تلکس پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان: تداوم بازداشت‌هاي امنيتي در تركيه
چهارشنبه، 13 شهریور 1398 - 14:04     کد خبر: 31581

علي‌رغم گذشت سه سال از كودتاي نافرجام و لغو وضعيت اضطراري در تركيه، نيروهاي امنيتي به دستور دولت هنوز در حال بازداشت افراد با كوچك‌ترين ارتباط با كودتاچيان هستند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از فارس، نيروهاي امنيتي تركيه طي بيست‌وچهار ساعت گذشته، حداقل ۲۰ نفر را به اتهام ارتباط با عاملان كودتاي نافرجام ۱۵ جولاي ۲۰۱۶ بازداشت كردند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) و به نوشته روزنامه «ديلي صاباح» اين افراد كه همگي عضو شوراي تحقيقاتي علمي و فناوري تركيه بودند، به دستور دادستاني كل استان آدانا به اتهام عضويت در سازمان گولن بازداشت شدند.

اين افراد همچنين به استفاده از نرم‌افزار «باي‌لاك» - برنامه‌ مورد استفاده عوامل گولن در شب كودتا – متهم شده‌اند. مقامات تركيه‌ مي‌گويند عوامل كودتاي سال قبل پس از آنكه گروه‌هاي ارتباطي آنها در شبكه اجتماعي «واتس‌آپ» لو رفته بود، از نرم‌افزار باي‌لاك براي هماهنگي استفاده كردند.

آنكارا سازمان [فتح‌الله] گولن (واعظ و اپوزسيون آمريكانشين) را تروريستي و عامل كودتاي نافرجام ۱۵ جولاي ۲۰۱۶ مي‌داند و از آمريكا خواسته كه او را به تركيه بازگرداند.

در جريان اين كودتا كه توسط تعداد زيادي از نظاميان تركيه و با توسل به ادوات ارتش مانند تانك، جنگنده و بالگرد انجام شد، حدود ۲۵۰ نفر كشته و بيش از دو هزار نفر زخمي شدند.

دولت تركيه از زمان وقوع كودتاي نافرجام تا كنون،  ضمن اعمال حالت فوق‌العاده در تركيه (كه يك سال پيش منقضي شد) بيش از ۷۰ هزار نفر را بازداشت و حدود ۱۷۰ هزار نفر را از مشاغل دولتي اخراج كرده است. اين بازداشت‌ها و اخراج‌ها هنوز هم ادامه دارد. (جزئيات بيشتر)

از طرفي وزارت كشور تركيه اعلام كرد كه 41 نفر از شهرداران سابق اين كشور كه پيشتر به اتهام همكاري با كودتاچي‌ها اخراج و بازداشت شده بودند، در مجموع به 237 سال حبس محكوم شدند.

روزنامه «ديلي صاباح» در گزارش ديگري نوشت، طبق بيانيه اين وزارتخانه مجموع احكام حبس صادر شده براي افراد مذكور 237 سال و 237 ماه و 171 روز و به علت جرائم تروريستي و امنيتي مي‌باشد.

پيش از برگزاري انتخابات محلي شوراي شهر و شهرداري‌ها در تركيه (به تاريخ يازدهم فروردين)، 94 نفر از شهرداران اين كشور به دستور وزارت كشور تركيه بركنار يا بازداشت شده بودند.


برگشت به تلکس خبرها