تلکس پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان: عيد فطر در صربستان
شنبه، 18 خرداد 1398 - 19:27     کد خبر: 31073

گروه گزارش و تحليل

مسلمانان در صربستان همچون ديگر نقاط اروپا دو عيد بزرگ دارند، عيد فطر و عيد قربان كه هر دو از اهميت بسزايي برخوردارند. آنان شب عيد بر سر مزار عزيزانشان مي‌روند و برايشان سوره ياسين تلاوت مي‌كنند و دعا مي‌خوانند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايكنا؛ اسلام در صربستان يكي از اديان سنتي اين كشور است كه طي قرون ۱۴ و ۱۵ ميلادي با هجوم تركان عثماني وارد بالكان شد. چون عثماني‌ها بيش از ۵۰۰ سال آنجا را زير سيطره خود داشتند، برخي مردم منطقه به مرور زمان اسلام را پذيرفتند و وارثان آداب و رسوم ترك‌ها شدند.

جامعه مسلمانان صربستان را طبق آخرين سرشماري در سال ۲۰۱۱ حدود ۲۲۳ هزار نفر اعلام كردند كه اهل تسنن و حنفي مذهب هستند و ۳,۵ درصد كل جمعيت صربستان را تشكيل مي‌دهند (بدون احتساب كوزوو).  بنابراين آداب و رسوم مسلمانان منطقه كم و بيش به سنت‌هاي تركان عثماني شبيه است. يكي از آداب اين است كه در ماه رمضان و عيد فطر مؤمنان به ميمنت فرارسيدن ماه خدا منازل خود را نظافت و حياط خانه‌هايشان را آب و جارو مي‌كنند.

همچنين مساجد را قبل از فرارسيدن ماه رمضان غبارروبي و تميز مي‌كنند يا اگر نياز به تعمير داشته باشد، در بازسازي و مرمت آن همت مي‌گمارند،. در اين كار اهالي مسلمان محل نيز هركدام به وسع خود و در حد توانايي‌شان شركت مي‌كنند و به استقبال ماه رمضان مي‌روند.

بنا به اعلام رايزني فرهنگي ايران در صربستان، همه روزه در طول ماه رمضان به منظور اطلاع‌رساني به اهالي و آگاهي آن‌ها از اوقات شرعي و زمان افطار، علاوه بر اقامه اذان بر فراز گلدسته‌ها، چراغ مناره‌هاي مساجد را نيز مستخدمان روشن مي‌كنند و اهالي تمايل بيشتري براي اقامه نماز جماعت نشان مي‌دهند و به وقت نماز در مساجد گرد هم مي‌آيد.

كلاس‌هاي آموزش قرآن

ائمه جماعت هر محل كلاس‌هاي آموزش قرآن و سرودخواني و مديحه‌سرايي برگزار مي‌كنند و بيشتر وقت جوانان در مساجد سپري مي‌شود.

مسلمانان روزه‌دار هر شب علاوه بر نماز مغرب و عشاء، ۳۳ ركعت نماز تراويح مي‌خوانند و سعي مي‌كنند در طول روز بخشي از وقت خود را به قرائت قرآن و خواندن ذكر اختصاص دهند. در اين ايام افرادي را نيز مي‌توان يافت كه در مسجد اعتكاف مي‌كنند. در ميان مسلمانان آنها كه قديمي‌تر و به اصطلاح ريش سفيدند معمولاً دو ماه قبل از ماه رمضان يعني در ماه‌هاي رجب و شعبان به پيشواز مي‌روند و روزه مي‌گيرند.

مسلمانان صربستان در ماه رمضان عموماً پايبند به قوانين و مقررات خاصي هستند؛ از جمله اينكه حتماً در لحظه شروع اذان مغرب افطار مي‌كنند و افطار قبل از اقامه نماز از واجبات است، ولو اينكه به اندازه يك جرعه آب باشد و پس از آن نماز مي‌‌خوانند. قريب به اتفاق مردم نيز معتقدند اگر به موقع و سر وقت قبل از اقامه نماز افطار نكنند، نماز و روزه آن روزشان باطل است و يك روز گرسنگي بي‌اجر و ثواب را تحمل كرده‌اند. پس، دعا به وقت افطار حائز اهميت است.

امروزه در ميان مردم رسم شده است كه از افطار تا وقت سحر بيدار مي‌مانند، آنهايي كه در دينداري عميق‌تر از ديگران هستند، قسمت اعظم وقتشان را به شب‌زنده‌داري و دعا و نيايش مي‌گذرانند و بقيه مردم نيز وقت خود را با برنامه‌هاي ورزشي، فرهنگي، گفت‌وگو،‌ تماشاي تلويزيون و غيره پر مي‌كنند.

 ياد درگذشتگان در عيـد فطر

 چند روز مانده به عيد فطر، مردم محل كسب و زندگي خود را بيش از پيش نظافت مي‌كنند؛ چرا كه معتقدند براساس اصول اسلامي نظافت نيمي از ايمان است و بايد در شب‌هاي عيد به آن توجه خاصي داشت.

همچنين در شب عيد بر سر مزار عزيزانشان مي‌روند و نظافت مي‌كنند. برايشان سوره ياسين تلاوت مي‌كنند و دعا مي‌خوانند.

طبق آموزه‌هاي اسلامي رايج در منطقه رسم است كه روز عيد تمام اعضاي خانواده با لباس‌هاي تميز و سر و وضع مرتب و متناسب با شرع اسلام در نماز عيد فطر حاضر شوند و به اقامه نماز بپردازند. در همه مساجد بساط پذيرايي با انواع غذاها برقرار است و مؤمنان براي همان روز يا روز بعد از آن به ناهار روز عيد دعوت مي‌شوند كه بخشي از هزينه جشن را جامعه اسلامي و قسمتي را مردم خير منطقه تأمين مي‌كنند. جالب اينكه اين ضيافت فقط براي مسلمانان نيست و پيروان ديگر اديان هم مي‌توانند از اين سفره گسترده متنعم شوند.

آداب و رسوم مسلمانان در كرواسي و بوسني و هرزگووين يكسان است اما در صربستان علاوه بر مردان، زنان نيز در نيايش روز عيد فطر در جايگاه مخصوص بانوان حضور مي‌يابند، در صورتي كه در برخي از مناطق بالكان همانند بوسني رفتن بانوان به نماز عيد معمول نيست.

يكي از آداب و رسوم اين روز ديد و بازديد است كه كوچك‌ترها به بازديد بزرگ‌ترها و والدينشان مي‌روند و ضمن احترام به دستورات شرع اسلام، به جشن و پايكوبي مي‌پردازند. همچنين، سرودهايي را در مدح حضرت رسول و يا حضرت فاطمه زهرا مي‌خوانند و در محافل عمومي در مناطق مسلمان‌نشين چايخانه‌ها و كافه بازارها در كنار اشعار كوچه‌بازاري مراسم شادي را برگزار مي‌كنند.

جالب اينجاست كه آن دسته از مسلماناني هم كه در اقامه نماز يا گرفتن روزه كوتاهي مي‌كنند و بي‌حوصلگي از خود نشان مي‌دهند، مقيدند كه دروغ و دشنام در ماه رمضان حرام است و از اين موارد پرهيز مي‌كنند.


برگشت به تلکس خبرها