صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
دوشنبه، 6 بهمن 1393 - 21:55   
  تازه ترین اخبار:پیمان دوجانبه پولی ایران و ترکیه     بی‌شعوری      یانی کریسومالیس به روایت شهرداد روحانی      رکورد فروش ملک به اتباع خارجی در ترکیه     سیپراس: دموکراسی به یونان بازمی‌گردد     پراگ؛ پیرشهرِ اشراف‌زاده مغموم     همایش فرصت های اقتصادی صربستان و امارات     دیدارِ ایرانم آرزوست     عکس/احترام متقابل وزرای خارجه ایران و کرواسی     بدون ایران با ثبات، حل مشکلات منطقه ممکن نیست     دیدار دکتر روحانی با وزیر خارجه کرواسی     نخست‌وزیر یونان و ماجراجویی در انتخابات     چگونه ترکیه ای؟     کوواچویچ و جایگاه ایران در حوزه های فناوری      در دفاع از ظریف     اتحادیه اروپا در آستانه دوپارگی قرار می گیرد     ضرورت پیروزی سیریزا در یونان     معاون وزیر خارجه ایران، بلگراد را ترک کرد     ترکیه هم عزای عمومی اعلام کرد     برخورد هوایی یونان و ترکیه بر فراز اژه       
 
 آخرین مطالب
  پیمان دوجانبه پولی ایران و ترکیه
  بی‌شعوری
  یانی کریسومالیس به روایت شهرداد روحانی
  رکورد فروش ملک به اتباع خارجی در ترکیه
  سیپراس: دموکراسی به یونان بازمی‌گردد
  پراگ؛ پیرشهرِ اشراف‌زاده مغموم
  همایش فرصت های اقتصادی صربستان و امارات
  دیدارِ ایرانم آرزوست
  عکس/احترام متقابل وزرای خارجه ایران و کرواسی
  بدون ایران با ثبات، حل مشکلات منطقه ممکن نیست
  دیدار دکتر روحانی با وزیر خارجه کرواسی
  نخست‌وزیر یونان و ماجراجویی در انتخابات
  چگونه ترکیه ای؟
  کوواچویچ و جایگاه ایران در حوزه های فناوری
  در دفاع از ظریف
- اندازه متن: + -  کد خبر: 1125سه شنبه، 16 آذر 1389 - 05:05
شبه جزیره بالکان
لغت نامه دهخدا
  

گروه اجتماعی ایربا: شبه جزیره بالکان یکی از سه شبه جزیره معروف جنوب اروپا و شرقی ترین آن است که به کوهستان کارپات در مرکز اروپا منتهی میشود. دریاهای آدریاتیک و یونین در غرب ، دریای مدیترانه در جنوب و دریای آرشیپل و مرمره و دریای سیاه در شرق آنرا احاطه کرده اند. (ظاهراً این نام از کلمه بالکان [ بلخان ] ترکی به معنی کوه گرفته شده است ).

 

این شبه جزیره سرزمینی کوهستانی است ، کشورهای سمت شمالی آن اتریش و مجارستان است و از طرف شمال شرقی به روسیه محدود میشود، این شبه جزیره بین 30/36 درجه و 30/47 درجه عرض شمالی و 20/15 درجه و 40/29 درجه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است و در حدود پانصدهزار کیلومترمربع وسعت دارد. جلگه های معروف سالونیک و تسالی در این شبه جزیره قرار گرفته است .

بزرگترین رودی که از شبه جزیره بالکان میگذرد دانوب است . آب و هوای قسمت شمالی این شبه جزیره متغیر و در تابستان بسیار گرم و در زمستان بسیار سرد است ، اغلب کوهستانهای آن از برف پوشیده میشود، اما سواحل جنوبی و غربی دارای هوای معتدل و تا حدی مدیترانه ای است .

محصول عمده دشتهای رومانی و بلغارستان و سالونیک غلات و حبوبات است ، و در سواحل جنوبی مرکبات و لیمو و زیتون و بادام و انجیر به دست می آید. جنگلها و مراتع آن برای پرورش حیوانات و گوسفند و خصوصاً اسب بسیار مساعد است .

ساکنان این شبه جزیره مرکب از بلغاری و ترک و رومانی و صربی و یونانی و اسپانیولی و ارمنی و عده ای از کولی ها میباشند و از نظر مذهب بیشتر ارتودوکس و کاتولیک و پروتستان و یهودی وارمنی و مسلمان هستند.

سابقاً رومانی و صربستان و یونان معروفترین کشورهای این شبه جزیره بودند، قسمت شرقی و شمال شرقی آن متعلق به دولت ترکیه است و شهر معروف استانبول در آن قرار دارد و در حال حاضر، این شبه جزیره ، یونان و آلبانی و یوگسلاوی و بلغار و ترکیه اروپا را تشکیل میدهد.

ناحیه اپیر و ایلبری امروز به بسنی و قره طاغ معروف است ، میسیه نیز به یوگسلاوی وبلغارستان تبدیل شده و رومانی نیز نام قسمتی از آن است . قسمت شمال غربی آن ترانسیلوانیا و مجارستان است . تراکیه و مقدونیه و تسالی امروز جزء یونان است .

گویا نخستین قومی که در این نواحی سکونت یافتند پلاسک هابوده اند و سپس اسکیت ها در آنجا سکونت کرده اند پس ازآن اقوام هلن در سرزمین یونان مستقر شدند و با ساکنان محلی درآمیختند. در قرون وسطی ، هون ها به این سرزمین روی آوردند و بر اکثر نقاط آن تسلط یافتند.

مدتهاقسمت عمده این سرزمین در تسلط دولت عثمانی بود، درزمان سلطان اورخان غازی ، عثمانیان (بسال 759 ه' . ق.) به بالکان پانهادند و در عرض 30 سال این سرزمین به تسخیر آنان درآمد و ایلدرم بایزید بر قسمت عمده آن خاک تسلط یافت . در 857 ه' . ق. سلطان محمد ثانی استانبول را فتح کرد و امپراطوری روم را در این سرزمین از میان برد. در زمان سلطان سلیمان قانونی ترانسیلوانیا و مجارستان بتصرف عثمانی درآمد و تا وینه پیشرفت کردند و قریب پانصد سال این استیلا ادامه داشت .

در 1245 ه' . ق. صربستان مستقل شد و سال بعد یونان استقلال یافت و سرانجام جنگ 1294 ه' . ق. عثمانی با روسیه روی داد و به قرارداد برلین منجر شد، رومانی و صربستان و قره طاغ رسماً استقلال یافتند و بلغارستان و بسنی در اختیار اتریش قرار گرفت و تسالی را هم به یونان دادند و فقط نواحی استانبول در اختیار عثمانی باقی ماند.

آنگاه پس از جنگ بین الملل اول به ممالک یوگسلاوی و آلبانی و بلغار و یونان و قسمت ترکیه اروپا تفکیک شد. نیز رجوع به قاموس الاعلام ترکی ج 2 تحت عنوان بالقان و ایران باستان پیرنیا ص 691 و 1190 و 1192 و 1708 و 2067 و 2079 و 2478 شود.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
 کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  همایش فرصت های اقتصادی صربستان و امارات
  معاون وزیر خارجه ایران، بلگراد را ترک کرد
  اتحادیه اروپا در آستانه دوپارگی قرار می گیرد
  برخورد هوایی یونان و ترکیه بر فراز اژه
  ترکیه هم عزای عمومی اعلام کرد
  ضرورت پیروزی سیریزا در یونان
  چگونه ترکیه ای؟
  در دفاع از ظریف
  کوواچویچ و جایگاه ایران در حوزه های فناوری
  دیدار دکتر روحانی با وزیر خارجه کرواسی
  بدون ایران با ثبات، حل مشکلات منطقه ممکن نیست
  عکس/احترام متقابل وزرای خارجه ایران و کرواسی
  نخست‌وزیر یونان و ماجراجویی در انتخابات
  دیدارِ ایرانم آرزوست
  پراگ؛ پیرشهرِ اشراف‌زاده مغموم
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: گروه نرم افزاری فکا