صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
یکشنبه، 1 اردیبهشت 1398 - 06:37   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  فرصت طلایی رابطه با ترکیه
  رونمایی ارتش ترکیه از «شکارچی تانک‌ها»
  انتشار نسخه جدید رستم و سهراب به صربی
  بزرگداشت سعدی شیرازی در دانشگاه استانبول
  سطح مبادلات تجاری ایران و یونان قابلیت توسعه دارد
  استقبال مقام بوسنیایی از توسعه روابط با ایران
  حضور ۲۳۹۸ ناشر داخلی در نمایشگاه کتاب تهران
  تکذیب خبر درگیری میان نیروهای روسی و ایرانی
  رئیس‌جمهوری بلاروس به ترکیه رفت
  اندیشکده آمریکایی: بالکان "سلول‌ مقاومت" شود
  مجلس روسیه و راه‌اندازی اینترنت مستقل ملی
  رایزنی مقامات رومانی و تاجیکستان در بخارست
  دیدار وزرای دفاع ترکیه و آمریکا در پنتاگون
  کشف 11 کشتی یونان قدیم در سواحل صور
  اسلام در چارچوب فرهنگی اروپا
- اندازه متن: + -  کد خبر: 10695صفحه نخست » خبر اولدوشنبه، 6 آذر 1391 - 15:46
اختصاصی ایربا/ با حضور مقامات ارشد آلبانی و کوزوو در مقدونیه ابراز شد:
قدرت نمایی آلبانیایی تبارهای بالکان در «روز پرچم»
می توان مراسم رو گذشته پایتخت مقدونیه با شرکت سالی بریشا و هاشم تاچی نخست وزیران آلبانی و کوزوو را به منزله ابلاغ پیامی سیاسی و نوعی اعلان قدرت در منطقه بالکان از جانب آلبانیایی تبارها به مقدونی ها و صرب ها ارزیابی کرد.
  

سالی بریشا، نخست وزیر آلبانی همراه با هاشم تاچی نخست وزیر کوزوو دیروز یکشنبه در مراسم یکصدمین سالگرد تاسیس کشور آلبانی و روز ملی آلبانی که به «روز پرچم آلبانی» معروف است در اسکوپیه پایتخت مقدونیه شرکت کردند.

به گزارش خبرنگار پایگاه تحلیلی - خبری ایران بالکان (ایربا) از بلگراد، آنگونه که رسانه های بالکان نوشته اند، هاشم تاچی نخست وزیرکوزوو که درمیان سی هزار آلبانی مقدونیه دراین مراسم سخنرانی کرده و ضمن تبریک به همتای آلبانی خود گفت: کوزوو امروز کشوری مستقل است و آلبانیایی ها هم اکنون دارای دو کشور می باشند.

مراسم سالگرد یکصدمین سال تاسیس کشور آلبانی دیروز در سالن ورزشی بوریس ترایکوفسکی اسکوپیه برگزار شد که بیش از سی هزار آلبانی مقدونیه همراه با پرچم های قرمز و سیاه وسفید آلبانی به همراه رهبران احزاب سیاسی آلبانی و مقدونیه در آن حضور داشتند.

در این مراسم سخنرانان در مورد دستاوردها و پیشرفت سیاسی احزاب ملی آلبانی در یکصد سال گذشته از جمله دستیابی به استقلال کوزوو و وضعیت آلبانی های مناطق پرِشووی صربستان،آلبانی های مقدونیه و آلبانی های یونان مورد بحث و تحلیل سیاسی قرار گرفت .

در مراسم افتتاحیه و نواختن سرود ملی آلبانی دراین سالن ورزشی ، موسی جفعری، معاون نخست وزیر مقدونیه و علی احمتی، رهبر حزب اتحاد آلبانی (DUI) نیز شرکت داشتند.

از جمله نکات قابل توجه این مراسم ایراد سخنرانی تمام مدعوین جلسه به زبان آلبانیایی بود که خبرنگاران داخلی و خارجی را در پوشش خبری با مشکل ترجمه مواجه کرد!

هاشم تاچی، نخست وزیر کوزوو در این برنامه چندین بار با تکرار اینکه کوزوو کشوری مستقل است و آلبانیایی ها هم اکنون دارای دو کشور هستند با استقبال و تشویق حاضرین مواجه شد.

تاچی ضمن تشکر از آلبانی های مقدونیه در حمایت از ارتش آزادیبخش کوزوو و همچنین تشکر از دولت و ملت مقدونیه از برسمیت شناختن استقلال کوزوو با انتقاد از صربستان گفت که مناطق آلبانی پرِشوو می بایست از حقوق بشر بر اساس استانداردهای دمکراتیک برخوردار باشند.

منطقه پرِشوو در جنوب صربستان و در خط مرزی اداری کوزوو وصربستان در کنار مرزهای مقدونیه قرار دارد و اکثر ساکنین آن مسلمانان آلبانیایی تبار می باشند که از لحاظ اقتصادی منطقه ای محروم بشمار می رود.

از سوی دیگر سخنرانی سالی بریشا، نخست وزیر آلبانی نیز در سخنانی تاکید کرد که ارتش آزادیبخش کوزوو و ارتش آزادیبخش آلبانی مقدونیه برای حقوق آلبانی های منطقه بالکان و با آرمان اروپای بهتر و بالکان بهتر و کشوری بهتر مبارزه و تلاش می کنند؛ این سخنان بریشا با شعارهای طرفدارانش همراه بود.

