تلکس پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان: پايان كار خانم ديپلمات در اتحاديه اروپا
چهارشنبه، 13 شهریور 1398 - 08:10     کد خبر: 31577

آي‌پي‌اس ژورنال در گزارشي به اتمام دوران فدريكا موگريني در اتحاديه اروپا پرداخته و مي‌نويسد كه طي سال‌هاي اخير وي كمتر از حد انتظار در سياست خارجي اتحاديه اروپا ظاهر شده است.

آي‌پي‌اس ژورنال در گزارشي به اتمام دوران فدريكا موگريني در اتحاديه اروپا پرداخته و مي‌نويسد كه طي سال‌هاي اخير وي كمتر از حد انتظار در سياست خارجي اتحاديه اروپا ظاهر شده است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) اين يادداشت كه با قلم «جانا پاگلرين» نوشته شده، مي‎افزايد: ميراثي دشوار در انتظار «جوزپ بورل» كه روز يكم نوامبر(۱۰ آبان) جايگزين موگريني به عنوان مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا مي‌شود، قرار خواهد داشت.

طي دوران ۵ ساله موگريني، سياست خارجي و امنيت مشترك اتحاديه اروپا به شدت تغيير كرد؛ سياست خارجي روسيه تجديدنظر طلبانه شده است، چين ديگر يك خط توليد گسترده نيست بلكه به يك رقيب نظام‌مند تبديل شده و ترامپ يك سياست خارجي تجارت‌مآبانه را در پيش گرفته و اتحاديه اروپا را به عنوان يك رقيب مي‌بيند.

اين يادداشت مي‎گويد: طي سال‌هاي اخير اعضاي اتحاديه اروپا تقريبا براي حل تفاوت‌هاي موجود ميان خود تقريبا در همه جنبه‌هاي سياست خارجي دشواري‌هاي زيادي را تجربه كرده‌اند.

وي مي‎نويسد: چالش‌هايي كه سياست خارجي و امنيتي اتحاديه اروپا به طور كلي و «جوزپ بورل» به طور ويژه با آن‌ها رو به رو خواهد بود زياد هستند.

پاگلرين مي‎افزايد: اگر سابقه سياست خارجي دوره رياست موگريني به عنوان معياري براي زنده ماندن آينده سياست خارجي و امنيتي مشترك اروپا در نظر گرفته شود ميزان شكاف بين جاه طلبي و واقعيت به سرعت مشخص مي‌شود. اتحاديه اروپا غالباً هيچ پاسخي درمورد بحران‌هاي سياست خارجي سال‌هاي اخير نداشته و تأثير آن بر روي سيستم بين‎المللي به طور كلي كاهش يافته است. به ندرت سران كشور‌ها و دولت‌ها موفق شده‎اند به سرعت و با قاطعيت با هم عمل كنند.

فدريكا موگريني دوشنبه شب آخرين كنفرانس خبري خود را به عنوان مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا برگزار كرد.

موگريني در اين نشست تاكيد كرد كه اتحاديه اروپا به تلاش خود براي حفظ توافق هسته‌اي با ايران ادامه خواهد داد.

وي در نشست ساليانه سفراي كشور‌هاي اروپايي در بروكسل از كناره گيري قريب‌الوقوع از سمتش خبر داد.


برگشت به تلکس خبرها