تلکس پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان: از مردم لهستان طلب بخشش ‌كنيم
شنبه، 16 شهریور 1398 - 09:29     کد خبر: 31588

محمود فاضلي

برگزاري مراسم هشتادمين سالروز آغاز جنگ جهاني دوم در لهستان فرصتي بود كه يكبار ديگر 40 هيات شركت كننده در اين مراسم به ابعاد ويرانگر اين جنگ بپردازند. ابتدا قرار بود دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريكا نيز در اين مراسم حضور يابد اما به دليل گردباد «دوريان» آن را لغو و به جاي وي مايكل پنس معاونش، در اين سفر ضمن ستايش رشادت ملت لهستان در دوران جنگ جهاني تاكيد كرد «آمريكا و لهستان سعي مي‌كنند متحدين خود را به ضرورت وفا كردن به تعهدات خود دعوت كنند.» وي از فرصت استفاده نمود و با تاكيد دوباره به تعهد آمريكا بر حمايت از متحدانش در مقابل روسيه اعلام داشت همه متحدان بايد در مقابل روسيه هوشياري به خرج دهند و با توجه به تلاش‌هاي مسكو براي دخالت در انتخابات در اروپا و سراسر جهان، حالا زمان هوشياري ما در مقابل نيات و اعمال روسيه فرا رسيده است. حقيقت اين است كه مسكو در پي ايجاد شكاف در ميان متحدان ما است. نكته مهم اين مراسم عدم دعوت از شخص پوتين است كه نشانگر نوعي روسيه هراسي است كه اين روزها در نقاط مختلف اروپا به چشم مي‌خورد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از اعتماد، اگرچه آنگلا مركل، صدراعظم آلمان در اين مراسم حضور يافت اما غيبت رهبران فرانسه و انگليس تا حدودي از اعتبار اين مراسم كاست. اشتاين‌ماير رئيس جمهور آلمان به اتفاق همتاي لهستاني خود عازم شهر «ويه‌لوني» لهستان شد و در آنجا در مراسم بزرگداشت اولين قربانيان جنگ شركت كردند. طرف آلماني در سخنان خود در ورشو ضمن يادآوري وحشي‌گري و خشونت‌ورزي اشغال‌گران نازي كه به نام مردم آلمان دست به جنايات بي‌شمار در لهستان و ساير كشورها زده بود بابت ظلم و ستم رژيم رايش سوم از ملت لهستان پوزش خواست و بمباران شهر ويه‎لون را «يك‌ حمله تروريستي» و اعلام داشت من در برابر قربانيان لهستاني استبداد آلمان سر فرود مي‌آورم و از آنها طلب بخشش مي‌كنم. اين جنگ، جنايت آلمان بود. بمباران اين شهر مقدمه جناياتي بود كه شش سال بعد براي اروپا و جهان رخ داد.» در اين مراسم رئيس جمهوري لهستان حمله آلمان نازي را «اقدام وحشي گرايانه» توصيف كرد.

جنگ‌ جهاني‌ دوم‌، دومين‌ جنگ‌ فراگيري است كه از سپتامبر 1939 آغاز شد و اوت 1945 پايان يافت. چند عامل در وقوع جنگ جهاني دوم تاثير داشت كه مي‌توان به قدرت رسيدن فاشيسم و نازيسم در ايتاليا و آلمان، مسابقه بي‌سابقه تسليحاتي در اروپا، خروج دولت‌هاي مقتدر از جامعه ملل (آلمان، ايتاليا، ژاپن و...) و سرخوردگي مردم آلمان از شكست‌هاي تحميل شده بر آنان در خلال جنگ جهاني اول نام برد. گرچه هيتلر براي حمله به كشورها موضوع «اختلاف ارضي» و يا «دفاع از اقليت آلماني‌هاي مقيم» را بهانه كرد ولي هدف اصلي او انتقام جويي به خاطر شكست آلمان در جنگ جهاني اول و توسعه طلبي ارضي بود.

اين جنگ علاوه‌ بر اروپا، در بخش‌هاي‌ گسترده‌اي‌ از قاره‌ آسيا و آفريقا تأثيرات‌ مخربي‌ ‌ برجاي‌ گذاشت‌ و كشورهاي‌ اسلامي‌، از جمله‌ ايران را نيز درگير خود كرد‌. در جريان اين جنگ، شش ميليون نفر از مردم لهستان جان خود را از دست دادند و متحمل يكي از بالاترين ميزان تلفات و تخريب شدند. بمباران بيمارستان شهر ويه‎لون در شرق لهستان در روز اول سپتامبر 1939 منجر به جان باختن بيش از هزار نفر از جمعيت 15 هزار نفري اين شهر شد. اين حملات جنگ جهاني دوم را رقم زد و تسليم اين كشور منجر به تقسيم قلمرو آن بين آلمان و شوروي شد. پايتخت لهستان قبل از عقب‌نشيني اشغالگران تقريبا با خاك يكسان شد. لهستان در سال 1945 پس از پنج سال اشغال توسط آلمان‌ها توسط نيروهاي شوروي اشغال و از چنگ آلمان رها شد. اخيرا رئيس جمهوري لهستان اعلام داشته است «كشورش 80 سال قبل در اثر حملات نازي‌ها دچار خسارات شده است كه بايد جبران خسارت شود.» اما آلمان غرامت‌هاي لهستان را يك پرونده سياسي خاتمه يافته مي‌داند.

 شمار تلفات‌ جنگ‌ جهاني‌ دوم‌ در منابع‌ متفاوت‌ برآورد شده‌ است‌. بر پايه‌ يكي‌ از اين‌ برآوردها، تلفات‌ نظامي‌ اين‌ جنگ‌ بيش‌ از 23 ميليون‌ نفر‌ و تلفات‌ غيرنظامي‌ آن‌ بيش‌ از 26 ميليون‌ نفر‌ بوده‌ است‌. در مورد ميزان‌ خسارات‌ مالي‌ و هزينه‌هايي‌ كه‌ طرفين‌ درگير متحمل‌ شده‌اند نيز اطلاع‌ دقيقي‌ در دست‌ نيست، اما اين‌ جنگ‌ از لحاظ‌ هزينه‌، جنگ‌ چهار تريليون‌ دلاري‌ نام گرفته است.‌
 


برگشت به تلکس خبرها