تلکس پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان: مهاجرت‌هاي غيرقانوني به اروپا
چهارشنبه، 22 خرداد 1398 - 12:39     کد خبر: 31097

گروه گزارش و تحليل

با وجود توافق تركيه و اتحاديه اروپا، تلاش مهاجران براي ورود به كشورهاي اروپايي به اميد زندگي بهتر از مسير مديترانه و درياي اژه همچنان ادامه دارد و گارد ساحلي يونان مي‌گويد، تنها ظرف دو روز ۲۳۴ پناهجو را از تركيه به جزاير اين كشور رسانده‌اند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايرنا، مهاجراني كه به دلايل بحران اقتصادي، جنگ، عدم ثبات سياسي و.. مجبور به ترك سرزمين خود شده‌اند و مي‌خواهند به اميد زندگي بهتر از راه‌هاي غيرقانوني وارد اروپا شوند.

مهاجران غيرقانوني از مسير درياي اژه به دليل نزديكي به جزاير يونان بيشتر استفاده مي‌كنند و تقريباً تمام ورودهاي غيرقانوني در سال جاري نيز از مسير اين دريا صورت گرفته است.

به گزارش دويچه وله، كاركنان مركز نظارت مرزي اتحاديه اروپا (فرونتكس) توانسته‌اند ۱۱۸ مهاجر را از آب‌هاي نزديك به جزاير لسبوس و آگاتونيسي بيرون بكشند. گارد ساحلي فرونتكس ۱۱۶ مهاجر ديگر را نيز در شمال بندر الكساندروپوليس نجات داده است و مراكز ثبت نام جزاير يونان نيز مملو از پناهجويان گزارش مي‌شود.

سواحل تركيه در درياي مديترانه و به خصوص درياي اژه مابين تركيه و يونان از جمله معابر دريايي انتقال پناهجويان و از محل‌هاي عبور غيرمجاز و پرمخاطره مهاجران به سمت اروپا و يونان محسوب مي‌شود.

انتقال مهاجران به سمت اروپا در مسيرهاي دريايي با استفاده از قايق‌ها و تجهيزات غيراستاندارد انجام مي‌شود.

بر اساس قرارداد بين تركيه و اتحاديه اروپا كه در سال ۲۰۱۶ ميلادي به امضا رسيده، مقرر شد كه تركيه مانع مهاجرت پناهجويان به سمت اروپا شود.

كميسيون اتحاديه اروپا اواخر اسفند ۹۶، پيشنهاد بسته جديدي براي حمايت از پناهجويان به مبلغ سه ميليارد يورو را به تركيه ارائه كرد كه پرداخت اين بسته حمايتي در جلسه ماه ميلادي گذشته سران اتحاديه اروپا به تصويب رسيد.

اتحاديه اروپا پيش از اين و در سال ۲۰۱۶ ارائه بسته حمايتي سه ميليارد يورويي را به تركيه تصويب كرده بود كه بنا به اعلام مقامات تركيه، تاكنون تنها ۸۵۰ ميليون يورو از اين مبلغ پرداخت شده است.

بر اساس توافق تركيه و اتحاديه اروپا بايد همه كساني كه به صورت غيرقانوني از تركيه به جزاير يوناني مي‌رسند، باز گردانده شوند و در مقابل نيز اتحاديه اروپا به ازاي هر پناهجوي عودت داده شده، يك پناهجوي قانوني سوري را بپذيرد و به آنكارا براي سر و سامان دادن به وضع پناهجويان كمك مالي كند.

تركيه با اين توافق، مشوق‌هايي چون احياي مذاكرات بر سر عضويت آتي در اتحاديه اروپا و سه ميليارد يورو بودجه گرفت، اما از مدتي پيش روشن شده كه توافق عملاً اجرا نمي‌شود. آخرين آمار كميسارياي پناهجويان سازمان ملل اين مدعا را ثابت مي‌كند. از زماني كه پيمان مربوطه به جريان افتاده، تنها ۱۸۴۳ پناهجو به تركيه برگردانده شده‌اند كه در ميان آنها ۳۴۱ سوري وجود دارد.

در زمان اوج بحران پناهجويي در سال ۲۰۱۵، روزهايي بود كه ۷ هزار جنگ زده و آواره از طريق تركيه خود را به جزاير يونان مي‌رساندند.

اوايل ژانويه ۲۰۱۹ سازمان امدادرساني اكسفام در گزارشي اعلام كرد كه شرايط زندگي پناهجويان در جزاير يوناني وخيم است و بعضي از آنها در سوز سرما در بين گل و لاي زندگي مي‌كنند.

اين سازمان تاكيد كرده بود كه ساكنان اردوگاه موريا در جزيره لسبوس، به طور ويژه تحت شرايط سخت و ناامن قرار دارند. اكسفام از دولت يونان خواسته بود به جاي برگرداندن اين مهاجران و پناهجويان به تركيه، به نيازهاي انساني آنها توجه كند.

طبق تعريف سازمان جهاني مهاجرت (IOM)، مهاجر به كسي اطلاق مي‌شود كه محل زندگي خود را به هر دليلي، خواسته يا ناخواسته ترك كرده است، اما پناهجو كسي است كه از جنگ يا پيگرد ناشي از اعتقادات سياسي، ديني يا قومي گريخته باشد.

بر اين اساس، همه پناهجويان مهاجر تلقي مي‌شوند اما همه مهاجران پناهجو به شمار نمي‌آيند.


برگشت به تلکس خبرها