تلکس پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان: انتخابي يورو ۲۰۲۰؛ از نبرد شير‌ها تا جنگ در بلگراد
شنبه، 16 شهریور 1398 - 09:50     کد خبر: 31593

گروه گزارش و تحليل

فرانسه و انگليس ميزبان آلباني و بلغارستان خواهند بود، اما مهم‌ترين بازي در بلگراد برگزار مي‌شود، جايي كه پرتغال مهمان صربستان است.

گروه A؛ رهايي سه‌شير
به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از رسانه 7؛ وقتي در بازي نخست گروه انگليس ۵ گل به جمهوري‌چك زد و پس از آن مونته‌نگرو را هم با همين تعداد گل در هم كوبيد، مشخص شد تيم گرت ساوت‌گيت هيچ رقيبي در اين گروه نخواهد داشت. شركت در ليگ ملت‌هاي اروپا باعث شد از ديگر تيم‌هاي گروه يك يا دو بازي كمتر داشته باشند، اما با وجود اينكه تنها ۲ بازي انجام داده‌اند هنوز هم صدرنشين هستند. بلغارستان كه زماني نام بزرگي در فوتبال قاره‌سبز بود نشاني از تيم خوب دهه ۱۹۹۰ ميلادي ندارد و فقط ۲ تساوي و ۲ امتياز در اين گروه كسب كرده‌اند. با اين حال امتياز‌ها خيلي فاصله ندارد و نبايد شير‌هاي بلغاري را براي صعود كم‌شانس بدانيم. امشب در ومبلي نبرد شير‌ها برابر شير‌ها را شاهد خواهيم بود، در حالي كه انگليس هيچ‌وقت به اين حريف نباخته و در ۱۰ بازي، ۶ برد و ۴ تساوي داشته. بلغارستان در ۷ بازي آخرش ۴ تساوي و ۳ شكست داشته و اين آمار نشان مي‌دهد در لندن هم شانس زيادي براي برتري نخواهند داشت. ساوت‌گيت و شاگردانش مي‌خواهند با برد بازي امشب از بقيه رقبا فاصله بگيرند. كوزوو تيم تازه تأسيسي است، اما ضعيف نبوده و دست‌وپا بسته نيست. امشب در پريشتينا ميزبان جمهوري‌چك خواهند بود. اين اولين بازي تاريخ دو تيم است. چك در ۲۰ بازي آخرش هيچ‌وقت برابر رقبا به تساوي نرسيده، ۱۱ برد داشته و ۹ بازي را باخته.

گروه B؛ قهرمان برمي‌گردد
جدال برابر اوكراين و صربستان براي پرتغال، مدافع عنوان قهرماني جام ملت‌هاي اروپا بازي‌هاي آساني نبود، اما انتظار نمي‌رفت در هر دو بازي هم متوقف شوند. سلسائوي اروپا با ستاره‌هاي پرتعدادش در گروه B فقط ۲ امتياز گرفته و نياز به برد در نبرد بلگراد حس مي‌شود. پرتغال حالا قهرمان نخستين دوره ليگ ملت‌هاي اروپا هم هست و نرفتن به يورو ۲۰۲۰ براي‌شان كابوس است. با اين حال پرتغال از اوكراين صدرنشين كه ۱۰ امتياز دارد ۲ بازي كمتر انجام داده و فرصت جبران خواهد داشت. صربستان پسر از استقلال خودش برابر پرتغال هيچ‌گاه پيروز نشده، ۳ تساوي داشته و ۲ بازي را هم باخته. خبر خوب براي پرتغالي‌ها اين است كه در خانه حريف سال ۲۰۱۵ در انتخابي يورو پيروز شدند و اين يعني صرب‌ها در خانه شكست‌ناپذير نيستند. اوكراين با آندري شوچنكو پيشرفت چشمگيري داشته و نقطه عطف كار آن‌ها برد ۵ گله برابر صربستان بود. اوكرايني‌ها ۲ بردشان را برابر لوكزامبورگ ثبت كرده‌اند، اما ضعيف‌ترين تيم گروه ليتواني است و اميدوارند با كسب امتياز كامل برابر اين ۲ تيم كار ساده‌تري در بازي‌هاي رودررو با رقباي بزرگ داشته باشند. ۵ برد، يك تساوي و ۲ شكست حاصل كار اوكراين برابر ليتواني بوده است. در ۱۵ بازي اخير، اوكراين فقط يك باخت داشته و ۹ بازي را هم برده است.

گروه H؛ مثلث
۹ امتياز، ۹ امتياز و ۹ امتياز! ۳ مدعي صعود از گروه H نتايجي گرفته‌اند كه باعث شده حتي تيم چهارم هم شانس صعود براي خودش متصور شود. تركيه نه تنها فرانسه را غافلگير كرد، بلكه معادلات گروه را هم به‌هم ريخت. ترك‌ها كه چند سالي مي‌شد تيم خوب گذشته نبودند حالا مدعي صعود هستند، اما اگر هميشه مثل بازي برابر فرانسه باشند. بعد از آن برد شيرين به ايسلند باختند تا ۳ تيم در گروه ۹ امتيازي شوند. طبيعتاً آلباني ۶ امتيازي هم شانس صعود دارد و امشب در سن‌دني براي امتياز گرفتن تلاش خواهد كرد. جالب است بدانيد هيچ ديداري در اين گروه با تساوي خاتمه نيافته است. در يورو ۲۰۱۶، فرانسه برابر آلباني قرار گرفت و اين حريف را با ۲ گل شكست داد. ۵ برد، يك تساوي و يك شكست حاصل كار خروس‌ها مقابل عقاب‌ها بوده است. از انتخابي يورو در سال ۲۰۱۰، فرانسه در خانه در اين رقابت‌ها شكست نخورده است. مولداوي و آندورا به ترتيب مهمان ايسلند و تركيه خواهند بود. بازي‌هايي كه به‌نظر مي‌‎رسد براي ايسلندي‌ها و ترك‌ها آسان باشد. ۳ برد و ۳ تساوي براي ايسلند برابر مولداوي بوده است. آندورا هم در ۱۴ بازي آخر رسمي‌اش برنده نبوده و احتمال اينكه تركيه را ببرد هم كم است.


برگشت به تلکس خبرها