همچنین اعلام نظر نخست وزیر آلبانی مبنی بر اینکه " ناسیونالیسم آلبانی، امری اروپایی است"  با شعار تائید آمیز شرکت کنندگان این مراسم همراه شد.

نخست وزیر آلبانی در ادامه گفت: ما از اسکوپیه به کوزوو، (آن هم) کوزوویی آزاد و مستقل می رویم، ما به سمت کشورهای بدون مرز (اتحادیه اروپا) در حرکتیم.

بریشا و تاچی نخست وزیران آلبانی و کوزوو همچنین دیروز در برابر مجسمه آدم یاشاری فرمانده اسبق ارتش آزادیبخش کوزوو ضمن ادای احترام دسته های گلی نیز به تندیس این مقام نظامی نثار کردند.

آدم یاشاری فرمانده اسبق ارتش آزادیبخش کوزوو در روستای رادوش در حومه اسکوپیه به قتل رسیده که به تازگی دراین روستا مجسمه یادبودش بنا شده است.

به گزارش ایربا، در چارچوب برنامه های جشن استقلال آلبانی، هزاران آلبانیایی در مقدونیه از جمله دانش آموزان مدارس همراه با دبیران، دانشجویان دانشگاهها همراه با استادان و آلبانیایی های مقدونیه که پرچم های آلبانی را با خود حمل می کردند در خیابان های مرکزی اسکوپیه پایتخت این کشور تا سالن ورزشی بوریس ترایکوفسکی راهپیمایی کرده و شعارهایی در حمایت از حاکمان کنونی آلبانی سر می دادند.

تظاهرکنندگان از منطقه چئیر Čair که اکثر ساکنین آن آلبانی می باشند تا میدان بیت پازار و تا سالن ورزشی راهپیمایی نموده و خواهان وحدت ویکپارچگی آلبانی های منطقه بالکان شدند؛ این تظاهرکنندگان همچنین در هنگام راهپیمایی شعارهای ملی و ناسیونالیستی «ادغام آلبانی و کوزوو به منظور ایجاد آلبانی بزرگ» را سر می دادند.

مراسم دیروز در مقدونیه با چند درگیری مقطعی نیز همراه بود که ضرب و شتم چند کودک مقدونیه ای از طرف آلبانیایی ها یا به آتش کشیدن پرچم آلبانی در نقطه ای دیگر از اسکوپیه از طرف مقدونیایی ها از آن جمله بود.

یاد آور می شود که در سفر نیکولا گرویوسکی نخست وزیر مقدونیه از آلبانی در ماه گذشته، آلبانیایی ها به سمت اتومبیل وی تخم مرغ و شیشه های پلاستیکی پرتاب نمودند و پرچم مقدونیه را نیز به آتش کشیدند.

مقدونیه دارای دو میلیون و 115 هزار نفر جمعیت است که 64 درصد ساکنان آن را مقدونیان، 25 درصد آن آلبانیایی تباران،  4 درصد ترکها و بقیه اقوام از جمله یک و هشت دهم درصد صرب هستند.

65 درصد جمعیت مقدونیه مسیحیان ارتدکس و 34 درصد آن مسلمان و مابقی کاتولیک و پروتستان می باشند؛ این کشور با صربستان ، آلبانی ، کوزوو و یونان و بلغارستان همسایه بوده و مرزهای مشترک دارد .

مقدونیه در 8 سپتامبر 1991 میلادی به صورت مسالمت آمیز از یوگسلاوی اعلام استقلال نمود اما از زمان استقلال تا کنون با تنش های سیاسی و قومی مواجه بوده است.

احزاب سیاسی آلبانی نقش موثری در تشکیل دولت های از زمان تاسیس تا کنون داشته اند و فعالیت این احزاب هرچند گاه برای رسیدن به اهداف خود با درگیری و حتی در یک دهه گذشته با درگیری های نظامی همراه بوده و بر اساس نظر کارشناسان سیاسی بی ثباتی درمقدونیه می تواند جرقه ای برای تنش های سیاسی و درگیری های آینده در منطقه بالکان باشد.

می توان مراسم رو گذشته پایتخت مقدونیه با شرکت سالی بریشا و هاشم تاچی نخست وزیران آلبانی و کوزوو را به منزله ابلاغ پیامی سیاسی و نوعی اعلان قدرت در منطقه بالکان از جانب آلبانیایی تبارها به مقدونی ها و صرب ها ارزیابی کرد.

مختار شکوهی – ایران بالکان (ایربا) 

   
  

اخبار مرتبط:

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  رونمایی ارتش ترکیه از «شکارچی تانک‌ها»
  تکذیب خبر درگیری میان نیروهای روسی و ایرانی
  بزرگداشت سعدی شیرازی در دانشگاه استانبول
  فرصت طلایی رابطه با ترکیه
  استقبال مقام بوسنیایی از توسعه روابط با ایران
  حضور ۲۳۹۸ ناشر داخلی در نمایشگاه کتاب تهران
  انتشار نسخه جدید رستم و سهراب به صربی
  سطح مبادلات تجاری ایران و یونان قابلیت توسعه دارد
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار