تلکس پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان: انتقاد شديد رهبرحزب سعادت به اردوغان
یکشنبه، 17 شهریور 1398 - 09:55     کد خبر: 31599

تمل كاراملا اوغلو گفت با وجود آنكه نام حزب حاكم در تركيه، عدالت و توسعه است، اما اكنون نه اثري از عدالت در تركيه است و نه اثري از توسعه.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ملي گازته، تمل كاراملا اوغلو رئيس حزب اسلامگراي سعادت در نشست روساي استاني اين حزب گفت آزادي تفكر به معناي انتقاد حزب حاكم از جناح مخالف نيست بلكه به معناي آزادي انتقاد جناح مخالف از عملكرد سياست اجرايي مقامات حكومتي و حزب حاكم است.

رئيس حزب سعادت افزود اگر غير از اين باشد نمي‌توان از آزادي انديشه سخن گفت: رژيم‌هاي ديكتاتوري در جهان به ويژه در تركيه نمي‌توانند مدت طولاني پابرجا بمانند.  

كاراملا اوغلو گفت با وجود آنكه نام حزب حاكم در تركيه، عدالت و توسعه است، اما هر دو واژه بطور عملي تخريب شده است و اكنون نه اثري از عدالت در تركيه است و نه اثري از توسعه.

وي تاكيد كرد زماني اردوغان، رئيس جمهور تركيه در دهه 90 ميلادي به جرم خواندن يك بيت شعر به زندان محكوم شد و مفهوم عدالت را درك كرد. اما اكنون برخي از افراد بخاطر خواندن يك بيت شعر به زندان محكوم مي‌شوند. كساني كه طرز فكر متفاوتي دارند از اينكه بازداشت و زنداني شوند، دچار هراس هستند. صد‌ها هزار نفر با تكيه به مصوبه‌اي كه در حكم قانون رئيس جمهور است، بازداشت شده اند يا پرونده قضايي دارند. حزب عدالت و توسعه بعد از 17 سال به چنين مرحله‌اي رسيده و با تزلزل خود، كشور را نيز متزلزل كرده است. حزب عدالت و توسعه به استثناي رجب طيب اردوغان، همه افرادي را كه عضو هيئت مركزي موسس حزب بودند از دست داده است. با وجودي كه حزب عدالت و توسعه، انتخابات محلي و شهرداري‌ها در استانبول را از دست داد، اما از آن شكست درسي نگرفت.

تمل كاراملا اوغلو افزود حزب سعادت برخلاف تهمت‌ها و ادعا‌ها نه از گروه تروريستي فتح الله گولن حمايت كرد؛ نه مدافع تروريست‌ها است. حزب سعادت از مظلومان، حمايت و دشمن ستمكاران است. حزب حاكم عدالت و توسعه در مقابل مجموعه‌هاي تلويزيوني كثيف سكوت كرده است، اما شوراي عالي نظارت بر شبكه‌هاي راديو و تلويزيوني، حكم مجازات شبكه پنج (وابسته به حزب سعادت) را به علت بررسي ”گروه پليكان “ صادر كرده است.

تمل كاراملا اوغلو از سياست دولت رجب طيب اردوغان، رئيس جمهور تركيه درباره سوريه گفت سياست خاورميانه اي حزب عدالت و توسعه، امنيت جاني ميليونها نفر از مردم خاورميانه را تهديد مي كند.

وي افزود حزب حاكم تركيه بايد در سياست اجرايي خود درباره سوريه تجديد نظر كند. سياست دولت تحت امر حزب عدالت و توسعه به رهبري اردوغان شكست خورده و فلج شده است. از همان ابتدا سياست اين حزب در برابر سوريه، اشتباه محض بود و موجب شد در خاورميانه، بي ثباتي و ناامني شديدي به وجود آيد. رهبران حزب عدالت و توسعه معتقدند ما با بشار اسد مذاكره نمي كنيم. اما خودداري شما از مذاكره با اسد به معناي به خطر انداختن جان ميليونها انسان در كشورهاي ديگر است. ميليون ها انسان به علت نگراني و احساس ناامني در كنار مرزهاي مشترك سوريه با تركيه تجمع كرده اند.

وي افزود بايد قدرت هاي خارجي را كنار گذاشت و كشورهاي منطقه و همسايه بايد بطور مستقيم گردهم آيند و با مذاكره، صلح و امنيت منطقه را تامين و حفظ كنند. بدانيد كه آمريكا و روسيه بدون در نظر گرفتن منافع خود به اين منطقه نمي آيند.


برگشت به تلکس خبرها