و خلاقیتی توانسته‌اند به پول‌های بادآورده زیادی برسند.

در کنار این برخی شرکت‌ها از خلأ حضور بخش خصوصی در فعالیت‌های اقتصادی که به دلیل افزایش ریسک از میدان به در رفته‌اند،استفاده کرده و با سرمایه‌گذاری در بخش‌های اقتصادی یا خرید شرکت‌های دولتی منافع بسیاری به دست آورده‌اند.
بنابر گفته‌های نایب رئیس اتاق ایران این افراد که به ظاهر در بخش خصوصی پایگاه دارند با افرادی که به دنبال منفعت سیاسی هستند اشتراکاتی پیدا کرده و تریبونی در محافل مختلف به دست آورده‌اند.اما به‌طور قطع مخالفت آن‌ها با لغو تحریم‌ها پایه و اساس درستی ندارد.

منفعت‌طلبان فرامرزی

سلطانی دایره منافع تحریم را تنها به داخل کشور محدود نمی‌داند و معتقد است شرکت‌ها و کشورهای خارجی نیز منفعت بسیاری از تحریم ایران می‌برند.بر این اساس یکی از گروه‌های مخالف با حذف تحریم‌ها کشورهای رقیب ایران در منطقه هستند که منافع خود را در کنار ماندن ایران از مبادلات اقتصادی می‌بینند.

برای مثال کشورهای حاشیه خلیج فارس که از تحریم ایران و محرومیت آن از جذب سرمایه‌گذاری خارجی باعث سرازیر شدن این سرمایه‌ها به سمت خود شده‌اند ترجیح می‌دهند که تحریم ایران تداوم یابد. این کشورها که فرصت‌های سرمایه‌گذاری مشابه ایران به خصوص در بخش نفت و گاز دارند درآمدهای کلانی از این راه به دست آورده‌اند به خصوص کشورهایی که میادین مشترک نفت و گاز با ما دارند توانسته‌اند با تکیه بر سرمایه‌های خارجی برداشت خود از این میادین را افزایش دهند و ما را جا بگذارند.
از سوی دیگر همین کشورها و سایر تولید و صادرکنندگان نفت نفع غیر مستقیم دیگری از تحریم ایران دارند.زمانی که تحریم باعث شد نفت ایران از بازار جهانی تقریباً حذف شود قیمت جهانی نفت تا حدود زیادی افزایش یافت و این کشورها از این اختلاف قیمت نفع زیادی بردند.

به گفته نایب رئیس اتاق ایران در صورتی که تحریم ایران لغو شود و نفت ایران همانند قبل از تحریم وارد بازارهای جهانی شود حداقل 10 دلار از قیمت نفت کاهش خواهد یافت.

حال اگر مبلغ 10 دلار را در میزان تولید نفت اوپک که حدود 20 تا 22 میلیون بشکه در روز است ضرب کنیم منفعت این کشورها از تحریم ایران به دست خواهد آمد.

کشورهایی که بواسطه تحریم ما به آن‌ها نزدیک شدیم و مراودات تجاری خود را با آن‌ها افزایش داده‌ایم گروه بعدی منفعت برندگان فرامرزی را تشکیل می‌دهد.طی این مدت کشورهایی نظیر چین، هند ترکیه و کره یک فرصت استثنایی یافتند تا از واردات نفت و صادرات کالا به ایران سود سرشاری به دست آورند.

گفتنی است در حال حاضر حدود 40 میلیارد دلار از درآمدهای نفتی ایران در بانک‌های داخلی این کشورهاست و به اقتصاد آن‌ها کمک بسیاری می‌کند.در همین ارتباط هند توانسته است با پول نفت ایران بخش عمده‌ای از کسری بودجه خود را از بین ببرد. سلطانی همچنین به منافع تولید‌کنندگان تسلیحات نظامی اشاره می‌کند و می‌گوید هر چقدر تحریم‌های ایران تشدید شود و احتمال جنگ قوت گیرد تولید‌کنندگان سلاح که در مجامع تصمیم‌گیری امریکا لابی قدرتمندی دارند سلاح بیشتری می‌فروشند و سود بالاتری به دست می‌آورند.

زیان 30 میلیارد دلاری تحریم‌ها در سال 89

عضو هیأت نمایندگان اتاق ایران و تهران در پایان به برآوردی اشاره می‌کند که در سال 1389 در خصوص زیان‌های اقتصادی تحریم ایران انجام شده است.به گفته وی در این برآورد مشخص شد که در این سال تحریم 30 میلیارد دلار هزینه برای اقتصاد ایران به همراه داشته است که این هزینه ناشی از محرومیت از سرمایه‌گذاری خارجی، عدم توسعه زیرساخت‌ها و کندی و توقف توسعه میادین نفت و گاز نظیر پارس‌جنوبی بوده است.

به گفته سلطانی به‌طور قطع این رقم در سال‌های اخیر که تحریم‌ها نیز تشدید شده افزایش یافته است.

 

 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  دوسالانه آثار تصویرگری قلم طلائی صربستان
  هم‌اندیشی گسترش ترجمه و نشر آثار ایرانی
  همایش بین‌المللی قداست مادری در صربستان
  روسیه بدنبال جایگزیی برای ویکی‌پدیاست
  راهپیمایی ده‌ها هزار نفری در ورشو
  درآمد هنگفت ترکیه از صادرات سریال تلویزیونی
  جزئیات کشف عظیم‌ترین میادین نفتی تاریخ ایران
  سفر استاد دانشگاه سلطان فاتح به ایران
  دیدار رایزن فرهنگی ایران از کتابخانه ملی بلاروس
  جدال در روابط آنکارا-بروکسل
  بوسنی اعضای سابق داعش را بازمی‌گرداند
  ملیت پناهجویان ساکن در یونان چیست؟
  مازاد تراز تجاری ایران و ترکیه ۱.۲۶ میلیارد
  ستاره بارسلونا اردوی کرواسی را ترک کرد
  پدرکشی در پطرزبورگ
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار