صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
شنبه، 5 اسفند 1396 - 17:28   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  لتونی و لهستان فینالیست شدند
  استانبول میزبان هشتمین همایش جهانی اسلام
  بررسی اندیشه‌های محمدنعیم فراشری
  ساخت بنای یادبود در آرامستان لهستانی‌ها در تهران
  کمک مالی روسیه برای آموزش خلبانان صربستان
  ورود جنگنده های ترکیه به آسمان یونان
  ایران‌شناسی در ترکیه بررسی می‌شود
  اسلوونی مهمان نمایشگاه کتاب فرانکفورت
  ایوانکوویچ: وقتی برای غم خوردن نداریم
  دعوا بر سر اورهان پاموک در بوسنی
  مجهول جدید در روابط ترکیه و آمریکا
  مقدونیه خواستار رفع اختلاف با یونان است
  نگرانی مجارستان از مهاجرت مسلمانان به اروپا
  خودبزرگ پنداری
  حمایت اسلوونی از گفت و گوهای دو کره
- اندازه متن: + -  کد خبر: 10068صفحه نخست » جدیدترین اخبارجمعه، 31 شهریور 1391 - 19:04
تلویزیون کرواسی و فیلم موهن آمریکایی
موضوع این فیلم از این نظر قابل قبول نیست که مستقیما و با هدف به توهین به اسلام و احساسات اسلامی تهیه و پخش شده است و رابطه ای با آزادی بیان و قلم ندارد .
  

 شبکه اول تلویزیون دولتی کرواسی با پخش مصاحبه ای با یکی از امامان جمعه مسجد زاگرب به نوعی به این موضوع واکنش نشان داد.

به گزارش پایگاه تحلیلی - خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از سفارت کشورمان در زاگرب، برنامه تلویزیونی « موضوع روز» که قبل از اخبار ساعت 30/19 پخش می شود، موضوع برنامه شب گذشته خود را به مسئله انتشار فیلم موهن آمریکایی اختصاص داد که ما وقع آن به شرح ذیل است:

مجری برنامه تلویزیونی در آغاز برنامه ابتدا با اشاره به  واکنش مسلمانان به فیلم « معصومیت یا بیگناهی  مسلمانان» که با تظاهرات و  ناآرامی و خشونت مسلمانان طی روزهای اخیر مواجه شد ، برنامه را آغاز کرد و گفت در اوج خشم مسلمانان، در لیبی به کنسولگری آمریکا حمله شد که در این حمله  4 تن از آمریکایی ها کشته شدند که سفیر آمریکا از جمله آنها بود. این تظاهرات ها قرار است در اروپا برگزار شود که فرانسه آنرا ممنوع اعلام کرده است.

 وی در ادامه به معرفی میرزا مشیچ یکی از امامان جمعه مسجد زاگرب پرداخت و گفت در این برنامه در زمینه اختلافات فرهنگی و تمدنی و درک و تفسیر آزادی بیان و قلم با امام مشیچ گفتگو می کنیم. 

 قبل از آغاز مصاحبه به مدت چند دقیقه فیلمی مستند در خصوص این موضوع پخش شد . در این مستند با چند تن از  مسلمانان در جهان مصاحبه شده بود. یکی ازمسلمانان  گفت این توهین به اسلام برای اولین بار بوقوع نمی پیوندد  و تمام مسلمانان در جهان می بایست بپاخیزند و افرادی که این توهین را کرده اند، محاکمه کنند. در ادامه برنامه ، سخنان وزیرامورخارجه فرانسه در مورد انتشار کاریکاتور توهین آمیز مطالبی پخش شد که در نشریه چارلی هیبدو انتشار یافت  . یکی از مصاحبه شوندگان گفت  آیا انتشار چنین کاریکاتوری در این مقطع عاقلانه است ؟ این اقدام همانند این است  که بنزین روی آتش شعله ور می پاشند. ما نمی دانیم چه سفارشی بکنیم اگر چیزی بگویم می گویند در آزادی بیان قلم دخالت می کنند. فرانسه از هراس تظاهرات و واکنش مسلمانان اعلام داشته است  در 20 کشور اسلامی در جهان در روز جمعه نمایندگی های سیاسی و فرهنگی  خود را تعطیل خواهد کرد.

مرکل هم دو سال قبل با بیانات خود در مورد  عدم موفقیت زندگی مشترک مسلمانان با آلمانی ها، این سبک زندگی مشترک را شکست خورده به شمار آورد ولی  با واکنش شدیدی مواجه شد. 

  فیلم توهین آمیز  آمریکایی  و کاریکاتور در نشریه فرانسوی موجب شد که ایران میزان پولی که برای کشتن سلمان رشدی تعیین کرده بود را افزایش دهد و آنرا به بیش از 3 میلیون دلار افزایش داده اند . بنیادی در ایران می گوید اگر قبلا رشدی بدلیل این کتاب کشته می شد دیگر کسی جرات نمی کرد اینگونه در مورد اسلام بنویسد و فیلم تهیه کنند.

به نظر می رسد تفاوت اساسی در مورد تعریف مقدسات در کشورهای اسلامی و غربی وجود دارد به نظر شما چه مواردی در این زمینه  قابل قبول نیست؟

موضوع این فیلم از این نظر قابل قبول نیست که مستقیما و با هدف به توهین به اسلام و احساسات اسلامی  تهیه و پخش شده است و رابطه ای با آزادی بیان و قلم ندارد ، مرز آزادی تا زمانی است که به حقوق دیگران تجاوز نکند. هر آزادی می بایست با تعهد و مسئولیت همراه باشد. مولفین این فیلم اینگونه عمل نکردند و عمدا با هدف توهین به یک میلیارد و نیم نفر مسلمان به توهین  به حضرت محمد (ص) که مقدس ترین فرد در نزد مسلمانان است اقدام کرده اند.

 آیا نشان و انتشار کاریکاتور مسئله ساز است یا اینکه به طورکلی دیدگاه و محتوی انتشار  کاریکاتور ها مسئله ساز است؟

 هم انتشار و هم محتوی آن مسئله ساز است حتی می توانیم بگویم این اقدام توطئه آمیز بوده است می بایست مسائل را وسیع تر نگاه کنیم .  توطئه آمیز به این خاطر که انتخابات آمریکا در جریان است و به شکلی اوباما به عنوان مسلمان معرفی شده و مسئله حل نشده فلسطین و تهدیدات اسرائیل مبنی بر حمله نظامی به ایران همچنان مطرح است. جهان اسلام با برخورداری از جمعیت جوان واکنش خوبی به این حرکت موهن نشان دادند. ضمنا حکومت جدید مصر با موافقت غرب مواجه نشده است . زیرا هراس دارند که در مصر اسلام تقویت شود. تا زمانیکه مسئله فلسطین حل نشود صلح در خاورمیانه حاکم نخواهد آمد ، همچنین به تهاجم آمریکاو متحدین اش به عراق نگاه کنید که با دلایل دروغ و با اعلام انگیزه های ضد تروریستی انجام شد و خود موجب موج جدید تروریسم شد.

 آیا ساخته شدن یک فیلم  در یک کشور موجب می شود که آن کشور مسئول باشد ؟

 دولت آمریکا و مسئولین آن با این فیلم مرزبندی کرده اند . رهبران کشورهای اروپایی هم از این اقدام آمریکا تبعیت کردند و با این فیلم مرزبندی خود را اعلام کردند. اما این فیلم با هدف توهین  به اسلام ساخته شد و متاسفانه دراین هدف موفق شدند. اینکه سفیر آمریکا در لیبی کشته شد قابل قبول نیست ، حتی اگر این سفیر سازنده این فیلم بود نبایستی کشته شود ،زیرا مسیر قانونی برای آن وجود دارد . واکنش مسلمانان جزیی از  وظایف و تکالیف تمامی مسلمانان در جهان است، اما آتش زدن و خشونت وقتل قابل قبول نیست. افراد در غرب ، درک نمیکنند که دین تا چه اندازه در زندگی روزمره مسلمانان تاثیرگذار است در غرب مسیحیت را به عنوان دین منزوی کرده اند .

چرا برخی کشورهای اسلامی همچون عربستان سعودی و کویت واکنش نشان نداده اند.؟

 این ها کشورهایی هستند که با آمریکا رابطه خوبی دارند. آمریکا همان رابطه خوبی که با اسرائیل دارد با عربستان سعودی هم  دارد. مسلمانان فقط در زمان توهین به اسلام وظیفه واکنش ندارند بلکه در زمانیکه حضرت عیسی و حضرت مریم هم مورد توهین قراربگیرند هم  می بایست واکنش نشان دهند. در تعلیمات اسلامی اگر شما به فرد توهین کردید به اسلام توهین کرده اید.

 شما چگونه به مسلمانان کرواسی در این مورد سفارش می کنید.

من به مسلمانان کرواسی سفارش می کنم که موجب تحریکات قرار نگیرند  و از طریق منطقی و آرام واکنش نشان دهند.

شما موقعیت مسلمانان در کرو اسی را چگونه ارزیابی می کنید؟

من با مرکل موافق نیستم که زندگی مشترک با مسلمانان در آلمان موفق نشده است زیرا بعد از آن اظهارات،  مقامات آلمانی این دیدگاه را تکذیب کردند .  ما مسلمانان در کرواسی با حضور در جنگ میهنی و دادن بیش از 1100 شهید نشان دادیم که کرواسی را دوست داریم  ودین خودمان را حفظ کرده ایم و ما در کرواسی نشان داده ایم که به این جامعه تعلق داریم.

   
  

نظرات کاربران: 1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ش.ا
|    | 1391/7/7 - 06:34 |     0     0     |
از یک جایی میبایست بطور جدی و بی وقفه جلوی این گونه حرکات ایستاد. من فکر میکنم از هر راهی حتی خشونت باید وارد مسیر دفاع از حق شد. اگر تنها به اعتراضهایی در قالب تظاهرات بسنده کنیم راهی در جهت دفاع از حقیقت باز نخواهد شد. اسلام دین صلح و ارامش وعشق است .اما در زمان پیام اور این دین هم لازم به جنگ بود.


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  ایوانکوویچ: وقتی برای غم خوردن نداریم
  لتونی و لهستان فینالیست شدند
  کمک مالی روسیه برای آموزش خلبانان صربستان
  بررسی اندیشه‌های محمدنعیم فراشری
  استانبول میزبان هشتمین همایش جهانی اسلام
  اسلوونی مهمان نمایشگاه کتاب فرانکفورت
  ایران‌شناسی در ترکیه بررسی می‌شود
  ساخت بنای یادبود در آرامستان لهستانی‌ها در تهران
  ورود جنگنده های ترکیه به آسمان یونان
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار