تلکس پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان: وزير دفاع آمريكا به تركيه اولتيماتوم داد
سه شنبه، 21 خرداد 1398 - 12:39     کد خبر: 31093

تنش ميان واشنگتن و آنكارا به خريد و مشاركت در برنامه موسوم به F-۳۵ محدود نمي شود، استراتژي هاي متضاد تركيه و آمريكا در ارتباط با مسائل مختلفي چون بحران سوريه، تحريم هاي ايران و بازداشت كارمندان كنسولگري آمريكا در خاك تركيه زمينه را براي افزايش تنش ها هموار كرده است.

ناظران مي گويند اگر تركيه خريد جنگ افزار F-۳۵ را متوقف كند در آن صورت شاهد شكافي تاريخي ميان دو متحد خواهيم بود. مقام هاي تركيه تاكنون به هشدارهاي آمريكا واكنشي نشان نداده اند. هرچند رجب طيب اردوغان روز سه شنبه رسما اعلام كرده بود كه توافقش با مسكو موضوعي است كه محقق شده و آنكارا عقب نشيني نخواهد كرد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از سازندگي، وزارت دفاع ايالات متحده (پنتاگون) در ارتباط با فروش جنگنده هاي F-۳۵ آمريكايي به تركيه هشدار داد و رسما اعلام كرد كه اگر دولت آنكارا فرآيند خريد سيستم دفاعي موشكي S-۴۰۰ روسيه را متوقف نكند، از ارسال اين تجهيزات نظامي به اين كشور خودداري خواهد كرد. در همين راستا پاتريك شاناهان، وزير دفاع آمريكا با ارسال نامه هشدار آميزي براي مقام هاي تركيه از توقف آموزش خلبان هاي ترك تا ۳۱ ژوئيه خبر داد و گفت كه بعد از اين تاريخ تمامي كاركنان نظامي مرتبط با برنامه نظامي F-۳۵ بايد خاك ايالات متحده را ترك كنند. در حقيقت شاناهان صراحتا توقف هرگونه همكاري نظامي مرتبط با اين جنگنده را اعلام كرد آن هم در حالي كه تا پايان سال جاري ۳۵ دانشجوي ترك در حال آموزش استفاده از اين سخت افزار نظامي اند. به گزارش شبكه خبري الجزيره، شاناهان صراحتا براي مقام هاي ترك نوشته كه آموزش ادامه نخواهد يافت چرا كه واشنگتن قصد دارد فرآيند فروش F-۳۵ را متوقف كند. معناي تلويحي نامه وزير دفاع آمريكا اين است كه تركيه از اين پس قادر نيست به جنگ افزار موسوم به F-۳۵ دسترسي داشته باشد و در اين زمينه مهارت هايي را به دست آورد. وزير دفاع آمريكا همچنين هشدار داده كه تداوم اين فرآيند و عدم عقب نشيني آنكارا از مواضعش نه تنها رابطه آنكارا را با يكي از اعضاي برجسته ناتو (ايالات متحده) تضعيف خواهد كرد بلكه اقتصاد تركيه را تحت تاثير قرار خواهد داد و موجب وابستگي بيشتر آنكارا به مسكو مي شود. با اين حال شاناهان همه راه ها را نبست و به مقام هاي آنكارا حق انتخاب داد، او نوشت آنكارا مي تواند با توقف خريد سيستم موسوم به S-۴۰۰ از روسيه مسير را تغيير دهد.

اولين گام آمريكا براي عقب نشيني آنكارا

اين هشدار در حالي مطرح شد كه تنش ها در روابط تركيه و آمريكا ماه ها است به واسطه تلاش آنكارا براي دسترسي به سامانه دفاعي موسوم به S-۴۰۰ روسيه ادامه دارد؛ موضوعي كه به گفته مقام هاي واشنگتن تهديدي عليه ثبات جنگنده هايي موسوم به اف-۳۵ است، همان تسليحاتي كه تركيه براي خريدش برنامه ريزي كرده است. الجزيره طي گزارشي با اشاره به تنش هاي حاكم ميان آنكارا و واشنگتن درباره چرايي آن نوشته «ايالات متحده نمي خواهد تركيه به هر دو جنگنده دسترسي داشته باشد، از همين رو با توقف برنامه آموزشي خلبان ها اولين گام را برداشته تا تركيه را از انجام اين اقدام منصرف كند، تلاشي كه از منظر مقام هاي آمريكايي اقدامي شرم آور قلمداد مي شود».

با اين حال به گزارش خبرگزاري هاي روسي سرگئي چمزوف رئيس شركت «روس تخ» در مصاحبه روز جمعه اش با كانال خبري NTV گفت كه «همه چيز در مسير همكاري با ترك ها محقق مي شود، اميدوارم بتوانيم اين سامانه موشكي را تا دو ماه ديگر در اختيار آنكارا قرار دهيم.» او افزود: «اعتبارات مالي پرداخت شده، تكنولوژي لازم توليد شده و صرفا بايد فرآيند آموزش پرسنل نظامي پايان يابد تا اين مهم محقق شود». سيستم دفاع ضد موشكي S-۴۰۰ توان ردگيري و انهدام اهداف هوايي با سرنشين يا بدون سرنشين تا فاصله چهارصد كيلومتري را دارد. S-۴۰۰ نسخه پيشرفته تر سيستم دفاع ضدهوايي S-۳۰۰ است.

شكافي تاريخي در ناتو

ناظران مي گويند اگر تركيه خريد جنگ افزار F-۳۵ را متوقف كند در آن صورت شاهد شكافي تاريخي ميان دو متحد خواهيم بود. مقام هاي تركيه تاكنون به هشدارهاي آمريكا واكنشي نشان نداده اند. هرچند رجب طيب اردوغان روز سه شنبه رسما اعلام كرده بود كه توافقش با مسكو موضوعي است كه محقق شده و آنكارا عقب نشيني نخواهد كرد. به گفته رئيس جمهوري تركيه،واشنگتن همچون مسكو توافق مثبتي چون تحويل سامانه دفاعي موسوم به S-۴۰۰ را با آنكارا تعريف نكرده است.

حلوصي آكار، رئيس ستاد مشترك ارتش نيز ۲۲ ماه مي اعلام كرد كه نظاميان تركيه در مسكو مستقرند و جهت استفاده از سامانه موشكي و دفاعي S-۴۰۰ تحت آموزش نظاميان روس هستند. شواهد نشان مي دهد كه تركيه از مواضعش عقب نشيني نخواهد كرد. تنش هاي حاكم بر روابط دو بازيگر در حالي ادامه دارد كه لير تركيه به اندازه ۱,۵ درصد كاهش يافته؛ آن هم بعد از برخي اقدامات جهت بهبود بازارهاي اقتصادي تركيه. سال جاري به واسطه تنش هاي ديپلماتيك در روابط آنكارا و واشنگتن و تحريم هاي احتمالي ايالات متحده ارزش پول تركيه به ميزان ۱۰ درصد كاهش يافت. طبيعتا پافشاري مقام هاي آنكارا براي تحويل سيستم دفاعي S-۴۰۰ ساختار اقتصادي تركيه را بار ديگر به شكلي منفي تحت تاثير قرار مي دهد.

استراتژي پنتاگون عليه تركيه

تركيه يكي از مشتريان و مشاركت كنندگان برجسته برنامه F-۳۵ است، از همين رو از ابتدا اشتياقش را براي خريد بيش از صد فروند از اين جنگنده ها اعلام كرد؛ هواپيماهايي كه ارزشش با لحاظ كردن ارزش دلار امروز بالغ بر ۹ ميليارد دلار ارزيابي شده است. وزارت دفاع آمريكا مي گويد درحال حاضر شركت هاي تركيه مي توانند ۹۳۷ قطعه از اين جنگنده را توليد كنند؛ قطعات مربوط به دنده هاي فرود هواپيما و قطعات مرتبط با بدنه اصلي. حالا ايالات متحده تلاش دارد تا توليد اين قطعات را در جايي ديگر انجام دهد، از همين رو تا اوايل سال آينده كار توليد شركت هاي تركيه در اين زمينه متوقف خواهد شد.

ناظران بر اين باورند كه پنتاگون در صدد است تا با پيروي از اين رويكرد و ارائه اين جدول زماني تاثيرات اين برنامه گسترده موشكي را براي تركيه به حداقل برساند. الن لرد، يكي از معاونان وزارت دفاع آمريكا در اين باره به خبرنگاران گفته كه آنچه پنتاگون در صدد تحققش است كاهش توان نظامي آنكارا در اين برنامه است آن هم به شكلي ظريف و با قاعده. با اين حال به نظر مي رسد اگر تركيه در برابر خواست ايالات متحده از مواضعش كوتاه نيايد، آن زمان توقف اين فرآيند فراتر از نيروي هوايي آنكارا ساير بخش هاي نظامي اين كشور را تحت تاثير قرار خواهد داد. تنش هاي حاكم بر روابط دو بازيگر صرفا به خريد و مشاركت در برنامه موسوم به F-۳۵ محدود نمي شود، استراتژي هاي متضاد تركيه و آمريكا در ارتباط با مسائل مختلفي چون بحران سوريه، تحريم هاي ايران و بازداشت كارمندان كنسولگري آمريكا در خاك تركيه زمينه را براي افزايش تنش ها هموار كرده است.

ساناز نفيسي


برگشت به تلکس خبرها