پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان: نگراني طرف هاي اروپايي از سرنوشت برجام
شنبه، 23 شهریور 1398 - 14:56     کد خبر: 31612

مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا و سه كشور انگليس، فرانسه و آلمان روز جمعه باصدور بيانيه‌اي اعلام كردند كه اجراي گام سوم كاهش تعهدات برجامي ايران و بازگشت تحريم هاي آمريكا از ارديبهشت سال گذشته توافق هسته‌اي ايران را به خطر انداخته است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) در اين بيانيه كه در تارنماي وزارت امور خارجه انگليس منتشر شده آمده است كه طرف هاي اروپايي برجام بدون اشاره به بي عملي خود در مقابل توافق يادشده از اقدام اخير ايران عميقاً نگران هستند و آن را مغاير تعهدات اين كشور تحت برجام مي دانند.

اين بيانيه ادامه داد كه طرف هاي اروپايي برجام معتقد ند كه تحولات اخير ضرورت تلاش هاي ديپلماتيك براي كاهش تنش‌ها و از سرگيري مذاكرات را مورد تاكيد قرار مي دهد.

در اين بيانيه آمده است كه سه كشور انگليس، فرانسه و آلمان و مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا همچنان از برجام حمايت كرده و قوياً از ايران مي خواهند تا از اقداماتي كه به گفته آنها با تعهدات اين كشور تحت برجام ناسازگار است برگردد و از گام‌هاي بيشتري كه توافق هسته‌اي را تضعيف مي‌كند، خودداري كند.

طرف هاي اروپايي در اين بيانيه از ايران خواستند تا با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در تمامي موضوع هاي مرتبط از جمله مسائل پادماني همكاري كند. آنها همچنين حمايت خود را از نحوه نظارت و راستي آزمايي تعهدات ايران تحت برجام، توسط آژانس مورد تاكيد قرار دادند.

آمريكا ارديبهشت‌ماه سال گذشته از برجام خارج شد و تحريم‌هاي سنگين عليه ملت ايران را برگرداند. اين اقدام واشنگتن با مخالفت جهاني روبه رو شد و ساير كشورهاي امضاكننده برجام اعلام كردند كه با پيش‌بيني سازوكارهايي برجام را حفظ مي‌كنند.

جمهوري اسلامي ايران بعد از يك سال صبر راهبردي و برآورده نشدن انتظاراتش، ارديبهشت ماه امسال اعلام كرد كه برخي از تعهدات خود را طبق برجام كاهش مي‌دهد.

ايران تاكنون دو گام شامل بالا بردن درصد غني سازي اورانيوم از ۳٫۶درصد و افزايش ذخيره اورانيوم غني شده را برداشته است.


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها