پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان: آمريكا جنگنده F 35 به لهستان مي فروشد
شنبه، 23 شهریور 1398 - 08:15     کد خبر: 31611

وزارت امور خارجه آمريكا اعلام كرد با فروش ۳۲ فروند جنگنده F۳۵ ساخت شركت لاكهيد مارتين به ارزش ۶.۵ ميليارد دلار به لهستان موافقت كرده است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايسنا، وزارت دفاع آمريكا (پنتاگون) در آوريل سال جاري ميلادي به كنگره گفته بود كه در حال بررسي فروش جنگنده‌هاي F۳۵ به لهستان، يكي از اعضاي ناتو و همچنين به يونان، روماني، اسپانيا و سنگاپور است.

يكي از مقامات وزارت امور خارجه آمريكا در بيانيه‌اي گفت: اين فروش همكاري‌هاي لهستان با ناتو را تقويت مي‌كند و وابستگي اين كشور اروپايي به تجهيزات روسي را كاهش خواهد داد.

لهستان كه مرزهاي مشتركي با روسيه و آلمان دارد در جريان جنگ سرد متعلق به پيمان ورشو به رهبري جماهير شوروي بود.

تأييد اين فروش چند روز پس از سفر مايك پنس، معاون رئيس جمهور آمريكا به لهستان به منظور گراميداشت هشتادمين سالروز آغاز جنگ جهاني دوم صورت گرفت.

در دوران رياست جمهوري دونالد ترامپ، آمريكا برنامه «خريد آمريكايي» را پيش برده كه محدوديت‌ها در رابطه با فروش تسليحات را كاهش داده و مقامات آمريكايي را ترغيب كرده تا نقش پررنگ‌تري در افزايش تجارت برون‌مرزي در زمينه صنايع تسليحاتي آمريكا ايفا كنند.

يكي از مقامات وزارت امور خارجه آمريكا اعلام كرد كنگره روز سه‌شنبه از موافقت اين وزارتخانه با فروش جنگنده‌هاي F۳۵ به لهستان مطلع شده است.


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها